آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: راهنمایی برای خرید محافظ کامپیوتر (غیر UPS)

Safai

کاربر vip
کاربر
2009-09-17
64
47
57
دوستان سلام

ببخشید من بخش مناسب تری برای این موضوع پیدا نکردم.

همه مطلعیم که اکثر محافظ های بازار براساس براساس همون مکانیزم محافظ یخچال یعنی براساس بالا/پایین رفتن ولتاژ کار میکنند. این محافظ ها معمولا برای دستگاه‌های الکترونیک مانند کامپیوتر که مدارات حساس دارند کارآئی ندارند چون در مقابل نوسانات سریع و اصطلاحا تراتزینت عکس العملی ندارند.

چه نوع محافظی برای دستگاه های دیجیتال و مدارات حساس مانند کامپیوتر، تلویزیون... توصیه می کنید؟

پیشاپیش سپاسگزارم
صفایی

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,708
اگر می خواهید یک چیز مطمئن بخرید ، استابلایزر بخرید .
دو تا راه حل
1 - استابلایزر برای تک تک لوازم که هم کار محافظ برق و هم نوسانهای برق را می گیرد و تبدیل به برق 220 نرمال می کند .
2 - استابلایزر پاکنتوری که از 8000 تا 12000 در خانه کاربرد دارد . این استابلایزر از برق کنتور می گیرد و نوسانهای برق را گرفته و به 220 ولت نرمال تبدیل می کند .، ولی برای لوازمهای خانه بجز لباسشویی و کولر حتما از محافظ برقهای معمولی استفاده کنید .

بنده برای خودم راه حل دوم را انتخاب کرده ام .
بین کنتور و قبل از جعبه تقسیم فیوزها ، استابلایزر 12000 گذاشتم .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Safai

Safai

کاربر vip
کاربر
2009-09-17
64
47
57
دوست عزیز rezanurse826 سلام

خیلی ممنون از راهنمایی مفیدتون

جمله آخر رو حقیقت متوجه نشدم :
... ولی برای لوازمهای خانه بجز لباسشویی و کولر حتما از محافظ برقهای معمولی استفاده کنید .

ممنون میشم توضیح بیشتر بدید

سپاس
صفائی

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,708
منظور از جمله آخر اینکه ، بنا بر نصاب کولرها و لباسشویی ها ، این دو تا لوازم ، احتیاج به محافظ برق ندارند .
ولی استابلایزر را پس از کنتور حتما بگذارید .
بقیه لوازم برقی مثل تلویزون و کامپیوتر و .. ، بجز لباسشوییو کولر احتیاج به محافظ برق دارند .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Safai

2319138

کاربر
2017-03-09
45
63
شیراز
محافظ های بازار اکثرا آنالوگ هستند بهتر از از محافظ ها دیجیتال استفاده کنید .

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
محافظ های بازار اکثرا آنالوگ هستند بهتر از از محافظ ها دیجیتال استفاده کنید .

محافظ برق دیجیتال چه برتری نسبت به آنالوگ در مورد دستگاه های صوتی و تصویری داره؟ چون به هر حال اون هم برق رو تنظیم نمیکنه و قطع میکنه. مهم این هست که در حد امکان برق رو کنترل و قطع نکنه و فقط در شرایطی قطع بکنه که برق بیش از اندازه تغییر و امکان سوختن دستگاه وجود داشته باشه

2319138

کاربر
2017-03-09
45
63
شیراز
من چند نمونه محافظ با قیمت های مختلف را باز کردم نمونه ارزان قیمت چینی حتی مدار مقایسه گر نداشت فقط تایمر بود در نمونه های هم از یک ترانس کاهنده و یک ای سی مقایسه گر استفاده کرد بود با استفاده از دیمر چک کردم بجای این که در در ۱۸۰ قطع کند در حدود ۱۲۷ قطع کرد ( در صورتی که رنج کاری ۲۴۰_۱۸۰ بود) .

آخرین ویرایش:

mohsen_maboo

کاربر vip
کاربر
2012-01-16
168
257
اساتید
اکثر محافظ های خانگی دارای یک تایمر و یک عدد السی مقایسه گر lm324 هستن
اقا محافظ آنالوگ دیگه چیه؟؟؟؟ یک سری ترانسفورماتورهای مربعی شکل قدیمی هست که در اصل ترانس افزاینده هستش که نه تایمر داره نه مقایسه گر در اصل یک ترانس ایزوله هستش که واقعا با ساختار خیلی ساده ای که داره خیلی کارامده در ورودی اگر افت ولتاژ یا افزایش ولتاژ وجود داشته باشه خروجی را ثابت نگه میداره البته در مقادیر جزئی نه اینکه ورودی 100 ولت کمتر باشه و خروجی رو 220 ثابت بده
اقا برای کامپیوتر همون محافظ خانگی کافیه.ارزانترین استابلایزر قیمت میلیونی داره
برای کامپیوتر شما اگر محافظ هم نذاشتی زیاد مهم نیست فوقش پاور آسیب میبینه و پاور را تعویض میکنید.اقا برق ورودی پاور اگر از تک فاز رسید به دوفاز فقط پاور میسوزه قطعات داخلی آسیب نمیبینه چرا؟؟
پاور کامپیوتر دارای قسمت اولیه و ثانویه هستش با افت ولتاژ که هیچیش نمیشه.با افزایش ولتاژ قسمت اولیه به فنا میره و قسمت ثانویه هیچ آسیبی نمیبینه.اقا پاور گیرین گرون قیمت داری با یک محافظ خانگی ارزان کارت راه میفته
حالا اگر گفتید تایمر در محافظ خانگی چه کارایی دارد پیش من جایزه دارید.اصلا چرا محافظ تایمر داره؟؟؟ورودی برق نوسان داشته باشه که درجا محافظ قرمز میشه پس تایمر برای چیه؟؟؟؟؟؟؟

Safai

کاربر vip
کاربر
2009-09-17
64
47
57
اساتید
اکثر محافظ های خانگی دارای یک تایمر و یک عدد السی مقایسه گر lm324 هستن
اقا محافظ آنالوگ دیگه چیه؟؟؟؟ یک سری ترانسفورماتورهای مربعی شکل قدیمی هست که در اصل ترانس افزاینده هستش که نه تایمر داره نه مقایسه گر در اصل یک ترانس ایزوله هستش که واقعا با ساختار خیلی ساده ای که داره خیلی کارامده در ورودی اگر افت ولتاژ یا افزایش ولتاژ وجود داشته باشه خروجی را ثابت نگه میداره البته در مقادیر جزئی نه اینکه ورودی 100 ولت کمتر باشه و خروجی رو 220 ثابت بده
اقا برای کامپیوتر همون محافظ خانگی کافیه.ارزانترین استابلایزر قیمت میلیونی داره
برای کامپیوتر شما اگر محافظ هم نذاشتی زیاد مهم نیست فوقش پاور آسیب میبینه و پاور را تعویض میکنید.اقا برق ورودی پاور اگر از تک فاز رسید به دوفاز فقط پاور میسوزه قطعات داخلی آسیب نمیبینه چرا؟؟
پاور کامپیوتر دارای قسمت اولیه و ثانویه هستش با افت ولتاژ که هیچیش نمیشه.با افزایش ولتاژ قسمت اولیه به فنا میره و قسمت ثانویه هیچ آسیبی نمیبینه.اقا پاور گیرین گرون قیمت داری با یک محافظ خانگی ارزان کارت راه میفته
حالا اگر گفتید تایمر در محافظ خانگی چه کارایی دارد پیش من جایزه دارید.اصلا چرا محافظ تایمر داره؟؟؟ورودی برق نوسان داشته باشه که درجا محافظ قرمز میشه پس تایمر برای چیه؟؟؟؟؟؟؟
سلام
ممنون از توضیحات ارزشمند

تایمر قاعدتا برای رد کردن چند دقیقه اول بعد از برگشت برق شبکه است. قدیما در چند دقیقه اول بار شبکه زیاد بود و ولتاژ عادی نبود. ولی این روزها من دیگه چنین وضعیتی رو ندیدم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: habbib
بالا