آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: درخواست روش تشخیص سربندی سیم ها و تست سیم پیچ های موتور پنکه زمینی

farzadeng

کاربر
2019-01-07
1
3
با درود وعرض ادب..جهت تست سلامت هریک از دورهای کند،متوسط وتند موتور پنکه درخواست راهکار دارم ، پنکه ایستاده دارم که دور متوسط وتند آن کار نمیکندو ازسیم میچی سررشته حرفه ای ندارم ولی میتوانم با مولتی متر وراهنمایی عزیزان صحت عملکرد سیم بندی وسیم پیچها را تست کنم ، ممنون میشم راهنمایی فرمایید....باتشکر از عوامل سایت، خداقوت

shadies

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-03-24
821
2,355
باران های نقره ای
معمولا تشخیص بر اساس رنگ سیم ها ست البته ثابت نیست سیم پیچ های بازاری متفاوته

قهوه ای = مشترک
آبی = تند
زرد = متوسط
طوسی = کند

یک پایه خازن به مشترک و دیگری به سیم پیچ راه انداز اتصال دارد

نقشه سیم کشی که رنگها کمی متفاوته
ed.jpg

باتوجه به تصویر بالا با اهمتر میتوانید سیم پیچ موتور تست کنید

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
با درود وعرض ادب..جهت تست سلامت هریک از دورهای کند،متوسط وتند موتور پنکه درخواست راهکار دارم ، پنکه ایستاده دارم که دور متوسط وتند آن کار نمیکندو ازسیم میچی سررشته حرفه ای ندارم ولی میتوانم با مولتی متر وراهنمایی عزیزان صحت عملکرد سیم بندی وسیم پیچها را تست کنم ، ممنون میشم راهنمایی فرمایید....باتشکر از عوامل سایت، خداقوت
درود
در موتورهای پنکه از سه روش سیم پیچی استفاده شده است در دو روش موتو ر پنچ سیمه و در یک روش شش سیمه میباشد.
یک نوع پنچ سیمه در این نوع سیم پیچی موتور دارای یک دسته سیم پیچ اصلی و یک دسته کمکی و دو دسته سیم دور کو کن فرض کنیم سیم نول به مشترک موتور وصل شده و سیم فاز به نقطه شماره 3 وصل شده در این وضعیت چونم ولتاژ به طور کامل به سیم پیچ های اصلی و کمکی میرسد موتور با سرعت بیشتر کار میکند. و همچنین اگر فاز را به نقطه شماره 2 موتور وصل کنیم چون یکی از سیم پیچ دور کم کن در مسیر جریان اصلی قرار دارد ولتاژ بین آنها تقسیم شده و به علت کاهش ولتاژ در سیم پیچ اصلی سرعت موتور کاهش مییابد . اگر فاز را به نقطه شماره یک وصل شود هر دو سیم پیچ دور کم کن در مسیر جریان قرار گرفته و ولتاژ رسیده به موتور کمتر از حالتهای قبلی بوده در نتیجه سرعت موتور کمتری نسبت به حالت قبلی چرخش خواهد کرد.
پنکه 5.png
و اینم نقشه سیم پیچی موتور شش سیمه
پنکه 6.png
و اینم سیم پیچی استاتور موتور پنکه
پنکه.png
سپاس

پیوست‌ها

بالا