آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: روشن شدن رندوم لپ تاپ ASUS X553M

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423

سلام و عرض ادب

دستگاه ASUS X553M با مشکل روشن شدن رندوم از یکی از همکاران تحویل گرفتم که البته پیش من به هیچ وجه روشن نمیشد و مطمئن نیستم که واقعا ایراد رندوم داشته یا خیر.
دستگاه با ایراد کار نکردن چند دکمه کیبورد به تعمیرگاه دیگری رفته بود که کیبورد تعویض شده ولی دستگاه مشکل پیدا کرده بود.
طبق معمول از سوکت تغذیه شروع به چک کردن کردم.

مشاهدات:

1- 19 ولت روی سوکت تغذیه موجود بود.
2-جریان کشی B+ نرمال و بدون مشکل.
3-تمام تغذیه های دیگه به غیر از تغذیه LDOمربوط 3.3 و 5 ولت موجود نبود ( 3.3sus, 5 sus , .... همه خاموش بودن)
4- به تبع نبودن ولتاژ 3.3sus ولتاژ 1.8sus ایجاد نمیشد و روی بایوس نمیومد.
5- آی سی UP1589Q کمی گرم بود.
6- ولتاژ LDO 3.3 حدود 3.1 بود.
7-ولتاژ فعال سازدو کانال آی سی UP1589Q حدود 4.8 بود که طبق دیتاشیت وقتی این مقدار high باشه آی سی خاموش میشه و سیگنال فعال ساز هم از IO میاد.
8- روی دکمه پاور لپ تاپ ولتاژ 3.1 موجود بود.

کارهایی که کردم :

1- درآوردن باتری و صبر جهت ریست سوپر آی او
2- جدا کردن تمام بوردها و قطعات غیر ضروری
3- بورد خیلی تمیز بود و نیاز به شستشو نداشت
4- تست دکمه پاور
5- هیت دادن آی سی UP1589 ( بعد از اینکار تست کردم درست نشد)
6- بخاطر کم بودن ولتاژ 3.1 (بجای 3.3 یا مثلا 3.25) با منبع تغذیه 3.3 ولت به LDO تزریق کردم تا جریان کشی رو تست کنم که ابتدا حدود 0.8 آمپری کشید بعدش روی 0.2 فیکس شد و قطعه ای هم داغ نمیشد.
در کمال ناباوری بعد از انجام اینکار دستگاه روشن شد و چند روز هم تست کردم مشکلی نداره!

سوال من اینه که چه اتفاقی توی مدار افتاده که مشکل برطرف شده ؟! اگر تجربه مشابهی داشتید ممنون میشم توضیح بدید.

قصد من از زدن این تایپیک هم پرسش سوال بالا و هم انتقال تجربه هست. با تشکر

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

یک نکته کمتر مرتبط اینکه کیبورد لپ تاپ همچنان مشکل داره و با زدن یک دکمه مثلا W چند دکمه دیگه همزمان زده میشه مثلا تایپ میشه WERT

گویا کیبورد این لپ تاپ رو با کیبورد X542 تعویض کردن که احتمالا بهم نمیخورن و امیدوارم ایراد از I/O نباشه.
شماره فنی کیبورد : KB-0KN0-0535US0A

اگر این مدل را دارید لطفا پارت نامبر کیبورد اصلی اعلام فرمایید.
با تشکر

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
درود
درتعمیرات پیش آمده این تجربه
دلیل این کار واردشدن شوک به قطعه معیوب است و خیلی زمانها قطعه به باشوک به چرخه فعالیت ادامه میدهد بدون هیچ مشکلی

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
مهندس جان این که میگید با زدن یک دکمه چند دکمه دیگه هم عمل میکنن من بیشتر درلپ تاپ های آبخورده دیدم بخاطر اتصالی مدارات کیبرد اگرزمان دارید کیبرد بازکرده و مدارکیبرد را چک کنید در70درصد خود کیبرد تعمیر میشه و مشکل حل می گردد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza.93

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
درود برشما . خیلی عالیه

با اینکه شاید یکی دو هفته پیش x553 اگه درست باشه حداقل 2 مورد داشتم ولی حضور ذهن ندارم .

ونکاتی که اشاره کردین بسیار عالی و کاربردی هست و ایده خیلی خوبیه

تا جایی که میتوان به سئوال شما جواب داد من برداشت و فکرم به میکرو کنترلر داخلی این آی سی up1589 معطوف میشه کنترل کننده هایی که : در صورتی که جریان بالا یی یا عکس آن کشیده بشه یا شورتی ویا نشتی در مصرف کننده ها پیش بیاد و یا دمای بیش از حد توان آی سی تشخیص داده بشه ضمن تصحیح توسط نمونه گیرها .سنسورها و ... اگر ممکن نشه فرمان off این آی سی یا درستر بگم میکرو کنترلر صادر میشه
بنابراین میتونه قبلا اشکالاتی که پیش اومده و سوئیچهای الکترونیکی داخلی میکروکنترلر ( بخش داخلی پایش ها و ok ها ) سوئیچ کرده و دیگه بدلایلی (...) تا آخرین تزریق که با تغذیه انجام دادین صحیح ترین حالت ( همه فاکتورهای لازم هم زمان ) بوجود نیامده بوده که شما ایجاد کردین و عمل کلر برای استارت وشروع صحیح فراهم شده

در مواردی حتی مخصوصا مین pc من شاهد شورتی در موس فت بودم ولی با رفع اشکالات یا در آوردن و تست و جا زدن .شورتی موس فت بی دلیل (تقریبا ) از بین رفته
(البته همه اشارات من عامیانه است و برای اسم بردن میبایست منبعی جلوی چشم باشه که الان نیست)
در الکترونیک رفتارهایی مشاهده میشه که با هیچ منبع علمی نه بدست میاد ونه شاید قابل پذیرش باشه

این نظر حقیر بود . امید دوستان دیگه هم نظراتشون رو بفرمایند تا یه اشتراک و شیر خوبی شده باشه
ممنون

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN

سلام و عرض ادب

دستگاه ASUS X553M با مشکل روشن شدن رندوم از یکی از همکاران تحویل گرفتم که البته پیش من به هیچ وجه روشن نمیشد و مطمئن نیستم که واقعا ایراد رندوم داشته یا خیر.
دستگاه با ایراد کار نکردن چند دکمه کیبورد به تعمیرگاه دیگری رفته بود که کیبورد تعویض شده ولی دستگاه مشکل پیدا کرده بود.
طبق معمول از سوکت تغذیه شروع به چک کردن کردم.

مشاهدات:

1- 19 ولت روی سوکت تغذیه موجود بود.
2-جریان کشی B+ نرمال و بدون مشکل.
3-تمام تغذیه های دیگه به غیر از تغذیه LDOمربوط 3.3 و 5 ولت موجود نبود ( 3.3sus, 5 sus , .... همه خاموش بودن)
4- به تبع نبودن ولتاژ 3.3sus ولتاژ 1.8sus ایجاد نمیشد و روی بایوس نمیومد.
5- آی سی UP1589Q کمی گرم بود.
6- ولتاژ LDO 3.3 حدود 3.1 بود.
7-ولتاژ فعال سازدو کانال آی سی UP1589Q حدود 4.8 بود که طبق دیتاشیت وقتی این مقدار high باشه آی سی خاموش میشه و سیگنال فعال ساز هم از IO میاد.
8- روی دکمه پاور لپ تاپ ولتاژ 3.1 موجود بود.

کارهایی که کردم :

1- درآوردن باتری و صبر جهت ریست سوپر آی او
2- جدا کردن تمام بوردها و قطعات غیر ضروری
3- بورد خیلی تمیز بود و نیاز به شستشو نداشت
4- تست دکمه پاور
5- هیت دادن آی سی UP1589 ( بعد از اینکار تست کردم درست نشد)
6- بخاطر کم بودن ولتاژ 3.1 (بجای 3.3 یا مثلا 3.25) با منبع تغذیه 3.3 ولت به LDO تزریق کردم تا جریان کشی رو تست کنم که ابتدا حدود 0.8 آمپری کشید بعدش روی 0.2 فیکس شد و قطعه ای هم داغ نمیشد.
در کمال ناباوری بعد از انجام اینکار دستگاه روشن شد و چند روز هم تست کردم مشکلی نداره!

سوال من اینه که چه اتفاقی توی مدار افتاده که مشکل برطرف شده ؟! اگر تجربه مشابهی داشتید ممنون میشم توضیح بدید.

قصد من از زدن این تایپیک هم پرسش سوال بالا و هم انتقال تجربه هست. با تشکر

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

یک نکته کمتر مرتبط اینکه کیبورد لپ تاپ همچنان مشکل داره و با زدن یک دکمه مثلا W چند دکمه دیگه همزمان زده میشه مثلا تایپ میشه WERT

گویا کیبورد این لپ تاپ رو با کیبورد X542 تعویض کردن که احتمالا بهم نمیخورن و امیدوارم ایراد از I/O نباشه.
شماره فنی کیبورد : KB-0KN0-0535US0A

اگر این مدل را دارید لطفا پارت نامبر کیبورد اصلی اعلام فرمایید.
با تشکر

درود . همین امروز تقریبا با نشانه های تست های اولیه شما در لپ تاپ x452c ایسوس رو داشتم در همون تست ها و کارهای اولیه که ولتاژی بغیر از 5 ldo و 3 دیتا و کلاک شارژر . وجود نداشت

که حین کار روی آی سی شارژ بشماره bq25a که در تصویر مشخصه حین تست CHG ACOK روی پین 5 آی سی صدایی همانند ( جی ) ایجاد و همان لحظه ولتاژها راه افتاد

که باطری رو هم وصل کردم عمل شارژ .پاور و .... بدون نقص شروع بکار کرد و الان بعد از ظهر هم اومدم تست زدم همه چی نرماله

عطف و پیرو تجربه جالب و نادر شما

با سپاس

پیوست‌ها

• 84.5 کیلوبایت بازدیدها: 83
  • 2.4 مگابایت بازدیدها: 184

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
درود . همین امروز تقریبا با نشانه های تست های اولیه شما در لپ تاپ x452c ایسوس رو داشتم در همون تست ها و کارهای اولیه که ولتاژی بغیر از 5 ldo و 3 دیتا و کلاک شارژر . وجود نداشت

که حین کار روی آی سی شارژ بشماره bq25a که در تصویر مشخصه حین تست CHG ACOK روی پین 5 آی سی صدایی همانند ( جی ) ایجاد و همان لحظه ولتاژها راه افتاد

که باطری رو هم وصل کردم عمل شارژ .پاور و .... بدون نقص شروع بکار کرد و الان بعد از ظهر هم اومدم تست زدم همه چی نرماله

عطف و پیرو تجربه جالب و نادر شما

با سپاس

درود و تشکر
بله تجربه جالبی هست ای کاش همه موارد به این صورت بود تا درگیر پیدا کردن آی سی های کمیاب توی بازار نشیم:yes:

بالا