آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

سوال: مشکل جرقه بسیار ضعیف اینوتر جوش arc 100

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62
سلام خدمت دوستان و اساتید محترم
یه اینوتر جوش برام اوردن که تقریبا میشه گفت جوش نمیده و جوشش در حد جرقه بسیار صعیفه
مدلش arc 200 هستش و سه برد 12 ماسفتی
4 تا از ماسفت هاش سوخته بود عوض کردم ولی درست نشد
_ولتاز 310 ولت رو دارم و 24 ولت
_لامپ سبز روشنه و بدون خطا
_خروجی دستگاه 15 ولته با تغییر ولوم جریان تغییری نمیکنه
_ولوم دستگاه سالمه
_دیودهای شاتکی برد وسط رو تست کردم سالم هستن
_4 تا ماسفت درایو irfz24 وir9fz24 هم سالم هستن
مقاومت های متصل به گیت12 تا ماسفت سالم
مقاومت های اجری هم سالم هستن
Pwmروش یه ای سی smd SG3525 هستش نمیدونم کار میکنه یا نه یا مشکل ازین برد هست یا ن
خازن های پلی استر هم سالمن
یه بردی هستش که فرکانس گیت های 12 ماسفت رو تهیه میکنه اونم طبق گفته استاد غذال خواستم از ترفند دو حلقه سیم و ولتاژ 2 ولت استفاده کنم که دیدم اصلا ترانس حلقوی نیست.
دیودهای و زنر های رو برد اصلی هم سالم هستن.
دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه
منتظر راهنماییتون هستم.

lbpi_img_20200520_213600_843.jpg
rkh5_img_20200520_213339_667.jpg
6vyx_img_20200520_213337_303.jpg
biz_img_20200520_213604_631.jpg

ممنون میشم راهنماییم کنید

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام ترانس برد درایور ماسفت ها حلقوی هست فقط وارنیش داره وارنیش رو در بیارید ترانس مشخص میشه و به روش استاد غزال ولتاژ رو بگیرید در مورد ای سی برد کنترل پایه ۱۶ باید ۵ ولت باشه
پایه ۱۴ و ۱۱ هر کدام ۵ ولت .دو پایه ۱۱و ۱۴ خروجی اوسیلاتور موج مربعی هست که میره سر ماسفت های irfz و اونجا به بعد برای برد ماسفت درایور
ولتاژ سر وسط پتانسیومتر جریان رو بگیرید
ترانزیستور ۸۰۵۰ نزدیک سوکت پتانسیومتر جریان رو چک کنید
سوکت ۳۰۰ ولت ولت رو جدا کنید و با ۲۴ ولت خارجی دستگاه رو راه اندازی کنید و ولتاژ گیت و سورس چهار گروه ماسفت ها رو اعلام کنید
ولتاژ ۳۰۰ ولت وقتی جوشکاری چقدر هست
وقتی چهار ماسفت از دستگاه سوخته برد درایور آسیب دیده احتمال بسیار زیاد

آخرین ویرایش:

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
سلام دوست عزیز
بنده یه همچین مشکلی داشتم که در آخر متوجه شدم دیود های زنر روی برد درایور(همونی که ترانس حلقوی روشه) خراب شده و کلا دیودهای 4148 و زنر روی برد رو عوض کردم مشکل حل شد.

