آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

heical

کاربر
2011-05-13
306
530
استاد غزال عزیز سلام.
امکانش هست یک نظر لطفی هم به پست ۱۸۶ داشته باشید؟ممنون میشم از راهنمایی های ارزشمندتون بنده رو مستفیذ بفرمایید.
با سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد غزال عزیز سلام.
امکانش هست یک نظر لطفی هم به پست ۱۸۶ داشته باشید؟ممنون میشم از راهنمایی های ارزشمندتون بنده رو مستفیذ بفرمایید.
با سپاس

درود

مقصود شما رو متوجه نشدم.
پست ۱۸۶ کدوم تاپیک ؟

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: heical

heical

کاربر
2011-05-13
306
530
همین تاپیک استاد:
2 تا سوال دارم:
یکی اینکه همونطور که همه دوستان می دونن عملا ترانزیستور 2n3055 و 2n2199 اریجینال توی بازار پیدا نمیشه. به جای این دو ترانزیستور از چه مشابهاتی میشه استفاده کرد که اولا جواب بده و ثانیا اریجینالش رو بشه توی بازار پیدا کرد.
سوال دومم این هست که اگه خدای نکرده ترانزیستور یا آی سی ها بسوزن ممکنه برق 33 ولت مستقیم به خروجی بره و داستان درست کنه؟ برای این مشکل چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
همین تاپیک استاد:
2 تا سوال دارم:
یکی اینکه همونطور که همه دوستان می دونن عملا ترانزیستور 2n3055 و 2n2199 اریجینال توی بازار پیدا نمیشه. به جای این دو ترانزیستور از چه مشابهاتی میشه استفاده کرد که اولا جواب بده و ثانیا اریجینالش رو بشه توی بازار پیدا کرد.
سوال دومم این هست که اگه خدای نکرده ترانزیستور یا آی سی ها بسوزن ممکنه برق 33 ولت مستقیم به خروجی بره و داستان درست کنه؟ برای این مشکل چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

درود

این موضوع را در پست ۴۴۶ مطرح کردید .

اگه روشی برای پیشگیری از عرضه ترانزیستورهای متفرقه وجود داشت دراینصورت ترانزیستور متفرقه در بازار پیدا نمیشد.
ترانزیستور معتبر همیشه در بازار وجود داره همانطورکه نایاب ترین لوازم و قطعات وجود داره.

اما بابت سوال دوم ، اگه تغذیه ای مجهز به انواع حفاظت نیاز دارید باید از تغذیه های مجهز و بسیار گرانقیمت استفاده کنید.
هرچند من در بین تغذیه های بسیار مجهز و گرانقیمت هم چنین سیستم حفاظتی ندیدم که از تغییر و یا افزایش ولتاژ خروجی ممانعت کنه اما اگه چنین سیستمی قابل تصور باشه دراینصورت
درواقع اتومبیل بسیار ساده و ارزانقیمتی میخواهید که توانایی های پورشه را داشته باشه که وجود نداره یا من سراغ ندارم.

شما در کدام تغذیه گرانقیمتی چنین حفاظتی دیده اید که از این تغذیه توقع دارید؟

من در طول عمرم از همین تغذیه استفاده کردم و هرگز خسارتی هم ندیدم زیرا صدمه ترانزیستور قدرت بواسطه حرارت غیرمجاز ترانزیستور اتفاق میافته و من همیشه قبل از داغ شدن ترانزیستور ، استفاده از تغذیه را تعطیل میکنم و در زمان های کوتاه و صرفا جهت تست و انجام آزمایشات مقطعی و لحظه ای از این تغذیه استفاده کرده ام .

برای استفاده ممتد و دائمی از تغذیه باید یکی از روش هایی که در پست ۴۴۹ پیشنهاد کردم استفاده کنید تا حرارت ترانزیستور به مقدار غیرمجاز نرسه .

سپاس

آخرین ویرایش:

heical

کاربر
2011-05-13
306
530
ممنونم استاد.
فرمایشتون کاملا درسته. یک سوال دیگه. اگه بخوام چند تا ترانزیستور رو با هم موازی ببندم آیا احتیاجی هست که بین امیتر از مقاومت استفاده بشه و اگه لازمه چه مقاومتی رو توصیه می کنید؛ چند اهم و چند وات؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
ممنونم استاد.
فرمایشتون کاملا درسته. یک سوال دیگه. اگه بخوام چند تا ترانزیستور رو با هم موازی ببندم آیا احتیاجی هست که بین امیتر از مقاومت استفاده بشه و اگه لازمه چه مقاومتی رو توصیه می کنید؛ چند اهم و چند وات؟

درود

متناسب با تعداد ترانزیستور از ۱/. اهم حداقل یک وات تا ۲/. اهم حداقل دو وات با امیترها سری بشه .
مقاومت ها را روی پایه ترانزیستورها نصب و لحیم نکنید.

سپاس

آخرین ویرایش:

عباس مهدی

کاربر vip
کاربر
2017-01-03
166
120
کرمان
سلام

فقط مدار مربوطه را ارسال کنید درخدمتم

سپاس
با سلام.
بنده مدار زیر رو در اینترنت دیده و با دو عدد ترانزیستور 2n3055 قابلمه ای ساختم از اساتید محترم درخواست دارم نحوه اتصال پنل دیجیتالی ولت امپرمتر اماده که از بازار خریدم رو چگونه متصل کنم. البته تا حدودی میدونم که قسمت ولتاژ موازی و امپر سری میباشد. ولی اخه چطور این سیم نازک پنل میتونه مثلا ده امپر رو از خودش عبور بده وقتی قراره بین خروجی یکی از خروجیهای مدار قرار بگیره؟ اگه ممکنه توضیح کاملی در مورد اتصال و تغذیه پنل بدین ممنون میشم. در ضمن نگاهی به مدار بندازین ببینین خوب و عملی هست؟
با تشکر فراوان.مشاهده فایل‌پیوست 182951

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام.
بنده مدار زیر رو در اینترنت دیده و با دو عدد ترانزیستور 2n3055 قابلمه ای ساختم از اساتید محترم درخواست دارم نحوه اتصال پنل دیجیتالی ولت امپرمتر اماده که از بازار خریدم رو چگونه متصل کنم. البته تا حدودی میدونم که قسمت ولتاژ موازی و امپر سری میباشد. ولی اخه چطور این سیم نازک پنل میتونه مثلا ده امپر رو از خودش عبور بده وقتی قراره بین خروجی یکی از خروجیهای مدار قرار بگیره؟ اگه ممکنه توضیح کاملی در مورد اتصال و تغذیه پنل بدین ممنون میشم. در ضمن نگاهی به مدار بندازین ببینین خوب و عملی هست؟

درود

عکس ولتمتر آمپرمتر پنلی رو ارسال کن که سیم ها هم دیده بشه.
بررسی نقشه با یک نظر مقدور نیست و باید کل نقشه تحلیل بشه تا ضعف و قوتش قابل ارزیابی باشه.

وقتی نقشه ساده تر با دقت فوق العاده وجود داره چرا این نقشه رو استفاده کردی ؟

سپاس

نقشه ای‌که انتخاب و ارسال کردی اینه .
1644481653367.png

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zizu.zmr

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام.

درود

این موضوع را در چند تاپیک مطرح کردی ازجمله پست ۳۵ اینجا
https://www.irantk.ir/threads/771-يك-منبع-تغذيه-ازمايشگاهي?p=675477&viewfull=1#post675477

و اینجا
https://www.irantk.ir/threads/11961...غذیه-ساخته-شده?p=675476&viewfull=1#post675476

که خلاف مقرراته بویژه که پاسخی ندادی چرا؟

بنظر میرسه مشکل دیگران را مطرح کردی.

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: zizu.zmr

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

متناسب با تعداد ترانزیستور از ۱/. اهم حداقل یک وات تا ۲/. اهم حداقل دو وات با امیترها سری بشه .
مقاومت ها را روی پایه ترانزیستورها نصب و لحیم نکنید.

سپاس

درود بر شما استاد عزیز و گرانقدر

منظور از اینکه فرمودید مقاومت ها رو روی پایه ترانزیستورها لحیم نکنید یعنی چی؟

• Like
بالا