آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

منبع تغذيه 0~ 30 ولت

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
نه منظورم چه کاری میشه کرد که هم ولتاژ منفی داشته باشیم هم جریان زیاد که بدم به ایسی 7912(12ولت) و (5ولت)7905 ( ایسی های رگلاتور منفی‌) و ولتاژ منفی ثابت بگیرم با جریان 2 امپر ؟
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
نه منظورم چه کاری میشه کرد که هم ولتاژ منفی داشته باشیم هم جریان زیاد که بدم به ایسی 7912(12ولت) و (5ولت)7905 ( ایسی های رگلاتور منفی‌) و ولتاژ منفی ثابت بگیرم با جریان 2 امپر ؟
سپاس

درود

متاسفانه در جریان بالا مقدور و بصرفه نیست اگه کلک مشابهی برای جریان بالا بلد بودم بجای روش مذکور در همون تاپیک تقدیم میکردم.
باید از ترانس 3 سر یا سر وسط استفاده کنی و یا چند دور سیم به ثانویه ترانس موجود اضافه کنی

سپاس

مهدی061

کاربر
2015-02-25
1
3
سلام
من دانشجو هستم و میخاستم این منبع تغذیه رو بسازم و تازه کارم.
برای نمایش ولتاژ و آمپر فعلا نمیتونم خودم ولت متر وآمپرمتر بسازم میخاستم بدونم که این پنل های ولت متر که تو بازار هست که مثلا تا سه رقم رو نشون میده تغذیه شون باید چقدر باشه و آیا این پنل ها آمپر متر هم هستن یا باید یک پنل جدا استفاده کرد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
برای نمایش ولتاژ و آمپر فعلا نمیتونم خودم ولت متر وآمپرمتر بسازم میخاستم بدونم که این پنل های ولت متر که تو بازار هست که مثلا تا سه رقم رو نشون میده تغذیه شون باید چقدر باشه و آیا این پنل ها آمپر متر هم هستن یا باید یک پنل جدا استفاده کرد؟

درود

هنوز اسب تهیه نکردی به فکر زین و رکابش هستی !
ابتدا اسب را تهیه کن و سپس زین و رکاب بخر اگه نتونستی نصب کنی مشخصات ابزار و یراق مربوطه را اعلام کن تا دوستان مجرب راهنمایی کنند.

سپاس

mehrdad137

کاربر
2015-03-22
82
238
باسلام

این مداری که شما قرار دادی در دو عکس زیر من یک قطعه نامشخص را با علامت ؟ گذاشتم که معلوم نیست کسی از همکاران بزرگوار میتواند راهنمایی کند؟

مشاهده فایل‌پیوست 110395

مشاهده فایل‌پیوست 110393

مشاهده فایل‌پیوست 110394

در نقشه شماتیک وسط هم معلوم نیست البته در عکس سیاه و سفید بالا که من نوشته ام همان قطعه ؟ یک P دیده میشود.

دوست گرامی اون یه جامپره، پتانسیومتر داخلی و کالیبره و اینا چیه دیگه، واضحه که جامپره.

farzad.

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-06-29
1,417
5,463
سلام
با سلام و اجازه استاد غزال
 دوست عزیز ماژولهای آماده توبازار برای اندازه گیری ولتاژ و جریان با قیمت مناسب موجود هست که تصویر یک نمونه رو قرار میدم خودم باهاش کار کردم و رازی هستم.ولتاژ تغذیه از 5ولت تا 35 ولته و تا 100ولت و 10آمپر رو اندازه گیری میکنه.
ولتمتر-و-آمپرمتر-رو-پنلی-dc0-100v10a.jpg

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
اقای مهندس من همه فت های تو این انجمن که گفته بود اقای نصوحی و سایر دوستان خریدم خودم هم یه فت 50 امپری خریدم IRF260N خوب حالا مشکل اینجاست که بلا استثنا همشون 2 الی 3 ولت افت دارن و یعنی مثل ترانزیستور نیستن و مشکل دومم که نمیدونم طبیعیه یا نه اینکه وقتی به پایه ی درین فت IRF260N ولتاژ 40 ولت ثابت میدم و پایه ی سورس رو به لامپ 12 ولت وصل میکنم که 1 امپر جریان میکشه و پایه دیگه لامپو وصل میکنم به منفی و به پایه ی گیت ولتاژ 18 ولت میدم در حالت بی باری تو خروجی 15 ولت هست و وقتی لامپ مذکور رو وصل میکنم ولتاژ میشه 12 ولت که فت به شدت داغ میکنه و وقتی ولتاژ گیت فت رو یهو قطع میکنم ( سیم منبع تغذیه رو که به گیت وصله در میارم تو ولتاژ ماکسیمم خروجی منبه تغذیه که 18 ولته ) خروجی ثابت میمونه که باید قطع بشه یهو ( البته کم کم حدود 2 دقیقه طول میکشه خود به خودی در حالت بی باری ولتاژ خروجی 0 بشه اما در حالتی که لامپ وصله میشه 40 ولت و دیگه افت نمیکنه ) که تو ترانزیستور قطع میشه یهو ولی تو فت اینطور نمیشه ایا این طبیعیه ؟ البته مدار به صورت زیر بستم تا اول فت رو ازمایش کنم بعد بنداز به جای 2n3055 هایمنبع تو این سایت.
xagj880chfyv.jpg

با تغییر ولتاژ منبع تغذیه ای که تو همین سایت هست مثل شکل نور لامپ تغییر میکنه و هدفم ازمایش فت بود البته این چون تو داخل مدار منبع تغذیه نیست افت ولتاژ خروجی فکر کنم طبیعی باشه همون افت ولتاژ 15 به 12 که تو بالا گفتم رو میگم .
سپاس

آخرین ویرایش:

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,266
ایران
باسلام
7.png
نوشته اصلی توسط
mehrdad137
8.png

دوست گرامی اون یه جامپره، پتانسیومتر داخلی و کالیبره و اینا چیه دیگه، واضحه که جامپره.

