آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: مقدار ولتاژ در شارژ باطری

Hamid-Fa

کاربر
2020-01-31
57
65
64
با سلام
می دونم که مقدار ولتاژ زیاد روی باطری قابل شارژ باعت اورشارژ میشه و باعث خراب شدن باطری میشه
اما سوالم اینه که مثلا برای باطری لیتیومی که ۳.۷ ولت هست و مقدار فول شارژش حدود ۴.۲ اگر اشتباه نکنم هست یعنی نباید ولتاژ منبع تغذیه اون بیشتر از ۴.۲ باشه
ولی از اول که تازه شروع به شارژ میشه و تا قبل از فول شارژ شدن میشه مثلا با جریان کنترل شده از ولتاژ منبع تغذیه ۱۰ ولت استفاده کرد و به محض فول شدن اون رو قطع کرد و مانع اور شارژ شد یا همین ولتاژ زیاد در حین شارژ هم آسیب می زنه؟
ممنون

Newman1

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-04-12
348
890
با سلام
می دونم که مقدار ولتاژ زیاد روی باطری قابل شارژ باعت اورشارژ میشه و باعث خراب شدن باطری میشه
اما سوالم اینه که مثلا برای باطری لیتیومی که ۳.۷ ولت هست و مقدار فول شارژش حدود ۴.۲ اگر اشتباه نکنم هست یعنی نباید ولتاژ منبع تغذیه اون بیشتر از ۴.۲ باشه
ولی از اول که تازه شروع به شارژ میشه و تا قبل از فول شارژ شدن میشه مثلا با جریان کنترل شده از ولتاژ منبع تغذیه ۱۰ ولت استفاده کرد و به محض فول شدن اون رو قطع کرد و مانع اور شارژ شد یا همین ولتاژ زیاد در حین شارژ هم آسیب می زنه؟
ممنون
نه ولتاژ زیاد برای شارژ اسیب نمیزنه ولی همون جور که گفتی بمحض رسیدن به 4,2 باید ولتاژ قطع بشه نمونش شارژر مثلا دریل های شارژی حداقل دوبرابر ولتاژ باتریش هست ولی چیزی که ضروری مدار هوشمند کنترل شارژه که باید جریان مقدار کنترل شده ای باشه تا باتری وقتی با ولتاژ بالا شارژ میشه با کنترل دما و ولتاژ باتری مدارو قطع کنه

سلام
این باطری های لیتیومی خیلی حساس هستند البته به نظر من اگر بتونی از ماژول های اماده استفاده کنی که حدودا 3 الی5 هزار تومان قیمت دارند خیلی راحت میشی
این را به عنوان یک نظر قلمداد نمایید ممنون

amirmorady

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-01-09
277
1,310
ایران
با سلام
ممنون

سلام و احترام همکار عزیز
به نظر بنده اینکه اگه بخوای به جای ولتاژ خود شارژ باطری
برای سریع شارژ شدن باطری ولتاژ زیاد اعمال کنی
بعد بخوای سریع قطع کنی اصولی و صحیح نیست
و مطمئنا اگر در کوتاه مدت این روش جواب دهد در
طولانی مدت باتری ضعیف یا عمر پایینی خواهد داشت
و زود به زود ولتاژ باتری کم خواهد شد و باید به شارژ
وصل کنید  به نظر بنده به جای این کار همون ولتاژ
خود شارژر با آمپر بالا استفاده کنید یعنی مثلا به جای
اینکه باتری 3.7 را با 500 میلی آمپر شارژ کنید با ۱ یا
۲ آمپر شارژ کنید اینگونه هم باتری به طور صحیح و
طبیعی شارژ می شود هم باتری عمر پایینی نخواهد
داشت برای قطع باتری هم مدارهایی برای منابع تغذیه
طراحی می شود که به عنوان قطع کن شناخته میشود
که پس از شارژ کامل باتری ال ای دی سبز مدار به عنوان
پر بودن باتری روشن می ماند و جریان را قطع می کند
و در نت موجود است. درود بی پایان موفق باشید.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
درود

مهمترین عامل زمان شارژ و صدمه باطری ها جریانه

یعنی اگر هر نوع باطری را با جریان زیاد شارژ کنی ، بسرعت شارژ میشه ولی باباش درمیاد و عمرش خیلی کوتاه میشه.

اما ولتاژ چه نقشی داره ؟
هر چقدر ولتاژ بالاتر باشه ( بشرطی که منبع ولتاژ قدرت کافی داشته باشه ) دراینصورت جریان شارژ باطری بالا میره و صدمه می زنه.

اما ممکنه فردی مدعی باشه که همیشه با ولتاژ ۲۰ ولتی باطری ۴ ولتی را شارژ میکنه و هیچ صدمه ای هم نمیزنه.

بله امکانش هست ولی بدون تردید منبع ۲۰ ولتی وی ضعیف و ناتوانه و دراینصورت مقاومت داخلی این باطری نسبتا بزرگه و همون شرط جریان ناخواسته ، رعایت میشه

یعنی زمانیکه این منبع ۲۰ ولتی را به باطری متصل میکنه جریان ناچیز هم موجب افت ولتاژ شدید دو سر مقاومت داخلی باطری میشه و ولتاژ بالا و مخربی به باطری نمیرسه و لذا جریان شارژ کم هست و بهمین دلیل هیچ صدمه ای هم به باطری وارد نمیکنه.

اما اگه منبع ۲۰ ولتی پرقدرت باشه دراینصورت مقاومت داخلی آن کوچیکه و موجب افت ولتاژ قابل توجهی نمیشه و جریان بسیار زیاد میشه و بلافاصله باطری را منفجر میکنه.

بنابرین عامل اصلی جریانه و بهتره ولتاژ اندکی ( چند ولت) بیشتر از ولتاژ باطری باشه و حتما مقاومتی با منبع ولتاژ سری کنید تا با جریان زیاد شارژ نکنه .

دراینصورت به این زودی ها نیاز به تعویض باطری ندارید و عمرش مایه حیرت شما میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

afarid

کاربر
2011-01-28
4
5
براى شارژ باترى هاى معمولى كاديومى ولتاژمنبع تغذيه بايد ٢٠٪‏بيشتر از مقدار ولت باترى باشد......
آمپر بايد ٢٥٪‏ مقدار آمپر باترى باشد......
بحث باترى هاى ليتيومى از نظر ولتاژ مثل باترى معمولى است ....
ولى مقدار آمپر به صورت لحظه اى در زمان مختلف تغيير مى كند و هرچه به ولتاژ شارژ نزديك مى شود كمتر مى شود

Hamid-Fa

کاربر
2020-01-31
57
65
64
.بنابرین عامل اصلی جریانه و بهتره ولتاژ اندکی ( چند ولت) بیشتر از ولتاژ باطری باشه و حتما مقاومتی با منبع ولتاژ سری کنید تا با جریان زیاد شارژ نکنه .دراینصورت به این زودی ها نیاز به تعویض باطری ندارید و عمرش مایه حیرت شما میشه.سپاس
با سلام و ممنون از همه عزیزان برای توجه و وقتی که گذاشتند

با توجه به اینکه گفتید بهتره چند ولت بیشتر باشه...

من یک باطری lifepo4 دارم که ولتاژ نامی اون ۷۲ ولت هست این باطری ۲۴ سری که هر سری از چهارسل موازی شده ساخته شده پس ۹۶ سل داره هر سل 3.65 ولت درحالت فول شارژ باید باشه
خروجی شارژ حدودا 88.2 ولت هست در حال حاظر ۴ سل موازی شده این باطری خراب شده و من مجبور شدم اونها را خارج کنم بنابراین الان باطری شده ۲۳ سری که هر سری ۴سل موازی شده داره
سوالم اینه :الان ولتاژ شارژر همون 88.2 ولت هست ولی ولتاژ فول شارژ باطری برای ۲۳ سری میشه 83.9ولت یعنی حدود۴ ولت (۳.۶۵ ولت) ولتاژ بیشتر از حد فول شارژ مجاز باطریه که با این شارژر به باطری تحمیل میشه

