آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: سوختن مقاومت

shokohipour

کاربر
2020-05-08
2
1
40
باسلام وخسته نباشید خدمت همه دوستان من یک دستگاه دیمر سالن دارم که کارا ن اینکه دوعدد لامپ 200وات رشته ای ماننده طلوع وغروب خورشید روشن خاموش کنه که متاسفانه مقاومت های که درمسیرخروجی اون بوده سوخته ومیزان مشخص نیست . جایی بردم مقاومت از وسط نصف کرد گفت 470اهم بزار وبرام نصب کرد درحالت عادی که دستگاه روشن میشه وخروجی برق داره مشکلی نداره ولی وقتی مصرف کننده بهش وصل میشه هردومقاومت که باهم سری هستن میسوزن ..دیمرهم 220ولت 6امپر هست خواستم بدونم دوستان عزیز میتونن کمک کنن چه مقاومتی استفاده کنم

yaghot

کاربر
2012-08-26
60
158
با سلام
مقدار جریان خروجی شما با دو عدد لامپ 200 حدود 2 آمپر میشه و عبور این جریان از مقاومت 470 اهم حتما باعث سوختن اون میشه (P=RI^2)
سه حالت پیش میاد :
1. مقدار مقاومت خیلی کمتر از این عدد و حتی زیر 2 اهم باشه
2. مقاومت استفاده شده اصلا مقاومت نیست و RFC باشه
3. مدار اسنابر توی خروجی باشه که عموما بایدونه خازن سری میشه و با کل مدار موازی میشه
توی عکس ها حالت 2 و3 اومده
unnamed.png
unnamed2.jpg

shokohipour

کاربر
2020-05-08
2
1
40
ممنون از شما برای توضیح که دادین دوست عزیز ..خودتعمیر کار که گفت مقاومت ..اگه مقاومت با شه چند بزارم امکان داره جواب بده

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
ممنون از شما برای توضیح که دادین دوست عزیز ..خودتعمیر کار که گفت مقاومت ..اگه مقاومت با شه چند بزارم امکان داره جواب بده

دوست و همکار گرامی
همکار عزیزم yaghot به نکات خوبی اشاره کردند.
مدارات الکترونیکی طراحی های متفاوتی دارند بنابر این لازم و ضروری است که از مدار خود نقشه یا عکسی قرار بدهید که قابل تحلیل باشد و بتوان از این طریق نقش مقاومت و مقدار ظرفیت آن را مشخص کرد.و اگر ایرادی دارد حل گردد
موفق باشید

بالا