آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: عمر ترموکوپل آبگرمکن دیواری را ابدی بسازید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
IMG_20200827_170718_393.jpg
7.jpg

درود

پس از مدت طولانی و نیاز مشابه یکی از دوستان ، روش بسیار ساده تر از روش این تاپیک را تست کردم و از آنجاکه ساده تر است و سریع تر اجرا میشه لذا بهتر از روش تاپیک حاضر است و حدود یکماه است که پس از تست استفاده و پیشنهاد میکنم و لذا طی ویرایش تاپیک زیر را معرفی میکنم.
.
https://www.irantk.ir/threads/12217...آبگرمکن-بسازید?p=689675&viewfull=1#post689675

ازآنجاکه امروز یکی از دوستان نسبت به تعویض پی در پی ترموکوپل آبگرمکن منزلش عصبی بود و از من سوال کرد آیا در این خصوص چاره ای کردم یا نه .

لذا علاوه بر آنکه راهکار مربوطه را به وی تقدیم کردم ، ضمنا مصمم شدم این شیوه را از طریق انجمن مطرح و منتشر کنم .

ازآنجاکه سالها قبل ، آبگرمکن بشکه ای یا ایستادهٔ منزلم سوراخ شد که حاکی از ضعیف شدن بقیه نقاط مخزن بود و ابگرمکن دیواری تهیه کردم که کاش تهیه نمیکردم لذا پس از مدتی برای اولین بار ترموکوپل آن خراب شد و مطابق عادت، نقاط ضعف و دلایل صدمه قطعه را بررسی کردم که مشخص شد تولید کننده کاملا عالمانه و عامدانه بنحوی از ترموکوپل استفاده کرده که پس از مدتی معیوب شود تا امکان فروش قطعات یدکی فراهم گردد.

لذا نسبت به رفع نقایص آن اقدام کردم و برای اولین و آخرین بار ترموکوپل را تعویض کردم ، بطوریکه پس از سالها ، نه تنها تاکنون صدمه ندیده بلکه بدلایل آشکار و مشخص ، هرگز صدمه نخواهد دید .

اما هر متاعی هزینه ای داره و هزینه تقدیم این ابتکار ، مشارکت شماست بطوریکه پس از 5 پیشنهاد ، روش مورد نظر را تقدیم میکنم زیرا ممکنه ابتکار ساده تر و موثرتری از ناحیه شما مطرح بشه که البته منم همکاری و مساعدت میکنم و نهایتا روش خود را تقدیم میکنم که پس از این اقدام ، هرگز ناگزیر به تعویض این ترموکوپل نباشید و تا زمانیکه خدا ، خدایی میکنه این ترموکوپل هم انجام وظیفه کنه ( البته صرفنظر از عوامل خارجی مانند ضربه چکش و امثالهم )

بنابمراتب نقاط ضعف ترموکوپل مورد اشاره را اعلام و پیشنهاد خود را جهت رفع کامل نقائص ان مطرح فرمایید .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام بر استاد مهربانم . استاد اول از همه خوشحالم بازم با استاد مهربانم هم صحبت شدم.
استاد عزیزم در مورد تر موکوپل : دو فلز غیر هم جنس است وقتی حرارت داده میشه باعث تولید برق میشه . به نظر من خرابی ترموکوپل از نوک دو فلز غیر هم جنس به هم تابیده شده یا پرس شده .و قرار گرفتن مستقیم روی شعله در طولانی مدت باعث جدا شدن این دو فلز میشود . و جهت طولانی کردن عمر ترموکوپل جدا کردن شعله است. که مستقیم به ترموکوبل نباشه . و نصب یک قطعه فلزی مربع شکل مثلا از مس یا یک هیت سینگ . شعله فلز را گرم کنه و حرارتش باعث گرم شدن ترموکوپل بشه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام بر استاد مهربانم . استاد اول از همه خوشحالم بازم با استاد مهربانم هم صحبت شدم.
استاد عزیزم در مورد تر موکوپل : دو فلز غیر هم جنس است وقتی حرارت داده میشه باعث تولید برق میشه . به نظر من خرابی ترموکوپل از نوک دو فلز غیر هم جنس به هم تابیده شده یا پرس شده .و قرار گرفتن مستقیم روی شعله در طولانی مدت باعث جدا شدن این دو فلز میشود . و جهت طولانی کردن عمر ترموکوپل جدا کردن شعله است. که مستقیم به ترموکوبل نباشه . و نصب یک قطعه فلزی مربع شکل مثلا از مس یا یک هیت سینگ . شعله فلز را گرم کنه و حرارتش باعث گرم شدن ترموکوپل بشه.

درود

آفرین
اولش خوب اومدی که حرارت زیاد عامل صدمه میشه .
اما حرارت زیاد که موجب سرخ شدن فلزات میشه امکان ترکیب فلز با اکسیژن را فراهم میکنه و غلاف ترموکوپل و سپس ترموکوپل را نابود میکنه .

اما اشکال اینجاست که بنحوی ساخته شده که باید در شعله غرق بشه تا ولتاژ و جریان کافی را تولید کنه یعنی اگه در نقطه ای از شعله قرار بگیره که اوج حرارت را نداره دراینصورت آبگرمکن خاموش میشه.

حالا اگه بخوای حرارت را با فلزی بهش منتقل کنی تلفات حرارت زیاد میشه و بمقدار کافی داغ نمیشه و هرگز کار نمیکنه چون باید بشدت داغ بشه تا بتونه سلف مربوطه را بمقدار کافی فعال کنه.

سپاس

heical

کاربر
2011-05-13
306
532
استاد آیا امکانش نیست که غلاف ترموکوپل رو با تفلون پوشش بدیم که از بین نره؟ منظورم اینه که ترموکوپل رو بدیم به جاهایی که ظروف تفلن رو بازسازی می کنن تا روی غلافش رو با تفلون پوشش بده.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
استاد آیا امکانش نیست که غلاف ترموکوپل رو با تفلون پوشش بدیم که از بین نره؟ منظورم اینه که ترموکوپل رو بدیم به جاهایی که ظروف تفلن رو بازسازی می کنن تا روی غلافش رو با تفلون پوشش بده.

درود

اگه مقدور باشه ایده قابل تامل و خوبی هست اما اجرای آن خارج از توانایی ما هست و روش من خیلی ساده تر هست‌و با امکانات موجود عملی میشه و نیاز به تخصص و مواد خاص و صعب الوصول نداره.
در هر صورت بنظر میرسه عملی باشه و یکی از راه هایی است که تولید کننده میتونسته با این شیوه از صدمه ان پیشگیری کنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

shahram732

کاربر vip
کاربر
2019-04-06
130
212
36
سلام همکاران محترم
پدر مرحوم من سالها پیش چون دستی در تعمیرات بخاری های نفتی داشت
روزی بخاری نو خونه رو باز کرد و چون دید شعله مستقیم به ترموکوپل میخورد یه سیم مسی مفتول رو از یک سانت عقب تر از شعله حلقه کرد به دور ترموکوپل و مابقی سیم رو به پیلوت شمعک بست از آن روز به جای ۳۰ ثانیه ما یک دقیقه مجبور شدیم شعله را نگه داریم تا شیر برقی جذب شود
موضوع برای سال ۷۱ می باشد .ترموکوپل تا به امروز بر روی بخاری سوار می باشد .
امیدوارم به درد تون بخوره
اگه نه باید هزینه کنیم تا یه مدار ساده القای الکتریکی به وسیله گرما درست کنیم .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام همکاران محترم
پدر مرحوم من سالها پیش چون دستی در تعمیرات بخاری های نفتی داشت
روزی بخاری نو خونه رو باز کرد و چون دید شعله مستقیم به ترموکوپل میخورد یه سیم مسی مفتول رو از یک سانت عقب تر از شعله حلقه کرد به دور ترموکوپل و مابقی سیم رو به پیلوت شمعک بست از آن روز به جای ۳۰ ثانیه ما یک دقیقه مجبور شدیم شعله را نگه داریم تا شیر برقی جذب شود
موضوع برای سال ۷۱ می باشد .ترموکوپل تا به امروز بر روی بخاری سوار می باشد .
امیدوارم به درد تون بخوره
اگه نه باید هزینه کنیم تا یه مدار ساده القای الکتریکی به وسیله گرما درست کنیم .

درود

ازآنجاکه ترموکوپل بخاری در تنوره بخاری قرار داره لذا در بخاری مشکل چندانی نداریم ، چون برخلاف آبگرمکن ، از همه طرف با گرما مواجه هست و نیاز به سرخ شدن ترمو کوپل نیست و به همین علت تابحال ندیدم ترموکوپل بخاری خراب بشه و اگه خراب بشه بسرعت خراب نمیشه و عمرش قابل تحمل هست.
اما ایده جالبی بود ، هرچند در آبگرمکن قابل استفاده نیست .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام بر شما استاد گرامی و دیگر دوستان
استاد ترموکوپل رو داخل لوله مسی هم انداره سری ترموکوپل قرار بدیم

درود

توضیح مختصر شما مفهومم نشد .

حرارت زیاد شرایط ترکیب ترموکوپل با اکسیژن را فراهم میکنه و کم کم غلاف ترموکوپل پودر و سوراخ میشه و سپس خود ترموکوپل ، پودر میشه
بنابرین باید با کلکی از ترکیب غلاف و خود ترموکوپل با اکسیژن جلوگیری کنیم تا هرگز دچار حالتی شبیه پوسیدگی نشه.

سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
درود

توضیح مختصر شما مفهومم نشد .

حرارت زیاد شرایط ترکیب ترموکوپل با اکسیژن را فراهم میکنه و کم کم غلاف ترموکوپل پودر و سوراخ میشه و سپس خود ترموکوپل ، پودر میشه
بنابرین باید با کلکی از ترکیب غلاف و خود ترموکوپل با اکسیژن جلوگیری کنیم تا هرگز دچار حالتی شبیه پوسیدگی نشه.

سپاس

منظورم این هست که قسمتی از ترموکوپل که در مجاورت با شعله هست رو داخل لوله مسی یا آلمینیوم هم انداره ترموکوپل قرار بدیم که یک لایه محافظ دور تا دور ترموکوپل قرار بگیره
بابت مختصر نویسی عذرخواهی میکنم
با تشکر از شما

آخرین ویرایش:
بالا