حالا با توضیحاتی که دادید این چند ولت اضافی که فرمودید بهتره باشه آیا همین ۴ ولت را شامل می شه و بنابراین با همین شارژر بدون اضافه کردن مقاومت در دراز مدت باطری صدمه نمی بینه ؟
ببخشید چون می خوام باطری رو بفروشم نمی خوام مدیون خریدار بشم از این جهت سوال رو با جزییات بیشتر مطرح کردم
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
با سلام و ممنون از همه عزیزان برای توجه و وقتی که گذاشتند

با توجه به اینکه گفتید بهتره چند ولت بیشتر باشه...

من یک باطری lifepo4 دارم که ولتاژ نامی اون ۷۲ ولت هست این باطری ۲۴ سری که هر سری از چهارسل موازی شده ساخته شده پس ۹۶ سل داره هر سل 3.65 ولت درحالت فول شارژ باید باشه
خروجی شارژ حدودا 88.2 ولت هست در حال حاظر ۴ سل موازی شده این باطری خراب شده و من مجبور شدم اونها را خارج کنم بنابراین الان باطری شده ۲۳ سری که هر سری ۴سل موازی شده داره
سوالم اینه :الان ولتاژ شارژر همون 88.2 ولت هست ولی ولتاژ فول شارژ باطری برای ۲۳ سری میشه 83.9ولت یعنی حدود۴ ولت (۳.۶۵ ولت) ولتاژ بیشتر از حد فول شارژ مجاز باطریه که با این شارژر به باطری تحمیل میشه
از طرفی اگر بخوام با یک مقاومت 1 اهمی بین شارژر و باطری برای کاهش ولتاژ استفاده کنم وات لازم بالای ۳۰۰ وات میشه چون آمپر شارژر می تونه تا ۶ آمپر باطری رو شارژ کنه
حالا با توضیحاتی که دادید این چند ولت اضافی که فرمودید بهتره باشه آیا همین ۴ ولت را شامل می شه و بنابراین با همین شارژر بدون اضافه کردن مقاومت در دراز مدت باطری صدمه نمی بینه ؟
ببخشید چون می خوام باطری رو بفروشم نمی خوام مدیون خریدار بشم از این جهت سوال رو با جزییات بیشتر مطرح کردم
ممنون

درود

هنوز مشکل باطری شما حل نشد؟
بشرطی که پس از شارژ کامل باطری ، جریان شارژ را قطع کنی میتونی با هر ولتاژ بالا همراه با مقاومت سری محدود کننده جریان استفاده کنی.
اما اگه مقاومت بقدری بزرگ باشه که جریان , ناچیز باشه دراینصورت اگه برای همیشه هم زیر شارژ باشه صدمه ای نمیزنه .
چون توانایی خرابکاری نداره و کوچکترین ناهنجاری منجر به افت شدید ولتاژ میشه و ولتاژ باطری و شارژر را برابر میکنه.

اما اگه بدون مقاومت سری شارژ بشه باید مراقب باشی شارژر را بموقع قطع کنی تا ولتاژ باطری بالا و بالاتر نره و خرابی ببار نیاره
و منتهی به تخریب و انفجار نشه.

سپاس

Hamid-Fa

کاربر
2020-01-31
57
65
64
درود

هنوز مشکل باطری شما حل نشد؟
بشرطی که پس از شارژ کامل باطری ، جریان شارژ را قطع کنی میتونی با هر ولتاژ بالا همراه با مقاومت سری محدود کننده جریان استفاده کنی.
اما اگه مقاومت بقدری بزرگ باشه که جریان , ناچیز باشه دراینصورت اگه برای همیشه هم زیر شارژ باشه صدمه ای نمیزنه .
چون توانایی خرابکاری نداره و کوچکترین ناهنجاری منجر به افت شدید ولتاژ میشه و ولتاژ باطری و شارژر را برابر میکنه.