K-E-M

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-12-09
337
638
سلام برای تست سریع درایور از لامپ 12 ولت کوچک استفاده کن الامپ را به خروجی ماسفتهای درایور متصل کن باید پور نور روشن شود (لامپ پشت کیلومتر)

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62
سلام ترانس برد درایور ماسفت ها حلقوی هست فقط وارنیش داره وارنیش رو در بیارید ترانس مشخص میشه و به روش استاد غزال ولتاژ رو بگیرید در مورد ای سی برد کنترل پایه ۱۶ باید ۵ ولت باشه
پایه ۱۴ و ۱۱ هر کدام ۵ ولت .دو پایه ۱۱و ۱۴ خروجی اوسیلاتور موج مربعی هست که میره سر ماسفت های irfz و اونجا به بعد برای برد ماسفت درایور
ولتاژ سر وسط پتانسیومتر جریان رو بگیرید
ترانزیستور ۸۰۵۰ نزدیک سوکت پتانسیومتر جریان رو چک کنید
سوکت ۳۰۰ ولت ولت رو جدا کنید و با ۲۴ ولت خارجی دستگاه رو راه اندازی کنید و ولتاژ گیت و سورس چهار گروه ماسفت ها رو اعلام کنید
ولتاژ ۳۰۰ ولت وقتی جوشکاری چقدر هست
وقتی چهار ماسفت از دستگاه سوخته برد درایور آسیب دیده احتمال بسیار زیاد
آزمایش ترانس حلقوی رو انجام دادم و ولتاژ حدود 3 ولت میده
زنر ها سالم هستن اما دو تا دیود ریز مشکی. کار نمیکردن که با دیود معمولی In4001 عوص کردم (نکته جالب اینجاست که برد ترانس حلقوی 4 تا خروجی داره که تو تست دیود اونایی ک دیود مشکی رو عوض نکردم از یطرف 733 و حالت معکوس 2023رو مولتی متر نشون میده اما اونایی که عوض کردم تو حالت عادی 733 و معکوس هیچی نشون نمیده ولی من همشو کندم و 4 تا دیود معمولی 4001 زدم ک شرایط یکسان بشه ) وولی باز تعییری نکرد. دیود ها خیلی ریزن هیچ عددی هم ندارند نمیدونم 4001 انتخاب درستیه یا نه ...ولی زنرهای روی برد همه سالمن همچنین خازن ها
ولتاژ خروجی اینوتر بعد از جرقه های خیلی ریز از 15 به 700 800 ولت و سپس 15 ولت میرسه ...عین همین حالت برای ولتاژ ورودی 310 ولت میفته
از منبع تعذیه 24 ولت خارجی هم. استفاده کردم تغییراتش فرقی با 24 خوده اینوتر نداشت و ماسفت گیت سورسش بدون ولتاژ بود
8050 هم سالمه
ولتاژ پایه وسط ماسفت ها یا همون درین ماسفت ها با گیت 5 ولت ولی سورس و درین بدون ولتاژ و سورس گیت بدون ولتاژ

ایسی برد pwm روی پایه 16 تقریبا12 ولت و 14و 11 بدون

ولتاژ
_یه PTC که نزدیکNTCcهاست تو برد تغذیه پایین ترک داره ولی با اون حال 310 ولت رو دارم
ولتاژ سر وسط ولوم جریان در حدود 4 ولت ولی در هنگام جرقه های ریز 700 800 ولت

سوال مهم:
ولتاژ خروجی برد بالا. که توسط 6 تا سیم میره برا برد وسط چقد باید باشه؟
وولتاژ درین و سورس ماسفت ها چقد باید باشه؟.

آخرین ویرایش:

