آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
ضمنا جریان رو توی حالتهای مختلف اندازه گرفتم که عکساشو میزارم.
عکس مقدار جریان حین جوش زیر یک ثانیه
مشاهده فایل‌پیوست 165375
عکس مقدار جریان حین جوش یک ثانیه یا بیشتر
مشاهده فایل‌پیوست 165376
عکس مقدار جریان سیم پیچ اولیه در حالت بی باری
مشاهده فایل‌پیوست 165377
عکس مقدار جریان سیم پیچ اولیه در حالت جوش زیر یک ثانیه
مشاهده فایل‌پیوست 165378
عکس مقدار جریان سیم پیچ اولیه در حالت جوش یک ثانیه یا بیشتر
مشاهده فایل‌پیوست 165379
عکس ولتاژ ثانویه
مشاهده فایل‌پیوست 165380
بابت زیاد شدن عکسها معذرت

درود بر شما و تشکر بابت تقبل زحمت
طبق فرمایش استاد غزال مقدار آمپرهای درج شده نامعقول میباشد
هنگام بی باری بعید میبیننم از 2 آمپر بیشتر بکشه
12 آمپر پدر سیمپیچ رو درمیاره و عمر خیلی کوتاهی داره
ترانسی که قبلا با کمک استاد غزال ساخته بودم بی باریش زیر 2 آمپر
ترانس شما نیز قطعا همینگونه میباشد

اولا همانطور که استاد فرمودند
تفاوت جریان در ۱ ثانیه و زیر ۱ ثانیه فقط اینه که آمپرمتر فرصت کافی جهت پردازش مشخصات جریان را نداره.
زیرا جریان موثر سینوسی در هر دو حالت یکسانه و فقط آمپرمتر سرعت کافی نداره .
ثانیا از آنجاییکه با اینگونه ترانسها خیلی کلنجار رفتم تصور میکنم
این امپر نامعقول باید بابت نزدیک بودن آمپرمتر به هسته آهنی باشد
در این صورت لرزش و ارتعاشات امواج ترانس مانع از اندازه گیری دقیق میشه

شما این بار آمپرمتر رو با فاصله حدود 10 الی 20 سانتی ویا بیشتر ( اصلا وسط سیم یا ابتدای دوشاخه ) و دورتر از ترانس و هسته قرار بده و مجدد آمپر رو بگیر قطعا درست خواهد شد و احتمالا آمپرمتر سالم میباشد

با تشکر مجدد

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
اساتید عزیز یه عکس میفرستم که جوش رو تو تایم زیر یک ثانیه و یک ثانیه نشون میدهمشاهده فایل‌پیوست 165374

این ورق ضخامتش حدودا چقدر هست آیا از جنس و ضخامت اتصالات باطری هست ؟
ضمنا ورق رو یک لا جوش دادی آیا با همین شرایط و تایم اگر دو ورق روی همدیگر باشد کاملا متصل میگردند و جوش میخورند؟

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356

درود بر شما و تشکر بابت تقبل زحمت
طبق فرمایش استاد غزال مقدار آمپرهای درج شده نامعقول میباشد
هنگام بی باری بعید میبیننم از 2 آمپر بیشتر بکشه
12 آمپر پدر سیمپیچ رو درمیاره و عمر خیلی کوتاهی داره
ترانسی که قبلا با کمک استاد غزال ساخته بودم بی باریش زیر 2 آمپر
ترانس شما نیز قطعا همینگونه میباشد

اولا همانطور که استاد فرمودند

ثانیا از آنجاییکه با اینگونه ترانسها خیلی کلنجار رفتم تصور میکنم

شما این بار آمپرمتر رو با فاصله حدود 10 الی 20 سانتی ویا بیشتر ( اصلا وسط سیم یا ابتدای دوشاخه ) و دورتر از ترانس و هسته قرار بده و مجدد آمپر رو بگیر قطعا درست خواهد شد و احتمالا آمپرمتر سالم میباشد

با تشکر مجدد
درود بر شما دوست عزیز
خواهش میکنم وظیفه بوده
از اونجایی که الان دسترسی ممکن نیست فردا حتما گزارش میکنم،و حدسم در برابر فرموده استاد غزال و شما دوست عزیز این است که حق با شماست چون آمپرهارو پشت سر هم گرفتم به این قضیه دقت نکردم و مطمئنن در مورد فرمایشات شما نسبت به نزدیک بودن آمپرمتر به هسته بازم باید حق با شما باشه و در اولین فرصت گزارش خواهم کرد.اما در مورد آمپراژ یک ثانیه و زیر یک ثانیه ای که آمپر متر نشون میده اگه حق با شما اساتید باشه پس چرا وقتی زیر یک ثانیه جوش میدیم جوش خیلی تمیزتر در میاد(یعنی پلیت کمتر ذوب میشه)یعنی به عینه شاهد این هستیم که جریان کمتر میشه؟البته استحکام دو حالت تست شد وهر دو عالی بود.
بازم تشکر بابت همراهی شما عزیزان

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
طبیعتا بسته به نوع ورق و یا مقاومت ان زیر یک ثانیه جریان کمتر خواهد بود و بالای یک ثانیه جریان بیشتر میباشد و همینطور جریان بیشتر و بیشتر خواهد شد تا جاییکه ورق بتونه مقاومت کند جریان بیشتر میگردد
و هنگامیکه مقاومت ورق تموم شد جریان کاهش پیدا میکنه و کمتر و کمتر خواهد شد ( یعتی زمانی هست که ورق کاملا سرخ شده و ذوب با سوراخ میشه )
البته آمپر متر شما هم همین رو نشون میده ولی مقدار نمایش آمپر نامعقول میباشد

البته این نظر بنده میباشد باید منتظر نظر استاد باشیم تا
نظریه دقیق رو اعلام فرمایند

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
طبیعتا بسته به نوع ورق و یا مقاومت ان زیر یک ثانیه جریان کمتر خواهد بود و بالای یک ثانیه جریان بیشتر میباشد و همینطور جریان بیشتر و بیشتر خواهد شد تا جاییکه ورق بتونه مقاومت کند جریان بیشتر میگردد
و هنگامیکه مقاومت ورق تموم شد جریان کاهش پیدا میکنه و کمتر و کمتر خواهد شد ( یعتی زمانی هست که ورق کاملا سرخ شده و ذوب با سوراخ میشه )
البته آمپر متر شما هم همین رو نشون میده ولی مقدار نمایش آمپر نامعقول میباشد

البته این نظر بنده میباشد باید منتظر نظر استاد باشیم تا
نظریه دقیق رو اعلام فرمایند

البته بنده فقط قصدم این بود که مشاهدات خودم رو در قبال اینکه تایم کمتر جوش، باعث جوش تمیزتر و بهتر است رو نشون بدم و قصد جسارت ندارم،و اینکه نظر اساتید رو درباره استفاده از دیمر و تایمر بدونم و راهنمایی بخوام درباره طراحی یا ساخت بردی که بتونم تایم رو بین صفر و یک ثانیه تو چند مرحله تنظیم کنم،چون احساس میکنم اگه بتونم تایم وصل و قطع رو کمتر کنم با همین آمپر بالا،باز بتونم کیفیت جوش رو بیشتر کنم و نظریه دیمر رو برای این میخوام که اگه خواستم برای کار دیگه ای ازش استفاده کنم بتونم آمپر رو هم تنظیم کنم.متاسفانه هنوز فرصت نکردم برنامه نویسی و کار با میکرو رو کامل یاد بگیرم و نمیخوام از بردهای آردوینو و برنامه هاش استفاده کنم چون احساس میکنم باعث تنبلی در یادگیری و فراگیری میکرو میشه،مگر نه با میکرو فکر میکنم اینکار خیلی راحت تر بود.
سپاس از همکاری همه اساتید عزیز

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
البته بنده فقط قصدم این بود که مشاهدات خودم رو در قبال اینکه تایم کمتر جوش، باعث جوش تمیزتر و بهتر است رو نشون بدم و قصد جسارت ندارم،و اینکه نظر اساتید رو درباره استفاده از دیمر و تایمر بدونم و راهنمایی بخوام درباره طراحی یا ساخت بردی که بتونم تایم رو بین صفر و یک ثانیه تو چند مرحله تنظیم کنم،چون احساس میکنم اگه بتونم تایم وصل و قطع رو کمتر کنم با همین آمپر بالا،باز بتونم کیفیت جوش رو بیشتر کنم و نظریه دیمر رو برای این میخوام که اگه خواستم برای کار دیگه ای ازش استفاده کنم بتونم آمپر رو هم تنظیم کنم.متاسفانه هنوز فرصت نکردم برنامه نویسی و کار با میکرو رو کامل یاد بگیرم و نمیخوام از بردهای آردوینو و برنامه هاش استفاده کنم چون احساس میکنم باعث تنبلی در یادگیری و فراگیری میکرو میشه،مگر نه با میکرو فکر میکنم اینکار خیلی راحت تر بود.
سپاس از همکاری همه اساتید عزیز

درود

بله مدت جوش در کیفیت آن موثره اما جریان در هر دو حالت ثابته
مثلا در جوشکاری ورق نازک چنانچه زمان زیادی روی صفحه نازک جوشکاری کنید سوراخ و خراب میشه ولی با همان جریان اما در زمان های کوتاه میتونی جوشکاری مرغوبی داشته باشی زیرا فرصت تخریب ناشی از حرارت غیر مجاز را سلب میکنی.

من نگفتم مدت زمان جوش موثر نیست بلکه گفتم برای امور شخصی نیاز به سیستم تنظیم خودکار زمان نداری.

یعنی میتونی بصورت دستی زمان را بدلخواهت انتخاب کنی مثلا برای صفحات نازک تا دو بشماری و جوش را متوقف کنی و برای صفحات ضخیم تا ۴ بشماری و جوشکاری را متوقف کنی.

ضمنا میتونی آمپر را با سلکتور کمتر کنی که تاثیر مدت زمان کمتر بشه و مثلا اگه تا ۳ یا تا ۵ بشماری و قطع کنی تقریبا هر دو کیفیت یکسان باشه.

برای تنظیم اتوماتیک زمان جوش ، نیاز به میکرو نیست و با دو سه ترانزیستور قابل طراحی است .

جریان بی باری اولیه ترانس مکروفر باید کمتر از ۱ آمپر باشه درغیراینصورت سالم نیست.
نگفتی در حالت بی باری داغ میکنه یا نه ؟

سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود

اندازه گیری ها درست نیست.
تفاوت جریان در ۱ ثانیه و زیر ۱ ثانیه فقط اینه که آمپرمتر فرصت کافی جهت پردازش مشخصات جریان را نداره.
زیرا جریان موثر سینوسی در هر دو حالت یکسانه و فقط آمپرمتر سرعت کافی نداره .

اگر جریان اولیه بی باری حدود ۱۲ آمپر باشه اولا ترانس در حالت بی باری هم اتو میشه
ثانیا مغایر با حدود ۱۳ آمپر در حالت جوش است .
ضمنا آثار نقطه جوش نامتناسب با جریان ثانویه است.

درصورتیکه جریان اولیه بدرستی اندازه گیری شده باشه ، ترانس تحت فشار شدیدی است و بسرعت داغ میشه حتی در بی باری .
آیا در بی باری در مدت یکربع ساعت شدیدا داغ میکنه ؟

احتمالا آمپرمتر اشکال داره.
صحت و سلامت آمپرمتر را با جریان مصرف کننده های مشخص مانند لامپ ۲۰۰ وات یا اتو تست و گزارش فرمایید.

سپاس

درود بر همه دوستان و همه اساتید به خصوص استاد غزال عزیز
در مورد اندازه گیری ها کاملا حق با شما استاد گرامی بود،دلیل اشتباه بنده حقیر این بود که تمام آمپراژهای اندازه گیری شده رو روی حالت INRUSH مولتی متر انجام دادم که اگر اشتباه نکرده باشم این حالت،جریانهای هجومی(یا لحظه ای) را اندازه گیری می کند که بابت این قضیه عذرخواهی میکنم.
در مورد اندازه گیری جریان تو حالت بی باری 2.30 آمپر می باشد که طبق فرموده شما ترانس رو به مدت ربع ساعت تو حالت بی باری قرار دادم که با دماسنج لیزری دمای هسته رو 40 درجه و دمای سیم پیچ اولیه رو 33 درجه اندازه گیری کردم( البته بعد از یک ربع)
جریان سیم پیچ اولیه رو در حالت جوش کاری توی تایم یک ثانیه 8.5 آمپر اندازه گرفتم ول جریان ثانویه همون 546 آمپر بود و اینکه زیر یک ثانیه اندازه گیری ممکن نبود.
سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
بابت صحت و سلامت آمپرمتر
جریان لامپ دویست وات رو 0.82 آمپر اندازه گیری کردم که در حالت INRUSH این مقدار 1.65 آمپر بود.
با تشکر

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356

با تشکر مجدد [/COLOR][/SIZE][/B][/QUOTE]

با تشکر از توجه جنابعالی
طبق فرموده شما اینکار رو تو فاصله های متفاوت انجام دادم که تفاوتی توی مقدار اندازه گیری نداشت و اشتباه خود را توی پست قبلی گزارش کردم.
بازم ممنون که تجربیات خودتون رو با دیگران به اشتراک می گزارید.

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
این ورق ضخامتش حدودا چقدر هست آیا از جنس و ضخامت اتصالات باطری هست ؟
ضمنا ورق رو یک لا جوش دادی آیا با همین شرایط و تایم اگر دو ورق روی همدیگر باشد کاملا متصل میگردند و جوش میخورند؟

با عرض پوزش این پیام رو متوجه نشده بودم
بابت ضخامت ورق متاسفانه میکرو متر ندارم اما با پلیت باطری لپتاپی که در دست دارم تقریبا یکی هست شاید یه مقدار خیلی کم نازکتر باشه.دو ورق رو هم خیلی خوب جوش میده.

بالا