آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: پروتكت بودن آمپلي فاير تورنادو مدلAP-3390

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
با سلام یک امپلی ترورنادو به دستم رسیده که یکی از ترانزیستور های قدرت قسمت امپلی سوخته بود و پروتکت میکرد
بعد از تعویض ترانزیستور در حالت عادی پروتکت نمیکنه اما تا به ورودی کانال سیگنال میدیم پروتکت میکنه ترانزیستورهای کوچک کانال مربوطه رو هم تست کردم به نظر سالم هستند یکسری خازن الکترولیت مشکل داشت تعویض شد تاثیری نداشت
ولتاژ پایه های بیس ترانزیستور ها در حالت بدون ورودی حدود 0.350 ولت dc نشون میده اما ترانزیستور مذکور 0.397 ولت (این ولتاژ القایی ه ؟)
به نظر دوستان کدوم قسمت مشکل داره ایا میتونه مشکل از ای سی 4558 باشه؟
دفعه ی اینده حتما تاپیک مجزا میزنم

~modern~

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-08-18
535
1,115
سمنان
سلام شما باید درایور های اوت پوت را چک کنید و طبقه به طبقه به سمت پری حرکت کنید
ترانزیستور مینیاتوری بین اوتپوت ها رو هم با بتا متر چک کنید

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
این درسته.. عجیبه چرا داغ میکنه

یکسری خازن الکترولیت 10 میکرو فاراد که کوپلینگ پری با امپلی بود خراب بود جالب اینه که یکیشون افزایش ظرفیت داده بود و از 10uf به 27uf رسیده بود با دو تا دستگاه چک کردم کفتم شاید اشتباه شده

sajjad990

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2020-06-01
233
388
26
نیشابور
سلام همکار گرامی. شما پارامتری ولتاژ بگیر از کانال مقابلو با کانال خراب مقایسه کن روی ترانزیستور خراب 3 تا پایه ولتاژ داره. اغلب خرابی ترانزیستور های 3 پایه نزدیک به ترانزیستور کتابیه

saveh2

کاربر vip
کاربر
2011-01-26
190
209
یزد
سلام.وقتی روی 3تا پایه ترانزیستور ولت زیاد داریم یا خود ترانزیستور های قدرت (مثبت ومنفی) ویا مسیر پایه های کناری ترانزیستور که اکثرا ترانزیستور های کوچک خراب میشن. اون ها رو باید بیرون از مدار چک کنی چون وقتی خراب میشن روی برد نشون نمیدن باید از برد بیاری بیرون وتست کنی تا مشص بشه در ضمن مقاومت وزنر تو مسیر هم چک کن

chonglong

VIP+ افتخاری
کاربر
2014-03-03
432
539
کرمانشاه
یکسری خازن الکترولیت 10 میکرو فاراد که کوپلینگ پری با امپلی بود خراب بود جالب اینه که یکیشون افزایش ظرفیت داده بود و از 10uf به 27uf رسیده بود با دو تا دستگاه چک کردم کفتم شاید اشتباه شده

اینم عجیب بوده... ندیدم تا حالا در این حد افزایش ظرفیت... ولی این ایراد ربطی به این خازن نداره... طبق فرمایشات دوستان شما 4 کانال قرینه داری... ابتدا ولتاژ روی ترانزیستورهای بزرگ به خصوص ولتاژ روی بیس و کلکتور رو نسبت به زمین مدار اندازه بگیر با هم مقایسه کن.. این خیلی مهمه... قاعدتا بایاس مدار به هم خورده که ترانزیستورها داغ میکنن

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
475
950
سلام همکار گرامی. شما پارامتری ولتاژ بگیر از کانال مقابلو با کانال خراب مقایسه کن روی ترانزیستور خراب 3 تا پایه ولتاژ داره. اغلب خرابی ترانزیستور های 3 پایه نزدیک به ترانزیستور کتابیه

درود. داغ نمیکنه فقط پروتکت میکنه کل ترانزیستور های کوچیک هم سالم سالمه خازن های عدسی و مقاومت ها هم سالمه
توی ولوم زیاد اگر سیکنال برسه به کانال مربوطه سریع پروتکت میکنه حتی اگر به جک صدا دست هم بخوره پروتکت میشه اما تو ولوم گین پایین اگه به بلندگو وصل بشه پروتکت میکنه
خرابی چه چیزی میتونه باعث بشه این مورد بشه بنظرم جای اشتباهی رو میگردم (یه امپلی دیگه داشتم که همه ی ماسفت های قدرتش سوخته بود تعویض کردم دوباره جریان میکشید و داغ میکرد و میخواست بسوزه خیلی رو تغذیه کار کردم ولی متوجه نشدم دادم همکار مثل اینکه یک ترانزیستور قدرت قسمت امپلی خراب بوده جریان میکشیده اخر هم نفهمیدم چرا پروتکت نمیکرده احساس میکنم این هم ایراد جای دیگه ای هست)
ور ضمن اینم عکس خازن
یکیشون افزایش ظرفیت داده بود و از 10uf به 27uf رسیده بود
۲۰۲۱۰۹۱۵_۱۳۲۸۴۴.jpg

بالا