آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: درخواست کمک جهت تعمیر برد بخارساز التراسونیک

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
دوست عزیز
من تو تست ترانزیستور مشکلی ندارم و از این روش آقای راستگار در لینک (https://www.irantk.ir/threads/250-تس...ترونيكي) استفاده کردم . ترانزیستور PNP هستش .

هر3 ترانزیستوری که اشاره کردید npn هستن
با سلام خدمت اساتید گرامی
یه دستگاه مه ساز التراسونیک هست که عملکرد نداره و شامل ۸ برد الکترونیکی و ۸ پیزو برای بخار سازی است . این بردها شامل یک ترانزیستور هست که روی اون رو کاملا از بین بردن تا مدلش مشخص نباشه . بقیه قطعات شامل خازن و سلف و مقاومت هستن که تست کردم و مشکلی نداشتند . ترانزیستورها رو هم تست کردم . اکثر ترانزیستورها با تست در رنج ×1k ، همه پایه ها به هم راه میدن . اونهایی که ظاهراً سالمن ، پرآب قرمز رو یه پایه ، به دوپایه دیگه راه میده . یعنی pnp هست . تو اینترنت و سایتهای فروش قطعات، ترانزیستور جریان بالا و فرکانس بالایی که pnp باشه رو پیدا نکردم .
اساتید لطف کنن کمک کننچطور مدل این ترانزیستور رو پیدا کنم .
در ضمن از کجا تشخیص بدم که خود پیزو سالمه ؟چون با چند تا از بردهایی که ترانزیستور سالم دارن هم پیرو عملکرد نداره.
فقط با یکی از بردها هست که آب قل قل می‌کنه و مه سازی نمی کنه . یعنی عملکرد ضعیفی داره .
ممنون

ترانزیستورها رو هم تست کردم . اکثر ترانزیستورها با تست در رنج ×1k ، همه پایه ها به هم راه میدن . اونهایی که ظاهراً سالمن ، پرآب قرمز رو یه پایه ، به دوپایه دیگه راه میده . یعنی pnp هست . تو اینترنت و سایتهای فروش قطعات، ترانزیستور جریان بالا و فرکانس بالایی که pnp باشه رو پیدا نکردم .
اساتید لطف کنن کمک کننچطور مدل این ترانزیستور رو پیدا کنم .

طبق پست یک و توضیحاتی که دادید گمان میکردم در تست اینگونه ترانزیستورها مشکل دارید
علی ایحال
[hide] خیلی خیلی عذر خواهی میکنم بابت تایمی که بیهوده صرف نمودید تا توضیحات اشتباه و الکی که بابت کمک به مشکل شما درج شده بود رو بخونید
وقت شما خیلی هدر رفت واقعا شرمنده شدم
ضمنا تمامی ترانزیستورهای منفی دنیا دارای زوج و مکمل میباشند مثلا مکمل tip35 میشود tip36 که ۲۵ آمپر و ۱۰۰ وات میباشد
میتونید از مکمل هاشون استفاده نمایید و دیگه با سپر دشواری و نایاب بودن این گونه ترانزیستورها روبرو نگردید
[/hide]
در آخر باز هم امیدوارم عذر خواهی بنده را پذیرا باشید

آخرین ویرایش:

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
طبق پست یک و توضیحاتی که دادید گمان میکردم در تست اینگونه ترانزیستورها مشکل دارید
علی ایحال
hidden content may not be quoted
در آخر باز هم امیدوارم عذر خواهی بنده را پذیرا باشید

سلام همکار بزرگوار
من درخواست کمک کردم و شما وقت گرانبها تون رو در اختیار بنده گذاشتید ، در آخر به خاطر یه سوتفاهم عذرخواهی میکنید ؟ چه اشکالی داره که شما یادآوری کنید دوباره تست کردن ترانزیستور رو ؟
البته سوءتفاهم رو من ایجاد کردم و شما هم با فونت قرمز اشاره کردید . بابت این ایجاد سوءتفاهم عذرخواهی می کنم . من فقط خواستم موضوعاتی که برای من حل شده تکرار نشه و رو قسمتی که متوجه نمیشم زوم کنید . باز از وقتی که گذاشتید ممنونم .

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
ضمنا تمامی ترانزیستورهای منفی دنیا دارای زوج و مکمل میباشند مثلا مکمل tip35 میشود tip36 که ۲۵ آمپر و ۱۰۰ وات میباشد
این نکته خیلی خوبی بود که نمی دونستم . تشکر می کنم .
باید معادل pnp ترانزیستورهای مورد نظر رو پیدا کنم . با اینکه با سرچ هر نوع ترانزیستور pnp در سایت های فروش اینترنتی ، نمونه های خیلی کمی پیدا کردم . کلا تنوع ترانزیستورهای pnp خیلی پایینه

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
سلام
دوستان من هم دقیقا همین برد رو دارم
ممنون میشم نتیچه کارهاتون رو ارسال فرمایید
دستگاه رطوبت سازی که من دارم 4 عدد برد و 4 عدد پیزو داره.ترانزیستور 3 عدد از بردها سوخته بود که تعویض کردم
ولی به محض اتصال تغذیه که 42 ولت هست تغذیه دایم پروتکت میکنه!!!
ولی وقتی ترانزیستور رو از مدار خارج میکنم پروتکت نداره
اون بردی هم که ترانزیستورش اصلی خودش هست و شماره اش پاک شده همهمیم مشکل پروتکت تغذیه رو داره
به منبع تغذیه شک کردم و خارج از مدار تست کردم تا 7 آمپر جریان داد
تک تک قطعات ماِژول رو خارج از مدار تست کردم سالم بودن
فقط نمیدونم اگه پیزو خراب باشه میتونه باعث پروتکت تغذیه بشه هر چند بدون پیزو هم پروتکت داره
سلف ها هم با سلف سنج تست کردم درست بودن
ممنون میشم راهنمای فرمایید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vafadar1

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
سلام
دستگاه رطوبت سازی که من دارم 4 عدد برد و 4 عدد پیزو داره.ترانزیستور 3 عدد از بردها سوخته بود که تعویض کردم
اون بردی هم که ترانزیستورش اصلی خودش هست و شماره اش پاک شده همهمیم مشکل پروتکت تغذیه رو داره
فقط نمیدونم اگه پیزو خراب باشه میتونه باعث پروتکت تغذیه بشه هر چند بدون پیزو هم پروتکت داره
:smilie_help:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
سلام
سلام
اقا فرزاد این پیزو ها با 24 کار می کنند یه خورده بالاتر یا پایینتر . تجربه ای برای این برد ندارم ولی پیزو استفاده کردم با 24 ولت بهترین عمل کرد رو داشت .

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
سلام
اقا فرزاد این پیزو ها با 24 کار می کنند یه خورده بالاتر یا پایینتر . تجربه ای برای این برد ندارم ولی پیزو استفاده کردم با 24 ولت بهترین عمل کرد رو داشت .
سلام وتشکر از توجه شما
نمونه های دیگه ای که شرکت سازنده ساخته تغذیع 48 ولت دارن که با پتانسیوتر به 42 ولت کاهش دادن

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
سلام
:69000000:

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
سلام
دوستان و اساتید اطلاعاتی ندارند؟

hajjireza

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
31
79
آذربایجان
با سلام خدمت دوستان فرکانس کار این دستگاه ها 1.7 مگاهرتز است ترانزیستور بکار رفته bu406 یا bu407 بدون پسوند d هستندیعنی دیود ندارند باید این ترانزیستور با کیفیت باشد تا کار کند من ده عدد bu407 گرفتم 4 تاش کار نکرد خازن های مایلار بعضی هاش قطع بودند تعویض کردم تغذیه هاش بعضا خراب بودند حتی یکی چوک چاپر تغذیه سوخته بود پیدا نشد خیلی اعصاب خرد کن هستند موفق باشید(دستگاه بزرگ بود چهل و دو ماژول داشت)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: farzad.
بالا