آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: فن یونیت داخلی کولر اسپلیتها

ariantk

کاربر vip
کاربر
2007-12-06
93
47
دوستان برای تست فن یونیت داخلی کولرهای اسپلیت چگونه باید عمل کنیم معمولا ۵ تا سیم داره ایا میشه با دوتا سیم بهش برق بدیم روشن بشه اگه امکان داره درمورد سیمها برام توضیح بدین پنج تا سیم برای چیه وچطور تست کنم که فن سالمه یا نه

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
865
تهران
دوستان برای تست فن یونیت داخلی کولرهای اسپلیت چگونه باید عمل کنیم معمولا ۵ تا سیم داره ایا میشه با دوتا سیم بهش برق بدیم روشن بشه اگه امکان داره درمورد سیمها برام توضیح بدین پنج تا سیم برای چیه وچطور تست کنم که فن سالمه یا نه

اول باید مشخص بشه موتور فن acیا dcهست .اکثرا موتور فن های قدیمی acهستن با دو سوکت بزرگ و کوچک که هر کدوم سه تا سیم داره مدل معمولی ترش مثل فن پنکه دور های سیم پیچ و سیم های خازن از هم جدا هستن این مدل 4سیم دورها ونول و دو سیم خازن دارن شما باید سیم پیچ اصلی و راه اندازتو مشخص کنی الله بختکی برقو وصل کنی میره به فنا در نوع dcمعمولا پنچ سیمه و تک سوکت هستن و با برق 310ولت دی سی و خروجی های 5ولت و15ولت کار میکنن این نوع هم گرون هم گیر نمیان پس تست الکی نکن

ariantk

کاربر vip
کاربر
2007-12-06
93
47
دوست گرامی ممنون از پاسختون فن من دی سی هست روی برد چک کردم ولت دی سی ۳۶۰ دارم سیم ابی رو منفی وقرمز مثبت زدم کار نکرد سوکت میزنم کار نمیکنه چطور باید تستش کنم ایا با اهمتر میشه تست کرد راهی داره برای تست ۵ سیمه

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
865
تهران
دوست گرامی ممنون از پاسختون فن من دی سی هست روی برد چک کردم ولت دی سی ۳۶۰ دارم سیم ابی رو منفی وقرمز مثبت زدم کار نکرد سوکت میزنم کار نمیکنه چطور باید تستش کنم ایا با اهمتر میشه تست کرد راهی داره برای تست ۵ سیمه

سلام دوست عزیز نباید اینجوری بهش برق بدی موتور فن ارمیچر نیست که با مثبت منفی تست بده درضمن سیم مشترک شما مشکی هست
در ابتدا اگر موتور فن شما شش سوکت باشه پنچ تا سیم داریه و یه سوکت خالیه و سوکت پنج تایی هم که پنج سیم خودشو داره. البته بسته به مدل بعضی مدلهای مختلف کمی از نظر رنگ بندی فرق دارن ولی اصول کاری و ولتاژی همه یکی هست
اگر سوکت شش سیم باشه بترتیب.
سیم1, قرمز2,خالی3,مشکی4سفید5,زرد6ابی
اگر سوکت پنچ سیم باشه بترتیب همین رنگی
شما دوتا تست میتونی بکنی ولتاژی و اهمی
بین سیم مشکی و قرمز 310 ولت، بین سیم مشکی و سفید 15ولت و مشکی و ابی 5ولت در حالت طبیعی باید برقرار باشه ولتاژ 5ولت و 15ولت از طریق رگلاتور تامین میشه .یه خازن الکترولیتی 450ولتی کنار سوکت موتور فنت هست از سلامت اون غافل نشو پین مشترکت از منفی اون میاد در حالتی که سوکت موتور فن جدا باشه روش 15ت17ولت داری
اما تسن اهمی که دقیق تره سیم قرمز و مشکی را با اهمتر رو حالت اهم تست کن در واقع پایه مشترکت میشه اگر اهم کمتراز 100داشت موتور فن تعطیله اگر 100یا بیشتر بود تست بعدی سیم مشکی و سفید اونم به همین صورت اگر زیر صد اهم بود یا اتصالی نشون داد یا با تست بوق این دو پایه ها بهم بوق دادن موتور فن سوخته و اگر اهم درست بود زمانی که پراپ ها به سوکت های گفته شده وصل هست روتور را با دست بچرخونی اهم زیاد و کم میشه. فقط خدا کنه تست اولت موتور مرخص نکرده باشه هم خیلی گرون شده هم گیر نمیاد اگر ایراد از داریو برد باشه قابل تعمیر هست.درضمن روتور بابد نرم بچرخه

ariantk

کاربر vip
کاربر
2007-12-06
93
47
با تشکر از دوست عزیز بابت راهنمایی من ابی زدم منفی قرمز زدم مثبت موتور صدا داد مرخص شد

ariantk

کاربر vip
کاربر
2007-12-06
93
47
حالا میخوام از برد همه کاره استفاده کنم باید موتور فن هم ac بگیرم یا دی سی کمی اگه میتونین در مورد نصبش توضیح بدین چون تا حالا نصب نکردم

بالا