آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: برق دار شدن نول و بدنه دستگاههای الکترونیکی

amer007

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-21
962
3,234
IRAN IN MY HEART
با درود
بنده در یک کمپ کارگاهی برقکار و تعمیر کار الکترونیک هستم مدتی هست که نول برقدار شده و بدنه دستگاههای الکترونیکی از قبیل کیس ها< استابلایزر< دستگاههای یو پی اس و ..... به شدت برقدار شدن
برق ورودی کمپ رو قطع کردم برق نول قطع شد یعنی ایراد از کمپ های داخلی است نه از ترانسفورماتور کاهنده ... برق یکی از کمپها رو که قطع کردم برق نول قطع شد ولی بازم بدنه دستگاهها برقدارن /// علت برقدار شدن نول از شل بودن شینهای نول یا وجود مصرف کننده های سلفی غیر استاندارد پیش میاد (تا جایی که اطلاعات این حقیر قد میده)
حالا سوال بنده
1..آیا از عدم مرغوب بودن کابلها فاز روی نول القا میشه؟
2..نبودن سیستم ارتینگ مسبب این ایراد میشه؟
ودر کل از همه دوستانی که دراین زمینه تجربه ای دارن ممنون میشم راهنمایی بفرمایند %

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود
دوست عزیز اگر برق سه فاز باشه در صورت قطع سیم نول از شبکه و عدم متعادل بار روی فازها سیم نول برقدار میشه. سیم ورودی کابل اصلی برق سیم نول از نظر قطعی و شل بودن چک کنید.
در ضمن اگر سیم نول برقدار باشه به بدنه دستگاهها ربطی نداره مگر از سیم نول را با ارت تابلو برق و بدنه دسنگاهها یکی کرده باشید.
به نظر من یکی از دستگاههای برقی مشکل پیدا کرده که سیم نول برقدار شده.
سپاس

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
سلام
به نظر من یا نول زمین نشده و به ارت متصل نیست یا اینکه روی ارت بند کابل خروجی به سمت چاه ارت شل شده و اتصالش درست نیست. درنتیجه بدنه تمام دستگاه ها به نول وصل هست ولی نول به ارت متصل نیست

بالا