آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام ببخشید من یه گرفتاری پیش اومد پاک یادم رفت جوابتونو بدم
در خصوص سوال یک اولا این که شما میگید در ولتاژ های بالای ۲۰ ولت و ۲ آمپر توان ترانس جوابگو نیس چرا آخه مگه ترانس ۲۴ ولت ۳ آمپر نمیشه ۷۲ وات ؟؟؟
اما سوال اولتان ولتاژ خازن بزرگ درحالت بدون باری ۳۴ ولت و در بار ۲۵ ولت میشه من دوتا لامپ ۲۱ وات ۱۲ واتی رو سری کردم و حدود ۲۵ ولت بهش وصل کردم دراین شرایط مدار و تست کردم .
ودر مورد سوال دوم وقتی جریان رو روی مقدار اندکی می زارم و اتصال میکنم ولتاژ صفر میشه ولی وقتی جریان رو بالا میبرم و مثلا رو ی ماکزیمم می زارم ولتاژ روی حدودا یک ولت قرار میگیره و همون جریان ۳.۸۶ میشه ولی شما گفتید هرجریانی اتصال کوتاه کنید همون جریان رو می کشه پس چرا ۳.۸۶ آمپر می کشه ممنون

درود

در هر دو مورد پاسخ منو تایید کردید
اولا اینکه ترانس ۲۴ ولت ۳ آمپر میشه ۷۲ وات درسته اما آیا این ادعای ۳ آمپر درسته که بشه ۷۲ وات ؟
نه آزمایش شما ثابت کرد ۷۲ وات نیست چون فرمودی ولتاژ کلکتور بدون بار ۳۴ ولت و با بار کمتر از ۲ آمپر ۲۵ ولت میشه
خب ۲۵ ولت متغیر به کلکتور میدی که مثلا از ۲۰ تا ۲۵ ولت در حال تغییره و میخوای ۲۵ ولت صاف بهت بده ،؟ چنین چیزی ممکنه؟
مضافا که کاهش ۱۰ ولتی ولتاژ گویای قدرت ناچیز ترانسه و ۷۲ وات نیست یعنی حدود ۱ آمپر میده حدود ۲۰ واته
اگه عکس ترانس در کنار دست خود ارسال میکردی قابل ارزیابی بود

و فرمودی همانطور که توصیه کردم در جریان پایین تست کردی و البته اشتباها تصور کردی جریان صفر میشه
نه عزیزم هر جریانی انتخاب کنی همون جریان در حالت اتصال کوتاه عبور میکنه
مثلا اگه ۱۰۰ میلی آمپر انتخاب کنی اگه بخوای بیش از ۱۰۰ میلی آمپر بکشی بیش از ۱۰۰ میلی آمپر نمیده
یعنی اگه در ۱۰ ولت مقاومت ۱ کیلو متصل کنی براحتی و بدون مشکلی ۱۰ میلی آمپر میده
اگه ۱۰۰ اهمی متصل کنی ۱۰۰ میلی آمپر عبور میکنه
اما اگه ۱۰ اهمی متصل کنی بازم ۱۰۰ میلی آمپر عبور میکنه اما چجوری اینکارو میکنه ؟
برای اینکه از ۱۰ اهمی ۱۰۰ میلی آمپر عبور کنه باید ولتاژش ۱ ولت باشه بنابرین ولتاژ خروجی رو ۱ ولت میکنه که ۱۰۰ میلی آمپر عبور کنه
اگه اتصال کوتاه کنی چطور ؟ دراینصورت نیز با توجه به مقاومت سیم که خیلی ناچیزه ولتاژ را بقدری کم میکنه که همون ۱۰۰ میلی آمپر عبور کنه مثلا اگه مقاومت سیم خروجی منبع یکدهم اهم باشه ولتاژ خروجی را یکصدم ولت میکنه که همون ۱۰۰ میلی آمپر عبور کنه لذا تقریبا صفر می بینی

حالا اگه آمپر را روی ۲ آمپر انتخاب کنی و ولتاژ ۱۰ ولت باشه
با مقاومت ۱۰ اهمی ۱ آمپر عبور میکنه
با ۵ اهمی ۲ آمپر عبور میکنه
اما اگه ۲ اهمی متصل کنی باید بقدری ولتاژ را پایین بکشه که همون ۲ آمپر عبور کنه بنابرین ولتاژ خروجی را ۴ ولت میکنه که ۲ آمپر عبور کنه
حالا اتصال کوتاه کنی چطور ؟ دراینصورت اگه سیم خروجی یکدهم اهم باشه باید ولتاژ خروجی را دودهم ولت کنه که همون ۲ آمپر عبور کنه
بنابرین هیچوقت در اتصال کوتاه صفر ولت نمیکنه مگر سیم شما صفر اهم باشه

اما اینکه چرا در ۳ آمپر ۳.۸۶ آمپر عبور میکنه به این خاطره که ۳ آمپر انتخاب نکردی و فکر میکنی انتهای پتانسیومتر جریان ۳ آمپره اما با توجه به مونتاژی که کردی انتهای پتانسیومتر جریان ۳.۸۶ آمپره نه ۳ آمپر
لذا باید ولتاژ را بقدری پایین بیاره که ۳.۸۶ آمپر عبور کنه و لذا اگه ۱ ولت میشه یعنی مقاومت سیم منبع شما ۰.۲۵۹ اهمه بنابرین باید ولتاژ را ۱ ولت کنه که همون ۳.۸۶ عبور کنه
مگه مجبوری روی انتهای پتانسیومتر جریان انتخاب کنی کمی کمتر از انتها انتخاب کن ۳ آمپره

ضمنا اگه تغذیه شما فقط یک ترانزیستور قدرت داره در ۱ آمپر هم شبیه اتو داغ میکنه و فقط بصورت لحظه ای میتونی ۳ آمپر بکشی نه مدت طولانی

من مدام توضیحات گذشته را تکرار میکنم و مشخصه اصلا مطالعه نمیکنی و مجددا به همان صورت سوال میکنی
اینبار با دقت چند بار این پست را بخون تا متوجه بشی
عزیزم باید بدونی انتهای پتانسیومتر منبع شما ( بدلایلی از جمله تلرانس مقاومت ها و غیره ) جریان ۳.۸۶ آمپر میده که البته قابل اصلاحه ولی اشکالی هم نداره لذا اگه انتها انتخاب کنی باباشو در بیاری در اتصال کوتاه کمتر از ۳.۸۶ نمیده و کاملا درست عمل میکنه
ضمنا باید بدونی در اتصال کوتاه ولتاژ را بقدری پایین میاره که آمپر انتخابی عبور کنه بازم میگم جریان در اتصال کوتاه نباید صفر بشه

سپاس

Emad.sha

کاربر
2019-01-19
27
25
25
سلام و ممنون از پاسخ
بده حق با شما بود درمورد سوال دوم ولی درمورد سوال اول که شما میگید ترانس یک آمپر اصلا درست نیست و ترانس من ابعادش ۷×۶.۵سانتی متره ولی نمیدونم چه جوری عکسشو بزارم که ملاحضه بفرمائید و این که میگید ۲۵ ولت میدی میخوای ۲۵ ولت بگیری من با همون دوتا لامپ ۳۰ ولت بهشون دادم و ۱.۶ آمپر کشید و ولتاژ رو ۲۱.۶ رفت کرد .
ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و ممنون از پاسخ
بده حق با شما بود درمورد سوال دوم ولی درمورد سوال اول که شما میگید ترانس یک آمپر اصلا درست نیست و ترانس من ابعادش ۷×۶.۵سانتی متره ولی نمیدونم چه جوری عکسشو بزارم که ملاحضه بفرمائید و این که میگید ۲۵ ولت میدی میخوای ۲۵ ولت بگیری من با همون دوتا لامپ ۳۰ ولت بهشون دادم و ۱.۶ آمپر کشید و ولتاژ رو ۲۱.۶ رفت کرد .
ممنون

درود

بازم درحالیکه منو تایید میکنی تکذیب هم میکنی
اختلاف ولتاژ ترانسی که در بی باری و در بار ۲ آمپری ۱۰ ولت باشه یعنی در ۲ آمپر شدیدا کم میاره
و کم میاره یعنی قادر به دریافت اون توان نیستی حالا اگه به اندازه اتومبیل هم باشه توانش کافی نیست و البته این موضوع اتفاق نمی افته ولی عرضم اینه که رفتار هر پدیده ای ملاکه نه حجم و ادعای فروشنده و سازنده
شما ترانسی تهیه کن با حجم بند انگشت ولی در ۲ آمپر افت ولتاژ بسیار زیاد( حدود ۱۰ ولت) نداشته باشه همون خوبه
در هر صورت سیستم الکترونیک تغذیه شما هیچ ایرادی نداره و بدرستی کار میکنه و اشکال شما اینه که ترانس ضعیفه و توقع غیرمجاز داری
وقتی به دو تا لامپ ولتاژ ۳۰ ولت (بی باری) میدی و ولتاژ یعنی ولتاژ کلکتور دارای ۲۵ ولت میشه یعنی ۲۵ ولت بهش میدی نه ۳۰ ولت

مردم شانس آوردن مسئول شرکت برق نشدی چون مشترکین میگن ولتاژ شبکه ۱۸۰ ولت شده و یخچال هامون سوخته ولی شما میگی من ۲۲۰ ولت دادم و اگه بواسطه ضعف شبکه ۱۸۰ ولت میشه من چه گناهی دارم ، مهم اینه که من ۲۲۰ میدم شما هم فکر کنین به یخچال ۲۲۰ میرسه
اگه به بچه ۲ تومن دادی نون بگیره و نصفشو بین راه آدامس خریده آیا از نونوا شکایت میکنی که چرا در قبال ۲ تومن یک نون دادی ؟ نه چون اون مقداری که به نونوا میرسه موثره نه اون مقداری که ابتدای راه به قصد نونوا دادی.

سپاس

Emad.sha

کاربر
2019-01-19
27
25
25
سلام
استاد ببخشید اگه خستتون کردم و خیلی ممنون از وقت گذاشتنتون .

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
استاد ببخشید اگه خستتون کردم و خیلی ممنون از وقت گذاشتنتون .

درود

ممنونم از توجه و محبت شما
فقط از کم لطفی خسته میشم .
بالاخره متوجه شدی یا نه ؟

اگه به پاسخ ها توجه کنید آنقدر پاسخ ها را تکرار کردم تا مطالعه کنید زیرا توجهی به پاسخ ها نکردی
برای مطالعه مباحث الکترونیک گاهی لازمه دهها بار با دقت مطالعه بشه ، نامه احوالپرسی نیست که با نگاه سطحی درک بشه بلکه نیاز به تمرکز و تجسم عمیق و تکرار مطالعه داره .
بدون اغراق گاهی با بیش از صد بار مطالعه مبحثی ناگزیر میشدم از مباحث مشابه در منابع مختلف نیز استفاده کنم تا قادر به درک موضوع و مبحثی باشم.

البته غالبا مدرس و نویسنده مباحث علمی ، ضعف مفرطی در نحوه تفهیم و تدریس داره ولی مواردی که من مطرح میکنم حقیقتا با یکبار مطالعه عمقی قابل درک است .
اما از آنجاکه دانش پژوهان الکترونیک تقریبا هرگز این حادثه را تجربه نکرده اند که با یکبار مطالعه درک کنند لذا عادت عمومی شده و با این سبقه به مطالعه سطحی میپردازند و ناگزیر به تکرار مکررات میگردم درحالیکه پیوسته مطلبی تکرار شده و مطلب جدیدی نیست .
ضمنا قبلا هم گفتم ضعف ترانیس با افزایش خازن ، نانحسوس تر میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

abol5523

کاربر
2019-06-01
3
5
28
سلام مشکل این منیع تغذیه اینه که گوشی رو ولتاژ 4.2 رو بالا نمیاره و گوشی تا میره جریان بکشه که بالا بیاد جریان صفر میشه و خاموش میشه درصورتی که با دیگر منبع تغذیه بالا میاره،این مشکل خیلی برام مهمه خواهشا منو راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام مشکل این منیع تغذیه اینه که گوشی رو ولتاژ 4.2 رو بالا نمیاره و گوشی تا میره جریان بکشه که بالا بیاد جریان صفر میشه و خاموش میشه درصورتی که با دیگر منبع تغذیه بالا میاره،این مشکل خیلی برام مهمه خواهشا منو راهنمایی کنید

درود

گوشی ها از روش های مختلفی برای شارژ استفاده میکنن و لذا باید حالات مختلف را تست کنی.

اولا 4,2 ولت کمه و باید از ولتاژ بالاتر حدود ۵ ولت استفاده کنی
ببین شارژر خودش چند ولته همون ولتاژ آماده کن
ثانیا باید جریان بمقدار لازم تنظیم بشه البته اگه بیش از مقدار مجاز باشه صدمه میزنه و کمتر از مقدار مجاز فعال نمیکنه

لذا با حدود نیم آمپر شروع و تا ۱ آمپر تست و گزارش کن تا مشکل را رفع کنم
ضمنا مشکل اصلی شما چیه که برای شارژ گوشی نیاز به تغذیه داری ؟ آیا نیاز فراوانی داری یا گاهی اوقات نیاز داری که راه مطمئن تری پیشنهاد کنم؟

تذکر : برای جدا کردن گوشی از تغذیه ، :: قبل از جدا کردن سیم های تغذیه ، هرگز تغذیه را خاموش نکن چون احتمال صدمه زدن به گوشی هست .

سپاس

آخرین ویرایش:

abol5523

کاربر
2019-06-01
3
5
28
درود

گوشی ها از روش های مختلفی برای شارژ استفاده میکنن و لذا باید حالات مختلف را تست کنی.

اولا 4,2 ولت کمه و باید از ولتاژ بالاتر حدود ۵ ولت استفاده کنی
ببین شارژر خودش چند ولته همون ولتاژ آماده کن
ثانیا باید جریان بمقدار لازم تنظیم بشه البته اگه بیش از مقدار مجاز باشه صدمه میزنه و کمتر از مقدار مجاز فعال نمیکنه

لذا با حدود نیم آمپر شروع و تا ۱ آمپر تست و گزارش کن تا مشکل را رفع کنم
ضمنا مشکل اصلی شما چیه که برای شارژ گوشی نیاز به تغذیه داری ؟ آیا نیاز فراوانی داری یا گاهی اوقات نیاز داری که راه مطمئن تری پیشنهاد کنم؟

تذکر : برای جدا کردن گوشی از تغذیه ، :: قبل از جدا کردن سیم های تغذیه ، هرگز تغذیه را خاموش نکن چون احتمال صدمه زدن به گوشی هست .

سپاس

سلام ممنون بابت پاسختون،من تعمیر کار موبایلم با این ولتاژ گوشی رو بالا میارم البته با منبع تغذیه های دیگه بدون باتری ولوم تنظیم جریانم آخر،ولی با این مدار گوشی اولش جریان کم میکشه بعد جریانم صفر میشه ولوم تنظیم جریانم آخر در صورتی اتصال میدم حدود دو آمپر جریان میکشه ولی گوشی که هفتصد میلی آمپر میخادو بالا نمیاره

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام ممنون بابت پاسختون،من تعمیر کار موبایلم با این ولتاژ گوشی رو بالا میارم البته با منبع تغذیه های دیگه بدون باتری ولوم تنظیم جریانم آخر،ولی با این مدار گوشی اولش جریان کم میکشه بعد جریانم صفر میشه ولوم تنظیم جریانم آخر در صورتی اتصال میدم حدود دو آمپر جریان میکشه ولی گوشی که هفتصد میلی آمپر میخادو بالا نمیاره

درود

همیشه یادت باشه جریان را در حد نیاز محدود کن نه بیشتر
تا چنانچه ناهماهنگی و یا مشکلی پیش بیاد بتونه از ورود صدمه جلوگیری کنه.

قرار شد ولتاژ رو حدود ۵ ولت تنظبم کنی که نگفتی اینکارو کردی یا نه ؟
ضمنا شفاف توضیح بده منم بفهمم گوشی در چه موقعیتی است
میخوای بدون باطری تست کنی ولی وقتی نگفتی من چطور میفهمیدم ؟
با این شرایط که گوشی بدون باطری است با ولتاژ حدود ۴ ولت تست کن. ( همون ولتاژی که همیشه تست میکنی و من دقیقا نمیدونم چون کارم موبایل نیست )

آیا قادر به شارژ باطری خالی با جریان ۱ آمپر هست ؟
ابتدا با یک خازن حدود ۴۷۰ میکرو (اگه نشد با ۱۰۰۰ میکرو ) با خروجی تغذیه موازی کن و با این شرایط تست و گزارش کن
آیا گوشی با باطری کار میکنه و سالمه؟
سپاس

sajjad-d

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2008-07-21
301
907
اصفهان
با تشکر از اساتید گرامی استاد رجبی و استاد غزال و دوستان محترم بابت معرفی این مدار و تحلیل های خوبشان

بنده این مدار را مونتاژ کردم و بسیار عالی جواب داد

البته مشکلاتی هم داشتم که بعضی ها اشتباه خودم بود

1: به اشتباه به جای دیود های 1N4148 دیود زنر 5.6 ولت گذاشته بودم . حواستون باشه که اشتباه منو انجام ندید که بد جوری سر کار میرید ( توی جعبه 1N4148 دیود زنر هم قاطی شده بود )
2:اگر به جای D6 دیود زنر 5.6 قرار دهید ولتاژ دو سر دیود زنر D7 به 4.6 ولت کاهش پیدا میکنه
3:در صورت جای گذاری دیود زنر 5.6 به جای دیود های 1N4148 . ای سی U2 به شدت داغ میکنه
4:ای سی های TL081 اورجینال بگیرید . ای سی های بی کیفیت در بازار زیاد هستند . بنده 3 بار ای سی عوض کردم تا مدار درست کار کرد
البته بلاخره چون ای سی با کیفیت پیدا کردم . مدار را با همان 24 ولت تغذیه کردم و هیچ مشکلی ندارم

5:یک مشکل هم داشتم که با اینکه مطمئن بودم مدار را درست مونتاژ کردم ولی LED نشانگر جریان مدام روشن بود ( در صورت بی کیفیت بودن ای سی ها )
کسانی که مطمئن هستند که مدار را درست مونتاژ کرده اند ولی دیود نشانگر جریان مدام روشن است باید طبق فرمایشات اساتید ولتاژ ورودی را به 20 ولت تغییر دهند

با تشکر
IMG_20200112_142102.jpg
IMG_20200112_142407.jpg
IMG_20200112_142508.jpg

آخرین ویرایش:
بالا