آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن مادربرد گیگا GA-M52LT-D3 Rev2.3

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
151
سلام عزیزان گرامی

مادربرد یاد شده ، با مشکل عدم روشن شدن با کلید پاور یا no power مواجه هست. (مادربرد تنها پل جنوبی دارد.)
ولتاژ های بررسی شده بعد از خارج نمودن سی پی یو و رم و....

ولتاژ پین پاور 5.14
ولتاژ 5 ولت استند بای 5.11
ولتاژ 3.3VDUAL واقع در شکاف PCI حدود 3.27
ولتاژ کلاک پل جنوبی 1.3 و 1.4

ماسفت های قسمت pwm بررسی شد و مشکلی نداشتن ، منتها در قسمتی که روی عکس مشخص هست و ولتاژ پل جنوبی رو تامین میکنه مقاومت سورس و درین ماسفت 7 اهم مشاهده شد. اما ماسفت سالم است.

ماسفت ها تعویض شد ، آیسی IO تعویض شد ، منتها باز مادربرد شروع به کار نکرد.

با جمپ کردن سیم سبز و مشکی مادربرد روشن شد ولی دیباگر سیگنال کلاک ، فریم رو ندارد. درضمن باز ماسفت های تعویض شده سوختند.

با خارج کردن سلف مدار pwm که تغذیه پل جنوبی رو تامین کرد ( همونجا که مقاومت 7 اهم مشاده کردم) ، مشاهده کردم ولتاژی که در حضور سلف 1.2 ولت بود ،پس از خارج کردن ماسفت و قطع ارتباط با پل جنوبی حدود 3.12 ولت را اندازه گیری شد.

دوستان با این اوصاف میشه نتیجه گیری کرد چیپ جنوبی سوخته است؟!!!

عکس مادربرد

پیوست‌ها

• 431.4 کیلوبایت بازدیدها: 138

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
151
برادر چیپ مرخصه

ممنون بابت پاسخت ، هنوز تازه کارم ، بخاطر همین خیلی روی این برد وقت گذاشتم ، من فکر میکردم وقتی چیپ می سوزه کلا ولتاژ صفر میشه. بخاطر همین دیر بهش مشکوک شدم.:nightmare:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hanirayan

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
151
درود دوستان دربردهای تک چیپ سوختن چیپ زیاددیده میشود
از پاسخ شما هم ممنون دوست عزیز ،ممنون میشم اگر داین مورد راهنمایی کنین که در مواردی که مادربرد قابل تعمیر نیست ، جهت اجرت کاری که روی برد انجام شده چیکار میشه کرد؟

• Like

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,775
دوست عزیز اون چیپ جنوبی نیست و مادربورد نمی تونه فقط چیپ جنوبی داشته باشه

چیپی که روی مادربورد شما هست ترکیبی از چیپ شمالی وجنوبی می باشد بنام PCH که مخفف Platform Controller Hub

دلیل تعویض ماسفت ها و ای او چی بوده ؟
خازن های اس ام دی روی چیپ را با گراند تست دیود کنید و نتیجه را اعلام کنید

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
151
دوست عزیز اون چیپ جنوبی نیست و مادربورد نمی تونه فقط چیپ جنوبی داشته باشه

چیپی که روی مادربورد شما هست ترکیبی از چیپ شمالی وجنوبی می باشد بنام PCH که مخفف Platform Controller Hub

دلیل تعویض ماسفت ها و ای او چی بوده ؟
خازن های اس ام دی روی چیپ را با گراند تست دیود کنید و نتیجه را اعلام کنید

سلام دوست عزیز ، ممنون که وقت گذاشتی.
- مورد یک : ماسفت ها بعد از جمپ کردن سیم سبز و مشکی جهت روشن کردن دستی مادربرد سوختن ، که وقتی برای روشن کردن دوم سیم ها رو جمپ کردم مادربرد اصلا روشن نشد. که متوجه شدم قسمت PWM اتصالی بوجود امده. و ماسفت ها تعویض کردم. ولی باز هم همین اتفاق افتاد ، CPU هم روی برد نبود و اتصالی در سلف های اطراف اون هم وجود نداره.
البته در مدتی که روشن هم شد دیباگر سیگنال کلاک هم نداشت و هیچ کدی رو نشون نداد. ولی ولتاژ ها 3.3 و 5 ولت بدون مورد بودن.

- IO رو چون سیستم ولتاژ داشت ولی روشن نمی شد تعویض کردم. که بدون نتیجه بود.

- خازن های اطراف چیپ رو با مولتی متر و گذاشتن رنج روی 200 اهم اندازه گیری کردم که یا اهمی نداشتن یا اینکه 7.2 اهم رو نشون دادن . تصویر خازن ها روی عکس زیر مشخص کردم.
P_20200713_145152_cap.jpg

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
درود
دوست عزیز برای تعمیرات گفته بودید اجرت تعمیرات مادر تعمیرات اگر مشتری دستگاهی آورد و نتوانیم تعمیرکنیم و تعمیرنکرده تحویل مشتری بدیم هیچ پولی حق نداریم بگیریم .
ولی اگر مشتری دستگاهی آورد و ما عیوب دستگاه گرفتیم ولی مشتری حالا یا گفت قیمت تعمیر بالاست و یا اصلا دوست نداشت تعمیر کنه بعدار عیب یابی از مشتری اجرت میشه گرفت ولی اگر یک سالم زمان گذاشتید ولی نشود تعمیرش کرد اجرتی ندارد .

دوست عزیز برای اینکه راحت بتوانی متوجه بشی این فت ها به کدام قسمت یا کدام پایه چیپ وصل هستند و.... و روشن شدن بهتر عیوب از برد ویو یا شماتیک برد استفاده کن

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
سلام . تو این محدوده ( مشخص تو تصویر ) دارید عیب یابی میکنید باطری بایوس رو در نیاوردین .( جهت اطلاع .یادآوری)

WeFixIT

کاربر vip
vip
کاربر
2014-04-03
106
151
درود
دوست عزیز برای تعمیرات گفته بودید اجرت تعمیرات مادر تعمیرات اگر مشتری دستگاهی آورد و نتوانیم تعمیرکنیم و تعمیرنکرده تحویل مشتری بدیم هیچ پولی حق نداریم بگیریم .
ولی اگر مشتری دستگاهی آورد و ما عیوب دستگاه گرفتیم ولی مشتری حالا یا گفت قیمت تعمیر بالاست و یا اصلا دوست نداشت تعمیر کنه بعدار عیب یابی از مشتری اجرت میشه گرفت ولی اگر یک سالم زمان گذاشتید ولی نشود تعمیرش کرد اجرتی ندارد .

دوست عزیز برای اینکه راحت بتوانی متوجه بشی این فت ها به کدام قسمت یا کدام پایه چیپ وصل هستند و.... و روشن شدن بهتر عیوب از برد ویو یا شماتیک برد استفاده کن

ممنونم از اطلاعات مفیدتون . چشم مسیر ماسفت رو بررسی میکنم که به کجا میره و اطلاع میدم.

• Like
بالا