اما اگه بدون مقاومت سری شارژ بشه باید مراقب باشی شارژر را بموقع قطع کنی تا ولتاژ باطری بالا و بالاتر نره و خرابی ببار نیاره
و منتهی به تخریب و انفجار نشه.

سپاس

ممنون از توضیحاتتان
در مورد استفاده از منبع تغذیه متوجه شدم
ولی فکر می کتم خوب متوجه نشدم و اجازه بدید اینطور بپرسم
مساله من اینه که
اگر از شارژر خودش همونطور که در پست قبل که مشخصاتش رو دادم به جای منبع تغذیه استفاده کنم با توجه به اینکه شارژر خودش حتی کنترل جریان تا ماکزیمم ۶ آمپر داره و نمی تونه بیشتر از این آمپر به باطری بده
و در حالت فول شارژ که البته برای ۲۴ سری یعنی ۹۶ باطری ولتاژش قطع میکنه و طراحی شده و قطع می کنه
حالا وقتی باطری ۴ سل خراب شده و من اونها را خارج کرده ام وبنابراین شارژر وقتی قطع می کنه که ۴ ولت بیشتر از حالت قبل که مناسب برای ۲۴ سری بود در حالت شارژ کامل وارد به باطری وارد میشه
نگرانی از بایت آمپر بیشتر نداریم چون شارژر خودش کنترل میکنه و فقط می مونه این ۴ ولت فشار اضافی در حالت فول شارژ زمانی که شارژر قطع می کنه
حالا با این توضیح استفاده از این شارژر در بلند مدت آسیب نمی زنه به خاطر این ولتاژ اضافی در حالت فول شدن باطری
یعنی اون مقدار ولتاژ اضافی که شما فرمودید بهتره هم شامل این میشه ؟

ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
ممنون از توضیحاتتان
در مورد استفاده از منبع تغذیه متوجه شدم
ولی فکر می کتم خوب متوجه نشدم و اجازه بدید اینطور بپرسم
مساله من اینه که
اگر از شارژر خودش همونطور که در پست قبل که مشخصاتش رو دادم به جای منبع تغذیه استفاده کنم با توجه به اینکه شارژر خودش حتی کنترل جریان تا ماکزیمم ۶ آمپر داره و نمی تونه بیشتر از این آمپر به باطری بده
و در حالت فول شارژ که البته برای ۲۴ سری یعنی ۹۶ باطری ولتاژش قطع میکنه و طراحی شده و قطع می کنه
حالا وقتی باطری ۴ سل خراب شده و من اونها را خارج کرده ام وبنابراین شارژر وقتی قطع می کنه که ۴ ولت بیشتر از حالت قبل که مناسب برای ۲۴ سری بود در حالت شارژ کامل وارد به باطری وارد میشه
نگرانی از بایت آمپر بیشتر نداریم چون شارژر خودش کنترل میکنه و فقط می مونه این ۴ ولت فشار اضافی در حالت فول شارژ زمانی که شارژر قطع می کنه
حالا با این توضیح استفاده از این شارژر در بلند مدت آسیب نمی زنه به خاطر این ولتاژ اضافی در حالت فول شدن باطری
یعنی اون مقدار ولتاژ اضافی که شما فرمودید بهتره هم شامل این میشه ؟

ممنون

درود

۶ آمپر کم نیست و ولتاژ اضافه صدمه میزنه اما با توجه به ولتاژ باطری صدمه چشمگیری نداره و بهتره جریان را با مقاومت سری محدود به یک آمپر کنید .
و بهترین راه اینه که ولتاژ شارژر را کم کنید.
و یا با تغییراتی پس از شارژ کامل قطع کنه.

سپاس

بالا