آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
ممنون امیر جان من این مدار تو سایتی که فرمودید دیدم و نقشه با نرم افزار رسم کردم همون طور که استاد عزیز فرمودند برام جای سوال بود حداکثر ولتاژ dc ۳۴ با ولتاژ ۲۴ ولت حالا چطور تا ۳۵ ولت ۳ آمپر خروجی این تغذیه هست مگر اینکه ترانسش ۲۴ ولت ۵ آمپر واقعی باشه البته با ۳۰ ولت خروجی این مدار مشکلی نداره
سپاس

درود

با توجه به گیری که به این آی سی دادی که در تغذیه خودت استفاده شده و برات مهمه
و با توجه به معرفی تحلیل این آی سی از سوی امیر سجاد عزیز ، تحلیل مورد نظر را مطالعه کردم که هرچند با توجه به خطای نقشه احتمالا بخش تحلیل را کپی کرده و لذا مطالب خارج از تحلیل و در خصوص مونتاژ قابل اعتماد نیست .

اما در هر صورت هر کسی تحلیل کرده بسیار توانا بوده و تحلیل دقیق و صحیحی منعکس و منتشر کرده و لذا بخش تحلیل آن بسیار عالی و قابل اعتماد و استفاده است .

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

با توجه به گیری که به این آی سی دادی که در تغذیه خودت استفاده شده و برات مهمه
و با توجه به معرفی تحلیل این آی سی از سوی امیر سجاد عزیز ، تحلیل مورد نظر را مطالعه کردم که هرچند با توجه به خطای نقشه احتمالا بخش تحلیل را کپی کرده و لذا مطالب خارج از تحلیل و در خصوص مونتاژ قابل اعتماد نیست .

اما در هر صورت هر کسی تحلیل کرده بسیار توانا بوده و تحلیل دقیق و صحیحی منعکس و منتشر کرده و لذا بخش تحلیل آن بسیار عالی و قابل اعتماد و استفاده است .

سپاس

درود استاد عزیز
ضمن تبریک سال نو امیدوارم سالی پر خیر و برکت داشته باشید
آن شالله که سایه شما استاد بزرگوار همیشه بر سر شاگردانتون باشه
استاد ممنون میشم خطای این نقشه رو به بصورت معما مطرح کنید
سپاس

۲۰۲۱۰۳۲۲_۲۱۴۰۴۷.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد عزیز
ضمن تبریک سال نو امیدوارم سالی پر خیر و برکت داشته باشید
آن شالله که سایه شما استاد بزرگوار همیشه بر سر شاگردانتون باشه
استاد ممنون میشم خطای این نقشه رو به بصورت معما مطرح کنید
سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 174575

درود

حقیقتش دیگه نمیدونم با چه زبونی بگم که دیتاشیت این آی سی را مطالعه عمیقی نکردم ولی اگه تحلیل میخوای تحلیل این تغذیه رو دیدم و در حدی که بفهمم قابل اعتماده یا نه بررسی و توصیه کردم ازش استفاده کنی و من نمیتونم بهتر از اون تحلیل کنم .

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

حقیقتش دیگه نمیدونم با چه زبونی بگم که دیتاشیت این آی سی را مطالعه عمیقی نکردم ولی اگه تحلیل میخوای تحلیل این تغذیه رو دیدم و در حدی که بفهمم قابل اعتماده یا نه بررسی و توصیه کردم ازش استفاده کنی و من نمیتونم بهتر از اون تحلیل کنم .

سپاس

درود استاد
استاد خیلی خیلی بابت سوالهای بی مورد از شما عذرخواهی میکنم
تمام تلاشمو میکنم حدالمقدور مصدع اوقات گرانبهای حضرت عالی نشم ولی چه کنم که نمیشه
استاد بنده منبع تغذیه متغیر0~15 با ترانس ۱۸ ولت یک آمپر دارم
خواستم ولتاژ خروجی رو از ۱۵ ولت به ولتاژ ۲۵ ولت افزایش بدم
لذا ترانسی با خروجی ۲۴ ولت ۱ آمپر جایگزین ترانس فابریک کردم خازن C1 رو تعویض و 2200 میکرو 35 ولت جایگزین و مقاومت R10 رو خارج و یه مولتی ترن 10k جایگزین کردم با چرخاندن مولتی ترن ولتاژ خروجی رو تا ۲۵ ولت تنظیم کردم
دو تا مشکل
اول اینکه مقاومت R11 بمقدار ۱۰۰ اهم ۲ وات که به عنوان بآر در خروجی نصب شده بشدت داغ میکرد که از مدار خارج کردم
دوم اینکه ولتاژ خروجی از ۵ ولت تا ۲۵ ولت تنظیم میشه در صورتی که باید از صفر ولت تا ۲۵ ولت تنظیم بشه
استاد من ۴ تا تغذیه دارم که از شانسم تو همه از آی سیLM723 استفاده شده
ضمنا چون تو رسم نقشه سابقه درخشانی ندارم پیشاپیش عذرخواهی میکنم
سپاس
۲۰۲۱۰۳۲۵_۰۴۰۸۱۲.png

