آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: ساخت مدار درایو تکفاز به تکفاز 1200 وات

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
با سلام به اساتید
همونطور که همه میدونیم در بازار برای موتورهای سه فاز انواع درایو برای کنترل دور وجود داره
اما برای موتورهای تکفاز خیر
میخواستم بدونم اساتید مداری برای کنترل دور موتور 1.5 اسب تکفاز دارید؟
جریان لحظه راه اندازی حدود 20 آمپر
جریان دائم 5.5 آمپر
موتور فوق برای یک سانتریفیوژه که اگه بشه به وسیله درایو دورشو کنترل کنیم بعدا با اضافه کردن مدار ترموستات میشه دور موتورو اتوماتیک کرد
از راهنماییهای شما بسیار ممنونم

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
با سلام به اساتید
همونطور که همه میدونیم در بازار برای موتورهای سه فاز انواع درایو برای کنترل دور وجود داره
اما برای موتورهای تکفاز خیر
میخواستم بدونم اساتید مداری برای کنترل دور موتور 1.5 اسب تکفاز دارید؟
جریان لحظه راه اندازی حدود 20 آمپر
جریان دائم 5.5 آمپر
موتور فوق برای یک سانتریفیوژه که اگه بشه به وسیله درایو دورشو کنترل کنیم بعدا با اضافه کردن مدار ترموستات میشه دور موتورو اتوماتیک کرد
از راهنماییهای شما بسیار ممنونم

بله هست درایور تک فاز acدرایو با قابلیت کنترل فرکانس و ولتاژ برای تغییر سرعت در گشتاور مورد نظر البته دور موتور را با در این مثال با تاکو متر صنعتی راحتر میتوان کنترل کرد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: chavooshi

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
بله هست درایور تک فاز acدرایو با قابلیت کنترل فرکانس و ولتاژ برای تغییر سرعت در گشتاور مورد نظر البته دور موتور را با در این مثال با تاکو متر صنعتی راحتر میتوان کنترل کرد

ممنون بابت راهنماییتون
این نوع درایو که مطمعنا وجود داره،ولی متاسفانه بخاطر فروش پایین شرکتی وارد نمیگنه
بنده که با هر شرکت وارد کننده درایو تماس گرفتم، مدل تکفاز به تکفاز با این توان نداشتن
منظورتون از تاکومتر متوجه نشدم، تاکومتر ی وسیله اندازه گیری دور هستش
هدف ما توی این پروژه اینه که، وقتی هوا خنکه کاربر ولوم درایو کم کنه و دور موتور 1400 دور بیاد پایین، وقتی گرم شد دور ببریم بالا با تمام 1400 کار کنه
این ساده ترین حالته
حالا اگه درایو امکان قبول ورودی آنالوگ یا دیجیتال داشت بهش ترموستاتم اضافه کنیم

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
ممنون بابت راهنماییتون
این نوع درایو که مطمعنا وجود داره،ولی متاسفانه بخاطر فروش پایین شرکتی وارد نمیگنه
بنده که با هر شرکت وارد کننده درایو تماس گرفتم، مدل تکفاز به تکفاز با این توان نداشتن
منظورتون از تاکومتر متوجه نشدم، تاکومتر ی وسیله اندازه گیری دور هستش
هدف ما توی این پروژه اینه که، وقتی هوا خنکه کاربر ولوم درایو کم کنه و دور موتور 1400 دور بیاد پایین، وقتی گرم شد دور ببریم بالا با تمام 1400 کار کنه
این ساده ترین حالته
حالا اگه درایو امکان قبول ورودی آنالوگ یا دیجیتال داشت بهش ترموستاتم اضافه کنیم

