آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: افزایش ولتاژ 12 ولت و 5 ولت در پاور گرین 530AB

amin7300

کاربر
2019-07-27
12
8
سلام
دوستان یه پاور گرین مدل 530AB دارم که همه ولتاژهای صحیح است بجز ولتاژهای سیم زرد (12ولت) که حدود 14 ولت نشان می دهد و ولتاژهای سیم قرمز (5 ولت) که حدود 7 ولت نشان می دهد.مشکل از کجاست؟

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,058
10,003
سلام
دوستان یه پاور گرین مدل 530AB دارم که همه ولتاژهای صحیح است بجز ولتاژهای سیم زرد (12ولت) که حدود 14 ولت نشان می دهد و ولتاژهای سیم قرمز (5 ولت) که حدود 7 ولت نشان می دهد.مشکل از کجاست؟

با سلام خازنهای مربوطه رو تعویض کن درست میشه

amin7300

کاربر
2019-07-27
12
8
ایا خازنی که ظرفیت اسمی اون 2200 میکرو هست ولی در تست 2400 میکرو با esr صفر نشون میده هم باید تعویض بشه؟

linas_kal200

کاربر vip
کاربر
2016-09-05
161
103
سلام منم همین مشکل را دارم منتها فقط ۱۲ ولت مشکل داره که خازن مربوط به ۱۲ ولت را تعویض کردم اما مشکل پابرجاست! کسی میدونه مشکل چیه؟

h.heydari

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-09-26
836
3,844
پارس آباد مغان
با سلام
مقدار مقاومت های اطراف اپتو کوپلر را چک کنید معمولا تغییر اهم مقاومت های اطراف اپتوکوپلر باعث افزایش ولتاژ میگردد.

linas_kal200

کاربر vip
کاربر
2016-09-05
161
103
با سلام
مقدار مقاومت های اطراف اپتو کوپلر را چک کنید معمولا تغییر اهم مقاومت های اطراف اپتوکوپلر باعث افزایش ولتاژ میگردد.

یک مقاومت بزرگ (که اندازه اش 38.4 کیلو اهم اما باید 39+5% باشد) بین هدسینگ اول و دوم هست که وقتی متصل هست ، خازن عدسی (ابی) کنارش صدا میدهد و وقتی مقاومت را جدا میکنم صدا دیگر نمیدهد
مشکل از این است ؟
باید بگم در هر دو صورت چه مقاومت وصل باشد چه جدا ولتاژ تغیری نمیکند
همچنین بگم که این ولتاژ 12 ولت با تستر 13 ولت نمایش میدهد اما با اهم متر هیچ ولتاز 13 ولتی ندارم و همه 12 است
تستر هم سالم هست چون پاور های دیگر را تست کردم

Samooel1980

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
یک مقاومت بزرگ (که اندازه اش 38.4 کیلو اهم اما باید 39+5% باشد) بین هدسینگ اول و دوم هست که وقتی متصل هست ، خازن عدسی (ابی) کنارش صدا میدهد و وقتی مقاومت را جدا میکنم صدا دیگر نمیدهد
مشکل از این است ؟
باید بگم در هر دو صورت چه مقاومت وصل باشد چه جدا ولتاژ تغیری نمیکند
همچنین بگم که این ولتاژ 12 ولت با تستر 13 ولت نمایش میدهد اما با اهم متر هیچ ولتاز 13 ولتی ندارم و همه 12 است
تستر هم سالم هست چون پاور های دیگر را تست کردم
اتفاقا همزمان الان تو سایت گرین بودم در توضیحات مربوط به PSU Tester خودش که برای تست پاورهاش ارائه میده محدوده مجاز ولتاژ شاخه +12 ولت رو از 11.4V - 12.6V اعلام کرده که این نشون میده مشکل مرتبط به پاور شما که 12 ولت را تستر 13نشون میده حداقل 4-5دهم ولت بیشتره .دوستان هم اشاره کرده بودن که میتونه مربوط به بالا رفتن اهم مقاومت های برد پاورتون باشه که اگر اینطور باشه باید مقاومت های زیر 1کیلو اهم رو دقیق و حتی اگر شده خارج از مدار ( با آزاد کردن یک پایه) اندازه بگیرید و تست کنید . راستی روی هیت سینک آخر فکر میکنم یک مقاومت PTC یا NTC وابسته به حرارت تعبیه شده برای زمان جریان کشی بیشتر از نرمال و افت ولتاژ ناشی از اون رو باعث میشه جبران کنه شما این بخش از مدار را هم چک کن حتی اگر بست و فنر نگهدارنده اون روی هیت سینک شل باشه هم ممکنه ولتاژ خروجی رو تحت تاثیر قرار بده اون مقاومت وابسته به حرارت هم فکر میکنم NTC هست

بالا