آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال در رابطه با میکروفون خازنی

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
766
2,542
تهران -شانکهای
با احترام
سوالی برام پیش اومده و اون ، این هست که ، چرا به میکروفون خازنی این لقب رو گذاشتند در صورتی که داخلش خازن نداره ؟ 15949090550642439530500359231364.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با احترام
سوالی برام پیش اومده و اون ، این هست که ، چرا به میکروفون خازنی این لقب رو گذاشتند در صورتی که داخلش خازن نداره ؟مشاهده فایل‌پیوست 168304

درود

همه دستگاه ها داخلش خازن دارند ولی نمیگن رادیو خازنی یا کامپیوتر خازنی.
چون موجودی قطعات یکدستگاه ارتباطی با اساس کار نداره.
اساس کار میکرفن خازنی بر پایه تغییر ظرفیت خازن ناشی از صوت است.

دو صفحه که یکی ثابت و دیگری متحرک و نسبت بیکدیگر عایق هستند در میکرفن خازنی قرار داره و اساس کار آنرا تشکیل میده.

صفحه یا دیافراگمی که با دریافت صدا به صفحه ثابت نزدیک میشه ، موجب افزایش ظرفیت خازن میشه بطوریکه افزایش شدت صدا موجب افزایش بیشتر ظرفیت میشه و لذا همگام با فرکانس صدا تغییر ظرفیت میده .

سوال :

چرا بلااستثناء ، داخل کلیه میکرفن های خازنی ، ترانزیستور وجود داره ؟

سپاس

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
766
2,542
تهران -شانکهای
صفحه یا دیافراگمی که با دریافت صدا به صفحه ثابت نزدیک میشه ، موجب افزایش ظرفیت خازن میشه بطوریکه افزایش شدت صدا موجب افزایش بیشتر ظرفیت میشه و لذا همگام با فرکانس صدا تغییر ظرفیت میده
با سلام و احترام خدمت استاد غزال عزیز
با توضیحات شما متوجه دیافراگم و نقش اون شدم ، ممنون .
وجود ترانزیستور هم ، فکر میکنم جهت تقویت فرکانس برای ارسال به بخش آمپلی باشه.
سپاس

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
766
2,542
تهران -شانکهای
با احترام
الان که بهتر چک کردم ، این ترانزیستور FET هستش و پایه گیت به صفحه ثابت وصل شده ، پس ظرفیت ساخته شده توسط خازن ، در اصل از طریق پایه گیت باعث کنترل جریان بین سورس و درین هستش و ...
تو تمام این سالها پیش نیومده بود که داخلش رو ببینم.:computer:.

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
766
2,542
تهران -شانکهای
با احترام
الان که بهتر چک کردم ، این ترانزیستور FET هستش و پایه گیت به صفحه ثابت وصل شده ، پس ظرفیت ساخته شده توسط خازن ، در اصل از طریق پایه گیت باعث کنترل جریان بین سورس و درین هستش و ...
تو تمام این سالها پیش نیومده بود که داخلش رو ببینم.:computer:.

masuodd55

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-16
431
1,081
درود:؛؛؛ امواج صوتی باید به امواج الکتریکی تبدیل شوند تا گیرنده بتواند این امواج رو تشخیص و تقویت و... کند ؛ ترانزیستور موجود در میکروفون خازنی جهت تبدیل امواج صوتی به الکتریکی است::::البته حالت خازنی و متغییر آن در پایه گیت در فرآیند تبدیل به ترانزیستور کمک میکند

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران

سلام و خدا قوت به استاد غزال و جناب پارسای عزیز
استنباطم اینه که ترانزیستور در میکروفون وظیفه دارد
 ولتاژ ورودی  دو صفحه میکروفون خازنی را تنظیم
کند تا با افزایش بار ذخیره شده در خازن میکروفون،
صدای زیاد،ناهنجار و... از آن پخش نشود و
کوچکترین و ضعیف ترین  سیگنال های دریافتی را که
کم جان هست و در طول مسیر ممکن است دچار
افت شود تقویت  کند تا در خروجی صدایی به مراتب
بهتر و واضحی داشته باشیم  و فکر میکنم ترانزیستور
 نوعی حساسیت به میکروفون می دهد به طور مثال
 میکروفونی که برای ضبط صدا به کار میره باید خیلی
 حساس باشد.آرزوی توفیق​

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

سلام و خدا قوت به استاد غزال و جناب پارسای عزیز
استنباطم اینه که ترانزیستور در میکروفون وظیفه دارد
 ولتاژ ورودی  دو صفحه میکروفون خازنی را تنظیم
کند تا با افزایش بار ذخیره شده در خازن میکروفون،
صدای زیاد،ناهنجار و... از آن پخش نشود و
کوچکترین و ضعیف ترین  سیگنال های دریافتی را که
کم جان هست و در طول مسیر ممکن است دچار
افت شود تقویت  کند تا در خروجی صدایی به مراتب
بهتر و واضحی داشته باشیم  و فکر میکنم ترانزیستور
 نوعی حساسیت به میکروفون می دهد به طور مثال
 میکروفونی که برای ضبط صدا به کار میره باید خیلی
 حساس باشد.آرزوی توفیق​

درود

درود

به بخشی از وظیفه ترانزیستوری که باید در کپسول میکرفن نصب بشه اشاره کردی اما اولا کامل و جامع نیست و ثانیا وظیفه ترانزیستور مورد سوال نیست.
خصوصا که دلایل شما برای کلیه میکرفن ها صادقه و مخصوص میکرفن خازنی نیست .

سوال در خصوص دلیل حضور اجباری ترانزیستور در کپسول میکرفن هست که در میکرفن دینامیکی ضرورتی نداره .

اینکه سیگنال حاصله بسیار ضعیفه و باید توسط ترانزیستور تقویت بشه تردیدی نیست اما چرا اولین ترانزیستور در میکرفن خازنی باید در کپسول میکرفن باشه ولی در میکرفن دینامیکی داخل کپسول نیست ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
938
8,849
استان مرکزی-اراک
سلام
من فکر میکنم به دلیل اینکه در میکروفن خازنی تغییرات ظرفیت خیلی ناچیز هست و عواملی مثل نویز،امواج و فاصله صفحات با سایر اجسام هم میتونه ظرفیت رو تغییر بده ترانزیستور در داخل کپسول قرار میدن تا تقویت کنندگی در همون ابتدا اتفاق بی افته و عواملی روی تاثیرر نذارن.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
من فکر میکنم به دلیل اینکه در میکروفن خازنی تغییرات ظرفیت خیلی ناچیز هست و عواملی مثل نویز،امواج و فاصله صفحات با سایر اجسام هم میتونه ظرفیت رو تغییر بده ترانزیستور در داخل کپسول قرار میدن تا تقویت کنندگی در همون ابتدا اتفاق بی افته و عواملی روی تاثیرر نذارن.

درود
آفرین

کاملا صحیح و جامع فرمودید.
جهت انتقال سیگنال ، همیشه میزان و شدت سیگنال نسبت به نویز تعیین کننده است و لذا از آنجاکه شدت تغییر ظرفیت خازنی میکرفن خازنی نسبت به نویز و درواقع نسبت به تغییر ظرفیت خازنی محیط ناچیز است ، بنابرین ابتدا باید سیگنال مورد نظر در محل تولید ، بمیزانی تقویت شود که نویز محیط در قبال آن نامحسوس و قابل چشم پوشی باشد تا انتقال آن میسر و بلااشکال گردد

به همین دلیل برخلاف میکرفن دینامیکی ، وجود تقویت کننده در کپسول میکرفن خازنی ضروری است.

سپاس

بالا