من منظورم بالای جامپر یک قطعه ای بنام P که دور مستطیل کشیدم در عکس وسطی معلوم نیست

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
اقای مهندس من همه فت های تو این انجمن که گفته بود اقای نصوحی و سایر دوستان خریدم خودم هم یه فت 50 امپری خریدم IRF260N خوب حالا مشکل اینجاست که بلا استثنا همشون 2 الی 3 ولت افت دارن و یعنی مثل ترانزیستور نیستن و مشکل دومم که نمیدونم طبیعیه یا نه اینکه وقتی به پایه ی درین فت IRF260N ولتاژ 40 ولت ثابت میدم و پایه ی سورس رو به لامپ 12 ولت وصل میکنم که 1 امپر جریان میکشه و پایه دیگه لامپو وصل میکنم به منفی و به پایه ی گیت ولتاژ 18 ولت میدم در حالت بی باری تو خروجی 15 ولت هست و وقتی لامپ مذکور رو وصل میکنم ولتاژ میشه 12 ولت که فت به شدت داغ میکنه و وقتی ولتاژ گیت فت رو یهو قطع میکنم ( سیم منبع تغذیه رو که به گیت وصله در میارم تو ولتاژ ماکسیمم خروجی منبه تغذیه که 18 ولته ) خروجی ثابت میمونه که باید قطع بشه یهو ( البته کم کم حدود 2 دقیقه طول میکشه خود به خودی در حالت بی باری ولتاژ خروجی 0 بشه اما در حالتی که لامپ وصله میشه 40 ولت و دیگه افت نمیکنه ) که تو ترانزیستور قطع میشه یهو ولی تو فت اینطور نمیشه ایا این طبیعیه ؟ البته مدار به صورت زیر بستم تا اول فت رو ازمایش کنم بعد بنداز به جای 2n3055 هایمنبع تو این سایت.

با تغییر ولتاژ منبع تغذیه ای که تو همین سایت هست مثل شکل نور لامپ تغییر میکنه و هدفم ازمایش فت بود البته این چون تو داخل مدار منبع تغذیه نیست افت ولتاژ خروجی فکر کنم طبیعی باشه همون افت ولتاژ 15 به 12 که تو بالا گفتم رو میگم .
سپاس

درود

هدف شما بابت استفاده از دو منبع چیه ؟
چرا انتظار داری حالتهای غیرعادی جواب بده ( اساسا قطع کردن گیت فت صحیح نیست و شما با این تست ناصحیح میخوای چکار کنی مشابه این مثال که آب در تلویزیون میریزی و میگی چرا گاهی جرقه میزنه و گاهی جرقه نمیزنه )

اینکه ولتاژ امیتر ترانزیستورهای منفی 7/ ولت کمتر از بیس ولی ولتاژ سورس فت منفی حدود 3 الی 4 ولت کمتر از گیت است طبیعیه.
افت ولتاژ غیر طبیعی که با اتصال لامپ بوجود میاد مربوط به ناتوانی و ضعف منبع شماست زیرا قطعا ولتاژ درین بدلیل ضعف منبع 40 ولتی ، خیلی افت میکنه.

اگه میخوای فت را با اطمینان 100 درصد تست کنی ، پست 20 تاپیک زیر را مطالعه کن
http://www.irantk.ir/irantk36058/

سپاس

آخرین ویرایش:

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
با سلام
واقعا از پاسختون ممنونم اقای مهندس من واقعا نمیدونستم قطع گیت فت کار اشتباهیه اگر میدونستم نمیکردم اگه باعث ناراحتیتون شدم ببخشید و حدف آزمایشم این بود که ایا میشه فت رو در همه جا به جای ترانزیستور استفاده کرد که دیدم نه نمیشه و باید تغییراتی تو مدار بدیم تا بشه و از آزمایش جالب دیگه که اقای نصوحی گفتن اون افت ولتاژ 3 یا 4 ولتی رو ندارن نسبت به حالت اول که ترانزیستور بود که منم تو منبع تغذیه ازمایش کردم افت نکرد تعجب کردم حتی تو نرم افزار شبیه ساز مولتیسیم در حالتی که فت رو ازمایش میکردم اون افت بود ولی در حالتی که کل مدار همین سایتو تو مولتیسیم ساختم و به جای ترانزیستور فت گذاشتم افتی ندیدم ایا این کلک منبع تغذیه است که ولتاژو اصلاح میکنه؟ یا به نوع خاص فت بستگی داره ؟ و ای جی بی تی (‌IGBT) میشه استفاده کرد به جای فت حدفم فهمیدم اینکه ای جی بی تی هم خطی نسبت به پایه ی تحریکش ؟ و اون نرم افزار محاسبه تعداد سیم پیچ ترانس رو اگه بگید کدوم قسمته سایته ممنوم میشم من کمی گشتم پیدا نکردم اگه فرکانسم بدیم تو نرم افزار عالی میشه.
اینم لینک دانلود منبه تغذیه تو مولتیسیم13 : حجم فایل 992 کیلو بایت :
http://4upld.com/2UzrS
متاسفانه پست رو نمیبینم و هر وقت هزینه اشتراکو دادم در اولین فرصت مطالعه میکنم .
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا