آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد ساخت دستگاه نقطه جوش باطری

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سوال 2

زمانیکه خازن دارای انرژی و هر ولتاژ کافی باشه (چه ۴ ولت و چه ۶ ولت و چه ۱۰ ولت و ..)

بمحض باز شدن کلید s چرا ولتاژ بیس t2 بزرگتر از امیتر میشه ؟
سلام
به نظر من با باز شدن کلید s از طریق مقاومت های R1 , R2 ولتاژ بیس ترانزیستور بالا میرود و ترانزیستور را در آستانه خاموش شدن است. ولتاژ خازن از امیتر به سمت بیس ترانزیستور است . که موجب افزایش ولتاژ بیس میشود تا انجای این افزایش ولتاژاست. که ولتاژ بیس از امیتر زیادتر شود . و کاملا ترانزیستور خاموش شود.
متشکرم.
استاد مهربانم سوال داشتم . ولتاژ مدار 12 ولت است . پس چرا ولتاژ کاری خازن را اینقدر بزرگ انتخاب کردید. 100 ولت. میشد 25 ولت یا 35 ولت هم انتخاب کرد.
بازم ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد عزیزم قبل از توضیحات اعلام کنم که من از دیود هرز گرد استفاده نکردم و از رله میمون ۱۲ ولت به صورت موقت استفاده کردم(برای اینکه با صدای رله متوجه عملکردش بشم) استاد عزیز با زدن سریع کلید وقتی ولوم رو بیشترین مقدار میباشد صدای قطع و وصل رله برای یکبار می آید(ولی باید سریع اینکار رو انجام بدی(حتی با خازن ۲۲۰ میکرو)) واگه کلید رو نگه داری مدام قطع و وصل میکنه.در ادامه نقشه رو براتون ارسال میکنم.مشاهده فایل‌پیوست 171103

درود

رله میمون تابحال نشنیدم

ایراد مشخص شد و خطایی از ناحیه شما اتفاق نیافتاده
ولی زمان جوش با خازن ۱۰۰ میکرو و مقاومت ۱۰۰ اهم بسیار کوتاه است و قطعا در نقشه اول هم زمان ، همینطور کوتاه بوده ولی بدلایلی منجر به نوسان نمیشد

لذا اگه حداقل زمان نقطه جوش بنحو نامناسبی کوتاه باشه ، باید با افزایش مقاومت ۱۰۰ اهمی برای حداقل زمان اصلاح بشه و مناسب بشه.

بطوریکه باید ولوم در حالت صفر اهم باشه و موقتا بجای ۱۰۰ اهمی از ولوم حدود ۱ کیلو استفاده کنید تا با تغییر ولوم ، مقاومت مناسب بجای ۱۰۰ اهمی برای کمترین زمانِ مناسب ، مشخص بشه و سپس مقاومت ولوم را اندازه گری کنید و با همان مقدار ، مقاومت ثابتی بجای ولوم نصب کنید .

اما اگه همین زمان کوتاه که با ۱۰۰ اهمی حاصل میشه مورد نیاز باشه دراینصورت فرصت کافی برای رها کردن کلید ندارید و باید برای رفع این مشکل چاره ای کنم.

اما نوسان رله ، ناشی از خطای مونتاژ و قطعات نیست زیرا مادامیکه کلید را نگهدارید پس از پایان هر عملیات ، عملیات بعدی آغاز میشه

برای روشن شدن موضوع با اغراق فرض کنید زمان جوش را برای ۵ دقیقه انتخاب کردید دراینصورت اگه کلید را قبل از ۵ دقیقه رها نکنید و بیش از ۵ دقیقه نگهدارید دراینصورت پس از قطع اولین عملیات ، بلافاصله عملیات جوش دوم آغاز میشه و اگه ولوم را بیش از ۱۰ دقیقه نگهدارید پس از قطع دومین عملیات ، عملیات سوم هم آغاز میشه و قس علیهذا .

