آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: سوال در مورد اینورترهای جوش TIG یا همون آرگون

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
سلام

روی برخی اینورترهای جوش دکمه ای وجود داره برای تغییر حالت از جوش MMA به TIG مثل آروا 2119

315.png

میخوام بدونم این دکمه دقیقآ چیکار میکنه؟ دستگاه من این دکمه رو نداره (ادون 300 اس) یعنی نمیتونم جوش آرگون بزنم باهاش؟! من تورچ هواخنک آرگون میخوام بگیرم کلآ‌ دو تا سری داره یه سرش که کابل برقه و میخوره به کانکتور مثبت اینورتر و یه سر شلنگشم بسته میشه سر کپسول ارگون و از طریق شیر پشت تورچ میشه میزان گاز خروجی رو کنترل کرد حتی به فکرم رسید یه شیر برقی بزارم سر کپسول و از طریق میکروسوپیچ روی تورچ قطع و وصل گاز رو کنترل کنم و دیگه نیازی به بازی کردن با شیر نباشه کلا چیز خاصی نداره تورچش! فقط نمیدونم ولتاژ و جریان و پالس مورد نیاز برای جوش آرگون باید پارامترهای خاصی داشته باشه و دستگاه اختصاصی جوش آرگون میخواد یا با هر دستگاه اینورتری میشه آرگون زد حالا با امکانات و کنترل کمتر روی کیفیت جوش؟ ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند.

پیوست‌ها

• 89.8 کیلوبایت بازدیدها: 227

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
سلام:عزیزم کاتالوگش رو دانلود و مطالعه و هر اطلاعاتی میخوای بگیر

منطقآ باید با هر اینورتر DC بشه آرگون زد فقط کیفیت جوش رو نمیدونم چطوره یعنی فاصله بین کیفیت جوش اینورتر اختصاصی آرگون و اینورتر معمولی چقدره. میترسم تورچ رو بگیرم ولی نتونم ازش استفاده کنم و بمونه رو دستم! جایی ام نیست برم تست کنم

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,403
پارس
درود همکار گرامی...
اون کلید در دو حالت جوش پیوسته و به اصطلاح زنجیری بدون قطع ولتاژ و حالت دوم رو میشه مثلا برای نقطه گذاری یا فشار زیاد نیاوردن به قطعه کار ..
يك كليد براي جوشكاريSMAW و دیگری برای GTAW که کارش قوس الکتریکی بسته به سیم جوش رو ایجاد میکنه..با یک قطعه فلز برای تست .کاملا کارش برات مشخص میشه
بیشتر اوقات دکمه دوحالته روی دستگاه جوش های اینورتر . معنی نصب نشدن تورچ به خروجی آن در واقع توانایی جوش ارگون و برش پلاسما را ندارد و دکمه فقط کار برد تغییر ولتاژ خروجی را دارد

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pckho0r

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
درود همکار گرامی...
اون کلید در دو حالت جوش پیوسته و به اصطلاح زنجیری بدون قطع ولتاژ و حالت دوم رو میشه مثلا برای نقطه گذاری یا فشار زیاد نیاوردن به قطعه کار ..
يك كليد براي جوشكاريSMAW و دیگری برای GTAW که کارش قوس الکتریکی بسته به سیم جوش رو ایجاد میکنه..با یک قطعه فلز برای تست .کاملا کارش برات مشخص میشه
بیشتر اوقات دکمه دوحالته روی دستگاه جوش های اینورتر . معنی نصب نشدن تورچ به خروجی آن در واقع توانایی جوش ارگون و برش پلاسما را ندارد و دکمه فقط کار برد تغییر ولتاژ خروجی را دارد

من از یک فروشنده پرسیدم گفت کار اون دکمه اینه که در زمان تشکیل قوس الکتریکی ولتاژ رو میاره روی 9-10 ولت ولی در حالت SMAW فکر کنم ولتاژ جوشکاری حداقل 40 ولت باشه درسته؟ یعنی من که دستگاهم کلید تغییر حالت به جوشکاری TIG رو نداره نمیتونه با همون ولتاژ 40 ولت از قابلیت TIG استفاده کنم؟
اصلا این حرفش چقدر سند داره با ولتاژ 10 ولت قوس الکتریکی تشکیل میشه؟!

pckho0r

کاربر vip
کاربر
2012-01-10
148
276
دلو به دریا زدم و بدون تست لوازم جوش آرگون رو گرفتم و با اینورتر خودم جواب داد. اینجا کسی راهنمایی نکرد ولی تجربمو می نویسم شاید به درد دوستان جدید خورد.
نکته اول اینکه برای جوش آرگون حتمآ‌ نیاز به دستگاه مخصوص آرگون نیست و با هر اینورتر DC میشه جوش آرگون زد (عمق جوش بسته به آمپر خروجی متفاوت میشه)
نکته دوم اینکه اگه خواستید تورچ بگیرید حتمآ نوع هواخنک باشه نوع آب خنک رادیاتور مخصوص میخواد و گرون تموم میشه.
نکته سوم اینکه وقتی الکترود تنگستن میخرید باید نوکش تیز بشه و زاویه تیز شدنش خیلی مهمه اگه دستی اینکارو کنید شاید تو ایجاد قوس به مشکل بخورید بدید بیرون با دستگاه براتون تیز میکنن. دستگاهی به اسم تنگستن تیزکن وجود داره که زاویه تیز شدن الکترود به صورت دستی قابل تنظیمه هرچی زاویه تیزتر بشه عمق نفوذ کاهش پیدا میکنه و بیشتر مناسب جوش دادن ورق های نازک میشه.

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
دلو به دریا زدم و بدون تست لوازم جوش آرگون رو گرفتم و با اینورتر خودم جواب داد. اینجا کسی راهنمایی نکرد ولی تجربمو می نویسم شاید به درد دوستان جدید خورد.
نکته اول اینکه برای جوش آرگون حتمآ‌ نیاز به دستگاه مخصوص آرگون نیست و با هر اینورتر DC میشه جوش آرگون زد (عمق جوش بسته به آمپر خروجی متفاوت میشه)
نکته دوم اینکه اگه خواستید تورچ بگیرید حتمآ نوع هواخنک باشه نوع آب خنک رادیاتور مخصوص میخواد و گرون تموم میشه.
نکته سوم اینکه وقتی الکترود تنگستن میخرید باید نوکش تیز بشه و زاویه تیز شدنش خیلی مهمه اگه دستی اینکارو کنید شاید تو ایجاد قوس به مشکل بخورید بدید بیرون با دستگاه براتون تیز میکنن. دستگاهی به اسم تنگستن تیزکن وجود داره که زاویه تیز شدن الکترود به صورت دستی قابل تنظیمه هرچی زاویه تیزتر بشه عمق نفوذ کاهش پیدا میکنه و بیشتر مناسب جوش دادن ورق های نازک میشه.

سلام
اون کلید تیگ- mma روی دستگاههای جوش برای اینه که در حالت mma ولتاژ شروع جوش برای الکترد رو روی حدود 60 ولت تنظیم میکنه و در ضمن برای چند لحظه جریان رو روی حداکثر قرار میده تا شروع جوش با الکترود اسون بشه ولی در حالت تیگ خراشی این موارد احتیاج نیست و ولتاژ حدود ده ولت میشه. اگه تو حالت mma از ترچ استفاده کنی بعلت موارد عرض شده احتمالا عمر تنگستن کم بشه و مصرف تنگستنت بیشتر بشه.
موفق باشی

tavanamandi

کاربر
2020-09-09
2
0
38
سلام . کیفیت جوش چطور بود ؟ با چه آمپری زدی ؟ حالت پالسی بود یا یکنواخت و پشت سر هم ؟ کاش عکس مینداختی >

sajjad1396

کاربر
2017-04-27
48
68
ملایر
سلام
اون کلید تیگ- mma روی دستگاههای جوش برای اینه که در حالت mma ولتاژ شروع جوش برای الکترد رو روی حدود 60 ولت تنظیم میکنه و در ضمن برای چند لحظه جریان رو روی حداکثر قرار میده تا شروع جوش با الکترود اسون بشه ولی در حالت تیگ خراشی این موارد احتیاج نیست و ولتاژ حدود ده ولت میشه. اگه تو حالت mma از ترچ استفاده کنی بعلت موارد عرض شده احتمالا عمر تنگستن کم بشه و مصرف تنگستنت بیشتر بشه.
موفق باشی

سلام دوستان بنده به جز تعمیر اینورتر و ابزار الات برقی ،مکانیک شیرالات صنعتی هم هستم،چندتا پالایشگاه و نیروگاه و پتروشیمی رفتم با دستگاهای معمولی جوش آرگون میزدن ،البته قطعات دارای قطر بالا بودن و جوشکار با حد اکثر امپر جوشکاری میکرد و میگفت موردی نداره فقط جای قطبهای تورچ رو برعکس میکنن.

بالا