آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل خروجی در پاور سوئیچینگ سی آمپر دوازده ولتی

Mostafahe

کاربر vip
vip
کاربر
2019-01-23
215
222
شهرکرد
با سلام.
دوستان منبع تغذیه فوق اتصالی کرده بود ترانزیستور ها سوخته بودن. خازن های ورودی خراب شده بودن .
خازنها تعویض شد ترانزیستور تعویض شد خروجی برقرار شد ولی ولتاژ به هفت ولت می رسه و صدای صوت از پاور شنیده میشه خازن های خروجی و کوچک قسمت گرم هم تعویض شد ولی صدای صوت قطع نشد.
ولی اگر پتانسیومتر مسیر فیدبک را قطع کنم ولتاژ به چهار ولت میرسع و صدا هم قطع میشه .
مدار در هر دو حالت با پتانسیومتر یا بدون اون خروجی خیلی ضعیفی از لحاظ آمپر هم داره .
فقط تنها تغییرات من تعویض خازن ها با ولتاژ 200 به جای 250 بود که روی هر کدام فقط صد و پنجاه افت میکنه
و ترانزیستور های c5002 را به جای 2sc2625 قرار دادم .
پتانسیومتر هم با مقاومت تست کردم جواب نداد .

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
با سلام.
دوستان منبع تغذیه فوق اتصالی کرده بود ترانزیستور ها سوخته بودن. خازن های ورودی خراب شده بودن .
خازنها تعویض شد ترانزیستور تعویض شد خروجی برقرار شد ولی ولتاژ به هفت ولت می رسه و صدای صوت از پاور شنیده میشه خازن های خروجی و کوچک قسمت گرم هم تعویض شد ولی صدای صوت قطع نشد.
ولی اگر پتانسیومتر مسیر فیدبک را قطع کنم ولتاژ به چهار ولت میرسع و صدا هم قطع میشه .
مدار در هر دو حالت با پتانسیومتر یا بدون اون خروجی خیلی ضعیفی از لحاظ آمپر هم داره .
فقط تنها تغییرات من تعویض خازن ها با ولتاژ 200 به جای 250 بود که روی هر کدام فقط صد و پنجاه افت میکنه

احتمال بسیار قوی در بخش ای سی مشکل داره و روشن نمیشه

1 - ولتاژ پایه های وسط دیود پل چقدر میباشد ؟

2- ولتاژ پایه های 7 و 12 آی سی 494 رو اعلام نمایید

تصویر پشت و روی مدار رو هم ارسال نمایید

Mostafahe

کاربر vip
vip
کاربر
2019-01-23
215
222
شهرکرد
ای سی 7500 هست اونم تعویض کردم تاثیری نداشت پایه وسط هم اندازه میگیرم. اعلام میکنم

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
با سلام.

سلام . این مشکل موارد زیادی میتونه باشه .

اول نیمسوز شدن دیود های شاتکی خروجی رو چک کنین
دو ترانزیستور کوچک قبل ترانس کوچک رو بیرون مدار دقیق چک کنین (معمولا c1815)
دوتا دیود کنار این دو ترانزیستور هم چک کنین
ولتاژ تغذیه بین پایه های 12 و 7 ای سی tl494 یا 7500 رو اندازه بگیرین چقدر هست ؟
دوتا دیود مسیر تغذیه ای سی از ترانس بزرگ میاد رو چک کنین
پل دیود ورودی برق رو چک کنین تمام دیود هاش سالم باشن
مسیر نمونه گیری ولتاژ خروجی از پتانسیومتر و اطرافش تا ای سی رو روی مدار تعقیب کنین جایی شکستگی یا قطعی نداشته باشه
خازن های 4.7 میکرو مسیر بیس ترانزیستورای قدرت و 47 یا 100 میکروی مسیر تغذیه ای سی هم که فرمودین تعویض کردین ؟
کل مدار رو هم از بابت قلع مردگی و لحیم سردی چک کنین

اگر با این موارد برطرف نشد بفرمایین موارد ریزتر هم بررسی کنیم و چه بهتر میشه عکس از مدار بزارین

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
985
همدان کوی ولیعصر
با سلام به همکار عزیز بنده چند مور به تازگی با این نوع عیب مواجه شدم که با تعویض پتانسیو متر مشکل حل شد البته باید مقدار پتانسیومتر با پتانسیومتر برد یکی باشد من هم مثل شما با مقاومت تست کردم که نشد ولی با تعویض ان درست شد

hamid.elec

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-08-22
571
2,006
آبیک-قزوین
ترانزیستور های درایو ۱۳۰۰۹ رو تعویض کنید درست میشه دیود ها و مقاومت های اطراف هم بررسی بشه

Mostafahe

کاربر vip
vip
کاربر
2019-01-23
215
222
شهرکرد
تشکر فراوان. مهندس دقیقا دو تا ترانزیستور که اشاره کرده بودید یکیشون نشتی داشت با تعویض مشکل برطرف شد.
تشکر از کلیه دوستان .

بالا