آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: سوال درمورد ماسفت 23n50e

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
اساتید و دوستان محترم سلامو خسته نباشیداقا میشه راهنمایی کنید و بگید ترتیب پایه هایه ماسفت 23n50e چطوریه کدوم سورس کدوم درین و کدوم گیت هستش؟من هرچی به دیتاشیت نگاه میکنم و مقایسه میکنم پایه ها با دیتاشیت متفاوته، حالا سوالم اینه که ترتیب پایه ها چیه و برای تست تو حالت دیود پراپ مشکی به کدوم پایه اتصال داده میشه و قرمز به کدوم؟اصلا اگه زحمتی نیست لطف کنید و طریقه تستشو بگین شاید من اشتباه میرم راهو
و این که برای تعویض ماسفت همون ماسفتی که سوخته یا نشتی داره رو میشه عوض کرد یا سه تایی که با هم سری هستن و یا 6 تارو باهم عوض کنم( دستگاه 12 مافت هستش)

ممنون و مچکر لطف میکنیدکمکم کنید

آخرین ویرایش:

~H03in~

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-08-20
899
7,084
درود
قطعه را از سمت شماره حک شده روی آن، جلوی خود بگیرید از چپ به ترتیب، گیت درین و سورس
پایه وسط به پایه سورس از یکطرف راه می‌دهد از یک طرف نمی‌دهد مثل دیود البته این شرط کامل برای سالم بودن ماسفت نیست...
همون یک عدد خراب رو عوض کن به شرطی که ازهمان مدل و از همان کارخانه بزنی مثلا 23n50 فوجی
موفق باشید

آخرین ویرایش:

fzi

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2012-02-11
312
588
آذربایجان
سلام و احترام
نحوه تست ترانزیستور فت n-ch به این ترتیب است
۱. هر سه پایه ترانزیستور رو اول به هم اتصال کوتاه می کنید
۲. در حالتی که مولتی متر بر روی تست دیود قرار دارد پراب قرمز رو می زنید به سورس و همزمان پراب مشکی رو به درین متصل می کنید
۳. ترانزیستور سالم عددی از ۴۰۰ میلی ولت تا ۶۵۰ میلی ولت رو در حالت تست دیود نشان خواد داد
۴. همزمانی که پراب مشکی روی درین هست پراب قرمز رو یک لحظه به گیت می زنید - بایستی مولتی متر open loop نشون بده
۵.بعد دوباره پراب قرمز رو بر می گردونید به روی سورس
این دفعه مولتی متر عددی خیلی کمتر از حالت قبل رو نمایش خواهد داد که این امر حاکی از این است که کانال ما باز شده است
۶.این بار همزمانی که پراب قرمز روی سورس قرار دارد پراب مشکی رو یک لحظه کوتاه به گیت بزنید باز مولتی متر بایستی open loop نشان دهد
۷.دوباره پراب مشکی رو بر روی پایه درین برگردانید بایستی مولتی متر همان عددی که اول نشان داده بود رو نمایش دهد عددی بین ۴۰۰ تا ۶۵۰ میلی ولت و این عدد بیانگر این مسئله است که دوباره کانال ما بسته شده است
اگر تمامی مراحل به گونه ای که ذکر شد تست و نتایج حاصل گردید ترانزیستور n-ch سالم است

برای ترانزیستور p-ch همان مراحل مذکور در بالا فقط با معکوس کردن رنگ پراب ها قابل تست هست

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
سلام و احترام
نحوه تست ترانزیستور فت n-ch به این ترتیب است
۱. هر سه پایه ترانزیستور رو اول به هم اتصال کوتاه می کنید
۲. در حالتی که مولتی متر بر روی تست دیود قرار دارد پراب قرمز رو می زنید به سورس و همزمان پراب مشکی رو به درین متصل می کنید
۳. ترانزیستور سالم عددی از ۴۰۰ میلی ولت تا ۶۵۰ میلی ولت رو در حالت تست دیود نشان خواد داد
۴. همزمانی که پراب مشکی روی درین هست پراب قرمز رو یک لحظه به گیت می زنید - بایستی مولتی متر open loop نشون بده
۵.بعد دوباره پراب قرمز رو بر می گردونید به روی سورس
این دفعه مولتی متر عددی خیلی کمتر از حالت قبل رو نمایش خواهد داد که این امر حاکی از این است که کانال ما باز شده است
۶.این بار همزمانی که پراب قرمز روی سورس قرار دارد پراب مشکی رو یک لحظه کوتاه به گیت بزنید باز مولتی متر بایستی open loop نشان دهد
۷.دوباره پراب مشکی رو بر روی پایه درین برگردانید بایستی مولتی متر همان عددی که اول نشان داده بود رو نمایش دهد عددی بین ۴۰۰ تا ۶۵۰ میلی ولت و این عدد بیانگر این مسئله است که دوباره کانال ما بسته شده است
اگر تمامی مراحل به گونه ای که ذکر شد تست و نتایج حاصل گردید ترانزیستور n-ch سالم است

برای ترانزیستور p-ch همان مراحل مذکور در بالا فقط با معکوس کردن رنگ پراب ها قابل تست هست

خیلی ممنونو مچکر از راهنماییتون
مشکل از مولتی متر بود که تست ها جواب نمیداد و ادمو به اشتباه مینداخت که یک عدد مولتی متر ویکتور 97 تهیه کردم و با راهنمایی هایی که کردین تست هارو انجام دادم و معلوم شد ماسفت ها همه سالم هستن
اما حالا به یک مشکلی برخورد کردم که ولتاژ خروجی دستگاه جوش یعنی دو سر انبر اتصال 98 هستش که سه عدد دستگاه دیگرو تست کردم بین 70 تا 79 نشون میدادن و نمیدونم ولتاژ 98عادی هستش یا نه اگه نیست مشکل از کجاس
دستگاه 200 امپر مدل هایترونیک هستش

بنظرم بهتره سوالو تو تاپیک دیگه ای مطرح کنم

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
خیلی ممنونو مچکر از راهنماییتون
مشکل از مولتی متر بود که تست ها جواب نمیداد و ادمو به اشتباه مینداخت که یک عدد مولتی متر ویکتور 97 تهیه کردم و با راهنمایی هایی که کردین تست هارو انجام دادم و معلوم شد ماسفت ها همه سالم هستن
اما حالا به یک مشکلی برخورد کردم که ولتاژ خروجی دستگاه جوش یعنی دو سر انبر اتصال 98 هستش که سه عدد دستگاه دیگرو تست کردم بین 70 تا 79 نشون میدادن و نمیدونم ولتاژ 98عادی هستش یا نه اگه نیست مشکل از کجاس
دستگاه 200 امپر مدل هایترونیک هستش

بنظرم بهتره سوالو تو تاپیک دیگه ای مطرح کنم

ولتاژ ها تو برندها فرق می‌کنه اگه همچی تو مدار سری اوکیه و مطمنی دستگاه ایراد یا اتصالی نداره تست جوش انجام بده

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
ولتاژ ها تو برندها فرق می‌کنه اگه همچی تو مدار سری اوکیه و مطمنی دستگاه ایراد یا اتصالی نداره تست جوش انجام بده

خیلی ممنون بابت راهنمایی
فعلا ماسفت هارو به هیت سینک نبستم چون عایق حرارتیش کمی خراب شده این دورو بر هم جایی پیدا نکردم عایق حرارتی باید برم از جمهوری تهیه کنم
الان فقط یه چیز فکرمو مشغول کرده که تو برد اینورتر چهار عدد مقاومت اجری هستش که هر کدوم برای 3 ماسفت هستش، سه تا از این مقاومت ها گرم میشه اما یکیشون که نزدیک برد چاپر هست داغ میشه حتی تو حالت بی باری و بدون جوش کاری حالا که ماسفت ها به هیتسینک متصل نیست فهمیدم اولین ماسفت زیر همین مقاومت هم حرارتش از بقیه بیشتره!
بنظرتون این هم عادیه یا اگه ایراد داره از کجا میتونه باشه؟ ممنون

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
خیلی ممنون بابت راهنمایی
فعلا ماسفت هارو به هیت سینک نبستم چون عایق حرارتیش کمی خراب شده این دورو بر هم جایی پیدا نکردم عایق حرارتی باید برم از جمهوری تهیه کنم
الان فقط یه چیز فکرمو مشغول کرده که تو برد اینورتر چهار عدد مقاومت اجری هستش که هر کدوم برای 3 ماسفت هستش، سه تا از این مقاومت ها گرم میشه اما یکیشون که نزدیک برد چاپر هست داغ میشه حتی تو حالت بی باری و بدون جوش کاری حالا که ماسفت ها به هیتسینک متصل نیست فهمیدم اولین ماسفت زیر همین مقاومت هم حرارتش از بقیه بیشتره!
بنظرتون این هم عادیه یا اگه ایراد داره از کجا میتونه باشه؟ ممنون

مولتی متر حالت اهم قرار بده پایه اول و آخر تک تک ماسفتهای اون پل رو اندازه بگیر ماسفتی که اهمش از بقیه کمتر باشه خرابه تست و نتیجه اعلام کن...موفق

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
مولتی متر حالت اهم قرار بده پایه اول و آخر تک تک ماسفتهای اون پل رو اندازه بگیر ماسفتی که اهمش از بقیه کمتر باشه خرابه تست و نتیجه اعلام کن...موفق

دوست عزیزاهم پایه ماسفت ها گرفته شد از یک طرف یعنی مشکی به گیت و قرمز به سورس هر سه ماسفتی که در یک پل هستن یک عدد نشون میدون(9.17mΩ) ، البته در سه تایه بعدی عدد فرق میکنه اما هر سه تا یک اهم دارن
و اما برعکس یعنی قرمز به گیت و سیاه به سورس یمقدار اهمی نشون میده اما چند ثانیه بعد که دوباره میگیرم تست میکنم تغییر میکنه
اما سه ماسفتی که سمت ورودی 300 ولت از برد پاور هستن سیاه به گیت قرمز به سورس هر سه ماسفت تو همون رنج9mΩنشون میدن اما ثابت نیستن و با سرعت خیلی کمی یکانشون بالا میره
9.12mΩ
9.13mΩ
9.14mΩ
9.15mΩ
9.16mΩ

بالا