آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: درخواست کاهش ولتاژ منبع های سوئیچینگ با ایجاد تغییرات در برد

Amin.no

کاربر vip
vip
کاربر
2016-03-29
241
287
گیلان
سلام
منبع های سوئیچینگ استفاده های زیادی دارند. گاها پیش میاد که یک منبع تغذیه یا آداپتور با کیفیت داریم اما ولتاژی که در خروجی داره نسبت به استفاده ی دستگاه زیاده و باید بیخیالش بشیم و یک آداپتور دیگری تهیه کنیم. 
اصول پایه و اصلی که برای تغییر ولتاژ روی برد باید انجام بگیرد به چه صورت هست؟!
برای شروع یک آداپتور 8.4ولتی که از آیسی Lm358 استفاده میکنه قرار دادم. در دیتاشیت جز ورودی ها و خروجی ، پایه فیدبک برای این ایسی مشاهده نکردم 
چه تغییراتی نیاز هست که ولتاژ این اداپتور به 5 ولت کاهش پیدا کنه؟ و ایا امکان پذیر هست یا باعث فشار بیشتر به برد میشه؟!
IMG_20200409_144955_702.jpg
IMG_20200409_144953_798.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
منبع های سوئیچینگ استفاده های زیادی دارند. گاها پیش میاد که یک منبع تغذیه یا آداپتور با کیفیت داریم اما ولتاژی که در خروجی داره نسبت به استفاده ی دستگاه زیاده و باید بیخیالش بشیم و یک آداپتور دیگری تهیه کنیم. 
اصول پایه و اصلی که برای تغییر ولتاژ روی برد باید انجام بگیرد به چه صورت هست؟!
برای شروع یک آداپتور 8.4ولتی که از آیسی Lm358 استفاده میکنه قرار دادم. در دیتاشیت جز ورودی ها و خروجی ، پایه فیدبک برای این ایسی مشاهده نکردم 
چه تغییراتی نیاز هست که ولتاژ این اداپتور به 5 ولت کاهش پیدا کنه؟ و ایا امکان پذیر هست یا باعث فشار بیشتر به برد میشه؟!
مشاهده فایل‌پیوست 164957
مشاهده فایل‌پیوست 164958

درود

۴۳۱ را پیدا کن که در تغذیه شما smd است و با لوکیشن u2 معرفی شده

دو مقاومت به پایه رفرنس ۴۳۱ متصله که یکی بزرگتر از دیگری است و ابتدا و انتهای این دو مقاومت سری به ولتاژ خروجی و گراند متصله
حالا اگه مقاومت بزرگتر را بزرگتر کنی ولتاژ بالا میره و اگه کوچکتر کنی ولتاژ پایین میاد

لذا برای کاهش ولتاژ که حالت اصلی مدار هم حفظ بشه و قادر به برگشت بحالت اولیه باشی یک مقاومت مناسب با مقاومت بزرگتر موازی کن
به این ترتیب هر روزی خواستی بحالت اول برگردونی دراینصورت میدونی با ‍آزاد کردن مقاومت موازی بحالت اولیه برمیگرده.

سپاس

آخرین ویرایش:

Amin.no

کاربر vip
vip
کاربر
2016-03-29
241
287
گیلان
:thanx:
درود

۴۳۱ را پیدا کن که در تغذیه شما smd است و با لوکیشن u2 معرفی شده

دو مقاومت به پایه رفرنس ۴۳۱ متصله که یکی بزرگتر از دیگری است و ابتدا و انتهای این دو مقاومت سری به ولتاژ خروجی و گراند متصله
حالا اگه مقاومت بزرگتر را بزرگتر کنی ولتاژ بالا میره و اگه کوچکتر کنی ولتاژ پایین میاد

لذا برای کاهش ولتاژ که حالت اصلی مدار هم حفظ بشه و قادر به برگشت بحالت اولیه باشی یک مقاومت مناسب با مقاومت بزرگتر موازی کن
به این ترتیب هر روزی خواستی بحالت اول برگردونی دراینصورت میدونی با ‍آزاد کردن مقاومت موازی بحالت اولیه برمیگرده.

سپاس

سلام
تشکر از مهندس عزیز بابت راهنمایی بسیار صریح 
با تغییر مقاومت (24k (R18و  کاهش به 10K ولتاژ ثابت 5.01 ولت در خروجی ظاهر شد. 
در منبع تغذیه هایی که از 431 استفاده نمیکنند بایستی پایه فیدبک ایسی تغییر کند؟!
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
:thanx:

سلام
تشکر از مهندس عزیز بابت راهنمایی بسیار صریح 
با تغییر مقاومت (24k (R18و  کاهش به 10K ولتاژ ثابت 5.01 ولت در خروجی ظاهر شد. 
در منبع تغذیه هایی که از 431 استفاده نمیکنند بایستی پایه فیدبک ایسی تغییر کند؟!
سپاس

درود

غالبا در سوئیچینگ از ۴۳۱ استفاده میشه .
درغیراینصورت باید نقشه را مطرح کنی تا پس از بررسی و ارزیابی کافی ، راهکاری تقدیم کنم.

سپاس

Amin.no

کاربر vip
vip
کاربر
2016-03-29
241
287
گیلان
درود

غالبا در سوئیچینگ از ۴۳۱ استفاده میشه .
درغیراینصورت باید نقشه را مطرح کنی تا پس از بررسی و ارزیابی کافی ، راهکاری تقدیم کنم.

سپاس

تشکر فراوان

یک اداپتور مشابه داریم طبق گفته شما  این برد نیز از tl431 استفاده میکنه. با افزایش مقاومت R21 ولتاژ خروجی افزایش پیدا کرد اما جریان بسیار کاهش پیدا کرده. 
علاوه بر افزایش ولتاژ خازن های خروجی آیا باید تغییر دیگری صورت گیرد؟ این افزایش ولتاژ تا چه حدی قابل انجام هست که موجب اسیب دیدن برد نشود ؟ 

سپاس

IMG_20200410_202802_007.jpg
IMG_20200410_202800_649.jpg
Output:5v ...1500mA

آخرین ویرایش:

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
با سلام
بازه ی مجاز برای افزایش و کاهش یک منبع تغذیه سوئیچنگ قدره . چون با کاهش عرض پالس pwm مقدار جریان خروجی دچار تغییر میشه و بسیار افت میکنه. برای مثال من میخواستم منبع تغذیه سویئیچینگ 24ولت 2 آمپر رو متغیر کنم اما زمانی که ولتاژ پایین تر از 12 میومد با جریان کشی دچار افت ولتاژ به صورت ضربان دار میشد
برای متغیر ساختن به چه فاکتور های دیگه ای باید توجه کرد؟

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
با سلام
بازه ی مجاز برای افزایش و کاهش یک منبع تغذیه سوئیچنگ قدره . چون با کاهش عرض پالس pwm مقدار جریان خروجی دچار تغییر میشه و بسیار افت میکنه. برای مثال من میخواستم منبع تغذیه سویئیچینگ 24ولت 2 آمپر رو متغیر کنم اما زمانی که ولتاژ پایین تر از 12 میومد با جریان کشی دچار افت ولتاژ به صورت ضربان دار میشد
برای متغیر ساختن به چه فاکتور های دیگه ای باید توجه کرد؟

سلام
دوست خوبم تا جای که اطلاع دارم . باید دیتاشیت ای سی pwm را تحلیل کنی که در موقع روشن بودن یا خاموش بودن زمان را چه قطعی کنترل میکنه مثلا خازن .
این خازن برای ولتاژ 24 ولت طراحی شده است زمان خاموش و روشن بودن ای سی . وقتی میخواهی ولتاژ خروجی را تغییر بدی مثلا کمترین ولتاژ 8 ولت را تنظیم کردی باید
ظرفیت خازن را طوری انتخاب کنیکه در ولتاژ خروجی نوسان کمتری داشته باشه.
متشکرم

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
952
سلام
دوست خوبم تا جای که اطلاع دارم . باید دیتاشیت ای سی pwm را تحلیل کنی که در موقع روشن بودن یا خاموش بودن زمان را چه قطعی کنترل میکنه مثلا خازن .
این خازن برای ولتاژ 24 ولت طراحی شده است زمان خاموش و روشن بودن ای سی . وقتی میخواهی ولتاژ خروجی را تغییر بدی مثلا کمترین ولتاژ 8 ولت را تنظیم کردی باید
ظرفیت خازن را طوری انتخاب کنیکه در ولتاژ خروجی نوسان کمتری داشته باشه.
متشکرم

دوست من شما مگه پایه ثابت بحث های استاد غزال نیستید؟ اونجا به وضوح گفتن که با تغییر مقاومت های پایه های فیدبک (tl431) ولتاژ تغییر میکنه البته بحث من چطور نیست چون متغیر کردم بحث من بازه مجاز کم و یا زیاد کردن ولتاژ با کارکرد صحیح هست .
در واقع با کاهش عرض پالس 1 نسبت به عرض پالس 0 میزان انرژی منتقل شده در نتیجه ولتاژ کاهش پیدا میکنه تا جایی که انرژی اینقدر پایین میاد که جریان هم به شکل قابل توجهی کم میشه میخواستم بدونم اون نقطه بحرانی در تغذیه های متفاوت چطور مشخص میشه
از اون طرف اگر عرض پالس 1 (روشن بودن) زیاد بشه انرژی در نتیجه جریان و ولتاژ افزایش پیدا میکنه که موارد محدود کننده افزایش ولتاژ خود ای سی تغذیه (توان قابل تحمل و...) ، ولتاژ خازن ها و قطعات ثانویه و سومین محدود کننده چوک سوئچینگ هست
اما سوال من نحوه تشخیص محدودیت هست
با تشکر از همراهی شما

آخرین ویرایش:
بالا