آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: ولتژ زیاد و نوسان روی منبع تغزیه گیرنده دیجیتال

majid75t

کاربر
2019-04-10
412
379
49
سلام دوستان خسته نباشید
منبع تغزیه گیرنده دیجیتال هست که خروجیهای درج شده روی اون 5v . 19v. 3/3 هست منبه تغزیه ای سی اون مرخص شده و فیوز سوزونده بود که مراحل تعویض و برسی انجام شد اما در حال حاضر با نوسان و زیادی ولتاژ روبرو هستم تقریبا تمامی قطعات تعویض شد از قبیل کوپلر ترانزیستور ۴۳۱ خازنها و خازن عدسی ۱۰۴ دیودهای اولیه ۴۰۰۷ ولی مشکل حل نشد خسته کرده راهنمایی بفرمایید
ولتاژ ۵ رو ۱۸ دارم
ولتاژ ۱۹ رو ۵۰ به بالا دارم
ولتاژ ۳.۳ رو با نوسان از ۳.۳ تا ۶ الی ۷

آخرین ویرایش:

soraty

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-03
637
5,842
کرمانشاه
سلام

اگر قطعات بخصوص مقاومت (در صورت تعویض) همان مقدار خودش استفاده شده و فرمودین کوپلر تعویض شده

باید تغذیه درست باشد. مگر اینکه اهمتر خراب باشد یا منبع تغذیه به مصرف کننده (بار) وصل نباشد اشتباه نشان

میدهد.

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان
سلام
لطفا عکس از مدار بزارین
مشخص کنین فید بک مدار از کدوم ولتاژ هست البته به احتمال زیاد از ولتاژ ۳.۳ ولت باید باشه که نوسان داره و برای همین تمامی خروجی ها افزایش پیدا کرده
در بیشتر مواقع وقتی این مشکل پیش میاد که مدار فید بک از کار بیفته و ولتاژ اینجوری بالا میره
نمونه مشابه داشتم منبع ۱۲ ولت ۵ آمپر که پایه مقاومتی که به ۴۳۱ میرفت لحیم سردی داشت و قطع شده بود و خیلیم سر کارم گذاشت اخر سر زیر لوپ بدقت بازرسی کردم و متوجه لحیم سردی شدم

majid75t

کاربر
2019-04-10
412
379
49
سلام
لطفا عکس از مدار بزارین
مشخص کنین فید بک مدار از کدوم ولتاژ هست البته به احتمال زیاد از ولتاژ ۳.۳ ولت باید باشه که نوسان داره و برای همین تمامی خروجی ها افزایش پیدا کرده
در بیشتر مواقع وقتی این مشکل پیش میاد که مدار فید بک از کار بیفته و ولتاژ اینجوری بالا میره
نمونه مشابه داشتم منبع ۱۲ ولت ۵ آمپر که پایه مقاومتی که به ۴۳۱ میرفت لحیم سردی داشت و قطع شده بود و خیلیم سر کارم گذاشت اخر سر زیر لوپ بدقت بازرسی کردم و متوجه لحیم سردی شدم

درود
هر کاری کردم نشد عکس اپلود کنم

majid75t

کاربر
2019-04-10
412
379
49
والا خستم کرده سر کارم گذاشته این تغزیه ۲۰۲۰۰۵۱۴_۲۰۲۴۲۸.jpg
۲۰۲۰۰۵۱۴_۲۰۲۴۴۳.jpg

تو عکس پایین اونایی رو علامت زدم تعویض نکردم مابقی همه تعویض
۲۰۲۰۰۵۱۴_۲۰۲۸۲۵.jpg

آخرین ویرایش:

heical

کاربر
2011-05-13
306
532
اون خازن کوچولوی بغل آی سی رو تعویض کنید اگه درست نشد به نظر می رسه مدار فیدبک از ولتاژ ۳.۳ نمونه می‌گیره. توی مسیر المانها رو تست کنید مخصوصا خازن ها

144287928

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
93
901
اصفهان
مولتی مترو به خروجی وصل کنید و برای یک لحظه سمت دیودی اپتو کوپلر اتصال بدید و ببینین تغذیه باز به همین صورته یا قطع میشه ؟

behi0021

VIP+ افتخاری
کاربر
2017-01-18
538
866
تهران
خازن کوچیک 22mf - 50v رو هم تعوض کردم درست نشد

همه اینها دخیل بودن در ولتاژ و پایداری که تعویض کردین شما الان نوسان ولتاژ و بالاتر یودن از حد طبیعی دارین تو این مدار نمونه گیری از ولتاژ توسط سه مقاومت کنار هم که درقسمت ثانویه هستن انجام شده و توسط خازن عدسی به پایه 431میرسه خرابی یا کم بودن هر کدام از این سه تا باعث فرستاده شدن فیدبک اشتباه به ایسی بشه دو تا مقاومتم که اون سمت مدار داری که احتمال زیاد سالم خستن ولی تغییر جزیی تو مقاومتشون ایجاد رپیل میکنه یه سرشونو آزاد کن اهمشونو با مقدار واقعیشون چک کن مطمن باش بجواب میرسی اگر باز یکدرصد نشد دوتا دیود قبل ترانس را عوض کن

بالا