آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست نقشه پاور ماینر جهت تقدیم تحلیل و الگوریتم عیب یابی

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

با توجه به اصرار و درخواست مکرر علاقمندان و میزان استقبال از این بخش در خصوص تحلیل و عیب یابی پاورهای ماینر مصمم به اجابت خواسته شدم که البته اوقات فراغت ناچیزی دارم و درواقع ندارم ، اما با توجه به اهمیت و ضرورت آن ، تحلیل و الگوریتم عیب یابی را آغاز میکنم و بتدریج و به آهستگی در اوقات آزاد ناچیز کامل خواهم کرد .

بویژه تا آنجاکه در اینترنت جستجو کردم ، کلیه فیلم ها و مطالب منتشره که در این خصوص دیدم فقط عناوین بزرگ و غلمبه و جذابی دارند ولی جملگی فاقد محتوا هستند و مطلب و محتوای ارزشمندی در آنها ندیدم و همگی به مطالب و فیلم های تکمیلی حواله کرده اند که وجود خارجی نداره و لذا خلاء قابل توجهی احساس کردم و اشتیاقم را مضاعف کرد.

بنابمراتب در صورتیکه نقشه و نمونه ای هر چند خراب و غیرقابل تعمیر ارسال گردد نسبت به تقدیم تحلیل و عیب یابی آن اقدام خواهم کرد تا مانند تغذیه سوئیچینگ ، دخل و تصرف علمی و حسابشده و کم و زیاد کردن دلخواه ولتاژ خروجی براتون راحت الحلقوم بشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد.می خواستم براتون پیام خصوصی ارسال کنم ولی نشد.اگه ممکنه آدرس بفرمایید تا من یک پاور ماینر M3 دارم براتون بفرستم.

درود

ضمن تقدیر و تشکر
چرا اینجا ارسال نمیکنید ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد. من فکر کردم خود پاور رو می خواین.گفتم من یک خراب دارم تا براتون ارسال کنم!!!

درود بر شما

بابت بذل عنایت شما سپاسگزارم.
اما نمونه همراه با نقشه مفیده و بدون نقشه باید از روی برد نقشه کشیده بشه که کار حضرت فیل است خصوصا با وجود ترک و قطعات مینیاتوری و احتمالا چند لایه بودن برد .

البته اگه فرصت داشتم حتما برای رسم نقشه اقدام میکردم بخصوص که معظل بزرگی شده و در این خصوص فقط چرت و پرت و یا اطلاعات بسیار ساده و ناکارآمد توی اینترنت منتشر شده .

و بخصوص تر که دستکاری و دخل و تصرف کورکورانه خسارات سنگینی به بسیارانی وارد کرده ، مثلا با تست کورکوراته و شانسی دیدن با نصب مقاومتی بین فلان نقاط مشکل رفع میشه غافل از آنکه با این دستکاری دیگه سیستم حفاظتی غیرفعال میشه و در موارد خاصی قادر به تشخیص ناهنجاری نیست و دودمان هر مصرف کننده ای که بهش متصل بوده به باد داده.

شبیه گوله سیمی که گاها بجای فیوز نصب میکنن و تا زمانیکه ناهنجاری اتفاق نیافتاده بخوبی کار میکنه اما اگه اتفاق بیافته چیزی باقی نمی مونه جز گوله سیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

Amerisite

کاربر
2020-06-23
28
83
سلام.بله منم با شما موافقم. و همچنین پیدا کردن یک منبع موثق که بتونی اطلاعات مفیدی ازش در بیاری خیلی سخت شده و تو این اوضاع کمتر فرصت برای آدم خوبی مثل شما میمونه که به کارهای متفرقه بپردازن. به هر حال یک دنیا ممنوم ازتون بخاطر مطالب مفیدی که توی سایت قرار میدید. من تازه عضو سایت شدم و دارم کم کم مطالب رو می خونم و خیلی لذت می برم از اینکه مطالب رو اینقدر به سادگی و قابل فهم برای همه و در عین حال کامل توضیح می دید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام.بله منم با شما موافقم. و همچنین پیدا کردن یک منبع موثق که بتونی اطلاعات مفیدی ازش در بیاری خیلی سخت شده و تو این اوضاع کمتر فرصت برای آدم خوبی مثل شما میمونه که به کارهای متفرقه بپردازن. به هر حال یک دنیا ممنوم ازتون بخاطر مطالب مفیدی که توی سایت قرار میدید. من تازه عضو سایت شدم و دارم کم کم مطالب رو می خونم و خیلی لذت می برم از اینکه مطالب رو اینقدر به سادگی و قابل فهم برای همه و در عین حال کامل توضیح می دید.

درود

بابت لطف و عنایت و کرامت حضرت عالی
ممنون و مدیون و سپاسدار و شکرگزارم​

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
810
32
حقیقت اینه که نقشه پاور ماینر ها خیلی بدجور گیر میاد ( شما بخونید گیر نمیاد)
اما کارکرد هر قسمت تقریبا مشخصه برای همین بهتره که اول پاور های موجود رو بخش بندی کنیم و بعد بریم سراغ در اووردن نقشه یا اقلا توضیح عملکرد

Max8050

کاربر vip
کاربر
2019-05-28
138
810
32
خب از اونجا که خبری از شماتیک نیست استارت کار رو من میزنم انشالله با کمک دوستان یه الگوریتم عیب یابی مناسب بتونیم براش استخراج کنیم
این عکس برد پاور ماینر A1 هست. از همین فروم کش رفتم
( دوستان اگه پاورش رو موجود دارید بهم پیام بدید یکیش رو نیاز دارم تو بازارم گیر نیاووردم :) )
WhatsApp Image 2020-10-31 at 21.41.04.jpg
همونطور که توی عکس می بینید سه قسمت رو با رنگ مشخص کردم
به طور کلی این پاور 4 قسمت اصلی داره:
1 . PFC یا تنظیم کننده پاور فکتور
2. تبدیل AC به DC و ذخیره توی خازنهای ورودی (قسمت آبی)
3. قسمت تامین 12 ولت (قسمت قرمز)
4. قسمت تامین 15 ولت ( قسمت زرد)

نحوه کار پاور به این صورت هست که ابتدای مدار یه فیلتر EMI داریم بعد از اون مدار جبران جریان لحظه ای هست، موقع اتصال به برق برای اینکه جریان کشی لحظه ای جبران بشه جریان اولیه از طریق NTC ها کشیده میشه و بعد از شارژ خازن ها رله فعال میشه و بقیه جریان کشی مدار از طریق رله انجام میشه دوستان دقت کنن اگر NTC (اون قطعه مشکی رنگ) سوخته یعنی اینکه رله یا مدار راه انداز رله مشکل داره یا اینکه پل دیود اتصال شده.
emi.png
EMI
SoftStart
SoftStart.png
دوستانی که اطلاعات دارند در مورد نحوه کار PFC دستگاه، آی سی کنترلر PFC و مدار PFC لطفا راهنمایی کنند:whistle0:

خب بعد از شارژ خازن ها نوبت به ساخت ولتاژ قسمت 12 ولت دستگاه میرسه، دقت کنید برق 12 ولت همیشه ساخته میشه و باید روی ترمینال و فیش برد کنترلر موجود باشه، اگر نیست و خازنها بین 320 تا 380 ولت شارژ میشن قسمت بعدی که باید بررسی کنید ماسفت سوئیچینگ و مقاومت ورودیشه. اگر 12 ولت روی برد هست برای گرفتن خروجی 15 ولت باید برد کنترلر دستور شروع رو به پاور بده (تست نکردم اما به نظر میرسه کانکتور 4 پین نازک روی برد که نامگذاریشون GND/SDA/SCL/ON هست وظیفه انتقال دستور استارت 15 ولت رو داره که حدس میزنم اتصال ON به زمین خروجی رو فعال کنه دوستانی که دقیق میدونن لطفا راهنمایی کنن

برای دستگاههایی که فنشون از کار بیوفته، یا خروجی 12 ولت مدت زمان طولانی اتصال کوتاه با مقاومت کم باشه این ماسفت خراب میشه چرا خراب میشه خب خنک کنندگی صحیح انجام نمیشه داغ میکنه و میسوزه نحوه سوختنش عموما به این شکل هست که سه تا پایه به همدیگه اتصال کوتاه میشه و خب این اتصال کوتاه شدن یه سری خرابی دیگه هم به بار میاره ولی تو لیست خرابی هاش سوختن فیوز ورودی نیست! قطعاتی که مشکل پیدا میکنه عبارتند از : مقاومت 0.33 اهم سنس جریان ورودی، خود ماسفت، مدار کنترل گیت ماسفت شامل مقاومت اس ام دی 100اهم، دیود اس ام دی، مقاومت 10 اهم اس ام دی، آی سی کنترلر گیت با پکیج SOT23-6 محلشون توی عکس زیر مشخصه:
MosfetGateControl.png

عکس رو زوم کنید تا مشخص باشه

خب اگر ماسفت سوئیچینگ 12 ولت اتصال نبود به کجا بریم؟

مسیر رو به سمت خروجی ادامه میدیم، معمولا ترانس کوچیکه کنار ماسفت مشکلی پیدا نمی کنه پس میریم بعد از ترانس، روی خروجی ترانس دیود هست که روی هیت سینک نصب شده، حتما تست بشه، حتی اگه ماسفت سوئیچینگ اتصال کوتاه بود و رفع شد باز هم این دیود تست بشه، در ادامه یه سری قطعات ریز هستن برای تثبیت ولتاژ یک نمونه بردار ولتاژ و یک آی سی رفرنس، و تعداد زیادی خازن و سلف، معمولا این قطعات مشکلی پیش نمیارن اگه ولتاژ خروجیتون یه لحظه وصل میشه و قطع میشه و در همون لحظه اگه با مولتی متر ولتاژ بگیرید بالاتر از 12 ولت هست یعنی رفرنس ولتاژتون یا مدار فیدبک ( دوتا اپتوکوپلر کنار ترانس کوچک و قطعات اطرافشون که یکیش آی سی رفرنس هست مشکل داره) و بالا رفتن ولتاژ خروجی مدار رو وارد حالت پروتکشن میکنه
اگه همه اینها درست باشه خازنها هم سالم باشه شما ولتاژ 12 ولت رو باید داشته باشید.
از دوستان تقاضا میکنم نواقص این مطلب رو متذکر بشن تا رفعشون کنم و کمک کنن که آموزشها کامل بشه ( مثلا نحوه کار قسمت 15 ولت رو توضیح بدن)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
خب از اونجا که خبری از شماتیک نیست استارت کار رو من میزنم انشالله با کمک دوستان یه الگوریتم عیب یابی مناسب بتونیم براش استخراج کنیم
این عکس برد پاور ماینر A1 هست. از همین فروم کش رفتم
( دوستان اگه پاورش رو موجود دارید بهم پیام بدید یکیش رو نیاز دارم تو بازارم گیر نیاووردم :) )
مشاهده فایل‌پیوست 172483
همونطور که توی عکس می بینید سه قسمت رو با رنگ مشخص کردم
به طور کلی این پاور 4 قسمت اصلی داره:
1 . PFC یا تنظیم کننده پاور فکتور
2. تبدیل AC به DC و ذخیره توی خازنهای ورودی (قسمت آبی)
3. قسمت تامین 12 ولت (قسمت قرمز)
4. قسمت تامین 15 ولت ( قسمت زرد)

نحوه کار پاور به این صورت هست که ابتدای مدار یه فیلتر EMI داریم بعد از اون مدار جبران جریان لحظه ای هست، موقع اتصال به برق برای اینکه جریان کشی لحظه ای جبران بشه جریان اولیه از طریق NTC ها کشیده میشه و بعد از شارژ خازن ها رله فعال میشه و بقیه جریان کشی مدار از طریق رله انجام میشه دوستان دقت کنن اگر NTC (اون قطعه مشکی رنگ) سوخته یعنی اینکه رله یا مدار راه انداز رله مشکل داره یا اینکه پل دیود اتصال شده.
مشاهده فایل‌پیوست 172485
EMI
SoftStart
مشاهده فایل‌پیوست 172486
دوستانی که اطلاعات دارند در مورد نحوه کار PFC دستگاه، آی سی کنترلر PFC و مدار PFC لطفا راهنمایی کنند:whistle0:

خب بعد از شارژ خازن ها نوبت به ساخت ولتاژ قسمت 12 ولت دستگاه میرسه، دقت کنید برق 12 ولت همیشه ساخته میشه و باید روی ترمینال و فیش برد کنترلر موجود باشه، اگر نیست و خازنها بین 320 تا 380 ولت شارژ میشن قسمت بعدی که باید بررسی کنید ماسفت سوئیچینگ و مقاومت ورودیشه. اگر 12 ولت روی برد هست برای گرفتن خروجی 15 ولت باید برد کنترلر دستور شروع رو به پاور بده (تست نکردم اما به نظر میرسه کانکتور 4 پین نازک روی برد که نامگذاریشون GND/SDA/SCL/ON هست وظیفه انتقال دستور استارت 15 ولت رو داره که حدس میزنم اتصال ON به زمین خروجی رو فعال کنه دوستانی که دقیق میدونن لطفا راهنمایی کنن

برای دستگاههایی که فنشون از کار بیوفته، یا خروجی 12 ولت مدت زمان طولانی اتصال کوتاه با مقاومت کم باشه این ماسفت خراب میشه چرا خراب میشه خب خنک کنندگی صحیح انجام نمیشه داغ میکنه و میسوزه نحوه سوختنش عموما به این شکل هست که سه تا پایه به همدیگه اتصال کوتاه میشه و خب این اتصال کوتاه شدن یه سری خرابی دیگه هم به بار میاره ولی تو لیست خرابی هاش سوختن فیوز ورودی نیست! قطعاتی که مشکل پیدا میکنه عبارتند از : مقاومت 0.33 اهم سنس جریان ورودی، خود ماسفت، مدار کنترل گیت ماسفت شامل مقاومت اس ام دی 100اهم، دیود اس ام دی، مقاومت 10 اهم اس ام دی، آی سی کنترلر گیت با پکیج SOT23-6 محلشون توی عکس زیر مشخصه:
مشاهده فایل‌پیوست 172487

عکس رو زوم کنید تا مشخص باشه

خب اگر ماسفت سوئیچینگ 12 ولت اتصال نبود به کجا بریم؟

مسیر رو به سمت خروجی ادامه میدیم، معمولا ترانس کوچیکه کنار ماسفت مشکلی پیدا نمی کنه پس میریم بعد از ترانس، روی خروجی ترانس دیود هست که روی هیت سینک نصب شده، حتما تست بشه، حتی اگه ماسفت سوئیچینگ اتصال کوتاه بود و رفع شد باز هم این دیود تست بشه، در ادامه یه سری قطعات ریز هستن برای تثبیت ولتاژ یک نمونه بردار ولتاژ و یک آی سی رفرنس، و تعداد زیادی خازن و سلف، معمولا این قطعات مشکلی پیش نمیارن اگه ولتاژ خروجیتون یه لحظه وصل میشه و قطع میشه و در همون لحظه اگه با مولتی متر ولتاژ بگیرید بالاتر از 12 ولت هست یعنی رفرنس ولتاژتون یا مدار فیدبک ( دوتا اپتوکوپلر کنار ترانس کوچک و قطعات اطرافشون که یکیش آی سی رفرنس هست مشکل داره) و بالا رفتن ولتاژ خروجی مدار رو وارد حالت پروتکشن میکنه
اگه همه اینها درست باشه خازنها هم سالم باشه شما ولتاژ 12 ولت رو باید داشته باشید.
از دوستان تقاضا میکنم نواقص این مطلب رو متذکر بشن تا رفعشون کنم و کمک کنن که آموزشها کامل بشه ( مثلا نحوه کار قسمت 15 ولت رو توضیح بدن)

درود

بهترین شیوه تهیه نقشه است.
اگه چشم من یاری میکرد حتما خودم نقشه رو میکشیدم اما دیگه چشمم کوچیکتر از شتر را نمی بینه و لذا فقط اذیت میشم و ثمری نداره و اشتباه هم زیاد اتفاق میافته .

بنابرین اگه نمونه ای تهیه کنید و نقشه رو بکشید کار تمومه و بقیش بعهده من .

در این خصوص خلاء بزرگی وجود داره و قطعا کار بزرگی محسوب میشه چون در این مورد هیچگونه اطلاعات مفید و موثری در اینترنت وجود نداره و هر کسی با ادعای تعمیر این پاور ، فیلمی که منتشر کرده ، اطلاعات کلی و نحوه یکسوسازی و امثالهم بوده .

بنابرین اگه نقشه ای تهیه بشه بسیار ارزشمنده و باوجودیکه نمیدونم تحلیلش چقدر زمان نیاز داره اما من در این مورد خاص وقت علیهده ای درنظر میگیرم و حتما تحلیل میکنم.

اتفاقا یکی از علاقمندان محترم در پست های نخستین قصد داشت یک نمونه به آدرسم ارسال کنه ، اما ازآنجاکه نقشه نداره و از قطعات smd استفاده کرده و خارج از توانایی چشمم هست لذا ارسالش ثمری نداشت .

اما اگر علاقمندانی زحمت نقشه را تقبل کنند ، میتونن با هماهنگی لازم از نمونه موجود استفاده کنن و نهایتا برای من ارسال بشه تا پس از انجام آزمایشات لازم ، تحلیل کاملی تقدیم کنم .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا