آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: نقشه منبع تغذیه yaxun 1501T

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سلام دوستان

نقشه منبع تغذیه 0~15 یک آمپر یاکسون مدل 1501T

توضیح؛

نقشه خودم کشیدم اساتید لطفاً بررسی کنید اگه ایراد یا نقصی
مشاهده کردید ممنون میشم گوشزد تا هم تجربه آموزشی برای خودم هم بقیه عزیزان استفاده کنن
سپاس

23ix_yaxun_(1).jpeg

vzhs_۲۰۲۰۱۱۰۴_۲۰۳۱۳۵.jpg

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
با سلام خدمت استاد بزرگوار غزال

نقشه منبع تغذیه فوق رو به صورت آماتوری رسم کردم که انشالله مشکلی نداشته باشه ( سابقه درخشانی در رسم نقشه نزد شما ندارم که عذرخواهی میکنم )
 به ۳ دلیل این نقشه را تقدیم میکنم

اول اینکه با کشیدن نقشه مدارات در امر ترسیم شماتیک آرام آرام پیشرفت کنم ( سابقه درخشانی در امر کشیدن نقشه نزد حضرتعالی ندارم که یکی از دلایل تلاشم در این زمینه همین موضوع هست) و همچنین با رفتن توی مسیرهای مدار با نکات جدیدتری آشنا شوم و...

دلیل دوم اینکه این مدار ساده تر و همچنین استفاده از آی سی Lm723 در مدار فوق هست که چرا پایه های ۲ و ۳ ای سی که نقش حسگر و تنظیم جریان را دارند دراین  مدار بلااستفاده هستن ؟
همچنین مگر نه اینکه ولتاژ تغذیه ای سی از هر طریقی بجز خروجی منبع باید تامین شود که تو این مدار تغذیه ای سی بعد از یکسوسازی و قرار دادن دیود D5  از خروجی تامین شده که در اینصورت به برق شهر متصل میشود و دیگر ولتاژ ایزوله نیست ( شاید این مبحث را بنده بدرستی درک نکردم

دلیل دوم و مهمتر درک صحیح سویچینگ به صورت عملی و علمی هست ( تا چیزی عملی تجربه نشود در خاطر نمی‌ماند)

توضیح اینکه منبع فوق سالم  و ولتاژ ۰ تا ۱۵ ولت یک آمپر برای این منبع تعریف شده با ولتاژ ورودی ۱۸ ولت و در حال استفاده از آن هستم

با در نظر نگرفتن  ترانس منبع فوق که کوچیکه ( که ترانس جایگزین آماده دارم)

با تغییراتی در مدار قصد افزایش ولتاژ از ۱۵ تا مرز خطر آپ امپ  و همچنین افزایش آمپر از یک به مثلا ۳ آمپر قابل تنظیم  رو دارم (فقط قصد و هدفم کار عملی و تجربه علمی به کمک شما)

مقاومت های R9 و R10 مقسم ولتاژ و همچنین وظیفه نمونه گیری از  ولتاژ خروجی را دارن؟

استاد عزیز اگه راهنمایی کنین ممنون میشوم

چون هدفم درک بهتر و صحیح سویچینگ هست دوست دارم راهنمایی ها بصورت سوال و جواب باشه تا بعد هر سوال شما  مجبور به تحقیق و تفحص
هم عملی و هم جستجو در مقالات و تاپیک های آموزشی حضرت عالی شده و تا جواب صحیح و علمی  مورد انتظار را  پیدا کنم

پیشاپیش از همکاری شما در این زمینه سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام دوستان

نقشه منبع تغذیه 0~15 یک آمپر یاکسون مدل 1501T

توضیح؛

نقشه خودم کشیدم اساتید لطفاً بررسی کنید اگه ایراد یا نقصی
مشاهده کردید ممنون میشم گوشزد تا هم تجربه آموزشی برای خودم هم بقیه عزیزان استفاده کنن
سپاس

23ix_yaxun_(1).jpeg

vzhs_۲۰۲۰۱۱۰۴_۲۰۳۱۳۵.jpg

درود

این نقشه هم مملو از خطاست و برای تحلیل چنین نقشه ای باید برای هر خطایی حالت های مختلفی حدس بزنم و وقت کلانی نیاز داره

رله پایین نقشه و وجود بلاتوجیه d5 و محل بی معنی r11 و d7 و غیره و غیره حاکی از نواقص و خطاهای بیشماری است که با توجه به سابقه قبلی شما ، تحلیل و بررسی آن بسیار دشوار و پردردسر است.

لذا اگه نقشه معتبر این تغذیه را پیدا کردید سعی میکنم در حد بضاعت در خدمت باشم.

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

این نقشه هم مملو از خطاست و برای تحلیل چنین نقشه ای باید برای هر خطایی حالت های مختلفی حدس بزنم و وقت کلانی نیاز داره

رله پایین نقشه و وجود بلاتوجیه d5 و محل بی معنی r11 و d7 و غیره و غیره حاکی از نواقص و خطاهای بیشماری است که با توجه به سابقه قبلی شما ، تحلیل و بررسی آنرا بسیار دشوار و پردردسر است.

سپاس

لذا اگه نقشه معتبر تغذیه را پیدا کردید سعی میکنم در حد بضاعت در خدمت باشم.

سپاس

درود استاد

بخدا من نقشه رو اصلاح کرده بودم و پست اول ویرایش کرده بودم
حق با شماست نمیدونم چرا اینجوریه تو گوشی من نقشه نهایی رو نشون میده ولی شما نقشه ناقص مشاهده کردین
این کم کاری از بنده نبوده دیشب هم حسین ( نام کاربری حبیب ) نیز با همین مشکل مواجه شده بود (تاپیک منبع تغذیه طراحی خودتون پست 941)
لذا دوباره نقشه نهایی رو آپلود میکنم
در مورد دیود D5 نیز خودم با شما موافقم ولی هست

dqda_mahan_(1).jpeg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد

بخدا من نقشه رو اصلاح کرده بودم و پست اول ویرایش کرده بودم
حق با شماست نمیدونم چرا اینجوریه تو گوشی من نقشه نهایی رو نشون میده ولی شما نقشه ناقص مشاهده کردین
این کم کاری از بنده نبوده دیشب هم حسین ( نام کاربری حبیب ) نیز با همین مشکل مواجه شده بود (تاپیک منبع تغذیه طراحی خودتون پست 941)
لذا دوباره نقشه نهایی رو آپلود میکنم
در مورد دیود D5 نیز خودم با شما موافقم ولی هست

dqda_mahan_(1).jpeg

درود

بزرگوار ارجمند:

اینکه فایل دلخواه موجود در گوشی ممکنه متفاوت با فایل ارسالی باشه پدیده غیرعادی نیست اما اینکه در گوشی خود همین پست را با تصویر نقشه ای ببینید و دیگران نقشه دیگری ببینند از امور محال است .

دلیل این واقعه اینه که کاری نداری چی ارسال کردی و پست ارسالی را بررسی نمیکنی که چه فایلی ارسال شده ، بلکه سراغ فایل دلخواه در گوشی میری و میگی انشاا.. که اینو ارسال کردم و اگر اشتباه ارسال شده باشه صدای مخاطب درمیاد و میفهمم .

از طرفی عوامل خطای نقشه کوچکترین اهمیتی نداره و فرض کنیم یک جن ماموریت داره فایل های شما رو دستکاری کنه و شما قصوری نداشتی ، اما هر عاملی منجر به خطاهای نقشه بشه کوچکترین تاثیری در مصیبت ها و دردسرهای حاصله نداره و در هر صورت باید بابای من دربیاد.

اما اینکه قطعات باورنکردنی و محال در دستگاه وجود داره چه ادعای صحیح و چه ادعای ناصحیحی باشه فقط با وجود نقشه معتبر قابل بررسی است زیرا نمیتونم به اصرار افرادی اعتماد کنم که دقتی در امور خود ندارند و به وفور و همواره اصلاحیه های خود را اصلاح میکنند.

اصولا تحقیق و بررسی اموری که تحت تاثیر متغیرهای متعددی است بسیار بسیار دشوار و چه بسا ناممکن است .

لذا با توجه به اینکه صحت و قدرت پیش بینی منو در اولین پاسخ و با اولین خطای بزرگ ارسال اثبات فرمودید ، استدعا دارم عذر مرا تا ارائه نقشه معتبر بپذیرید .

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

بزرگوار ارجمند:

اینکه فایل دلخواه موجود در گوشی ممکنه متفاوت با فایل ارسالی باشه پدیده غیرعادی نیست اما اینکه در گوشی خود همین پست را با تصویر نقشه ای ببینید و دیگران نقشه دیگری ببینند از امور محال است .

دلیل این واقعه اینه که کاری نداری چی ارسال کردی و پست ارسالی را بررسی نمیکنی که چه فایلی ارسال شده ، بلکه سراغ فایل دلخواه در گوشی میری و میگی انشاا.. که اینو ارسال کردم و اگر اشتباه ارسال شده باشه صدای مخاطب درمیاد و میفهمم .

از طرفی عوامل خطای نقشه کوچکترین اهمیتی نداره و فرض کنیم یک جن ماموریت داره فایل های شما رو دستکاری کنه و شما قصوری نداشتی ، اما هر عاملی منجر به خطاهای نقشه بشه کوچکترین تاثیری در مصیبت ها و دردسرهای حاصله نداره و در هر صورت باید بابای من دربیاد.

اما اینکه قطعات باورنکردنی و محال در دستگاه وجود داره چه ادعای صحیح و چه ادعای ناصحیحی باشه فقط با وجود نقشه معتبر قابل بررسی است زیرا نمیتونم به اصرار افرادی اعتماد کنم که دقتی در امور خود ندارند و به وفور و همواره اصلاحیه های خود را اصلاح میکنند.

اصولا تحقیق و بررسی اموری که تحت تاثیر متغیرهای متعددی است بسیار بسیار دشوار و چه بسا ناممکن است .

لذا با توجه به اینکه صحت و قدرت پیش بینی منو در اولین پاسخ و با اولین خطای بزرگ ارسال اثبات فرمودید ، استدعا دارم عذر مرا تا ارائه نقشه معتبر بپذیرید .

سپاس

درود

ضمن عذرخواهی ظاهراً همه چی دست به دست هم داده تا از رهنمودها . علم و دانش شما به عنوان شاگرد محروم بشم ...
ادله دیگری برای دفاع ندارم ولی واقیعت همون بود که پست قبل عرض کردم

ولی از هدفی که تعیین کردم عقب نمی‌کشم ممکنه راهم سخت و طولانی بشه ولی قول میدم تا انتها ادامه بدم

استدعا دارم عذر مرا تا ارائه نقشه معتبر بپذیرید .

نقشه معتبر از شرکت سازنده نیز فک کنم امری محال باشه
استاد صاحب نظر دیگری جز شما نیز سراغ ندارم که بتواند این نقشه رو تایید کند ...
کاش جدای نقشه یا در نظر نگرفتن نقشه حداقل پست دوم را نیز مطالعه میفرمودید وتوضیح کلی یا راهنمایی می‌کردید

درود و سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت استاد بزرگوار غزال

نقشه منبع تغذیه فوق رو به صورت آماتوری رسم کردم که انشالله مشکلی نداشته باشه ( سابقه درخشانی در رسم نقشه نزد شما ندارم که عذرخواهی میکنم )
 به ۳ دلیل این نقشه را تقدیم میکنم

اول اینکه با کشیدن نقشه مدارات در امر ترسیم شماتیک آرام آرام پیشرفت کنم ( سابقه درخشانی در امر کشیدن نقشه نزد حضرتعالی ندارم که یکی از دلایل تلاشم در این زمینه همین موضوع هست) و همچنین با رفتن توی مسیرهای مدار با نکات جدیدتری آشنا شوم و...

دلیل دوم اینکه این مدار ساده تر و همچنین استفاده از آی سی Lm723 در مدار فوق هست که چرا پایه های ۲ و ۳ ای سی که نقش حسگر و تنظیم جریان را دارند دراین  مدار بلااستفاده هستن ؟
همچنین مگر نه اینکه ولتاژ تغذیه ای سی از هر طریقی بجز خروجی منبع باید تامین شود که تو این مدار تغذیه ای سی بعد از یکسوسازی و قرار دادن دیود D5  از خروجی تامین شده که در اینصورت به برق شهر متصل میشود و دیگر ولتاژ ایزوله نیست ( شاید این مبحث را بنده بدرستی درک نکردم

دلیل دوم و مهمتر درک صحیح سویچینگ به صورت عملی و علمی هست ( تا چیزی عملی تجربه نشود در خاطر نمی‌ماند)

توضیح اینکه منبع فوق سالم  و ولتاژ ۰ تا ۱۵ ولت یک آمپر برای این منبع تعریف شده با ولتاژ ورودی ۱۸ ولت و در حال استفاده از آن هستم

با در نظر نگرفتن  ترانس منبع فوق که کوچیکه ( که ترانس جایگزین آماده دارم)

با تغییراتی در مدار قصد افزایش ولتاژ از ۱۵ تا مرز خطر آپ امپ  و همچنین افزایش آمپر از یک به مثلا ۳ آمپر قابل تنظیم  رو دارم (فقط قصد و هدفم کار عملی و تجربه علمی به کمک شما)

مقاومت های R9 و R10 مقسم ولتاژ و همچنین وظیفه نمونه گیری از  ولتاژ خروجی را دارن؟

استاد عزیز اگه راهنمایی کنین ممنون میشوم

چون هدفم درک بهتر و صحیح سویچینگ هست دوست دارم راهنمایی ها بصورت سوال و جواب باشه تا بعد هر سوال شما  مجبور به تحقیق و تفحص
هم عملی و هم جستجو در مقالات و تاپیک های آموزشی حضرت عالی شده و تا جواب صحیح و علمی  مورد انتظار را  پیدا کنم

پیشاپیش از همکاری شما در این زمینه سپاسگزارم

درود

خواهش کردم با توجه به شرایط فعلی عذرم را بپذیرید.
در هر صورت پاسخ های مقدور پست ۲ را تقدیم میکنم ولی استدعا دارم دیگه متوقف فرمایید.

چرا پایه های ۲ و ۳ ای سی که نقش حسگر و تنظیم جریان را دارند دراین  مدار بلااستفاده هستن ؟

اگر اینطوره به این دلیل است که این تغذیه کنترل جریان نداره .

تو این مدار تغذیه ای سی بعد از یکسوسازی و قرار دادن دیود D5 از خروجی تامین شده که در اینصورت به برق شهر متصل میشود و دیگر ولتاژ ایزوله نیست

اگر واقعا محل d5 طبق نقشه شماست و مسیر دیگری وجود نداره دراینصورت طراح نقشه اشتباه کرده و میتونی d5 را حذف کنی و بجاش سیم نصب کنی ، اما مطمئنم شما اشتباه میکنی و در این خصوص هم خطایی در نقشه شما وجود داره
اما ارتباطی با ایزوله شدن و نشدن ان نداره و انرژی همه تغذیه ها باید از ثانویه ترانس تامین بشه و ثانویه ترانس ایزوله است و موجب برق گرفتگی نمیشه

با تغییراتی در مدار قصد افزایش ولتاژ از ۱۵ تا مرز خطر آپ امپ و همچنین افزایش آمپر از یک به مثلا ۳ آمپر قابل تنظیم رو دارم (فقط قصد و هدفم کار عملی و تجربه علمی به کمک شما)

مقاومت های R9 و R10 مقسم ولتاژ و همچنین وظیفه نمونه گیری از ولتاژ خروجی را دارن؟

اگه با دیدن چند تا قطعه غیرقابل توجیه در تصویر میتونستم تحلیل کنم و تغییرات مورد نیاز را تشخیص بدم دراینصورت خودم چند تا قطعه روی کاغذ میکشیدم و نیاز به نقشه دقیق نبود
لذا تا زمانیکه نقشه قابل تحلیل نباشه نمیدونم با چه تغییراتی میتونی به هدف دلخواه برسی .

و اینکه نقشه پیدا نمیشه به توانایی من اضافه نمیکنه .
مجددا تاکید و خواهش میکنم لطفا عذرم را بپذیرید

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
درود

خواهش کردم با توجه به شرایط فعلی عذرم را بپذیرید.
در هر صورت پاسخ های مقدور پست ۲ را تقدیم میکنم ولی استدعا دارم دیگه متوقف فرمایید.

اگر اینطوره به این دلیل است که این تغذیه کنترل جریان نداره .

اگر واقعا محل d5 طبق نقشه شماست و مسیر دیگری وجود نداره دراینصورت طراح نقشه اشتباه کرده و میتونی d5 را حذف کنی و بجاش سیم نصب کنی ، اما مطمئنم شما اشتباه میکنی و در این خصوص هم خطایی در نقشه شما وجود داره
اما ارتباطی با ایزوله شدن و نشدن ان نداره و انرژی همه تغذیه ها باید از ثانویه ترانس تامین بشه و ثانویه ترانس ایزوله است و موجب برق گرفتگی نمیشه

اگه با دیدن چند تا قطعه غیرقابل توجیه در تصویر میتونستم تحلیل کنم و تغییرات مورد نیاز را تشخیص بدم دراینصورت خودم چند تا قطعه روی کاغذ میکشیدم و نیاز به نقشه دقیق نبود
لذا تا زمانیکه نقشه قابل تحلیل نباشه نمیدونم با چه تغییراتی میتونی به هدف دلخواه برسی .

و اینکه نقشه پیدا نمیشه به توانایی من اضافه نمیکنه .
مجددا تاکید و خواهش میکنم لطفا عذرم را بپذیرید

سپاس

درود استاد

ممنون از محبت و راهنمایی شما

از آنجایی که راهنمایی و ارشاد باید از روی میل و ته دل باشد

و هیچ تمایلی به ادامه این مطلب ندارید ( که مقصر خودم هستم )

لذا ضمن احترام و دست‌بوسی این مطلب رو طبق دلخواه شما تمام کرده و به مطالعه مطالب آموزشی شما تو ی انجمن می‌پردازم

فقط خواهش میکنم اگه در بین تاپیک های آموزشی شما مطلبی برام گنگ و نامفهوم بود و توضیحی درخواست کردم از اونم منو محروم نکنید

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود استاد

ممنون از محبت و راهنمایی شما

از آنجایی که راهنمایی و ارشاد باید از روی میل و ته دل باشد

و هیچ تمایلی به ادامه این مطلب ندارید ( که مقصر خودم هستم )

لذا ضمن احترام و دست‌بوسی این مطلب رو طبق دلخواه شما تمام کرده و به مطالعه مطالب آموزشی شما تو ی انجمن می‌پردازم

فقط خواهش میکنم اگه در بین تاپیک های آموزشی شما مطلبی برام گنگ و نامفهوم بود و توضیحی درخواست کردم از اونم منو محروم نکنید

سپاس

درود

هرچند بدون توجه به بضاعت ناچیز و با تلقی سرمایه کلان ، حساب سنگینی افتتاح فرمودید.

اما ضمن تقدیر و تعظیم شایسته بابت لطف گران حضرت عالی ،
قطعا بحکم تکلیف با تمام توانِ دستان ناتوان و
بضاعت ناچیز آشکار و نهان درخدمتم.​

ضمنا باور بفرمایید انچه عرض شد بهانه نبود و عین حقیقت بود و موضوع حاضر با توجه به شرایط نقشه برای من بسیار پردردسر و سنگین است.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا