آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: درخواست تحلیل کنترل دور جاروبرقی با راه انداز از استاد غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
سلام بر استاد عزیزم و خسته نباشید.
در مورد سوال مقاومت یک کیلو سری شده با تریستور ( با موازی شدن مقاومت با مثبت و منفی پل دیود) نقش مقاومت یک کیلو
ولتاژ پیک در یک جریان DC به خاطر نویز پذیری و شوک لحظه ای و وجود ریپل و..... برای یک مصرف کننده میتواند خیلی خطرناک باشد برای رفع این مشکل در مدارات استاندارد با استفاده از یک مقاومت در سر پل دیود سعی میکنند ولتاژ پیک تو پیک را در سطح ولتاژ موثر کاهش داده یا در همین سطح نگهدارد.

نجمن انجمن آموزش الكترونیک

منابع تغذیه | Power Supplies

تحلیل{ مدارات و قطعات } در تعمیرات پاور ساپلای

پست 62 و 75

استاد مهربانم ممنونم و متشکرم از مطالبتان .

درود

مقاومت مورد اشاره شما در صورتی برای پیشگیری از عبور جریان زیاد با دیود پل سری میشه که جریان بسیار بالایی از دیود پل عبور کنه .

اما در ورودی این دیود پل ، مقاومت هایی بیش از مقدار لازم سری شده که مانع عبور جریان زیاد میشه ، از جمله مقاومت خازنی و مقاومت سلفی سیم پیچ و مقاومت اهمی ولوم و ۲ کیلو .

بنابرین از این حیث با خطری مواجه نیست و با اتصال کوتاه کردن دیود پل ، جریان ناچیزی از آن عبور میکنه .
لذا اگه بجای ۱ کیلو از صفر اهم استفاده کنی ، هیچ قطعه ای تحت فشار قرار نمیگیره و صدمه نمی بینه ولی ناهنجاری قابل توجهی اتفاق میافته .

پاسخی که در پست قبلی مطرح کردی به پاسخ صحیح نزدیکتر بود .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
درود

راهنمایی:

اگر ولتاژ خازن ۲۲۰ میکرو که به بیس متصله در مراحل مختلف بررسی فرمایید پاسخ مشخص میشه.

تنها ایراد امیر سجاد عزیز در اولین پاسخ که منجر به پاسخ ناصحیح شده همینه که ولتاژ این خازن را نادیده گرفته و لذا به پاسخ ناصحیحی رسیده.

سپاس

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
attachment.php

سلام
بعد از مدت زمان تاخیر مدار به وسیله خازن آند و کاتد تریستور و مقاومت 1 کیلو با مثبت و منفی پل دیود موازی قرار میگیرد. مقاومت یک کیلو باعث افت ولتاژ در دو سر پل دیود میشود. و این ولتاژ باعث راه اندازی تریستور میشود. و در صورت نبودن مقاومت ولتاژ در مدار تاخیر به وجود نمیاد که باعث تحریک گیت شود. و در نتیجه باعث خاموشی تریستور میشود.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
attachment.php

سلام
بعد از مدت زمان تاخیر مدار به وسیله خازن آند و کاتد تریستور و مقاومت 1 کیلو با مثبت و منفی پل دیود موازی قرار میگیرد. مقاومت یک کیلو باعث افت ولتاژ در دو سر پل دیود میشود. و این ولتاژ باعث راه اندازی تریستور میشود. و در صورت نبودن مقاومت ولتاژ در مدار تاخیر به وجود نمیاد که باعث تحریک گیت شود. و در نتیجه باعث خاموشی تریستور میشود.

درود

مقاومت ۱ کیلو هر مقاومتی از جمله صفر اهم هم باشه تاثیری در روشن شدن تریستور نداره .

چون همانطور که در تحلیل توضیح دادم لحظه اول که تریستور خاموشه یک پایه مقاومت ۱ کیلو که به آند تریستور متصله درواقع آزاد است.

و کم کم ولتاژ خازن ها بالا میره و ولتاژ گیت بمیزان کافی بالا میره و تریستور روشن میشه .
و لذا تا اینجا مقاومت ۱ کیلو بی اثر هست.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
attachment.php

سلام

درود

راهنمایی 2

مقدار مقاومت ۱ کیلو بعد از روشن شدن تریستور موثر است.
یعنی اگر مقدار نامناسبی باشه بعد از فعال شدن تریستور ، ناهنجاری ظاهر میشه.

زیرا مقاومت ۱ کیلو قبل از روشن شدن تریستور بکلی آزاد و قطع است و لذا در زمان خاموشیٕ تریستور ، هر چقدر بزرگ یا کوچیک باشه اثری نداره.

سپاس

آخرین ویرایش:

Amerisite

کاربر
2020-06-23
28
83
با سلام خدمت اساتید محترم. و عرض تشکر از وقتی که بابت آموزش مطالب برامون میگذارید. می خواستم بدونم برای تریستور از چه شماره ای باید استفاده کنیم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,765
با سلام خدمت اساتید محترم. و عرض تشکر از وقتی که بابت آموزش مطالب برامون میگذارید. می خواستم بدونم برای تریستور از چه شماره ای باید استفاده کنیم؟

درود

بابت لطف شما ممنونم
از فروشگاه ها تریستور کوچک و حدود ۱ امپری حدود ۲۰۰ ولت یا بالاتر بخواهید خودشون برات انتخاب میکنن و بهترین راه است چون از موجودی فروشگاهِ در دسترسِ شما اطلاعی ندارم.

سپاس

Amerisite

کاربر
2020-06-23
28
83
درود

راهنمایی 2

مقدار مقاومت ۱ کیلو بعد از روشن شدن تریستور موثر است.
یعنی اگر مقدار نامناسبی باشه بعد از فعال شدن تریستور ، ناهنجاری ظاهر میشه.

زیرا مقاومت ۱ کیلو قبل از روشن شدن تریستور بکلی آزاد و قطع است و لذا در زمان خاموشیٕ تریستور ، هر چقدر بزرگ یا کوچیک باشه اثری نداره.

سپاس

با سلام خدمت اساتید گرامی خصوصا استاد غزال که این مدار رو طراحی کردن. راستش رو بخواین من تعمیرکار لوازم خانگی هستم و این مداری که معرفی فرمودید خیلی به کارم میاد.برای همین من این مدار رو ساختم (البته هنوز PCB نزدم) یک مشکلی که دارم اینه که مدار هر چند ثانیه ریست میشه. به این صورت که من این مدار رو به هم با لامپ 100 وات و هم موتور جارو برقی تست کردم، اول که مدار رو به برق می زنیم مدار با دور کند عمل می کنه و بعد از چند ثانیه مقاومت ولومی رو میاره تو مدار ولی باز بعد از چند ثانیه دوباره این سیکل تکرار میشه.(یعنی هی لامپ کم نور میشه و بعد از چند ثانیه پرنور میشه)برای تریستور هم BT169D استفاده کردم.

بالا