آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: افت ولتاژ منبع تغذیه 12 ولت 20 آمپر

eshahnazi

کاربر vip
کاربر
2010-06-03
68
352
اریسمان
منبع تغذیه 12 ولت 20 آمپر هست که مشکل آن کم بودن ولتاژ خروجی می باشد و نوسان ولتاژ VCC می باشد
ولتاژها به صورت زیر می باشد.
ولتاژ خروجی هنگام بدون بار و همچنین بارکشی 7 ولت
ولتاژ VCC: هنگام بدون بار 9 ولت که با اسلوسکوپ 15 ولت ریپل نشان می دهد. (طبق عکس)
ولتاژ VCC: هنگام بارکشی 25 ولت که با اسیلوسکوپ ریپل ندارد. (طبق عکس)
ولتاژ خازن های ورودی 147 ولت
همه خازن های کوچک تعویض شدند.

IMG_۲۰۲۰۰۷۰۱_۲۰۳۹۱۷.jpg

IMG_۲۰۲۰۰۷۰۱_۲۰۳۹۲۶.jpg

عکس از ولتاژ VCC با خازن 47 میکرو بدون بارکشی می باشد
pic_174_1.jpg

عکس از ولتاژ VCC با خازن 47 میکرو هنگام بارکشی می باشد
pic_174_2.jpg

eshahnazi

کاربر vip
کاربر
2010-06-03
68
352
اریسمان
باسلام
ولتاژ ورودی قطع کن و به vcc ولتاژ ۱۲ ولت خارجی اعمال کن در این حالت ببین پایه های ۹ و ۱۱ آی سی پالس مربعی میده؟
با سپاس

ولتاژ 12 از منبع تغذیه خارجی به vcc وصل کردم. پایه 9 و 10 آی سی به منفی متصل شده. پایه 11 و پایه 8 هر دو پایه مثل هم، شکل موج مربعی نداشت فقط خط صاف با ولتاژ 3.2 ولت بود. طبق عکس زیر

Pin 8.jpg

شکل موج پایه 5
Pin 5.jpg

ولوم 200 اهم تنظیم ولتاژ خراب بود تعویض کردم. الان ولتاژ خروجی 24 ولت هست که لامپ تست چشمک می زنه بعد از چند ثانیه به 17 ولت میرسه و لامپ تست روشن می مونه. ترانزیستور قدرت داغ می کنه که برق قطع می کنم تا نسوزه.

مشکل از کجا می تونه باشه آی سی قبلا روی پاور دیگه تست کردم سالم بود امکان داره حالا خراب شده باشه؟؟

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
ولتاژ 12 از منبع تغذیه خارجی به vcc وصل کردم. پایه 9 و 10 آی سی به منفی متصل شده. پایه 11 و پایه 8 هر دو پایه مثل هم، شکل موج مربعی نداشت فقط خط صاف با ولتاژ 3.2 ولت بود. طبق عکس زیر

مشاهده فایل‌پیوست 167864

شکل موج پایه 5
مشاهده فایل‌پیوست 167865

ولوم 200 اهم تنظیم ولتاژ خراب بود تعویض کردم. الان ولتاژ خروجی 24 ولت هست که لامپ تست چشمک می زنه بعد از چند ثانیه به 17 ولت میرسه و لامپ تست روشن می مونه. ترانزیستور قدرت داغ می کنه که برق قطع می کنم تا نسوزه.

مشکل از کجا می تونه باشه آی سی قبلا روی پاور دیگه تست کردم سالم بود امکان داره حالا خراب شده باشه؟؟

باسلام
برای تست سلامت آی سی وقتی بدون برق اصلی به آی سی vcc اعمال کردی حتما بایستی روی پایه های ۸و ۱۱ پالس مربعی داشته باشی و Vref پایه ۱۴ بایستی ۵ ولت بده.
در غیر این صورت آی سی خرابه.
با سپاس

eshahnazi

کاربر vip
کاربر
2010-06-03
68
352
اریسمان
برای تست سلامت آی سی وقتی بدون برق اصلی به آی سی vcc اعمال کردی حتما بایستی روی پایه های ۸و ۱۱ پالس مربعی داشته باشی و Vref پایه ۱۴ بایستی ۵ ولت بده.
در غیر این صورت آی سی خرابه.

آی سی را از مدار خارج کردم.
پاور روشن کردم. لامپ تست چشمک می زنه. ولتاژ خروجی 20 ولت میشه بدون آی سی.

آی سی روی پاور دیگه تست کردم کامل سالم بود پایه 14 ولتاژ 5 داشت و پایه 8 و 11 شکل موج مربعی داشت طبق عکس

Pin-8.jpg

خازن های خروجی 2200میکرو 25 ولت. ظاهر خازن سالم هست.

آخرین ویرایش:

eshahnazi

کاربر vip
کاربر
2010-06-03
68
352
اریسمان
مشکل حل شد:
دیود D5: 1N4148 خراب بود تعویض کردم چشمک زدن لامپ تست برطرف شد. آی سی نصب کردم ولتاژ خروجی 13 ولت شد که با ولوم کمتر نمیشه اما بیشتر تا 14.5 ولت می شود.
ولوم 500 اهم گذاشتم ولتاژ از 11.6 تا 14.5 میشه تنظیم کرد.
ولتاژ vcc 22 ولت بدون ریپل شد.
بارکشی کردم مشکلی پیش نیامد.

به نظر مشکل افت ولتاژ در خروجی و ریپل ولتاژ در VCC مربوط به خرابی ولوم تنظیم ولتاژ خروجی بوده.
از همه دوستان که راهنمایی کردید تشکر می کنم.

protamir

کاربر
2019-06-10
85
608
36
منبع تغذیه 12 ولت 20 آمپر هست که مشکل آن کم بودن ولتاژ خروجی می باشد و نوسان ولتاژ VCC می باشد
ولتاژها به صورت زیر می باشد.
ولتاژ خروجی هنگام بدون بار و همچنین بارکشی 7 ولت
ولتاژ VCC: هنگام بدون بار 9 ولت که با اسلوسکوپ 15 ولت ریپل نشان می دهد. (طبق عکس)
ولتاژ VCC: هنگام بارکشی 25 ولت که با اسیلوسکوپ ریپل ندارد. (طبق عکس)
ولتاژ خازن های ورودی 147 ولت
همه خازن های کوچک تعویض شدند.

مشاهده فایل‌پیوست 167854

مشاهده فایل‌پیوست 167855

عکس از ولتاژ VCC با خازن 47 میکرو بدون بارکشی می باشد
مشاهده فایل‌پیوست 167856

عکس از ولتاژ VCC با خازن 47 میکرو هنگام بارکشی می باشد
مشاهده فایل‌پیوست 167857

عکس ها برای کارت اسکوپ هست؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: eshahnazi

eshahnazi

کاربر vip
کاربر
2010-06-03
68
352
اریسمان
عکس ها برای کارت اسکوپ هست؟

اسیلوسکوپ هانتک هست که ورودی فلش داره و قابلیت عکس گرفتن از صفحه داره و روی فلش ذخیره کنه. البته به کامپیوتر وصل می شه و می تونی روی کامپیوتر شکل موج و کلیه کنترل ها رو انجام بدی با مقداری تاخیر.

بالا