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
آزمایش ترانس حلقوی رو انجام دادم و ولتاژ حدود 3 ولت میده
زنر ها سالم هستن اما دو تا دیود ریز مشکی. کار نمیکردن که با دیود معمولی In4001 عوص کردم (نکته جالب اینجاست که برد ترانس حلقوی 4 تا خروجی داره که تو تست دیود اونایی ک دیود مشکی رو عوض نکردم از یطرف 733 و حالت معکوس 2023رو مولتی متر نشون میده اما اونایی که عوض کردم تو حالت عادی 733 و معکوس هیچی نشون نمیده ولی من همشو کندم و 4 تا دیود معمولی 4001 زدم ک شرایط یکسان بشه ) وولی باز تعییری نکرد. دیود ها خیلی ریزن هیچ عددی هم ندارند نمیدونم 4001 انتخاب درستیه یا نه ...ولی زنرهای روی برد همه سالمن همچنین خازن ها
ولتاژ خروجی اینوتر بعد از جرقه های خیلی ریز از 15 به 700 800 ولت و سپس 15 ولت میرسه ...عین همین حالت برای ولتاژ ورودی 310 ولت میفته
از منبع تعذیه 24 ولت خارجی هم. استفاده کردم تغییراتش فرقی با 24 خوده اینوتر نداشت و ماسفت گیت سورسش بدون ولتاژ بود
8050 هم سالمه
ولتاژ پایه وسط ماسفت ها یا همون درین ماسفت ها با گیت 5 ولت ولی سورس و درین بدون ولتاژ و سورس گیت بدون ولتاژ

ایسی برد pwm روی پایه 16 تقریبا12 ولت و 14و 11 بدون

ولتاژ
_یه PTC که نزدیکNTCcهاست تو برد تغذیه پایین ترک داره ولی با اون حال 310 ولت رو دارم
ولتاژ سر وسط ولوم جریان در حدود 4 ولت ولی در هنگام جرقه های ریز 700 800 ولت

سوال مهم:
ولتاژ خروجی برد بالا. که توسط 6 تا سیم میره برا برد وسط چقد باید باشه؟
وولتاژ درین و سورس ماسفت ها چقد باید باشه؟.

سلام ولتاژ پایه های ic ایراد داره پایه ۱۶ باید ۵ ولت و ۱۱ و ۱۴هم ۵ ولت چطوری وقتی پایه های ۱۴ و ۱۱ صفر هستن ولتاژ رو بویین درایور دارید و ۱۵ ولت خروجی ؟متاسفانه نمی‌دونم کدوم دیود ها رو عوض کردید و چرا ؟
دیوید های برد درایور ۴ تا دیود زنر و باقی دیود ها ۴۱۴۸ هستن . برای تست قطعات درایور پراپ ها رو به پایه های گیت و سورس بزن از یک طرف اتصال باز باید باشه از یک طرف حالت دیودی عدد حدود ۷۰۰
تو هر خروجی سه تا هم ۴۱۴۸ هست دو تا موازی با مقاومت کم اهم . مقاومت هم از ۶.۸ اهم تا ۱۰ اهم می‌تونه باشه برای تست ۴۱۴۸ ها اهم همون مقاومت های کم اهم رو بگیر اگر اتصال کوتاه بود دیود اسیب دیده .و لطفاً الکی قطعات رو عوض نکنید . یک سیم برد درایور رو آزاد کنید ببینید ولتاژ های ic چ تغییر میکنن پایه ۱۶ و ۸و ۱۱ و ۱۴ تصویر واضح از برد ماسفت درایور ارسال کنید فکر کنم دیود های ۴۱۴۸ رو با زنر اشتباه گرفتید و زنر ها رو دیود معمولی .به هر حال اگر دیود زنر ها خراب بودن و شما جاش دیود معمولی گذاشتید می‌تونید از زنر ۴.۳ ولت یا ۵.۱ ولت استفاده کنید

آخرین ویرایش:

