آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود بر همه دوستان و همه اساتید به خصوص استاد غزال عزیز
در مورد اندازه گیری ها کاملا حق با شما استاد گرامی بود،دلیل اشتباه بنده حقیر این بود که تمام آمپراژهای اندازه گیری شده رو روی حالت INRUSH مولتی متر انجام دادم که اگر اشتباه نکرده باشم این حالت،جریانهای هجومی(یا لحظه ای) را اندازه گیری می کند که بابت این قضیه عذرخواهی میکنم.
در مورد اندازه گیری جریان تو حالت بی باری 2.30 آمپر می باشد که طبق فرموده شما ترانس رو به مدت ربع ساعت تو حالت بی باری قرار دادم که با دماسنج لیزری دمای هسته رو 40 درجه و دمای سیم پیچ اولیه رو 33 درجه اندازه گیری کردم( البته بعد از یک ربع)
جریان سیم پیچ اولیه رو در حالت جوش کاری توی تایم یک ثانیه 8.5 آمپر اندازه گرفتم ول جریان ثانویه همون 546 آمپر بود و اینکه زیر یک ثانیه اندازه گیری ممکن نبود.
سپاس

درود

هرچند جریان ها واقعی تر شده اما باز هم اشکالی در اندازه گیری داری.

در هر صورت برای تایم جوش هم تمرکز اجمالی داشتم و با یک ترانزیستور و یک ترایاک قابل طراحی است اما بنظرم برای امور شخصی ضرورتی نداره.

سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود

هرچند جریان ها واقعی تر شده اما باز هم اشکالی در اندازه گیری داری.

در هر صورت برای تایم جوش هم تمرکز اجمالی داشتم و با یک ترانزیستور و یک ترایاک قابل طراحی است اما بنظرم برای امور شخصی ضرورتی نداره.

سپاس

استاد عزیز اگه امکانش هست نقشه مدار و قطعات مدار مورد نظرتون را ارائه بفرمایید و در یکی از تاپیک ها(تاپیک26) فرمودید که از سلکتور می توانم برای تنظیم جریان استفاده کنم اگه اشکالی نداره اونو هم توضیح بدید که چگونه اینکارو انجام بدم
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
استاد عزیز اگه امکانش هست نقشه مدار و قطعات مدار مورد نظرتون را ارائه بفرمایید و در یکی از تاپیک ها(تاپیک26) فرمودید که از سلکتور می توانم برای تنظیم جریان استفاده کنم اگه اشکالی نداره اونو هم توضیح بدید که چگونه اینکارو انجام بدم
سپاس

درود

برای کاهش و انتخاب جریان باید حدود ۵۰ دور سیم به اولیه اضافه کنی و با سلکتور دو یا ۳ حالت را انتخاب کنی که سیم پیچ اضافه هم با اولیه سری باشه یا همین حالت باشد.
سلکتور یک کلید چند حالته با یک سر مرکزی است که به کدام حالت متصل بشه.
یعنی فاز را به کنتاکت مرکزی و سیم فعلی اولیه و سیم هایی که اضافه و با اولیه سری کردید به بقیه کنتاکت ها متصل میکنید و با سلکتور یکی از حالت ها را انتخاب میکنید.

در مورد نقشه هم باید نقشه را در وقت آزاد بکشم و تقدیم کنم
ولی با مدار بسیار ساده ای قابل طراحی است.
یک دیمر نیاز داره که در زمان قابل انتخاب و بدلخواه شما در زمان تعیین شده فعال بشه.

سپاس
این نقشه ترانس انتخاب ولتاژ با سلکتور
مشاهده فایل‌پیوست 159550

مشاهده فایل‌پیوست 159581
این تصویر سلکتور

آخرین ویرایش:

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود

برای کاهش و انتخاب جریان باید حدود ۵۰ دور سیم به اولیه اضافه کنی و با سلکتور دو یا ۳ حالت را انتخاب کنی که سیم پیچ اضافه هم با اولیه سری باشه یا همین حالت باشد.
سلکتور یک کلید چند حالته با یک سر مرکزی است که به کدام حالت متصل بشه.
یعنی فاز را به کنتاکت مرکزی و سیم فعلی اولیه و سیم هایی که اضافه و با اولیه سری کردید به بقیه کنتاکت ها متصل میکنید و با سلکتور یکی از حالت ها را انتخاب میکنید.

در مورد نقشه هم باید نقشه را در وقت آزاد بکشم و تقدیم کنم
ولی با مدار بسیار ساده ای قابل طراحی است.
یک دیمر نیاز داره که در زمان قابل انتخاب و بدلخواه شما در زمان تعیین شده فعال بشه.