سانتریفیوژ بیشتر برای مکش هوا یا رانش استفاده میشه نمیدونستم تو تهویه مطبوعم هست در هر صورت شما درایو با توان ۵یا۶کیلووات جوابگوی کارتون هست از تاخو هم در واقع با طراحی مداره مربوطه و اضافه به مدار مقدار سرعت فن توسط کاربر با ریموت قابل کنترل هست ربطی به صنعتی یا خانگی نداره .ترمستات نیز قابل استفاده هست مخصوصا که نوع اماده در بازار هست یا نوع ابتدایی تر در دمای مسخص on..offمدارو بهش بدیم ولی درایوهای موجود این امکانو ندارن داده دیحیتال مستقیم بهشون بدی خودم یه درایو ۵کیلو وات را برای راه اندازی کمپرسور داکت اسپلیت ۵تون اسکرو استفاده کردم با این تفاسیر که برد های دستگاه بعلت فضله موش از بین رفته بودن البته سیستم، ان و اف را با اضافه کرد برد اکسترنال به داخل و گرفتن دستورات خاموش و روشن شدن و دادن اون به بوبین کنتاکتور تغذیه درایو انجام شد .یادمه انوقت داریو سه فاز به تک فاز هم موجود بود در هر سورت دور موتور ما از روی درایو تنظیم میشد و با 80درصد راندمان استفاده گرفتیم امکان نغییرات هوشمند نبود انموقع

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: chavooshi

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
سانتریفیوژ بیشتر برای مکش هوا یا رانش استفاده میشه نمیدونستم تو تهویه مطبوعم هست در هر صورت شما درایو با توان ۵یا۶کیلووات جوابگوی کارتون هست از تاخو هم در واقع با طراحی مداره مربوطه و اضافه به مدار مقدار سرعت فن توسط کاربر با ریموت قابل کنترل هست ربطی به صنعتی یا خانگی نداره .ترمستات نیز قابل استفاده هست مخصوصا که نوع اماده در بازار هست یا نوع ابتدایی تر در دمای مسخص on..offمدارو بهش بدیم ولی درایوهای موجود این امکانو ندارن داده دیحیتال مستقیم بهشون بدی خودم یه درایو ۵کیلو وات را برای راه اندازی کمپرسور داکت اسپلیت ۵تون اسکرو استفاده کردم با این تفاسیر که برد های دستگاه بعلت فضله موش از بین رفته بودن البته سیستم، ان و اف را با اضافه کرد برد اکسترنال به داخل و گرفتن دستورات خاموش و روشن شدن و دادن اون به بوبین کنتاکتور تغذیه درایو انجام شد .یادمه انوقت داریو سه فاز به تک فاز هم موجود بود در هر سورت دور موتور ما از روی درایو تنظیم میشد و با 80درصد راندمان استفاده گرفتیم امکان نغییرات هوشمند نبود انموقع

ممنون از راهنماییتون دوست عزیز
مشکل اینجاست که ما در ابتدا نیاز به یک درایو تکفاز به تکفاز هستیم که در بازار موجود نیست، برای همین از اساتید درخواست کردم فعلا مداری برای کنترل دور این موتور تکفاز ارائه بدن تا بعد برسیم به بقیه موارد

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
یعنی بعد از یک ماه هنوز هیچ یک از اساتید نمیخوان اظهار نظر کنن؟!!
درایو تکفاز به تکفاز در خارج هست ولی اینجا بخاطر درخواست پایین در صنعت شرکتی وارد نمیکنه
ولی من نقشه ای در این رابطه پیدا نکردم

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
689
قم
توی ی سایت خارجی مدار دیمری هست که طراح ادعا کرده با افزایش جریان موتور در 50 درصد بالای دور مدار ضربان ترایاک افزایش میده و باعث میشه گشتاور حفظ بشه
البته فکر میکنم این مدار به درد موتورهای یونیورسال میخوره
drill-speed-controller.jpg
drill-speed-controller-circuit.jpg
R1 = 39K,
R2 = 12K,
R3 = 22K,
R4 = 68K,
P1 = 220K,
All diodes = 1N4007,
C1 = 0.1/400V,
C2 = 100uF/35V,
T1 = BC547B,