آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
دوست عزیزم
سلام

من نمیدونم شما چه استنباطی از توصیه های من کرده اید
لذا لطف کنید و بفرمایید چکار کردید
بفرمایید بار چند اهمی است
ولتاژ چند ولته
چند ولت افت میکنه
محدود کننده جریان در چه وضعیتی است
آخه این جمله شما چه اطلاعاتی بمن میده ؟

اینکه بفرمایید نشد بگو چکار کنم
یا یه چیزی خرابه چه قطعه ای را تعویض کنم
و امثالهم حاوی اطلاعاتی نیست
لااقل توضیح ناچیزی بدهید شاید بفهمم چکار کردی و بتونم حدس بزنم مقادیر لازم چقدره
گاها با دوستانی مواجه میشم که میفرمایند توصیه شما را مو به مو اجرا کردم و نشد

ولی بعد از چند پست حاوی خواهش و التماس اقداماتی را تشریح میکنند که هرگز مد نظرم نبوده

لذا درحالیکه باید پست من خیلی کوتاه تر از پست شما باشه اما اگر شما نصف متن من هم تایپ کنید دیگه برای حل مشکل شما ناگزیر به التماس نمیشم.

سپاس

استاد غزل عزیز سلام
شما از موحبت معلومات علمی الکترونیک برخوردارهستید و همچنین صبور و شکیبا نیز هستید ودلسوز
واین انجمن علاوه بر راهی برای حل مشکلات مردم جایی برای محک زدن افراد است که تا چه حد و چگونه رفتار می کنند
بی شک صبر و شکیبایی دربرابر خاسته های مردم صفتی بزرگ و عجری بسیار دارد با تشکر فراوان

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
5.jpg

تغییرات پاپه 2 و 6 آی سی u2 را اعلام کن
یعنی وقتی پایه 2 صفر ولته پایه 6 چند ولته؟
وقتی پایه 2 صفر ولته پایه 6 چند ولته؟
و الی آخر

احتمالا بازم به مواردی که خواستم توجه نکردی
پاسخ سوالات فوق را اعلام کن تا مشخص بشه چه موردی را توجه نکردی؟
ضمنا آیا پرش ولتاژ که ناگهانی از 5 ولت به بالا می پرید درست شده یا نه
یعنی باز چررخاندن تدریجی p1 تغییرات ولتاژ خروجی هم تدریجی و پیوسته است ؟
آیا به خروجی مقاومتی یا باری متصل کردی یا آزاده؟
آیا q1, d9 آزاده ؟

تا بازجویی نکنم و ناگزیر به پاسخگویی نباشی ، خودت گزارش نمیکنی !
بعد از یک هفته یک خط گزارش کردی و با سوال بعدی یک خط دیگه !

سپاس
مهندس جان این عکس چیه پاره پاره شدیم:nightmare:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مهندس جان این عکس چیه پاره پاره شدیم:nightmare:

درود

مواردی بویژه تبلیغ تابناک به تاپیک ها و پست های من اضافه میشه
هر موردی دیدم حذف کردم.

تصویر مورد نظر شما را حذف کردم.
لطفا شما هم در پست خودتون حذف فرمایید

سپاس

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
با سلام :
دوست عزيز اول بايد يه نگاهي به مدارتون بياندازيد و تست هاي اوليه شامل ولتاژ پايه هاي ترانزيستور خروجي و تغييرات ولتاژ در پتانسيومترها و .... بزاريد تا امكان راهنمايي داشته باشيم .
معمولا به علت اتصال كوتاه خروجي ها ترانزيستور قدرت خروجي مي سوزه و اتصال كوتاه ميشه .تست كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .
درود
استاد با این حال که در برابر اتصال کوتاه محافظت می شه ولی با اتصال کوتاه ترانزیستور قدرت می سوزه چار اینطوری و ایا میشه این مشکل رو حل کرد
2- ممکنه عکسی چیزی بزارین تا ببینیم که اگر بخاهیم در جریان بالا ازش استفاده کنیم مثلا 3 امپر ممتد چطوری باید ترانزیستور قدرت خنک کنیم هر کاری می کنم خنک نمی شه استاد گیر کردم
با تشکر از استاد خوب