و لذا دلیل نوسان رله همین است که با خازن ۱۰۰ میکرو و ولوم ۱ کیلو که در حالت صفر اهم باشه زمان جوش بقدری کوتاه است که با هر سرعتی کلید را رها کنید دراینصورت چند عملیات جوش تکرار میشه.

لذا درصورتیکه این عملکرد با توجه به زمان مورد نیاز جوش باطری مشکل غیرقابل اغماضی باشه باید برای رفع این نقیصه فکر تازه ای کنم .

البته برای جوش باطری که باید در زمان کوتاهی انجام بشه بنظر میرسه این نقیصه ، قابل اغماض نیست و باید اصلاح کنم.
فردا ببینم برای رفع این مشکل از چه کلکی میتونم استفاده کنم.

از زحمات و گزارش شفاف شما بینهایت سپاسگزارم .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
به نظر من با باز شدن کلید s از طریق مقاومت های R1 , R2 ولتاژ بیس ترانزیستور بالا میرود و ترانزیستور را در آستانه خاموش شدن است. ولتاژ خازن از امیتر به سمت بیس ترانزیستور است . که موجب افزایش ولتاژ بیس میشود تا انجای این افزایش ولتاژاست. که ولتاژ بیس از امیتر زیادتر شود . و کاملا ترانزیستور خاموش شود.
متشکرم.
استاد مهربانم سوال داشتم . ولتاژ مدار 12 ولت است . پس چرا ولتاژ کاری خازن را اینقدر بزرگ انتخاب کردید. 100 ولت. میشد 25 ولت یا 35 ولت هم انتخاب کرد.
بازم ممنونم

درود

اثبات باید کاملا شفاف باشه و راه پَس و پیشی باقی نگذارید که پس از باز شدن کلید ، ولتاژ بیس t2 در هر شرایطی بزرگتر از امیتر میشود یعنی در لحظه شارژ کامل خازن هم که دارای بالاترین ولتاژ است ، چنانچه کلید باز شود باز هم ولتاژ بیس t2 بیشتر از امیتر است .

اما دلیل ولتاژ بالای خازن .
قبلا بابت ریزبینی و توجه شما به نکات مهم و طرح سوال ارزشمند سپاسگزارم.
داستان کوتاهی از رمان ضربه
ابتدا باید ضربه را از دیدگاه الکترونیک تعریف کنیم که تغییر ناگهانی ولتاژ در صفر ثانیه را ضربه میگویند مثلا نقطه ای که دارای ولتاژ صفر ولت است و ناگهان به ۲۰ ولت متصل کنیم و ناگهانی ۲۰ ولت بشه و یا نقطه ای که ۲۰ ولته و ناگهان ۳۰ ولت بشه.

ضربه بدترین پدیده الکترونیکی است که دارای کلیه فرکانس ها ازجمله دارای فرکانس بینهایت است و به همین علت هیچ فیلتری قادر به جلوگیری از آن نیست و به همین علت وقتی دستگاهی را به برق میزنید از آمپلیفایر تلویزیون صدای تق میشنوید و در تصویر تلویزیون برقک هایی می بینید زیرا از کلیه فیلترهای تلویزیون و هر دستگاهی براحتی عبور میکنه .

ضربه و بتبع آن ، فرکانس بینهایت قدرتمندترین و بی حیاترین قاتل خازن است و بسرعت موجب تخریب و صدمه خازن میشه .

به همین علت طبق فرمول مقاومت خازنی ، مقاومت خازن ها در برابر ضربه صفر است ، چون در برابر این موجود بی حیا ، نمیتونه مقاومت کنه و کاملا تسلیم میشه و به همین دلیله که بمحض اتصال ولتاژ به یک خازن براحتی ازش عبور میکنه و اگه پس از آن عبور نمیکنه به این دلیله که ضربه تموم شده و دیگه ضربه نداریم و لذا حالا خازن میتونه در برابر ولتاژ ، مقاومت کنه و مانع بشه .

و به همین علت در یکسوسازی برق شهر از مقاومت سری قبل از خازن استفاده میشه تا از بروز ضربه و تخریب خازن پیشگیری کنه.

و به همین علت در مواردی ، خازن هایی می بینید که باید ولتاژ ۲ ولت را در مدار دستگاهی تحمل کنه و باوجودیکه طراح ان از خازن ۵۰ ولتی استفاده کرده معذالک از نقاط ضعف آن دستگاه است که به وفور میسوزه.

خازن مورد اشاره شما در این نقشه هم مدام با ضربه شارژ میشه و فشار زیادی تحمل میکنه که اگرچه با اضافه کردن مقاومت کوچک ۱۰ اهمی سعی کردم از بروز ضربه پیشگیری کنم اما با اینحال استفاده از خازن قویتر را لازم دیدم تا هیچوقت صدمه نبینه .
البته داستان ضربه از مباحث بسیار سنگین و پیچیده الکترونیک است و موارد فوق نقطه ای از دریای مباحث ضربه است .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد عزیزم قبل از توضیحات اعلام کنم که من از دیود هرز گرد استفاده نکردم و از رله میمون ۱۲ ولت به صورت موقت استفاده کردم(برای اینکه با صدای رله متوجه عملکردش بشم) استاد عزیز با زدن سریع کلید وقتی ولوم رو بیشترین مقدار میباشد صدای قطع و وصل رله برای یکبار می آید(ولی باید سریع اینکار رو انجام بدی(حتی با خازن ۲۲۰ میکرو)) واگه کلید رو نگه داری مدام قطع و وصل میکنه.در ادامه نقشه رو براتون ارسال میکنم.مشاهده فایل‌پیوست 171103

درود
کلید قبلی را نادیده بگیر و یک خازن و مقاومت حدود ۱ یا ۲ اهم و یک کلید که همگی سری شدند ، با کلکتور امیتر موازی کن

ازآنجاکه ظرفیت خازن و مقاومت موازی ۴۷۰ اهمی باید متناسب با جریان بوبین رله انتخاب بشه لذا باید بویژه خازن مطلوب با تست چند خازن ، مشخص بشه.
بطوریکه کوچکترین ظرفیتی که بتونه رله را فعال کنه ، مناسب ترین خازن است .

با توجه به رله ای که در تصویر دیدم حدس میزنم بین ۴۷۰ میکرو تا ۱۰۰۰ میکرو مناسب است و هر چه رله قویتر باشه خازن بزرگتری میطلبد اما هر چقدر کوچکتر باشه فشار کمتری به ترانزیستور وارد میکنه و لذا نیازی به ترانزیستورهای پر قدرت نداره .
اگر با مشگلی مواجه شد مطلع فرمایید تا ۴۷۰ اهمی را اصلاح کنم.

اگه با این کلک رفع بشه دراینصورت چه یکلحظه و چه ۲ روز کلید را نگهدارید فقط یکبار سیستم را فعال میکنه و برای جوش بعدی حتما باید کلید را رها و قطع کنید و مجددا وصل کنید .

البته تلاش من برای حداکثر سادگی و استفاده از حداقل قطعات است و بطوریکه حدس میزنم حداکثر با ۳ رله و یا چند ترانزیستور کلیه ضعف ها بکلی برطرف میشه ولی دراینصورت از نظر فنی تازگی و ارزش و ابتکاری نخواهد داشت .

وچنانچه روش فوق افاقه نکرد یا نپسندیدی ، قطعا نقشه نهایی پیوست ، کلیه قابلیت های مورد نیاز شما را تامین میکنه و اشاره مختصر و لحظه ای و یا نگهداشتن کلید به هر مدتی تاثیری در انجام یک نوبت جوش نداره یعنی فقط یکبار در مدتی که با ولوم تعیین و تعریف کردید عمل میکنه و برای نوبت دوم باید کلید s را رها کرده و مجددا وصل کنید .

۱- اگر خواستید ماکزیمم زمان جوش را افزایش دهید ، باید از ولوم و مقاومت موازی بزرگتری استفاده کنید و یا از خازنی با ظرفیت بزرگتر از ۱۰۰ میکرو استفاده کنید.

۲- انتخاب جریان جوش با ولوم ۲۰۰ کیلو
مزیت این شیوه نسبت به سلکتور ، افزایش طول عمر ترایاک است
لذا اگه قراره بمنظور کنترل زمان جوش از ترایاک استفاده کنیم میتونیم با افزودن ولوم ۲۰۰ کیلو ، از همین ترایاک بسادگی برای کنترل شدت جریان هم استفاده کنیم.

سپاس
IMG_20201102_093601_991.jpg

IMG_20201102_133611_474.jpg
نقشه نهایی

آخرین ویرایش:

2aagh

کاربر vip
کاربر
2019-11-13
86
173
39
ahwaz
با تشکر بنده بیشتر کامنتا رو میخونم ولی لزوم تایمر برای چنین دستگاهی رو متوجه نمیشم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با تشکر بنده بیشتر کامنتا رو میخونم ولی لزوم تایمر برای چنین دستگاهی رو متوجه نمیشم

درود

بازم خوبه شما بیشتر پست ها رو خوندی و متوجه نشدی
من همه رو چند بار خوندم و متوجه نشدم .

با توضیح و شفافیت بیشتری ، سوال و ابهام خود را مطرح فرمایید.

شما برای نقطه جوش نمیتونی بمدت دو ساعت جریان بالا به یک نقطه تزریق کنی که باباش دربیاد و ذوب و سوراخ بشه.

بنابرین ناگزیر هستی تایمی برای عبور جریان بالا تعریف کنی و وظیفه این مدار همینه که بتونی برای هر فلز ، تایم مناسبی انتخاب کنی.
مثلا فلز بسیار نازک آهنی ۴/. ثانیه و استیل ۶/. ثانیه و به همین ترتیب برای فلزات ضخیم تر و قویتر باید مدت زمان عبور جریان را بیشتر و مناسب تر کنید.

ضمنا با اضافه کردن ولوم ۲۰۰ کیلو قابلیت انتخاب شدت جریان را نیز به نقشه اضافه کردم .

زیرا اگه جریان ترانس قابل کنترل نباشه و جریان ترانس بسیار بالا و برای فلزات قوی مناسب باشه دراینصورت هر چقدر هم زمان کمی برای مدت عبور جریان انتخاب کنید فلز را ذوب و سوراخ میکنه و اگه از ترانسی با جریان پایین استفاده کنید دراینصورت در فلزات قوی ناکارآمد میشه.

لذا این مشکل از دو طریق رفع میشه.

۱- استفاده از سلکتور جهت کاهش جریان ناشی از کاهش ولتاژ

۲- استفاده از دیمر شبیه نقشه اصلاحی پیوست

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 171124

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
درود
استاد عزیزم
در رابطه با رله میمون
خیلی وقت پیش خریدی انجام داده بودم که تعدادی هم رله داخلش بود که داخل فاکتور،طرف نوشته بود رله میمون.من هم تعجب کردم ولی پیگیر نشدم،و تو بقیه جاها هم میدیدم که نوشته بود رله میلون یا بچه میلون،که من اشتباهی فکر میکردم نوشته رله میمون.بابت اشتباه پیش آمده عذرخواهی میکنم.
استاد عزیزم بابت آزمایشات انجام شده ،هر کاری کردم انجام وظیفه بوده و از شما به خاطر وقتی که میگذارید بی نهایت سپاسگزارم.namaste
در مورد نقشه آخر که با دو تا رله زحمت کشیده بودین،آزمایش شد و خیلی هم عالی جواب داد.اما در مورد مداری که گفتید با کلکتور امیتر موازی کنم،آیا کلید قبلی حذف شود یا شورت شود یا.....؟؟

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
سلام به همه دوستان و اساتید گرامی
استاد عزیزم بلاخره قسمت شد و روی ترانس نیز آزمایش گردید.خیلی خوب عمل میکنه.
مداری که با میکرو درست کردم نیز خیلی عالی عمل کرد(قابل توجه دوست گرامی آقا حبیب)
فقط یه سوالی ذهنم رو مشغول کرده که آیا برای این کار نیاز به استفاده از مدار زیرو کراس می باشد یا نه؟
یعنی وقتی که ما کلید را فشار میدیم، آیا بیشترین ولتاژ به ترانس منتقل میشه یا اینکه شانسی می باشد؟
با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود
استاد عزیزم
در رابطه با رله میمون
خیلی وقت پیش خریدی انجام داده بودم که تعدادی هم رله داخلش بود که داخل فاکتور،طرف نوشته بود رله میمون.من هم تعجب کردم ولی پیگیر نشدم،و تو بقیه جاها هم میدیدم که نوشته بود رله میلون یا بچه میلون،که من اشتباهی فکر میکردم نوشته رله میمون.بابت اشتباه پیش آمده عذرخواهی میکنم.
استاد عزیزم بابت آزمایشات انجام شده ،هر کاری کردم انجام وظیفه بوده و از شما به خاطر وقتی که میگذارید بی نهایت سپاسگزارم.namaste
در مورد نقشه آخر که با دو تا رله زحمت کشیده بودین،آزمایش شد و خیلی هم عالی جواب داد.اما در مورد مداری که گفتید با کلکتور امیتر موازی کنم،آیا کلید قبلی حذف شود یا شورت شود یا.....؟؟
درود

اگه نقشه آخر رو اجرا کردید دیگه نیازی به تست قبلی نیست.
اما در صورت اجرا و توفیق ، گویای این حقیقته که در صورت درک رفتار قطعات میتونیم با روش های ابتکاری و جدید ، مشکلات الکترونیکی رو با کمترین قطعات رفع کنیم و لذا اگه میخوای خودت تجربه کنی باید کلید قبلی حذف شود و اتفاقا اولین جمله پست مربوطه جهت تفهیم سریع موضوع این عبارت بود که کلید قبلی را نادیده بگیر یعنی باهاش کاری نداریم و بود و نبودش اثری نداره .

شایسته است راهکار خودتو هم به تفصیل مطرح فرمایید و اگه از میکرو استفاده شده ، این نکته اهمیت داره که اگر در اموری بتونیم با آنالوگ به کیفیت و کارآیی لازم برسیم فوق العاده مطمئن تر از میکرو است و طول عمر بسیار بالاتری داره .

در خصوص میزان انرژی نقطه جوش ، بهیچ عنوان شانسی نیست و در هر نوبت انرژی کاملا مساوی در محل جوش تخلیه میکنه .

اگه شانسی بود کیفیت جوش ها متفاوت میشد .
از همکاری و مشارکت حرفه ای و توانمند شما بینهایت ممنونم .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام به همه دوستان و اساتید گرامی
استاد عزیزم بلاخره قسمت شد و روی ترانس نیز آزمایش گردید.خیلی خوب عمل میکنه.
مداری که با میکرو درست کردم نیز خیلی عالی عمل کرد(قابل توجه دوست گرامی آقا حبیب)
فقط یه سوالی ذهنم رو مشغول کرده که آیا برای این کار نیاز به استفاده از مدار زیرو کراس می باشد یا نه؟
یعنی وقتی که ما کلید را فشار میدیم، آیا بیشترین ولتاژ به ترانس منتقل میشه یا اینکه شانسی می باشد؟
با تشکر فراوان

درود

ازآنجاکه در کمترین و ظریف ترین مصرف ، عبور جریان جوش محدود به یک یا دو سیکل نیست و در کمترین و ضعیف ترین حالت لااقل ۶۰ نیم سیکل از محل نقطه جوش عبور میکنه و شروع هدایت ترایاک در نیم سیکل اول که از صفر ولت یا ماکزیمم ولت و یا انتهای نیم سیکل شروع به هدایت کنه تفاوت کل انرژی در ۶۰ نیم سیکل بسیار ناچیز میشه لذا عملا ترایاک از هر نقطه ای شروع کنه تاثیر محسوسی در کیفیت جوش نداره و انرژی انتقالی در کلیه حالات ، بسیار نزدیک بیکدیگرند و به همین علت تابحال تمهیدی در این خصوص ندیدم .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا