آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: در حالت استند بای ماندن پاور کامپیوتر ATX با توجه به اینکه ps on , sb هردو وجود دارند

fardin201000

کاربر
2012-10-30
5
1
با عرض سلام خدمت اساتید محترم. از اینکه وقتتون رو میگیرم از قبل معضرت خواهی میکنم.بنده تعدادی پاور داشتم که خراب بودن پس از مدت طولانی خواستم تعمیرشون بکنم و به تازگی به مشکلی برخوردم.یک پاور مدل ATX 2000 داشتم که ماسفت راه انداز اولیه او رفته بود.براتون خلاصه عرض کنم بعد تعویض ماسفت و مقاومتها و زنر ولتاژی و چک قسمتهای مختلف دوعدد ترانسیستور c 945 کنار آیسی AZ 7500BP نیز که یکی سوخته یکی اهمی شده بود عوض کردم .اما مشکل اینجا هست که بنده هم 5 ولت Usb رو به درستی درام و هم ولتاژ ps-on که 4.95 ولت هست رو به درستی دارم ولی وقتی میخوام روشنش کنم و سیم سبز طبق معمول به سیاه وصل میکنم پاور روشن نمیشه و در حالت اسند بای میمونه اکثر قطعات نیز چک شدن و اونهایی هم که نیاز به تعویض داشتن عوضشون کرم مثل ماسفت راه انداز و ترانسیستورهای فرکانس ساز اولیه 13007 حتی Az431 ها رو هم چک کردم سالم بودن مشکل اینجا هست که دو تا آیسی Pwm و Power که از آیسیهای Az7500bp و AZ339p در این استفاده کرده در شهرستان موجود نمیباشد و تغذیه مشابهی نیز موجود نمیباشد امتهان کنم ببینم از آیسی ها هست یا نه قبلا از رو یک پاور سالم مشابه ولتاژ های پایه های آیسی ها رو هم در حالت استند بای و هم در حالت روشن اندازه گرفته و نوشته بودم حالا طبق اون مقدارها در آیسی AZ339p در حالت روشن در پایه های 9 و 11 اون مقدار لازم استاندارد رو ندارم که پایه های و رودی مثبت آیسی هستند و طبق اونها خروجی نیز در پایه های 13 و 14 نیز ندارم و همچنان مثل حالت استند با صفر هستند درحالی باید حدود 5 ولت داشته باشند...و در آیسی AZ7500BP وقتی روشن میکنم و پایه هارو تست ولتاژ میکنم میبینم همه ولتاژ پایه ها درست است به غیر از پایه یک که باید حدودا4.5 باید باشد همچنان صفر هست و پایه 3 که یه فدبک از ولتاژ 3.3 هست که طبیعتا به خاطر روشن نشدن پاور موجود نمیباشد و پایه های 8 و 11 که حدودا2.5 ولت باید داشته باشند در حالت استند بای درست هستن اما وقتی میخواهیم روشن بکنیم افت ولتاژ دارند حدو 1.40 ولت میشوند....خازنهای اولیه چک شدن  و احتاطا تعویض گشته اند ومنظورم 10میکرو فاراد و 4.7 میکروفارادها و خازن 470 میکروفاراد نیز عوض شده و خازن 1 میکرو فاراد کنار آیسی AZ339P نیز عوض شده.......دقیقا عین همین مشکل نیز به تازگی در روی برد پاور 380 گرین که بعد از اینکه دو تا TVR که ازش برداشتم واسه پاور مورد استفادم نیاز داشتم دیگه از حالت استند بای خارج نمیشه و دقیقا همین مشکل رو داره در مورد این یک عدد آیسی TL494 به کار برده بود به زور یکی نوشو پیدا کردم جا زدم ولی فرقی نکرد...........با این حال به نظر دوستاد اساتید محترم ایراد از کدام قسمت هست و آیا این مشک براشون پیش اوده و چطوری حل کردن لطفا بنده رو نیز راهنمایی کنن یا اگر ایراد رو میشه با جامپ زدن یا هزینه کمتر راه اندازی کرد بفرمایید متشکر میشم چون شاید نیازی نباشه در سیستم استفاده کنم و آیسی هم در شهرستان بنده موجود نمیباشد حد عقل مطمعن بشم ایراد از کدوم یا هر دو آیسی هست بعدا سفارش بدم بیاد.....لطفا دوستانی که راه حل دقیق این مشکل رو میدونن راهنمایی بفرمایند و یا از اساتید لطف کنن رانمایی بفرمایند ممنون میشم............واز قبل عذر خواهی می[PLAYER2]کنم اگه دیر جواب بدم یا مدتی طول بکشه بتونم جوابهاتون رو ببینم به دلیل کم بود فرصت آزاد نداشتن گوشی هوشمند و دسترسی محدود به نت هست لطفا عذر خواهی بنده رو پذیرا باشین و ناراحت نش[/PLAYER2]ن متشکرم از وقتی که برای بنده گذاشتین.

fardin201000

کاربر
2012-10-30
5
1
سلام دوستان و اساتید محترم لطفا اگه راه حلی برای مشکل بنده دارید اگه لطف بفرمایید ممنون میشم

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود

درصورت امکان داشتن از بالا و پایین برد پاور عکس بزارین تا بهتر بشه راهنمایی کرد

اگه از سلامت آی سی pwm و اکثر آیتم ها مطمئن هستی

ترانزیستورهای تفاضلی بین دوتا هتسینک رو هم تعویض کنید و نتیجه رو اعلام کنید

heical

کاربر
2011-05-13
306
531
به جای az7500 می تونید از tl494 استفاده کنید که به وفور در دسترسه. lm339 هم که فراوان هست.

fardin201000

کاربر
2012-10-30
5
1
سلام دوست عزیز با آرزوی قبولی طاعات،ممنون از وقتی که گذاشتین،تمامی قطعات چک شدن و نیاز به تعویض هم عوض شدن طبق مطلبی که بالا عرض کردم ،فقط از سالم بودن آیسی ها که باتوجه به نرمال نبودن پایه ها مطمئن نیستم که در شهرستان هم موجود نمی باشند،حالا اگه راه حلی به نظرتان میرسد که بتوان آیسی ها رو با جامو زدن یا راه دیگه ای راه انداخت ممنون میشم بفرمائید بینهایت سپاس گذارم دوست عزیز که وقت گذاشتین  راستی بلد نیستم اینجا چجوری عکس قرار بدم در اولین فرصت قرار میدم چشم

fardin201000

کاربر
2012-10-30
5
1
سلام  ممنون از وقتی که گذاشتین بله صحیح میفرمایین ولی متاسفانه در شهرستان هیچکدام موجود نمیباشد

بالا