آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

پس جایی از مدار ارتباط نادرست و اضافی دادی و یا خطایی در قطعات داری

d9 و سپس d8 رو را آزاد کن ببین با آزاد کردن کدوم دیود ، بوق قطع میشه؟
دو سر R6 را شورت کن ببین بوق قطع میشه؟

چندمین باره میپرسم همزمان با خارج کردن رله چه قطعاتی خارج کردی ؟
اگه بدون اطلاعم کاری کردی حتما بگو

سپاس

درود استاد عزیز
با آزاد کردن d9 صدای بوق قطع شد
همزمان با خارج کردن رله هیچ قطعه ای رو جدا نکردم استاد
بدون اطلاع شما هیچ اقدامی انجام نمیدم
سپاس ۲۰۲۱۰۴۱۰_۲۳۴۹۴۹.png

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود استاد عزیز
با آزاد کردن d9 صدای بوق قطع شد
همزمان با خارج کردن رله هیچ قطعه ای رو جدا نکردم استاد
بدون اطلاع شما هیچ اقدامی انجام نمیدم
سپاسمشاهده فایل‌پیوست 175216

درود

اگه با آزاد کردن d9 بوق قطع میشه دراینصورت در تست قبل اشتباه داشتی.
1- نتیجه شورت کردن R6 را اعلام کن که بوق قطع میشه یا نه ؟

۲- یک پایه r4 را آزاد کن و در تمام تست های زیر هم ازاد باشه.
۳- بیس امیتر Q3 را شورت کن و مطمئن شو قبلا اشتباه نکردی و بازم بوق میزنه اگه بازم بوق شنیده شد

دراینصورت همانطور که تاکید کردم r4 همچنان آزاد باشه و قطعات زیر را بترتیب آزاد کن تا بوق قطع بشه
۴- بترتیب ابتدا کلکتور Q3 و سپس c4 و c3 را آزاد کن تا بوق قطع بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

اگه با آزاد کردن d9 بوق قطع میشه دراینصورت در تست قبل اشتباه داشتی.
1- نتیجه شورت کردن R6 را اعلام کن که بوق قطع میشه یا نه ؟

۲- یک پایه r4 را آزاد کن و در تمام تست های زیر هم ازاد باشه.
۳- بیس امیتر Q3 را شورت کن و مطمئن شو قبلا اشتباه نکردی و بازم بوق میزنه اگه بازم بوق شنیده شد

دراینصورت همانطور که تاکید کردم r4 همچنان آزاد باشه و قطعات زیر را بترتیب آزاد کن تا بوق قطع بشه
۴- بترتیب ابتدا کلکتور Q3 و سپس c4 و c3 را آزاد کن تا بوق قطع بشه.

سپاس

درود استاد عزیزم
بدلیل کسالت و تب و لرز شدید نتونستم زودتر جواب بدم الآنم حالم خوش نیست و بخاطر ادب و همچنین ارزش والای حضرت عالی بسختی تست های مربوطه رو انجام و نتیجه به شرح ذیل
با شورت کردن R6 مشکل حل نشد
بیس امیترQ3 شورت کردم حل نشد
یک پایه R4 آزاد کردم
کلکتورQ3 آزاد کردم حل نشد

با آزاد کردن c4 صدای بوق قطع شد و تقریبا حالت گیجی ولوم کمتر شد
در واقع الان R4 , C4 , کلکتور Q3 آزاد هستن
سپاس۲۰۲۱۰۴۱۰_۲۳۴۹۴۹.png

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود استاد عزیزم
بدلیل کسالت و تب و لرز شدید نتونستم زودتر جواب بدم الآنم حالم خوش نیست و بخاطر ادب و همچنین ارزش والای حضرت عالی بسختی تست های مربوطه رو انجام و نتیجه به شرح ذیل
با شورت کردن R6 مشکل حل نشد
بیس امیترQ3 شورت کردم حل نشد
یک پایه R4 آزاد کردم
کلکتورQ3 آزاد کردم حل نشد

با آزاد کردن c4 صدای بوق قطع شد و تقریبا حالت گیجی ولوم کمتر شد
در واقع الان R4 , C4 , کلکتور Q3 آزاد هستن
سپاسمشاهده فایل‌پیوست 175294

درود

امیدوارم زودتر کسالت برطرف بشه.
پس از رفع کسالت فقط c4 آزاد باشه اگر بوق قطع شد ببین اگه دو پایه c4 را اشتباها جابجا کرده بودی دراینصورت اصلاح کن و ببین با نصب کامل c4 بوق قطع نشد دراینصورت c4 و c2 را عوض کن یعنی پایه آزاد c4 را هم نصب کن .( اگه فقط c4 آزاد بود و بوق قطع نشد اطلاع بده و بجز تست بیزر نیاز به تست بقیه موارد زیر نیست .)

اگه فقط با آزاد بودن c4 بوق قطع بود ولی با تعویض c4 و c2 بوق قطع نشد خازن الکترولیت حدود 47 میکرو دیگری با دو سر بیزر یعنی با c2 موازی کن ببین بوق قطع میشه؟

این عیب قبل از آزاد کردن رله هم بوده و احتمالا مدار بیزر قطع بوده و یا به صدای بوق توجهی نداشتید
و اگر بیزر را خارج کردید دو پایه آنرا اشتباها جابجا کردید و دراینصورت متفاوت با بیزرهای رایج است.

تست بیزر
یک پایه بیزر را آزاد کن و پایه آزاد را با خازن بایپلار حدود ۱ میکرو و یا بالاتر سری کن و به مثبت آداپتور حدود ۱۲ ولت متصل کن و منفی آداپتور را به پایه دیگر بیزر متصل کن ببین با خازن سری صدا داره
یعنی ۱۲ ولت از طریق خازن سری به بیزر متصل بشه
حالا ولتاژ منفی و مثبت ۱۲ ولت را جابجا و مجددا تست کن)

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

امیدوارم زودتر کسالت برطرف بشه.
پس از رفع کسالت فقط c4 آزاد باشه اگر بوق قطع شد ببین اگه دو پایه c4 را اشتباها جابجا کرده بودی دراینصورت اصلاح کن و ببین با نصب کامل c4 بوق قطع نشد دراینصورت c4 و c2 را عوض کن یعنی پایه آزاد c4 را هم نصب کن .( اگه فقط c4 آزاد بود و بوق قطع نشد اطلاع بده و بجز تست بیزر نیاز به تست بقیه موارد زیر نیست .)

اگه فقط با آزاد بودن c4 بوق قطع بود ولی با تعویض c4 و c2 بوق قطع نشد خازن الکترولیت حدود 47 میکرو دیگری با دو سر بیزر یعنی با c2 موازی کن ببین بوق قطع میشه؟

این عیب قبل از آزاد کردن رله هم بوده و احتمالا مدار بیزر قطع بوده و یا به صدای بوق توجهی نداشتید
و اگر بیزر را خارج کردید دو پایه آنرا اشتباها جابجا کردید و دراینصورت متفاوت با بیزرهای رایج است.

تست بیزر
یک پایه بیزر را آزاد کن و پایه آزاد را با خازن بایپلار حدود ۱ میکرو و یا بالاتر سری کن و به مثبت آداپتور حدود ۱۲ ولت متصل کن و منفی آداپتور را به پایه دیگر بیزر متصل کن ببین با خازن سری صدا داره
یعنی ۱۲ ولت از طریق خازن سری به بیزر متصل بشه
حالا ولتاژ منفی و مثبت ۱۲ ولت را جابجا و مجددا تست کن)

سپاس

درود استاد عزیز
بجز c4 تمام قطعات نصب کردم صدای بوق قطع شد ولی وقتی ولتاژ خروجی از ۶ ولت بیشتر میکنم محافظ اتصال کوتاه فعال و صدای بوق بلند و خروجی صفر میشه زیر ۶ ولت همه چی عادیه
وقتی c4 نصب کردم بازم صدای بوق ضعیف هست
چون خازن ۴۷میکرو ۲۵ ولتی نداشتم خازن ۱۰۰ میکرو ۲۵ ولتی جایگزین کردم و c2 هم چون ۱۰ میکرو ۲۵ ولتی نداشتم خازن ۱۰ میکرو ۵۰ ولتی گذاشتم که فرقی نکرد
خازن ۴۷ میکرو با c2 موازی کردم فرقی نکرد
استاد بجز رله هیچ قطعه ای رو خارج نکردم بیزر هم خارج نکرده بودم
خازن بایپلار هم ندارم شایدم داشته باشم ولی نمیدونم کدوم نمونه هست تا تست بیزر انجام بدم ولی منبع تغذیه متغیر دارم اگه روش تست دیگری امکان داره بفرمایید انجام بدم

استاد شاید این مشکل از قبل بوده چون وقتی انگشتمو رو سوراخ بالایی بیزر میزارم صدا بقدری ضعیف میشه که اگر دقت نکنی اصلا متوجه نمیشی شاید چسب کاغذی روی بیزر بوده که عین آزمایشات کنده شده
سپاس۲۰۲۱۰۴۱۰_۲۳۴۹۴۹.png

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود استاد عزیز
چند وقت قبل رفتم ضایعاتی یه تیکه تیرآهن بخرم چشمم به یه اسیلوسکوپ آنالوگ صا ایران افتاد که بصورت شانسی و بدون اجازه تست ازش به قیمت ارزونی خریدم
آوردم خونه سرویس کردم زدم برق شانسم سالم سالم هست
ولی چون تا حالا اسکوپ نداشتم کارایشو بلد نیستم
شغلم تعمیرات دستگاه های جوش اینورتری هست
برای دیدن شکل موج ماسفت ها که بصورت موج سینوسی وigbt که موج مربعی هست نمیدونم چطور باید تنظیم کنم
ممنون میشم راهنمایی کنید

CM210416-05354902.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود استاد عزیز
بجز c4 تمام قطعات نصب کردم صدای بوق قطع شد ولی وقتی ولتاژ خروجی از ۶ ولت بیشتر میکنم محافظ اتصال کوتاه فعال و صدای بوق بلند و خروجی صفر میشه زیر ۶ ولت همه چی عادیه
وقتی c4 نصب کردم بازم صدای بوق ضعیف هست
چون خازن ۴۷میکرو ۲۵ ولتی نداشتم خازن ۱۰۰ میکرو ۲۵ ولتی جایگزین کردم و c2 هم چون ۱۰ میکرو ۲۵ ولتی نداشتم خازن ۱۰ میکرو ۵۰ ولتی گذاشتم که فرقی نکرد
خازن ۴۷ میکرو با c2 موازی کردم فرقی نکرد
استاد بجز رله هیچ قطعه ای رو خارج نکردم بیزر هم خارج نکرده بودم
خازن بایپلار هم ندارم شایدم داشته باشم ولی نمیدونم کدوم نمونه هست تا تست بیزر انجام بدم ولی منبع تغذیه متغیر دارم اگه روش تست دیگری امکان داره بفرمایید انجام بدم

استاد شاید این مشکل از قبل بوده چون وقتی انگشتمو رو سوراخ بالایی بیزر میزارم صدا بقدری ضعیف میشه که اگر دقت نکنی اصلا متوجه نمیشی شاید چسب کاغذی روی بیزر بوده که عین آزمایشات کنده شده
سپاسمشاهده فایل‌پیوست 175327

درود

زمانیک پاسخ و گزارش شما رو میخونم ، باید روی نقشه تعقیب و پیگیری و بررسی عمیقی کنم و اگه پاسخ ابهامات رو بدونم ، زمان عیب یابی بسیار کوتاه تر میشه .
اما اگه زمان قابل توجهی سپری بشه باید مجددا گزارش قبلی شما رو بخونم و دوباره همراه با نقشه بررسی کنم تا پاسخ جدید شما قابل استفاده بشه.
لذا سوالاتی که نیاز به انجام آزمایش نداره و پاسخ اونا رو میدونی که مثلا بیزر چه رنگی هست ، با این وجود حتما باید با تاخیر قابل توجهی پاسخ بدی و همیشه منو ناگزیر به مطالعه و بررسی مکرر پست های گذشته میکنی.

لذا پاسخ هایی که برای شما مشخص هست فورا اعلام کن .
از جمله پاسخ این سوال که :

۱- آیا مطمئنی c4 رو اشتباه نگرفتی ( یعنی ممکنه روی برد c4 باشه اما جز نقشه دراختیارم نیست و لذا منظور من از c4 خازنی هست که در نقشه بنام c4 اعلام کردی و ممکنه اشتباها c4 اعلام کرده باشی و دراینصورت به اندازه یک پروژه بزرگ باید وقت تلف بشه تا فقط متوجه بشم تست های بی ثمری انجام دادی.

بنابرین ملاک من شماره قطعاتی است که روی نقشه معرفی کردی .

۲-آیا با نصب c4 هیچ مشکلی جز صدای بوق ضعیف نداری ؟
یعنی با نصب c4 در تمام ولتاژها فقط ایراد بوق ضعیف هست و هیچ ایراد دیگری وجود نداشت ؟
پاسخ سوال ۱ و ۲ نیاز به ازمایش نداره لذا فورا پاسخ بده

۳- بدون c4 که خروجی بالاتر از ۶ ولت منجر به بوق بلند و پروتکت میشه
آیا در همین حالت (بوق بلند و پروتکت ) چنانچه مقاومت نمونه گیر R6 را شورت کنی ، مشکل بوق و پروتکت بکلی رفع میشه ؟
( میتونی با پنس فلزی و بدون لحیمکاری شورت کنی و باید مطمئن باشی روی لحیم ، مواد رنگ و ضد رطوبت بی رنگ مانع اتصال پنس نباشه )

تست بیزر
۴- یک پایه بیزر را آزاد کن و با مقاومت سری حدود ۲ کیلو به ولتاژ صفر ولت متصل کن و ولتاژ را بتدریج افزایش بده و ببین تا چه ولتاژی صدای بوق نداره ؟
یعنی ماکزیمم ولتاژ بیزر که ساکت باشه چند ولته ؟

اگه خازن بایپلار بزرگتر از ۱ میکرو برای تست بیزر نداری که بسیار بعیده اما اگه نداری
پایه های منفی دو خازن ۱۰ الی ۴۷ میکرو را بهم متصل و سری کن که پایه های مثبت ازاد باشه
و یک پایه مثبت آزاد را به پایه ازاد بیزر و پایه دیگر مثبت ازاد خازن را به ولتاژهای مختلف آداپتور یا تغذیه متصل کن ببین صدایی از بیزر شنیده میشه ( ظرفیت دو خازن مساوی و حتما سالم باشن )
اگه صدا شنیده شد با ولتاژهای مختلف و با خازن های مختلف بزرگتر از ۱ میکرو تست کن و ببین با چه خازن هایی و با چه ولتاژهایی بیصداست.
ولتاژ بیزر را رعایت کن یعنی پایه ای که به دو دیود D8, D9 متصل شده پایه منفی بیزر است و نباید به ولتاژ مثبت متصل بشه
(پایه های خازن c2 هم پایه منفی و مثبت بیزر را راهنمایی میکنه)

۵- ولتاژ خروجی دیود پل (یا کلکتور tip41 ) را هم اعلام فرمایید

صحت اغلب پاسخ های شما ناممکنه لذا دقت زیادی داشته باش .
بخاطر داری که قسم میخوردی در نقشه هیچ خطایی جز رله وجود نداره و چه اوقاتی تلف شد تا خطاها را خودم با استفاده از تصاویر پیدا کنم ولی مطمئن باش ضرر شما بیشتر از زیان من خواهد بود ، پس دقت فوق العاده کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

زمانیک پاسخ و گزارش شما رو میخونم ، باید روی نقشه تعقیب و پیگیری و بررسی عمیقی کنم و اگه پاسخ ابهامات رو بدونم ، زمان عیب یابی بسیار کوتاه تر میشه .
اما اگه زمان قابل توجهی سپری بشه باید مجددا گزارش قبلی شما رو بخونم و دوباره همراه با نقشه بررسی کنم تا پاسخ جدید شما قابل استفاده بشه.
لذا سوالاتی که نیاز به انجام آزمایش نداره و پاسخ اونا رو میدونی که مثلا بیزر چه رنگی هست ، با این وجود حتما باید با تاخیر قابل توجهی پاسخ بدی و همیشه منو ناگزیر به مطالعه و بررسی مکرر پست های گذشته میکنی.

لذا پاسخ هایی که برای شما مشخص هست فورا اعلام کن .
از جمله پاسخ این سوال که :

۱- آیا مطمئنی c4 رو اشتباه نگرفتی ( یعنی ممکنه روی برد c4 باشه اما جز نقشه دراختیارم نیست و لذا منظور من از c4 خازنی هست که در نقشه بنام c4 اعلام کردی و ممکنه اشتباها c4 اعلام کرده باشی و دراینصورت به اندازه یک پروژه بزرگ باید وقت تلف بشه تا فقط متوجه بشم تست های بی ثمری انجام دادی.