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
درود
استاد با این حال که در برابر اتصال کوتاه محافظت می شه ولی با اتصال کوتاه ترانزیستور قدرت می سوزه چار اینطوری و ایا میشه این مشکل رو حل کرد
2- ممکنه عکسی چیزی بزارین تا ببینیم که اگر بخاهیم در جریان بالا ازش استفاده کنیم مثلا 3 امپر ممتد چطوری باید ترانزیستور قدرت خنک کنیم هر کاری می کنم خنک نمی شه استاد گیر کردم
با تشکر از استاد خوب
---------------------
استاد غزل ظاهر ا اون یکی استاد زیاد وقت نداره سرش شلوغ من خیلی سرچ کردم راجب داغ کردن هیتسینک 2n3055 وقتی 1 امپر جریان ممتد می گیرم بعد 30 ثانیه انقدر داغ میکنه که انگشتم میسوزه دوتا فن گذاشتم روش با دوبرابر هیتسینک خودش ولی فایده نداره ترانزیستور هم اورجینال ژاپنی خریدم مجبور شدم چون ازاین فله ای ها سریع می سوخت امون نمی داد حالا ممکنه
راهنمایی کنید که چیکار کنم خنک بشه بتونم 3 امپر ممتد بگیرم و چرا موقع تست اتصال کوتاه به ترانزیستور فشار میاد و چطوری مشکل اتصال کوتاه و سوختن تزانزیستور حل کنم البته مشکل بزرگ من داغ کردن ترانزیستور بعدش استاد موقعی که چراغ قرمز روشن میشه برای محدود کردن جریان یکم بعضی وفتا اشتباه می کنه و میره بالا دوباره میاد پایین این ایراد بعدش استاد من ترانس طبق روش شما از 24 به 20 تبدیل کردم که الان روی حروحی زیر 30 ولت دارم با تشکر
ببخشید من همون منبع تغذیه 0 تا 30 ولت 3 امپر که اون یکی استاد گفت شما تحلیل کردین و چه خوب هم تحلیل کردین درست کردم که سه تا اپ امپ داره زده محافظت دربرابر اتصال کوتاه همینطوره ولی سریع ترانزیستور می سوزه 2n3055 مشکل اصلی من استاد نمی دونم چطوری خنکش کنم هر کاری می کنم خنک نمی شه
با تشکر

آخرین ویرایش:

heical

کاربر
2011-05-13
306
531
اساتید بزرگوارم سلام.
2 تا سوال دارم:
یکی اینکه همونطور که همه دوستان می دونن عملا ترانزیستور 2n3055 و 2n2199 اریجینال توی بازار پیدا نمیشه. به جای این دو ترانزیستور از چه مشابهاتی میشه استفاده کرد که اولا جواب بده و ثانیا اریجینالش رو بشه توی بازار پیدا کرد.
سوال دومم این هست که اگه خدای نکرده ترانزیستور یا آی سی ها بسوزن ممکنه برق 33 ولت مستقیم به خروجی بره و داستان درست کنه؟ برای این مشکل چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

i2015

کاربر
2020-10-31
91
63
سلام برای سوال دومتون فکر میکنم اگه یه زنر وات بالا با یه فیوز بذارید احتمالا خطر کمتر میشه. حداقل ساده ترین کاریه که میشه کرد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
با تشکر از استاد خوب

درود

بدون اتصال کوتاه هم اگه خنک نشه میسوزه.

عرض کردم من از همین تغذیه سالها حتی بدون هیت سینک و بدون فن استفاده کردم و نسوخته.

اما اگه ۱۰ دقیقه شبیه شما استفاده میکردم میسوخت .
این ضعف تغذیه نیست ، استفاده نادرست از تغذیه است .

شما چجوری خنکش کردی که خنک نشده.
متاسفانه همانطور که استاد رجبی استاد بزرگ و عزیزم فرمودند و منم تاکید کردم ، در پست های خود اطلاعاتی مطرح نمیکنید و سوالات کلی قابل پاسخگویی نیست مثلا میفرمایید هر کاری میکنم ترانزیستور خنک نمیشه
یعنی من نمیگم در چه امپری استفاده میکنم و چه عملیاتی برای تهویه انجام دادم و تصویری هم ارسال نمیکنم ، بنابرین کلیه احتمالات را مطرح و یکی یکی بررسی کنید تا نیازی به اطلاعات من نباشه.

البته اینکه تمامی احتمالات مطرح و بررسی بشه ، خیلی خوبه اما نیاز به وقت کلانی داره که هرگز حاصل نمیشه .

به همین علت باید سوال محدود به مورد خاصی باشه و اطلاعات جامعی همراه با تصویر و ملزومات کافی ارسال فرمایید تا پاسخگویی میسر بشه .

پاسخ این سوال را میتونم تقدیم کنم که فرمودید
باوجودیکه مجهز به حفاظت در قبال اتصال کوتاه است ، با این وجود چرا اتصال کوتاه میکنم ترانزیستور میسوزه .

پاسخ را در پست آتی ملاحظه فرمایید .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
---------------------
استاد غزل ظاهر ا اون یکی استاد زیاد وقت نداره سرش شلوغ من خیلی سرچ کردم راجب داغ کردن هیتسینک 2n3055 وقتی 1 امپر جریان ممتد می گیرم بعد 30 ثانیه انقدر داغ میکنه که انگشتم میسوزه دوتا فن گذاشتم روش با دوبرابر هیتسینک خودش ولی فایده نداره ترانزیستور هم اورجینال ژاپنی خریدم مجبور شدم چون ازاین فله ای ها سریع می سوخت امون نمی داد حالا ممکنه
راهنمایی کنید که چیکار کنم خنک بشه بتونم 3 امپر ممتد بگیرم و چرا موقع تست اتصال کوتاه به ترانزیستور فشار میاد و چطوری مشکل اتصال کوتاه و سوختن تزانزیستور حل کنم البته مشکل بزرگ من داغ کردن ترانزیستور بعدش استاد موقعی که چراغ قرمز روشن میشه برای محدود کردن جریان یکم بعضی وفتا اشتباه می کنه و میره بالا دوباره میاد پایین این ایراد بعدش استاد من ترانس طبق روش شما از 24 به 20 تبدیل کردم که الان روی حروحی زیر 30 ولت دارم با تشکر
ببخشید من همون منبع تغذیه 0 تا 30 ولت 3 امپر که اون یکی استاد گفت شما تحلیل کردین و چه خوب هم تحلیل کردین درست کردم که سه تا اپ امپ داره زده محافظت دربرابر اتصال کوتاه همینطوره ولی سریع ترانزیستور می سوزه 2n3055 مشکل اصلی من استاد نمی دونم چطوری خنکش کنم هر کاری می کنم خنک نمی شه
با تشکر

درود

سوال فرمودید
باوجودیکه این تغذیه مجهز به حفاظت در قبال اتصال کوتاه است ، با این وجود چرا اتصال کوتاه میکنم ترانزیستور میسوزه .

متشابها به شخصی میگن خورن آب مفیده
ولی یکنفر پاسخ میده اینطور نیست چون دوستم به دریا رفت که حسابی اب بخوره و کمی اب خورد و غرق شد و فوت کرد و لذا آب خیلی مضرره .
آب خوردن مفیده اما مقدار غیرمجاز مضر است..

من مطمئنم این تغذیه بواسطه ناکارآمدی حفاظتش در دست شما نسوخته بلکه حفاظتش بخوبی کار کرده اما بقدری در حالت اتصال کوتاه در زمان طولانی استفاده کردی و تهویه مناسب هم نکردی که حرارت ترانزیستور بمقدار غیرمجاز رسیده و سوخته.
لذا مقدار غیرمجاز حرارت موجب صدمه شده نه اتصال کوتاه.

فرمودید فقط ۱ آمپر مصرف کردید و سوخته و لذا خودتون اذعان فرمودید که ارتباطی با اتصال کوتاه نداره و اگه حرارت با ۱ آمپر هم بمقدار غیرمجاز برسه میسوزه
درحالیکه من مکررا تاکید کردم با نیم آمپر هم بدون تهویه میسوزه.

بنابرین شما نیاز به حفاظت در قبال تهویه نکردن دارید که چنین سیستمی وجود نداره و باید بطرق علمی از هیت سینک و تهویه مناسب استفاده کنید تا نسوزه .

من سالیان درازی از همین تغذیه حتی بدون هیت سینک استفاده کردم و هرگز ترانزیستور قدرت نسوخته ، چون همیشه مراقب هستم جریان قابل توجه در زمان قابل توجه مصرف نکنم تا حرارت ترانزیستور بمقدار غیرمجاز نرسه و لذا بدون هیت سینک هم نسوخته .

اما شما میخواهید با هیت سینک و تهویه و شرایطی که نمیدونم چیه ، علت صدمه تغذیه شما را ارزیابی کنم

این تغذیه بعنوان ابزار کار تعمیرکار قابل استفاده است و با توجه به سادگی آن برای زمان کوتاه مفید است ، لذا اگه برای زمان طولانی نیاز داری باید در جهت کاهش حرارت ترانزیستور قدرت ، یکی از دو روش زیر ( یا هر دو ) را استفاده کنید.

۱- بجای یک ترانزیستور از چند ترانزیستور قدرت استفاده کن.
۲- حتی المقدور اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی را می نیمم کن.

به این ترتیب اگر حرارت ترانزیستور قدرت بمقدار غیرمجاز نرسه ، صدمه نمی بینه

سپاس

آخرین ویرایش:

میکروکنترلر

کاربر vip
کاربر
2020-04-08
98
197
43
کرج
درود و سپاس به اساتید و استاد خوبم غزل
طبق راهنمایی شما و توصیه های شما و دیگر دوستان رفتار کردم و تونستم منبع تغذیه بسیار خوبی بسازم که حتی با یک ایسی قدرت در 3 امپر ممتد برای یک دقیقه هم نسوزه واین مربوط به تحلیل بسیار زیبای شما در موارد زیز می باشد
1-تحلیل بسیار عالی محافظ یخچال
2 تحلیل بسیار عالی اپ امپ و رگلاتور ردقیق با ان
3- تحلیل بسیار زیبای منابع تغذیه سوییچینگ که متاسفانه برخی از دوستان کم لطفی کردن و سوالات نامربوط پرسیدن و شور حیجان منو ازبین بردن بعداز یه مدتی هم اصلا ادامه مباحث ول کردم چون ناراحت شدم نمی دونم چرا خارج ازموضوعات استاد سوال می کنند
4- تحلیل بسیار قشنگ ولتاژ منفی
و من به عنوان شاگرد کوچک الکترونیک تازه دارم مدار 1 و الکترونیک 1 رو پاس میکنم به همه علاقمندان توصیه می کنم در کنار مطالعه دقیق صحبتهای استاد کتابهای الکترونیک رو مطالعه کنند تا تعالیم استاد برایشان سودمند واقع شده و درک تعالیم استاد رو بخوبی به انجام برسانند
دراخر هم از استاد غزل تشکر می کنم و با ارزوی سلامتی برای خودشان و دیگر مدیران خوب این سایت که تحلیل های قشنگ دیگری رو برای ما روی سایت شروع کنند و مارو از تجربیات پرارزششان بهرمند گردانند :68000000::68000000::68000000:#$V686#$V686#$V686

بالا