آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با تشکر از استاد غزال عزیز دوباره چک کردم و دیدم موقع تست عوض نکرده بودم دوتا اپ امپ 2 و 3 رو.
الان تست کردم و با تعویض قطعات داره کار میکنه.

درود

اگه تست ها را انجام بدی و پاسخ درست بده دراینصورت اگه خروجی اتصال کوتاه هم بشه چیزی نمیسوزه
نحوه تست را در تاپیک تحلیل این تغذیه تقدیم کردم
http://www.irantk.ir/irantk37235-4/اینجا
سپاس

x23are

کاربر
2015-03-29
33
36
تشکر.
الان فقط بهم ولتاژ 27.9 میده نهایتش و وقتی پتاسیومتر از قسمت 27.9 میگذره تا انتهاش دیگه ولتاژ تغییر نمیکنه؟ این طبیعیه یا باید ولتاژ بیشتری بگیرم؟

و اینکه چطور بفهمم منبعم نهایتا چند امپر جریان میده بهم؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
تشکر.
الان فقط بهم ولتاژ 27.9 میده نهایتش و وقتی پتاسیومتر از قسمت 27.9 میگذره تا انتهاش دیگه ولتاژ تغییر نمیکنه؟ این طبیعیه یا باید ولتاژ بیشتری بگیرم؟

و اینکه چطور بفهمم منبعم نهایتا چند امپر جریان میده بهم؟؟

درود

بله درسته اگه ولتاژ ترانس بیشتر بشه خروجی هم بیشتر از 27 ولت میده البته در شرایط فعلی اگر به بار کوچیک متصل کنی حداکثر ولتاژ خروجی کمتر از 27 ولت هم میشه

برای تست جریان
اگه پتانسیومتر جریان را تا ماکزیمم زیاد کنی و مثلا مقاومت 3 اهم به خروجی متصل کنی ولتاژ از مقدار مثلا 9 ولت بالاتر نره یعنی حداکثر 3 آمپر میده
و اگه هر ولتاژ بالاتر از 9 ولت باشه و 3 اهمی را متصل کنی بصورت اتوماتیک 9 ولت میشه و LED روشن میشه یعنی داره 3 آمپر میده ولی میخوای بیشتر بکشی که اجازه نمیده

اگه 2 اهمی متصل کنی ولتاژ بالاتر از 6 ولت 6 ولت میشه ( 20 ولت یا 25 ولت هم باشه خودش 6 ولت میشه یعنی 3 آمپر میده )
اگه 47/ اهم متصل کنی ولتاژ خروجی خودبخود 1/4 ولت میشه (اگه جریان ماکزیمم انتخاب کرده باشی ) و چیزی نمیسوزه

ولتاژ ترانس را بالاتر نبر که خروجی بالاتر از 27 ولت بشه چون عمرش کوتاه تر میشه
اگه تاپیکی که معرفی کردم بدقت مطالعه کنی تمام این مطالب مطرح شده.

سپاس

آخرین ویرایش:

x23are

کاربر
2015-03-29
33
36
راستش اون مطالب رو زیاد خوندم و تا جایی که اطلاعاتم کفاف میداد فهمیدم.
الان من ترانسم 24 ولت هست و ولتاژ دو سر خازن 3300 هست 31 ولت (ترانس رو ولتاژش رو کم نکردم). اما اینطور که از صحبتتون برداشت کردم اگه 27.9 داره به مالان میده خوبه؟

پتاسیومتر جریان وقتی رو حالت مینیمم هست حداکثر جریان قابل بهره یگری چقدر هست!؟

الان یک مقاومت 0.47 اهم ده وات رو که وصل میکنم وقتی جریان در حالت مینیمم هست و ولتاژم رو میزارم رو 2 ولت ال ای دی روشن میشه و ولتاژ میره روی 0.2 ولت با جریان 0.24 امپر.
اما وقتی جریان رو ماکسیمم میکنم با همون 2 ولت جریان میشه 1.6 امپر.
حالا ولتاژ رو کردم 27 با مینیمم جریان که باز همون 0.2 ولت و 0.24 امپر شد که همه چی درسته .
بعدش با همین ولتاژ 27 ولت پتاسیومتر جریان رو کردم ماکسیمم و بعد اتصال شد : ولتاژ 7.1-7.2 و جریان 5.6 -5.7 امپر!!

الان من جایی از کارم مشکل داره یا همه چی درسته؟؟

با 10 اهمی هم تست کردم وقتی ولتاژ رو 10 تنظیمه و جریان رو مینیممه ال ای دی روشن میشه و ولتاژ میشه 1.7 و جریان 0.25.
این نتیجه با قانون اهم جور در نمیاد که:212:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
راستش اون مطالب رو زیاد خوندم و تا جایی که اطلاعاتم کفاف میداد فهمیدم.
الان من ترانسم 24 ولت هست و ولتاژ دو سر خازن 3300 هست 31 ولت (ترانس رو ولتاژش رو کم نکردم). اما اینطور که از صحبتتون برداشت کردم اگه 27.9 داره به مالان میده خوبه؟

پتاسیومتر جریان وقتی رو حالت مینیمم هست حداکثر جریان قابل بهره یگری چقدر هست!؟

الان یک مقاومت 0.47 اهم ده وات رو که وصل میکنم وقتی جریان در حالت مینیمم هست و ولتاژم رو میزارم رو 2 ولت ال ای دی روشن میشه و ولتاژ میره روی 0.2 ولت با جریان 0.24 امپر.
اما وقتی جریان رو ماکسیمم میکنم با همون 2 ولت جریان میشه 1.6 امپر.
حالا ولتاژ رو کردم 27 با مینیمم جریان که باز همون 0.2 ولت و 0.24 امپر شد که همه چی درسته .
بعدش با همین ولتاژ 27 ولت پتاسیومتر جریان رو کردم ماکسیمم و بعد اتصال شد : ولتاژ 7.1-7.2 و جریان 5.6 -5.7 امپر!!

الان من جایی از کارم مشکل داره یا همه چی درسته؟؟

با 10 اهمی هم تست کردم وقتی ولتاژ رو 10 تنظیمه و جریان رو مینیممه ال ای دی روشن میشه و ولتاژ میشه 1.7 و جریان 0.25.
این نتیجه با قانون اهم جور در نمیاد که:212:

درود
تغذیه شما سالمه و 27/9 ولت هم خوبه
اولا اگه پتانسیومتر جریان مینیمم باشه یعنی نباید جریان بده یعنی جریان صفر آمپر میده و لذا led هم باید همیشه روشن باشه

هرچند نحوه مدرج کردن پتانسیومتر جریان را تقدیم کردم ولی چون نمیخوای مطالعه کنی مجددا میگم

1- پتانسیومتر جریان را ماکزیمم کن و یک مقاومت 3 اهم به خروجی متصل کن و ولتاژ را 3 ولت تنظیم کن و حالا آنقدر پتانسیومتر جریان را بچرخون که مرز روشن شدن led مشخص بشه روی این نقطه بنویس 1 یعنی اگه پتانسیومتر جریان روی این نقطه باشه 1 آمپر میده

2- پتانسیومتر جریان را ماکزیمم کن و حالا با همین 3 اهمی ولتاژ را 6 ولت کن و آنقدر پتانسیومتر جریان را بچرخون تا مرز روشن شدن led را پیدا کنی که این نقطه یعنی 2 آمپر میده
3- پتانسیومتر جریان را ماکزیمم کن و حالا ولتاژ را 9 ولت کن و آنقدر پتانسیومتر جریان را بچرخون تا مرز روشن شدن led را پیدا کنی تا نقطه 3 آمپر را پیدا کنی

حالا پاسخ سوال آخر
اگر 10 اهمی به خروجی متصل کنی و جریان روی 1 آمپر باشه یعنی اجازه میده تا یک آمپر بکشی یعنی اگه ولتاژ 5 ولت باشه 5/ آمپر میکشه و لذا لامپ روشن نمیشه چون 5/ آمپر کمتر از 1 آمپر است که انتخاب کردی
و اگر خروجی 6 یا 7 یا 9 ولت هم بشه چون جریان کمتر از 1 آمپره بنابرین لامپ روشن نمیشه
اما اگه خروجی 11 ولت بشه جریان 1/1 آمپر میکشه درحالیکه ما 1 آمپر انتخاب کردیم بنابرین چون بیشتر از 1 آمپر میکشه که غیر مجازه و لذا لامپ روشن میشه و ولتاژ از مقدار 11 ولت خودبخود 10 ولت میشه که 1 آمپر بکشه و غیر مجاز نباشه

اگه خروجی 20 ولت هم باشه چنانچه به 10 اهمی متصل کنی ( جریان هم همون 1 آمپر باشه ) خروجی خودبخود 10 ولت میشه که بیشتر از 1 آمپر نکشه

حالا شما جریان مینیمم احتمالا 17/ آمپر انتخاب کردی و خروجی را به 10 اهمی متصل کردی دراینصورت معلومه که ولتاژ خروجی خودبخود 1/7 ولت میشه که بیشتر از 17/ آمپر نکشه لذا کجاش اشکال داره

عزیزم وقتی جریان مجاز را با پتانسیومتر جریان انتخاب میکنی و مثلا 1/ آمپر انتخاب میکنی نباید اجازه عبور بیش از 1/ آمپر را بده بنابرین اگه میخوای اجازه عبور جریان بیشتری را بده ماکزیمم جریان را انتخاب کن و تا انتها بچرخون که ولتاژ خروجی برای جریانهای تا 3 آمپ کم نشه
بنظر میرسه استنباط صحیحی از جریان و ولتاژ نداری

ضمنا فرمودی

جریان 0.25. را از کجا آوردی ؟
وقتی ولتاژ 1/7 ولته و مقاومت 10 اهمه چطور فهمیدی جریانش 25/ آمپر است ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

x23are

کاربر
2015-03-29
33
36
بخدا چند بار مطالعه کردم.هم تاپیک عیب یابی رو ازا ول تا اخر خوندم هم این تاپیک رو. اما من وقتی چیزی رو نفهمم سوال میکنم اونم زیاد. ببخشید که هی اذیت میکنم.

به تریتب صحبتاتون مشکلات ور میگم :
وقتی روشن میکنم تغذیه رو ال ای دی یک چشمک میزنه و خاموش میشه در حالی که پتاسیمتر جریان رو حالت مینیممه و طبق گفتتون باید جریان سفر باشه و ال ای دی همواره روشن اما این طور نیست.
پتاسیومتر جریان هم فقط یک سومش کار میکنه (یعنی از حالت مینیمم تا یک سومش که میرسه جریان ماکسیمم میشه و دو سوم بقیش تغییری ایجاد نمیکنه).

خب ایراد کار امپر متر پنلیم هست که خیلی خطا داره و جریان 3 امپرو داره 5.5 نشون میده!!!:hypnotysed:

اما مشکل اینجاست که وقتی رو حالت مینیمم هست پتاسیومتر جریان ال ای دی روشن نیست و یعنی جریان دارم.

اون جریانه هم که عرض کردم خدمتتون 0.24 ولت همونی بود که از امپرمتر خوندم.که البته خطا داره امپرمترم.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بخدا چند بار مطالعه کردم.هم تاپیک عیب یابی رو ازا ول تا اخر خوندم هم این تاپیک رو. اما من وقتی چیزی رو نفهمم سوال میکنم اونم زیاد. ببخشید که هی اذیت میکنم.

به تریتب صحبتاتون مشکلات ور میگم :
وقتی روشن میکنم تغذیه رو ال ای دی یک چشمک میزنه و خاموش میشه در حالی که پتاسیمتر جریان رو حالت مینیممه و طبق گفتتون باید جریان سفر باشه و ال ای دی همواره روشن اما این طور نیست.
پتاسیومتر جریان هم فقط یک سومش کار میکنه (یعنی از حالت مینیمم تا یک سومش که میرسه جریان ماکسیمم میشه و دو سوم بقیش تغییری ایجاد نمیکنه).

خب ایراد کار امپر متر پنلیم هست که خیلی خطا داره و جریان 3 امپرو داره 5.5 نشون میده!!!:hypnotysed:

اما مشکل اینجاست که وقتی رو حالت مینیمم هست پتاسیومتر جریان ال ای دی روشن نیست و یعنی جریان دارم.

اون جریانه هم که عرض کردم خدمتتون 0.24 ولت همونی بود که از امپرمتر خوندم.که البته خطا داره امپرمترم.

درود

اگه در جریان مینیمم لامپ روشن نمیشه یعنی بدلیل تلرانس قطعات جریان صفر نمیشه و اشکالی نداره و برای اصلاحش باید تغییر کوچکی در مقاومتها اعمال بشه که نیاز نداره چون صفر آمپر نیاز نداری
وقتی لامپ خاموشه یعنی جریان غیرمجاز نداریم نه اینکه داریم جریان میکشیم
روشن شدن لامپ فقط جریان غیرمجاز را اطلاع میده یعنی میخوای غیرمجاز بکشی ولی اجازه نمیده و روشن میشه
دوست خوبم با این اطلاعات عصبانی هم هستی که چرا در الکترونیک خاطره خوبی نداری ! !

وقتی روشن میکنم تغذیه رو ال ای دی یک چشمک میزنه و خاموش میشه

اشکالی نداره

اشکالی نداره بواسطه تلرانس یا خطای قطعات یا خطای شما در انتخاب قطعات حادث شده که برای فیکس کردن پتانسیومتر باید تغییراتی اعمال بشه ولی اطلاعات حضرتعالی ضعیفه که مهم نیست اما اشکال اینجاست که میخوای بدون زحمت و یک شبه ریزترین ابهامات خودت را رفع کنی و بنابرین باوجودیکه تاپیک مربوطه را معرفی کردم که پاسخ عمده سوالات شما در آن است معذالک بجای مطالعه و تلاش معقول و جستجوی پاسخ میخوای سوالات قبلی را مجددا سوال کنی که ناگزیر به مطالعه عمقی نباشی

عزیزم لااقل دو روز صبر کن و سوال کن که تصور کنم دو روز تلاش کردی و نتیجه نگرفتی خصوصا که بی اثر بودن انتهای پتانسیومتر اشکالی نداره و هیچ اثری در عملکرد این تغذیه نداره و میتونی بخوبی ازش استفاده کنی .
لذا اگه انتهای پتانسیومتر جریان بلااستفاده باشه مگه چی میشه ؟ !

یعنی تا زمانیکه به الکترونیک مسلط بشی که خودت بتونی پتانسیومتر را فیکس کنی و یا با اشاره مختصر پاسخگو اصلاحش کنی ، اگه با همین وضعیت که نیمه انتهایی پتانسیومتر بی اثره استفاده کنی دراینصورت مطمئن باش تغذیه بدون اشکال قابل استفاده است و قرآن هم غلط نمیشه و نمازت هم باطل نیست .
این نقص بی ضرر برای افراد مجرب با یک اشاره پاسخگو رفع میشه ولی راهنمایی شما ساده نیست و زمان قابلی میخواد و لذا فعلا مطالعه کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

Ali.akh

کاربر
2015-09-25
3
4
Dپاسخ : منبع تغذيه 0~ 30 ولت

سلام
جریان خروجی این دستگاه چقدر هست؟؟؟؟؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

MSL

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-20
333
1,891
تهران
درود

استاد غزال عزیز

چند ماهیست که من میخوام این مدار رو بسازم.به دلیل پاره از مشکلات وقت نمیشد .

استاد من یک عادتی دارم که قبل از ساخت و مونتاژ برای قطعات گران ابتدا موجودیت هام رو میبینم بعد به بازار میرم و خرید میکنم .

در تعمیرگاه بنده یک ترانس ضبط 3 دیسک سونی هست که خروجی های 29 ولت دوبل یعنی 60 ولت و 5 ولت و .. که خودتون بهتر میدونید رو داره و از آنجا که من چند ماه است یک سیگنال ژنراتور ساختم و از همان موقع تصمیم به ساخت این مدار و چند مدار از جمله LCRX متر را داشتم بنانبر این یک باکس پیدا کردم که همگی این مدار ها را در آن جا دهم .

حال چند سوال:

1- به نظر شما از این ترانس که جوابگوی تمامی مدارهایم است میتوان در این مدار از خروجی 29 ولت آن استفاده نمود؟ (اگر بشود که خیلی عالی میشود زیرا نیاز به تهیه چند ترانس نمیشوم )

2- در تعمیر گاه بنده ترانزیستور MJ2955 موجود هست که به نوعی برادر نا تنی 2n3055 هست زیرا آن PNP و آن یکی NPN میباشد چگونه میتوانم از MJ به جای 2n استفاده کنم (چه تغیراتی باید در مدار بدم ) در صورت امکان راهنمایی نمایید

3- اگر به جای یک ترانزیستور قدرت از 2 ترانزیستور به صورت موازی استفاده کنیم تلفات گرمایی و راندمان بهتر نمی شود ؟

با سپاس فراوان

بالا