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62
سلام ولتاژ پایه های ic ایراد داره پایه ۱۶ باید ۵ ولت و ۱۱ و ۱۴هم ۵ ولت چطوری وقتی پایه های ۱۴ و ۱۱ صفر هستن ولتاژ رو بویین درایور دارید و ۱۵ ولت خروجی ؟متاسفانه نمی‌دونم کدوم دیود ها رو عوض کردید و چرا ؟
دیوید های برد درایور ۴ تا دیود زنر و باقی دیود ها ۴۱۴۸ هستن . برای تست قطعات درایور پراپ ها رو به پایه های گیت و سورس بزن از یک طرف اتصال باز باید باشه از یک طرف حالت دیودی عدد حدود ۷۰۰
تو هر خروجی سه تا هم ۴۱۴۸ هست دو تا موازی با مقاومت کم اهم . مقاومت هم از ۶.۸ اهم تا ۱۰ اهم می‌تونه باشه برای تست ۴۱۴۸ ها اهم همون مقاومت های کم اهم رو بگیر اگر اتصال کوتاه بود دیود اسیب دیده .و لطفاً الکی قطعات رو عوض نکنید . یک سیم برد درایور رو آزاد کنید ببینید ولتاژ های ic چ تغییر میکنن پایه ۱۶ و ۸و ۱۱ و ۱۴ تصویر واضح از برد ماسفت درایور ارسال کنید فکر کنم دیود های ۴۱۴۸ رو با زنر اشتباه گرفتید و زنر ها رو دیود معمولی .به هر حال اگر دیود زنر ها خراب بودن و شما جاش دیود معمولی گذاشتید می‌تونید از زنر ۴.۳ ولت یا ۵.۱ ولت استفاده کنید

4 تا دیود معمولی که جا زده بودم رو دراوردم و زنر 6.1 ولتی زدم (البته 3.6 ولتی هم دارم) مقاومت ها و دیوذهای 4148 هم همشون سالمند
ولتاز پایه های ایسی sg3525
8,16-----5 v
8,11-----0.05 v
8,14---0.05v
8,15---12 v
4 تا ترازیستور 4 تا ترازیستور IRF9Z24N , IRFZ24N(که نمیدونم به این مجموعه چی میگید) همشون سالم هستن
سیمی که از سمت این 4 تا ترازیستور به سمت ترانس حلقوی رفته رو دراوردم و دوباره ولتازگیری کردم تاثیری نذاشت
درین و سورس 12 ماسفت ولتازی نداره و گیت سورس هم در حد صدم

--درین و سوروس ماسفت ها عموما چند ولت باید باشه؟ و همچنین گیت سورس؟
_ولتاژ خروجی برد بالا به سمت برد وسط چند ولت باید باشه؟
دو سیمی که از 4 تا ترازیستور IRF9Z24NوIRFZ24N به سمت ترانس حلقوی مبره عموما چند ولته؟
/

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62

xz2m_img_20200522_155224_093.jpg

fyxf_img_20200522_154807_797.jpg

se8q_img_20200522_154801_893.jpg

یه ایسی 3140 هم تو برد pwm هست که طبق شماتیکش تعذیشو ولتاژ گیری کردم 12 ولت بود اما. پایه خروجیش صفر

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
xz2m_img_20200522_155224_093.jpg

fyxf_img_20200522_154807_797.jpg

se8q_img_20200522_154801_893.jpg

یه ایسی 3140 هم تو برد pwm هست که طبق شماتیکش تعذیشو ولتاژ گیری کردم 12 ولت بود اما. پایه خروجیش صفر

دیوید های ک تعویض کردید زنر ها هستن چهار تا ۴.۳ ولت یا چهار تا ۵.۱ ولت جا بزنید نگفتید سیم درایور رو آزاد کردید یا نه و ولتاژ ای سی چه تغییر کرد فکر میکنم اشتباه ولتاژ گیری می‌کنید به هر حال دیود های ک گذاشتید با دیود زنر عوض کنید احتمالا راه اندازی شه اگر جای دیگری مشکل نداشته باشه
زنر ک شرکت میزنه ۵.۱ ولت یا ۴.۳ ولت هست برای تست ۶.۱ مشکل نداره ولی دستگاه راه‌اندازی شد به ۵.۱ تغییر بدید
بله ۳۱۴۰ کنترل جریان رو در دست داره در حالت بی باری میلی ولت هستن شما توجه نکردید
به احتمال بخاطر رزین ک رو فیبر ریختن پراپ با پایه های ic ارتباط برقرار نمیکنه و لتاژ ها درست خونده نمیشن.
چون اگر پایه ۱۱و۱۴ صفر باشن یعنی ic نوسان نمی‌کنه و در واقع ولتاژ برد درایور تأمین نمی‌شه حالا شما پایه های خروجی ای سی صفر هستن و ولتاژ در خروجی دارید جای تعجب هست
اپتو کوپلری ک کنار سوکت شنت هست رو در بیار ببن ولتاژ ۱۱ و ۱۴ و خروجی دستگاه تغییر می‌کنه یا نه اگه نکرد چهار تا ترانزیستور ۸۰۵۰ و ۸۵۵۰ کنار ic ه
هست تست کن
Irfz ها تقویت کننده های برد درایور هستن باید ۱۴ ولت بین فلز رگلاتور و فلز یکی از irfz ها باشه چند ولت دارید کاری ب ولتاژ درین سورس نداشته باشید فرکانس و ولتاژ شون بالا س احتمال سوختن مولتی متر هست

آخرین ویرایش:

bahman2012

کاربر
2014-02-09
74
62
دیوید های ک تعویض کردید زنر ها هستن چهار تا ۴.۳ ولت یا چهار تا ۵.۱ ولت جا بزنید نگفتید سیم درایور رو آزاد کردید یا نه و ولتاژ ای سی چه تغییر کرد فکر میکنم اشتباه ولتاژ گیری می‌کنید به هر حال دیود های ک گذاشتید با دیود زنر عوض کنید احتمالا راه اندازی شه اگر جای دیگری مشکل نداشته باشه
زنر ک شرکت میزنه ۵.۱ ولت یا ۴.۳ ولت هست برای تست ۶.۱ مشکل نداره ولی دستگاه راه‌اندازی شد به ۵.۱ تغییر بدید
بله ۳۱۴۰ کنترل جریان رو در دست داره در حالت بی باری میلی ولت هستن شما توجه نکردید
به احتمال بخاطر رزین ک رو فیبر ریختن پراپ با پایه های ic ارتباط برقرار نمیکنه و لتاژ ها درست خونده نمیشن.
چون اگر پایه ۱۱و۱۴ صفر باشن یعنی ic نوسان نمی‌کنه و در واقع ولتاژ برد درایور تأمین نمی‌شه حالا شما پایه های خروجی ای سی صفر هستن و ولتاژ در خروجی دارید جای تعجب هست
اپتو کوپلری ک کنار سوکت شنت هست رو در بیار ببن ولتاژ ۱۱ و ۱۴ و خروجی دستگاه تغییر می‌کنه یا نه اگه نکرد چهار تا ترانزیستور ۸۰۵۰ و ۸۵۵۰ کنار ic ه
هست تست کن
Irfz ها تقویت کننده های برد درایور هستن باید ۱۴ ولت بین فلز رگلاتور و فلز یکی از irfz ها باشه چند ولت دارید کاری ب ولتاژ درین سورس نداشته باشید فرکانس و ولتاژ شون بالا س احتمال سوختن مولتی متر هست

هست تست کن
روی پراپ های مولتی مترم سوزن وصله و از رزین روی برد عبور میکنه
ائتوکپلر رو دراوردم تغییری نکرد
تو برد یه نترازیستور 8050 هست که تست کردم سالمه و روی برد PWM کلیه ترازیستور هاشو تست کردم همشون سالمن
دویود ها و زنر های توشم سالمن
هنوزم ولتاژ دو حلقه سیم ری ترانس حلقوی 3 ولته----ولتی از 4 تا خروجیش هیچ ولتاژی بیرون نمیاد---ضمن اینه درین و سورس ماسفت ها هیج ولتاژی نداره---- البته بغیر از یدونه ماسفته تک K3878
منظور از رگلاتور رگلاتور خوشونه یا ارگلاتور 7812؟
بنظرتون احتمال داره ایسی های روی PWMسوخته باشه؟

بالا