آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: نیاز به راهنمایی در مورد تحلیل مدار SMPS

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
با سلام.

بنده اکثرا الکترونیک رو به صورت تجربی دنبال کرده و میکنم. در مورد برخی از مدارات دوست دارم تحلیلی هم اجمالی از آنچه رخ میدهد بدانم و به دانش تئوری ناچیزم نیز اضافه کنم.

بنده این مدار منبع تغذیه دوبل مخصوص آمپلیفایر رو ساختم و میخواستم اگر امکانش هست اساتید محترم یه توضیح اجمالی از عملکرد این مدار ارائه کنند تا بتونم کم کم به تحلیل مدارات هم واقف شده و کسب علم کنم.

اگر بشه در مورد نقش ترانزیستورهای 5401 , 5551 مدار مخوصا ترانزیستور دارلینگتون KSP13 توضیح مختصری داده بشه و دلیل استفاده از رله در این مدار رو بدونم. همینطور نقش مولتی ترن 3.3 کیلو در مدار. پیشاپیش از لطف و توجه اساتید عزیز کمال تشکر را دارم. یا حق

SC.png

شهریآر

کاربر
2019-09-09
53
268
38
کرج
سلام دوست گرامی
یک سوال مطرح کردید که تحلیلش یک کتاب میشه و کار انگشت شمار اشخاص میباشد
تحلیل یک سشوار و مدار جارو برقی و امثال اینها رو ممکنه تک و توک اشخاصی بتونن راهنمایی کنن ( درست و نادرستش هم شبهه داره ) تحلیل چنین مداراتی فقط از عهده یک شخص برمیاد که نخبه الکترونیک میباشند و به درستی میتونند تحلیل نمایند با توجه به شروع کلاسهاشون احتمالا این روزها شدیدن درگیر میباشند، باز هم از طریق پیام خصوصی ایشان رو باخبر نمایید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام.

بنده اکثرا الکترونیک رو به صورت تجربی دنبال کرده و میکنم. در مورد برخی از مدارات دوست دارم تحلیلی هم اجمالی از آنچه رخ میدهد بدانم و به دانش تئوری ناچیزم نیز اضافه کنم.

بنده این مدار منبع تغذیه دوبل مخصوص آمپلیفایر رو ساختم و میخواستم اگر امکانش هست اساتید محترم یه توضیح اجمالی از عملکرد این مدار ارائه کنند تا بتونم کم کم به تحلیل مدارات هم واقف شده و کسب علم کنم.

اگر بشه در مورد نقش ترانزیستورهای 5401 , 5551 مدار مخوصا ترانزیستور دارلینگتون KSP13 توضیح مختصری داده بشه و دلیل استفاده از رله در این مدار رو بدونم. همینطور نقش مولتی ترن 3.3 کیلو در مدار. پیشاپیش از لطف و توجه اساتید عزیز کمال تشکر را دارم. یا حق

SC.png

درود

ضمن تشکر از اظهار لطف جناب شهریار عزیز
فعلا توضیح اجمالی اینکه
در دستگاه هایی که آمپر زیاد و به تبع آن خازن صافی بزرگ و درواقع بانک خازنی نیاز دارن بدلیل پیشگیری صدمه ناشی از جریان بسیار زیاد لحظه اولیه شارژ باید از مقاومت سری یا ntc و رله موازی با مقاومت یا ntc استفاده بشه .
لذا با توجه به خازن صافی این تغذیه که اثبات میکنه جریان تغذیه چندان زیاد نیست و ntc قادر به انجام وظیفه است لذا رله و متعلقات راه اندازی رله یعنی بریج و ترانزیستور فوقانی رله با لوکیشن vds1 و vt3 و بقیه قطعات آن نه تنها زائد و ناکارآمد است بلکه موجب کاهش طول عمر این تغذیه میشه .
و لذا فقط باید ntc بجای ۲۲ اهم و کلیه قطعات فوق الاشاره پیش بینی و نصب میشد.

پتانسیومتر مورد اشاره در محلی واقع شده که از هر نوع پتانسیومتری استفاده کنید بلااشکال است و نیاز به دقت فوق العاده نداره .

سپاس

آخرین ویرایش:

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود

ضمن تشکر از اظهار لطف جناب شهریار عزیز
فعلا توضیح اجمالی اینکه
در دستگاه هایی که آمپر زیاد و به تبع آن خازن صافی بزرگ و درواقع بانک خازنی نیاز دارن بدلیل پیشگیری صدمه ناشی از جریان بسیار زیاد لحظه اولیه شارژ باید از مقاومت سری یا ntc و رله موازی با مقاومت یا ntc استفاده بشه .
لذا با توجه به خازن صافی این تغذیه که اثبات میکنه جریان تغذیه چندان زیاد نیست و ntc قادر به انجام وظیفه است لذا رله و متعلقات راه اندازی رله یعنی بریج و ترانزیستور فوقانی رله با لوکیشن vds1 و vt3 و بقیه قطعات آن نه تنها زائد و ناکارآمد است بلکه موجب کاهش طول عمر این تغذیه میشه .
و لذا فقط باید ntc بجای ۲۲ اهم و کلیه قطعات فوق الاشاره پیش بینی و نصب میشد.

پتانسیومتر مورد اشاره در محلی واقع شده که از هر نوع پتانسیومتری استفاده کنید بلااشکال است و نیاز به دقت فوق العاده نداره .

سپاس
درود

استاد عزیز تشکر میکنم از توجهتون و سپاس به خاطر توضیحاتتون

باید عرض کنم که این مدار کمی دستخوش تغییرات شده . مداری که من ساختم توسط شخص دیگری باز طراحی شده که متاسفانه شماتیک طراحی جدید رو ارائه نکرده بود. کلیات طرح دقیقا طرح بالاست مضاف بر اینکه مدار جدید ولتاژ دوبل 45 ولت رو در خروجی داره. علاوه بر اون ولتاژ دوبل 12 برای پری امپلیفایر. هسته ترانس در مدار اول 29 هست و در مدار جدید 42. خازن صافی در مدار جدید 560 میکروفاراد و 450 ولتی شده.

بنده مدار رو ساختم وبه خوبی هم جواب داد. اما نکته ای که در فرمایش شما بود که بکارگیری اون قطعات باعث کاهش عمر منبع خواهد شد ذهن من رو بیشتر مشغول کرد.

در مورد اون ولوم کاراییش به این صورت هست که ولتاژ خروجی رو صفر میکنه و با افزایش میزان ولوم LED شروع به چشمک زدن میکنه و یه بازه زمانی رو طی میکنه تا ولتاژ در خروجی به حداکثر خودش برسه. اگر اون ولوم رو بیشتر بچرخونیم اون بازه زمانی زودتر سپری میشه و LED بعد از چند چشمک کوتاه خاموش میشه و ولتاژ در خروجی به حداکثر میرسه.

اما نکته دیگه در هنگام جریان کشی از منبع وقتی در حدود 5 امپر جریان میکشم اون LED شروع میکنه به چشمک زدن و ولتاژ خروجی رو محدود میکنه. حالا اگر ولوم رو باز بیشتر بچرخونیم ماکزیمم دامنه ی جریان دهیِ مدار رو بیشتر میکنیم که نهایت به 6 آمپر میرسه. این منبع در طراحی مجددش از 300 وات به 600 وات رسیده. کمی نحوه کارایی و عملکرد ولوم و رله در مدار برایم جالب توجه شد و باعث شد که در مورد کلیات این مدار بیشتر بدانم. باز هم از لطف حضرتعالی و بذل راهنمایی سخاوتمندانه شما تشکر میکنم.

از جناب شهریار عزیز هم کمال تشکر را دارم.

robin1

کاربر
2019-07-23
35
117
38
سلام.
در مورد رله چند مورد رو می‌خواستم توضیح بدم.
در لحظه اول که مدار روشن میشه. خازن الکترولیت بزرگ مقاومتی در حد صفر داره که باعث میشه جریان بسیار بالایی برای شارژ اولیه بکشه. این اتفاق ممکنه باعث بشه پل دیود بسوزه. برای جلوگیری از از این اتفاق یک مقاومت ۲۲ اهم (R6) رو سری با خازن می‌بندیم تا از جریان اولیه رو محدود کنه. از طرف دیگه یه مدار تایمر هم داریم (C7 R5 VT3) که پس از وقفه حدود ۱ تا ۲ ثانیه رله رو وصل میکنه تا مقاومت ۲۲اهم از مدار خارج بشه.
در نتیجه شارژ ابتدایی خازن بزرگ با مقاومت انجام میشه و بعد از اون جریان مدار از طریق رله تامیین میشه.
به غیر از مشکل سوختن دیود پل. احتمال اشکال در مدار اسیلاتور و پروتکت داخل ای‌سی هم ممکنه پیش بیاد. به این بخش از مدار اصطلاحا (سافت استارت) (Soft Start) هم میگن.

robin1

کاربر
2019-07-23
35
117
38
نکته دیگه در مورد دیود(VD4) و خازن (C9) هستش که به مدار بوت‌استرپ معروفه. اگه از ای‌سی‌های جدیدتر این شماره استفاده کنید. دیود و در نسخه جدیدترش ماسفت داخلی داره. در نتیجه لازم به قراردادن دیود خارجی نداره. باید توج کنیدکه با حرف ‌D در انتهای شماره مشخص میشه.
Screenshot from 2020-08-10 16-49-35.png
Screenshot from 2020-08-10 16-50-08.png
Screenshot from 2020-08-10 16-50-34.png

بالا