آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

اگه پایه ۳ استفاده نشده یعنی کنترل جریان نداره.
اگه با قطعات خودش از صفر تا ۱۵ ولت تغییر میکنه حتما ۳ قطعه در نقشه صحیح نیست و ممکنه در اعلام مقدار مقاومت ها خصوصا ۳،۳ کیلو اشتباه کردی .
اگر بجای r10 مقاومت ۳،۳ کیلو جایگزین کنی خروجی تا حدود ۳۳ ولت بالا میره.
بجای r12 هم یک مقاومت ۵۰۰ اهم با دو پایه پتانسیومتر حدود ۳ کیلو سری کن و این دو قطعه سری را بجای r12 نصب کن

حالا ولوم ولتاژ را صفر ولت انتخاب کن و اهم پتانسیومتر را کم کن تا صفر ولت نشون بده .

سپاس

درود استاد عزیزم

حدس حضرتعالی درست بود امشب پس از آزمایش متوجه شدم این تغذیه در واقع از ۲.۵ ولت تا ۱۵ ولت قابل تنظیم بوده به همین دلیل مقاومت R11 رو به عنوان بار تو مدار نصب کردن که از صفر تا ۱۵ ولت قابل دریافت باشه (مقاومت r11 رو وقتی از مدار خارج کردم مینیمم ولتاژ ۲.۵ ولت شد وقتی تو مدار هست مینیمم تا صفر ولت قابل دریافته
مقدار مقاومت ها و نقشه رو دوباره چک کردم صحیح هستن
مقاومت r10 مقدار 3.3k جایگزین کردم خروجی تا 30.9 ولت بالا رفت
مقاومت ۴۷۰اهمی با مولتی ترن ۳کیلو سری کردم و بجای مقاومت R12 جایگزین کردم
ولوم رو کمترین حالت گذاشتم منبع روشن کردم که ۱۰ ولت بود با چرخاندن پتانسیومتر از ۱۰ ولت به ۲.۵ ولت کاهش یافت(تست با حذف مقاومت R11)
وقتی مقاومتR11 رو نصب میکنم خروجی از صفر تا ۲۹ ولت قابل تنظیم میشه
مشکل اینکه چون ترانس قویتره تو ولتاژهای بالا مقاومت R11 بشدت داغ میشه
استاد چون من به ولتاژهای زیر ۵ ولت نیاز ندارم با حذف مقاومت R11 خروجی از ۲.۵ ولت تا ۳۰.۹ ولت قابل دریافته

خیلی خیلی سپاسگزارم استاد عزیزم خدا خیرتون بده
۲۰۲۱۰۳۲۵_۰۴۰۸۱۲.png
۲۰۲۱۰۳۲۷_۰۲۱۴۴۱.png

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد عزیزم

حدس حضرتعالی درست بود امشب پس از آزمایش متوجه شدم این تغذیه در واقع از ۲.۵ ولت تا ۱۵ ولت قابل تنظیم بوده به همین دلیل مقاومت R11 رو به عنوان بار تو مدار نصب کردن که از صفر تا ۱۵ ولت قابل دریافت باشه (مقاومت r11 رو وقتی از مدار خارج کردم مینیمم ولتاژ ۲.۵ ولت شد وقتی تو مدار هست مینیمم تا صفر ولت قابل دریافته
ولوم رو کمترین حالت گذاشتم منبع روشن کردم که ۱۰ ولت بود با چرخاندن پتانسیومتر از ۱۰ ولت به ۲.۵ ولت کاهش یافت(تست با حذف مقاومت R11)
استاد چون من به ولتاژهای زیر ۵ ولت نیاز ندارم با حذف مقاومت R11 خروجی از ۲.۵ ولت تا ۳۰.۹ ولت قابل دریافته

مشاهده فایل‌پیوست 174662
مشاهده فایل‌پیوست 174663

درود

بجای r11 مقاومت 470 اهم یا ۱ کیلو نصب کن
این مقاومت بجهت تخلیه خازن پیش لینی شده و نباید در مقدار ولتاژ مثر باشه.

اتصالات هر سه ترانزیستور در نقشه اشتباهه ، مثلا پایه وسط q1 بیس هست و قطعا بدون تست پایه کناری رو بیس فرض کردی .
وقتی با تنظیم پتانسیومتر ، ۲،۵ ولت شد ببین مقاومت پتانسیومتر چند اهم است که ۲،۵ ولت شده ؟
میتونی بدون آزاد کردن پتانسیومتر هم بفهمی و کافیه پایه آزاد پتانسیومتر که به جایی متصل نیست ببینی نسبت به پایه وسط چند اهمه و از مقاومت کل پتانسیومتر کم کنی .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد عزیزم

مشاهده فایل‌پیوست 174662
مشاهده فایل‌پیوست 174663

درود

بدون r11 ولتاژ رو برای کمترین ولتاژ که درواقع باید صفر ولت باشه انتخاب کن
تغذیه را خاموش کن
دو سیم خروجی را اتصال گوتاه کن که خازن تخلیه بشه .
حالا بدون انکه به ولوم ولتاژ دست بزنی تغذیه رو روشن کن ببین تا زمانیکه ولوم ولتاژ را نچرخونی صفر ولت هست ؟
و بعد از بالا بردن ولتاژ و سپس کم کردن ولتاژ دیگه صفر ولت نمیشه ؟

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

بدون r11 ولتاژ رو برای کمترین ولتاژ که درواقع باید صفر ولت باشه انتخاب کن
تغذیه را خاموش کن
دو سیم خروجی را اتصال گوتاه کن که خازن تخلیه بشه .
حالا بدون انکه به ولوم ولتاژ دست بزنی تغذیه رو روشن کن ببین تا زمانیکه ولوم ولتاژ را نچرخونی صفر ولت هست ؟
و بعد از بالا بردن ولتاژ و سپس کم کردن ولتاژ دیگه صفر ولت نمیشه ؟

سپاس

درود استاد
با حذف R11 ولوم رو کمترین حالت که ۲.۵ ولت بود گذاشتم
تغذیه رو خاموش کردم خروجی ها را اتصال دادم و بدون دست زدن به ولوم روشن کردم خروجی از صفر ولت سریع تا ۲.۵ولت بالا رفت در واقع روی صفر ولت ثابت نموند
سپاس
۲۰۲۱۰۳۲۵_۰۴۰۸۱۲.png
۲۰۲۱۰۳۲۷_۰۲۱۴۴۱.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد
با حذف R11 ولوم رو کمترین حالت که ۲.۵ ولت بود گذاشتم
تغذیه رو خاموش کردم خروجی ها را اتصال دادم و بدون دست زدن به ولوم روشن کردم خروجی از صفر ولت سریع تا ۲.۵ولت بالا رفت در واقع روی صفر ولت ثابت نموند
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 174688
مشاهده فایل‌پیوست 174689

درود

پاسخ بقیه سوالات رو ندادی.

بجای r11 مقاومت ۱ کیلو نصب کن.
پایه R9 که به خروجی تغذیه و امیتر ترانزیستور Q4 متصله , آزاد کن و با یک دیود سری کن بنحوی که کاتدش به مقاومت R9 متصل بشه ( آندش به خروجی تغذیه و امیتر متصل بشه )
اگه با دیود فوق مشکل صفر ولت رفع نشد آزمایش زیر را انجام بده

در حالتی که ۲،۵ ولته و باید صفر باشه یک مقاومت ۲ کیلو با r13 موازی کن نتیجه را گزارش کن که خروجی به صفر ولت نزدیک میشه ؟

آیا با قطعات اصلی خودش ، ابتدای ولوم ولتاژ ، بی ثمر هست ؟
یعنی ابتدای ولوم ولتاژ تا چند درصد هر چقدر میچرخوندی غیرعادی عمل میکنه ؟

بعبارت دیگر آیا تغییرات ولوم حالت غیر عادی نداره ؟
آیا انتهای ولوم ، تغییر ولتاژ زیاده و ابتدای ولوم ، تغییر ولتاژ کمه؟

این تغذیه با قطعات اصلی خودش و با ۱۵ ولت هم هیچوقت صفر ولت نمیشه ولی با r11 که خیلی کوچیک مثلا ۱۰۰ اهم باشه به صفر ولت نزدیک میشه ولی صفر نمیشه. البته ولتاژش جون نداره و جریان ضعیفی میده .

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

پاسخ بقیه سوالات رو ندادی.

بجای r11 مقاومت ۱ کیلو نصب کن.
پایه R9 که به خروجی تغذیه و امیتر ترانزیستور Q4 متصله , آزاد کن و با یک دیود سری کن بنحوی که کاتدش به مقاومت R9 متصل بشه ( آندش به خروجی تغذیه و امیتر متصل بشه )
اگه با دیود فوق مشکل صفر ولت رفع نشد آزمایش زیر را انجام بده

در حالتی که ۲،۵ ولته و باید صفر باشه یک مقاومت ۲ کیلو با r13 موازی کن نتیجه را گزارش کن که خروجی به صفر ولت نزدیک میشه ؟

آیا با قطعات اصلی خودش ، ابتدای ولوم ولتاژ ، بی ثمر هست ؟
یعنی ابتدای ولوم ولتاژ تا چند درصد هر چقدر میچرخوندی غیرعادی عمل میکنه ؟

بعبارت دیگر آیا تغییرات ولوم حالت غیر عادی نداره ؟
آیا انتهای ولوم ، تغییر ولتاژ زیاده و ابتدای ولوم ، تغییر ولتاژ کمه؟

این تغذیه با قطعات اصلی خودش و با ۱۵ ولت هم هیچوقت صفر ولت نمیشه ولی با r11 که خیلی کوچیک مثلا ۱۰۰ اهم باشه به صفر ولت نزدیک میشه ولی صفر نمیشه. البته ولتاژش جون نداره و جریان ضعیفی میده .

سپاس

درود استاد عزیز
بجای مقاومت R11 یک کیلو جایگزین کردم
دیود با R9 سری شد بنحوی که کاتد دیود به مقاومت و اند دیود به خروجی متصل کردم
خروجی صفر ولت شد استاد
وقتی ولتاژ خروجی رو بین ۲۰ تا ۳۰ ولت تنظیم میکنم مقاومت یک کیلو r11 بشدت داغ میشه
ابتدای ولوم غیرعادیه استاد یعنی یه مقدار باید بچرخونم تا عمل کنه و یهو از صفر ولت به ۵ ولت میره
بعبارتی از صفر تا پنج ولت قابل تنظیم نیست یعنی نمیتونم مثلا ۳ولت تنظیم کنم
بله استاد این تغذیه وقتی ولوم در کمترین رنج میزاشتم که همون ۲.۵ ولت بود (بدون R11) و مثبت و منفی خروجی رو اتصال میدادم بیزر بوق نمی‌زد
چون خروجی صفر ولت آزمایش دوم انجام ندادم اگه نیازه امر کنین انجام بدم
سپاس
۲۰۲۱۰۳۲۵_۰۴۰۸۱۲.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد عزیز
بجای مقاومت R11 یک کیلو جایگزین کردم
دیود با R9 سری شد بنحوی که کاتد دیود به مقاومت و اند دیود به خروجی متصل کردم
خروجی صفر ولت شد استاد
وقتی ولتاژ خروجی رو بین ۲۰ تا ۳۰ ولت تنظیم میکنم مقاومت یک کیلو r11 بشدت داغ میشه
ابتدای ولوم غیرعادیه استاد یعنی یه مقدار باید بچرخونم تا عمل کنه و یهو از صفر ولت به ۵ ولت میره
بعبارتی از صفر تا پنج ولت قابل تنظیم نیست یعنی نمیتونم مثلا ۳ولت تنظیم کنم
بله استاد این تغذیه وقتی ولوم در کمترین رنج میزاشتم که همون ۲.۵ ولت بود (بدون R11) و مثبت و منفی خروجی رو اتصال میدادم بیزر بوق نمی‌زد
چون خروجی صفر ولت آزمایش دوم انجام ندادم اگه نیازه امر کنین انجام بدم
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 174698

درود

سوالم این بود ، زمانیکه قطعات اصلی خودش بود و ۱۵ ولت بود هم تغییرات ابتدای ولوم غیر عادی بود ؟ با ۱۰۰ اهمی و با همه شرایط فابریک خودش
که پاسخ ندادی ؟

آیا بدون دیود هم پرش صفر تا ۵ ولت داره ؟
اگر از دیود ژرمانیم که در رادیوهای قدیمی زیاد هست و ولتاژ فورواردش بجای ۷/. ولت ۲/. ولته ، استفاده کنی احتمالا مشکل پرش ابتدایی ولتاژ رفع میشه اما.

یک پتانسیومتر ۵۰ کیلو با دیود موازی کن و با تنظیمش ببین مشکل پرش از صفر تا ۵ ولت رفع میشه ؟
حتی المقدور با بیشترین اهم پتانسیومتر .

ضمنا ۱ کیلو با ۳۰ ولت هم زیاد داغ نمیکنه و کمی گرم میشه ولی میتونی ۲ کیلو جایگزین کنی

اگر پرش ولتاژ از صفر تا ۵ ولت با روش فوق رفع نشد دیود را حذف کن و روش بعدی یعنی موازی کردن مقاومت ۲ کیلو با R13 را تست کن.
ضمنا یک پایه R12 را آزاد کن و عکس العملش را گزارش کن

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سوالم این بود ، زمانیکه قطعات اصلی خودش بود و ۱۵ ولت بود هم تغییرات ابتدای ولوم غیر عادی بود ؟ با ۱۰۰ اهمی و با همه شرایط فابریک خودش
که پاسخ ندادی ؟

درود استاد
ببخشید متوجه منظور حضرتعالی نشدم
با قطعات فابریک خودش ابتدای ولوم‌ یه خرده باید میچرخوندی بعد عمل میکرد ولی هر ولتاژی قابل تنظیم بود در حد یک دهم ولت مثلا 1/1 ولت ولی زیر یک ولت خاطرم نیست فردا تست نتیجه اعلام میکنم

اگر از دیود ژرمانیم که در رادیوهای قدیمی زیاد هست و ولتاژ فورواردش بجای ۷/. ولت ۲/. ولته ، استفاده کنی احتمالا مشکل پرش ابتدایی ولتاژ رفع میشه اما.
اطلاعاتی در مورد دیود مربوطه ندارم از دیود معمولی 1n4007 استفاده کردم فردا بببنم برد اوراقی پیدا کنم ولی دیود فرکانس بالا موجود دارم
فردا تمامی اوامر حضرت عالی انجام و نتیجه کامل اعلام میکنم
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد
ببخشید متوجه منظور حضرتعالی نشدم
با قطعات فابریک خودش ابتدای ولوم‌ یه خرده باید میچرخوندی بعد عمل میکرد ولی هر ولتاژی قابل تنظیم بود در حد یک دهم ولت مثلا 1/1 ولت ولی زیر یک ولت خاطرم نیست فردا تست نتیجه اعلام میکنم

اطلاعاتی در مورد دیود مربوطه ندارم از دیود معمولی 1n4007 استفاده کردم فردا بببنم برد اوراقی پیدا کنم ولی دیود فرکانس بالا موجود دارم
فردا تمامی اوامر حضرت عالی انجام و نتیجه کامل اعلام میکنم
سپاس

درود

خودتو برای دیود ژرمانیم بزحمت ننداز

اگه ولوم حدود ۱۰ الی ۲۰ کیلو را بصورت نقشه پیوست نصب کنی باید بدرستی از صفر ولت تغییر کنه
بهتره یک مقاومت ۱ کیلو هم بین پایه وسط ولوم و پایه ۵ سری کنی ولی واجب نیست.

قطعاتی که حذف کردم فقط یک پایه اش آزاد بشه کافیه.

سپاس

۲۰۲۱۰۳۲۵_۰۴۰۸۱۲_3.png
ولوم ولتاژ را برای سهولت اینجوری کشیدم که برعکس عمل میکنه و با جابجا کردن پایه ابتدا و انتها درست میشه و فعلا مهم نیست.

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

خودتو برای دیود ژرمانیم بزحمت ننداز

اگه ولوم حدود ۱۰ الی ۲۰ کیلو را بصورت نقشه پیوست نصب کنی باید بدرستی از صفر ولت تغییر کنه
بهتره یک مقاومت ۱ کیلو هم بین پایه وسط ولوم و پایه ۵ سری کنی ولی واجب نیست.

قطعاتی که حذف کردم فقط یک پایه اش آزاد بشه کافیه.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 174715
ولوم ولتاژ را برای سهولت اینجوری کشیدم که برعکس عمل میکنه و با جابجا کردن پایه ابتدا و انتها درست میشه و فعلا مهم نیست.

درود استاد
طبق توصیه حضرت عالی یک مقاومت 1k بین پایه ۵ ای سی و پایه وسط ولوم ۱۰ کیلو سری کردم مقاومت R12 و R13 از مدار خارج کردم یک پایه ولوم به پایه ۶ ای سی و پایه دیگر رو به خروجی منفی متصل کردم با چرخاندن ولوم کلا گیج میزد ولی صفر نشد بنظرم ولوم خرابه چون از اوراقی ها برداشتم ولوم ۱۰ کیلو موجود نداشتم فردا ولوم نو تهیه میکنم و نتیجه اعلام میکنم
سپاس

بالا