بنابرین ملاک من شماره قطعاتی است که روی نقشه معرفی کردی .

۲-آیا با نصب c4 هیچ مشکلی جز صدای بوق ضعیف نداری ؟
یعنی با نصب c4 در تمام ولتاژها فقط ایراد بوق ضعیف هست و هیچ ایراد دیگری وجود نداشت ؟
پاسخ سوال ۱ و ۲ نیاز به ازمایش نداره لذا فورا پاسخ بده

۳- بدون c4 که خروجی بالاتر از ۶ ولت منجر به بوق بلند و پروتکت میشه
آیا در همین حالت (بوق بلند و پروتکت ) چنانچه مقاومت نمونه گیر R6 را شورت کنی ، مشکل بوق و پروتکت بکلی رفع میشه ؟
( میتونی با پنس فلزی و بدون لحیمکاری شورت کنی و باید مطمئن باشی روی لحیم ، مواد رنگ و ضد رطوبت بی رنگ مانع اتصال پنس نباشه )

تست بیزر
۴- یک پایه بیزر را آزاد کن و با مقاومت سری حدود ۲ کیلو به ولتاژ صفر ولت متصل کن و ولتاژ را بتدریج افزایش بده و ببین تا چه ولتاژی صدای بوق نداره ؟
یعنی ماکزیمم ولتاژ بیزر که ساکت باشه چند ولته ؟

اگه خازن بایپلار بزرگتر از ۱ میکرو برای تست بیزر نداری که بسیار بعیده اما اگه نداری
پایه های منفی دو خازن ۱۰ الی ۴۷ میکرو را بهم متصل و سری کن که پایه های مثبت ازاد باشه
و یک پایه مثبت آزاد را به پایه ازاد بیزر و پایه دیگر مثبت ازاد خازن را به ولتاژهای مختلف آداپتور یا تغذیه متصل کن ببین صدایی از بیزر شنیده میشه ( ظرفیت دو خازن مساوی و حتما سالم باشن )
اگه صدا شنیده شد با ولتاژهای مختلف و با خازن های مختلف بزرگتر از ۱ میکرو تست کن و ببین با چه خازن هایی و با چه ولتاژهایی بیصداست.
ولتاژ بیزر را رعایت کن یعنی پایه ای که به دو دیود D8, D9 متصل شده پایه منفی بیزر است و نباید به ولتاژ مثبت متصل بشه
(پایه های خازن c2 هم پایه منفی و مثبت بیزر را راهنمایی میکنه)

صحت اغلب پاسخ های شما ناممکنه لذا دقت زیادی داشته باش .
بخاطر داری که قسم میخوردی در نقشه هیچ خطایی جز رله وجود نداره و چه اوقاتی تلف شد تا خطاها را خودم با استفاده از تصاویر پیدا کنم ولی مطمئن باش ضرر شما بیشتر از زیان من خواهد بود ، پس دقت فوق العاده کن .

سپاس

درود استاد عزیز
در مورد c4 هم محل قرارگیری روی برد هم مقدار هیچی اشتباهی صورت نگرفته تمامی قطعات برد و نقشه شامل مقدار و محل قرارگیری آنها کاملآ صحیح هستن
با نصب c4 فقط صدای بوق ضعیف شنیده میشه و مشکل دیگری وجود نداره
بقیه آزمایشات رو تا یک ساعت دیگر اعلام میکنم
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود

زمانیکه تغذیه خاموشه آیا دو نقطه رله که در تصویر زیر با قرمز مشخص کردم آیا بهم متصلند ؟ ( یعنی آیا حدود صفر اهمه )

سپاس

IMG_20210416_184047_995.jpg

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

زمانیکه تغذیه خاموشه آیا دو نقطه رله که در تصویر زیر با قرمز مشخص کردم آیا بهم متصلند ؟ ( یعنی آیا حدود صفر اهمه )

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 175360

درود استاد
وقتی تغذیه خاموشه دو نقطه قرمز به هم وصل هستن و وقتی تغذیه روشن میکنم دو نقطه سفید متصل میشن
سپاس

• Like
بالا