۲۰۲۱۰۳۲۵_۰۴۴۴۰۳.jpg

۲۰۲۱۰۳۲۵_۰۴۴۴۳۷.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد
استاد خیلی خیلی بابت سوالهای بی مورد از شما عذرخواهی میکنم
تمام تلاشمو میکنم حدالمقدور مصدع اوقات گرانبهای حضرت عالی نشم ولی چه کنم که نمیشه
استاد بنده منبع تغذیه متغیر0~15 با ترانس ۱۸ ولت یک آمپر دارم
خواستم ولتاژ خروجی رو از ۱۵ ولت به ولتاژ ۲۵ ولت افزایش بدم
لذا ترانسی با خروجی ۲۴ ولت ۱ آمپر جایگزین ترانس فابریک کردم خازن C1 رو تعویض و 2200 میکرو 35 ولت جایگزین و مقاومت R10 رو خارج و یه مولتی ترن 10k جایگزین کردم با چرخاندن مولتی ترن ولتاژ خروجی رو تا ۲۵ ولت تنظیم کردم
دو تا مشکل
اول اینکه مقاومت R11 بمقدار ۱۰۰ اهم ۲ وات که به عنوان بآر در خروجی نصب شده بشدت داغ میکرد که از مدار خارج کردم
دوم اینکه ولتاژ خروجی از ۵ ولت تا ۲۵ ولت تنظیم میشه در صورتی که باید از صفر ولت تا ۲۵ ولت تنظیم بشه
استاد من ۴ تا تغذیه دارم که از شانسم تو همه از آی سیLM723 استفاده شده
ضمنا چون تو رسم نقشه سابقه درخشانی ندارم پیشاپیش عذرخواهی میکنم
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 174625

مشاهده فایل‌پیوست 174626

مشاهده فایل‌پیوست 174627

درود

اساسا افزایش ولتاژ تغذیه ۱۵ ولتی ارزش چندانی نداره
تغذیه ای که خودم هم طراحی کردم برای صفر تا ۲۰ ولت توصیه کردم هرچند براحتی با افزایش ولتاژ ترانس افزایش می یابد.

من مکررا امتناع کردم و شما به اشکال مختلف سوال کردی .
دلیل امتناعم اینه که برای عیب یابی باید بنحوی به تحلیل و عملکرد آی سی مسلط باشم که قادر به تعقیب عیب باشم .
اما این آی سی عملیات مختلفی انجام میده و بررسی عمقی آن نیاز به زمان قابل توجه داره .

از طرفی اگه نقشه کامل و بی نقص تغذیه نباشه کاری ازم ساخته نیست و نمیتونم به نقشه شما اعتماد کنم که تابحال قادر به ارایه نقشه صحیحی نشدی و اگه فقط یک المان یا ارتباط اشتباه باشه میدونی چه وقتی از من تلف میشه تا بعد از سردرگمی شدید پیدا کنم؟
لذا بدلایل فوق نمیتونم با این شرایط کمکی کنم.
اگه نقشه تغذیه رو پیدا کردی اونوقت ارزش تسلط به تحلیل و عیب یابی داره.
مجددا رله رو اشتباه کشیدی.
آیا قبل از دستکاری ، از صفر تا ۱۵ ولت دریافت میکردی ؟
با چه دلیلی r10 را تغییر دادی؟
در صورت صحت نقشه ، قبل از دستکاری هم هیچوقت صفر ولت نمیشده.
ارتباط پایه های r12,r13, r15 را با دقت بررسی و اصلاح کن
قطعا پایه های r15 را اشتباه کشیدی.
پایه ۳ آیسی باید به گراند متصل باشه که نکشیدی.
هر بخشی رو بررسی میکنم مملو از خطاست و اگه مورد صحیحی هم باشه با توجه به وفور خطاها قابل اعتماد نیست و لذا من با این وضعیت چه کاری ازم ساخته است؟

سپاس

آخرین ویرایش:

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
درودسال نو را به شما و خانواده محترم تبریک عرض میگویم.
مهندس جان دنبال برنامه یا ایسی پروگرام هیتر هویه کرداک هستم میتونید به من کمک کنید هزینه هرچی باشه تقدیم میکنم
سپاسگذارتم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درودسال نو را به شما و خانواده محترم تبریک عرض میگویم.
مهندس جان دنبال برنامه یا ایسی پروگرام هیتر هویه کرداک هستم میتونید به من کمک کنید هزینه هرچی باشه تقدیم میکنم
سپاسگذارتم

درود

مجددا موضوع مرتبط با تاپیک های هیتر را اینجا مطرح کردی.
متاسفانه فایل مورد نظر را ندارم ، اما شاید از آی سی دستگاه سالم قابل تهیه و انتقال باشه.
قبل از آن باید از خرابی آی سی و یا برنامه آن مطمئن شوید .

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
آیا قبل از دستکاری ، از صفر تا ۱۵ ولت دریافت میکردی ؟
با چه دلیلی r10 را تغییر دادی؟

درود استاد
قبل از دستکاری از صفر تا ۱۵ ولت قابل تنظیم بود
مقاومت های R9 و R10 مقسم ولتاژ هستن به همین دلیل بجای R10 با ظرفیت10k مولتی ترن 10k جایگزین کردم

در صورت صحت نقشه ، قبل از دستکاری هم هیچوقت صفر ولت نمیشده.

خیر استاد قبل از دستکاری صفر ولت قابل دریافت بود

پایه ۳ آیسی باید به گراند متصل باشه که نکشیدی
پایه های ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۸ ، ۱۰ ، ۱۴ ، آی سی بلااستفاده هستن
۲۰۲۱۰۳۲۶_۰۱۲۵۳۶.jpg

ارتباط پایه های r12,r13, r15 را با دقت بررسی و اصلاح کن
قطعا پایه های r15 را اشتباه کشیدی

R15 ولوم ولتاژه و مسیر های هر سه مقاومت R15 , R13 , R12 رو چندین بار چک کردم صحیح هستن
در کل استاد بجز رله که تو کشیدن آن همیشه مشکل داشتم بقیه نقشه صحیح هست
دوباره ترانس فابریک خودشو که ۱۸ ولته گذاشتم و مولتی ترن هم رو ۱۰ کیلو تنظیم کردم خروجی از صفر ولت تا ۱۵ قابل تنظیم شد
سپاس
۲۰۲۱۰۳۲۵_۰۴۰۸۱۲.png

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود استاد
قبل از دستکاری از صفر تا ۱۵ ولت قابل تنظیم بود
مقاومت های R9 و R10 مقسم ولتاژ هستن به همین دلیل بجای R10 با ظرفیت10k مولتی ترن 10k جایگزین کردم

خیر استاد قبل از دستکاری صفر ولت قابل دریافت بود

پایه های ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۸ ، ۱۰ ، ۱۴ ، آی سی بلااستفاده هستن
مشاهده فایل‌پیوست 174643

R15 ولوم ولتاژه و مسیر های هر سه مقاومت R15 , R13 , R12 رو چندین بار چک کردم صحیح هستن
در کل استاد بجز رله که تو کشیدن آن همیشه مشکل داشتم بقیه نقشه صحیح هست
دوباره ترانس فابریک خودشو که ۱۸ ولته گذاشتم و مولتی ترن هم رو ۱۰ کیلو تنظیم کردم خروجی از صفر ولت تا ۱۵ قابل تنظیم شد
سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 174644

درود

اگه پایه ۳ استفاده نشده یعنی کنترل جریان نداره.
اگه با قطعات خودش از صفر تا ۱۵ ولت تغییر میکنه حتما ۳ قطعه در نقشه صحیح نیست و ممکنه در اعلام مقدار مقاومت ها خصوصا ۳،۳ کیلو اشتباه کردی .
اگر بجای r10 مقاومت ۳،۳ کیلو جایگزین کنی خروجی تا حدود ۳۳ ولت بالا میره.
بجای r12 هم یک مقاومت ۵۰۰ اهم با دو پایه پتانسیومتر حدود ۳ کیلو سری کن و این دو قطعه سری را بجای r12 نصب کن

حالا ولوم ولتاژ را صفر ولت انتخاب کن و اهم پتانسیومتر را کم کن تا صفر ولت نشون بده .

سپاس

kaywan206

کاربر
2018-01-11
71
49
درودسال نو به شما تبریک میگویم انشاالله سال خوبی در پیش داشته باشید
مهندس جان
من هیتر کرداک دارم ولی ایسی برنامه هیترم سوخته با جابجا کردن ایسی هویه به هیتر حالا هیترم درست شده ولی هویه اش ایسی برنامه نداره شما میتونید برنامه اشو بنویسید چون من اصلا در مورد برنامه اش هیچ اطلاعاتی ندارم هزینه اش هرچی باشه تقدیم میکنم جون خودت اگر میتونی کمکم کنی کمک کن
ممنونم خدا نگهدار

بالا