سپاس
این نقشه ترانس انتخاب ولتاژ با سلکتور
مشاهده فایل‌پیوست 159550

مشاهده فایل‌پیوست 159581
این تصویر سلکتور

خیلی ممنون بابت زحمات شما استاد عزیزم و دوستان گرامی
البته بنده دنبال یه راهی ساده تر هستم که بدون دستکاری ترانس اینکار رو انجام بدم که تو اینترنت پیدا کردم اما دنبال برنامه های آمادش میگردم که از طریق همین بردهای آماده بتونم راه بندازم و تست بگیرم ببینم جوابگو هست یا نه، که بازم در صورت موفقیت یا شکست باز هم نتیجه رو در آینده نزدیک گزارش خواهم کرد.:83000000:
سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
خیلی ممنون بابت زحمات شما استاد عزیزم و دوستان گرامی
البته بنده دنبال یه راهی ساده تر هستم که بدون دستکاری ترانس اینکار رو انجام بدم که تو اینترنت پیدا کردم اما دنبال برنامه های آمادش میگردم که از طریق همین بردهای آماده بتونم راه بندازم و تست بگیرم ببینم جوابگو هست یا نه، که بازم در صورت موفقیت یا شکست باز هم نتیجه رو در آینده نزدیک گزارش خواهم کرد.:83000000:
سپاس فراوان

درود

نیاز به دستکاری ترانس نیست .
بدون باز کردن هسته میتونی به هر قسمت از هسته که فضای خالی داره ۵۰ دور بپیچی و از وسطش یعنی از ۲۵ دور هم یک سیم خارج کنی.

اگه روش الکترونیکی دوست داری نیاز به برنامه نداره و بسادگی قابل طراحی است و در هر صورت باید ترایاک تهیه کنی.
فعلا bta41- 600 تهیه کردی اطلاع بده .
برای اینکه بخش دیمرش کامل بشه علاوه بر ترایاک فوق قطعات زیر را هم تهیه کن

خازن 444 , 630v
خازن 224 , 630v
حدود 40 اهم ۵ وات
۱ کیلو اهم نیم وات
دیاک
همگی هر کدام یکعدد

این قطعات برای هر روشی مورد نیاز است چه با میکرو و چه با کنترل آنالوگ

سپاس

آخرین ویرایش:

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود

بدون باز کردن هسته میتونی به هر قسمت از هسته که فضای خالی داره ۵۰ دور بپیچی و از وسطش یعنی از ۲۵ دور هم یک سیم خارج کنی.

اگه روش الکترونیکی دوست داری نیاز به برنامه نداره و بسادگی قابل طراحی است و در هر صورت باید ترایاک تهیه کنی.

خازن 444 , 630v
خازن 224 , 630v
حدود 40 اهم ۵ وات
۱ کیلو اهم نیم وات
دیاک
همگی هر کدام یکعدد

سپاس
درود استاد عزیزم
Bta41600 رو که همون اول خدمتتون اعلام کردم که دارم و مابقی رو که ندارم تهیه میکنم و دوباره مزاحمتون میشم.و اینکه کلی تحقیق کردم و در آخر به دو تا سایت روسی رسیدم که از آردوینو برای اینکار استفاده کردند که یکشیون از ssr 40 آمپر برای کنترل استفاده کرده بود و دیگری از همین bta41600 استفاده کرده بود.( البته مدار قسمت ترایاکش رو نقششو پیدا نکردم ولی از رو عکسش میشد فهمید که همین قطعاتی که جنابعالی سفارش دادین داخلش استفاده شده)حالا چون من بردهای آردینو رو دارم و قبلا کمی باهاشون کار کردم میخوام برنامه هاشونو پیدا کنم و ببینم که روی آردوینو و ال سی دی جواب میگیرم یا نه.چون دقیقا همون چیزی بود که رو دستگاه های دیگه تنظیم میکردند، پالس و تایم.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود استاد عزیزم
Bta41600 رو که همون اول خدمتتون اعلام کردم که دارم و مابقی رو که ندارم تهیه میکنم و دوباره مزاحمتون میشم.و اینکه کلی تحقیق کردم و در آخر به دو تا سایت روسی رسیدم که از آردوینو برای اینکار استفاده کردند که یکشیون از ssr 40 آمپر برای کنترل استفاده کرده بود و دیگری از همین bta41600 استفاده کرده بود.( البته مدار قسمت ترایاکش رو نقششو پیدا نکردم ولی از رو عکسش میشد فهمید که همین قطعاتی که جنابعالی سفارش دادین داخلش استفاده شده)حالا چون من بردهای آردینو رو دارم و قبلا کمی باهاشون کار کردم میخوام برنامه هاشونو پیدا کنم و ببینم که روی آردوینو و ال سی دی جواب میگیرم یا نه.چون دقیقا همون چیزی بود که رو دستگاه های دیگه تنظیم میکردند، پالس و تایم.
سپاس

درود

بخش دیمر برای هر روشی ثابته و به همین دلیل گفتم این قطعات در هر صورت باید تهیه بشه .
اما برای بخش تایم فعالیت دیمر با توجه به ایده هایی که داری تلاش کن اگه موفق نشدی سوژه خوبی برای دوره آموزشی هم هست که با همکاری علاقمندان طراحی و تکمیل کنیم.

سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود

بخش دیمر برای هر روشی ثابته و به همین دلیل گفتم این قطعات در هر صورت باید تهیه بشه .
اما برای بخش تایم فعالیت دیمر با توجه به ایده هایی که داری تلاش کن اگه موفق نشدی سوژه خوبی برای دوره آموزشی هم هست که با همکاری علاقمندان طراحی و تکمیل کنیم.

سپاس

با تشکر از شما استاد گرامی بابت دلگرمی و مشارکت در این بحث،حتما دنبال میکنم

شهریآر

کاربر
2019-09-09
53
268
39
کرج
درود

خازن 444 , 630v
خازن 224 , 630v
حدود 40 اهم ۵ وات
۱ کیلو اهم نیم وات
دیاک
همگی هر کدام یکعدد

سپاس

تشکر از تاپیک خوب Mahdi neda و همراهی مهندس غزال

اگر در ترانسی از کل فضا استفاده شده باشد و هیچگونه فضای خالی بابت اضافه نمودن سیم در اولیه وجود نداشته باشد بخواهیم توسط اضافه نمودن سیم به اولیه ، توسط سلکتور ولتاژ و جریان رو متعادل و کنترل نماییم
آیا میشود سیم را در بیرون ترانس اضافه نماییم ؟

بدین صورت که سیمهای اولیه و ثانویه ترانس کوچکی ( مانند ترانس تلوزیون ۱۴ قدیمی ) رو کلا خارج نماییم و بجای اون فقط سیمی با نمره اولیه ترانس فوق حدود 50 الی 100 دور بپیچیم ( از ابتدا وسط و آخر سیم خارج نماییم ) و بعد به اولیه ترانس اصلی سری و متصل نماییم
البته ابتدا به سلکتور متصل نماییم و از خروجیهای سلکتور به ترانس متصل گردد
آیا مقدور میباشد هنگام مواجه شدن با محدودیت فضا با این روش به اولیه سیم اضافه نماییم ؟

البته کاهش ولتاژ همانطور که فرمودید توسط سلکتور مطمعن تر میباشد
ولی در صورت مقدور شدن توسط دیمر شکیل تر و دقیقتر خواهد بود و اگر دیمر روی ترانسهای کوچک جوش هم جواب گو باشد خیلی عالی میگردد

خیلی ممنون هستم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
تشکر از تاپیک خوب Mahdi neda و همراهی مهندس غزال

اگر در ترانسی از کل فضا استفاده شده باشد و هیچگونه فضای خالی بابت اضافه نمودن سیم در اولیه وجود نداشته باشد بخواهیم توسط اضافه نمودن سیم به اولیه ، توسط سلکتور ولتاژ و جریان رو متعادل و کنترل نماییم
آیا میشود سیم را در بیرون ترانس اضافه نماییم ؟

بدین صورت که سیمهای اولیه و ثانویه ترانس کوچکی ( مانند ترانس تلوزیون ۱۴ قدیمی ) رو کلا خارج نماییم و بجای اون فقط سیمی با نمره اولیه ترانس فوق حدود 50 الی 100 دور بپیچیم ( از ابتدا وسط و آخر سیم خارج نماییم ) و بعد به اولیه ترانس اصلی سری و متصل نماییم
البته ابتدا به سلکتور متصل نماییم و از خروجیهای سلکتور به ترانس متصل گردد
آیا مقدور میباشد هنگام مواجه شدن با محدودیت فضا با این روش به اولیه سیم اضافه نماییم ؟

البته کاهش ولتاژ همانطور که فرمودید توسط سلکتور مطمعن تر میباشد
ولی در صورت مقدور شدن توسط دیمر شکیل تر و دقیقتر خواهد بود و اگر دیمر روی ترانسهای کوچک جوش هم جواب گو باشد خیلی عالی میگردد

خیلی ممنون هستم

درود

اگه روی هسته ترانس دیگری با سیمی که ضخامتش حداقل معادل ضخامت اولیه ترانس باشه بپیچی و با اولیه سری کنی بعنوان مقاومت سلفی عمل میکنه و ولتاژ و جریان را کم میکنه.

اگه با چند سر بپیچی میتونی از سلکتور استفاده کنی و جریان و ولتاژ دلخواه را انتخاب کنی.

البته اگه با ثانویه سری بشه بهتره ولی دراینصورت سلکتور آمپر بالا نیاز داره و مقرون بصرفه نیست.

سپاس

بالا