آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اتو ترانس...

saed12

کاربر vip
کاربر
2009-03-07
24
23
سلام
یک اتوترانس دارم که دو سر ثابت داره و مابین انها چند تا سر داره که توسط سلکتور انتخاب میشن.
لازم به ذکر است تمامی پایه ها به هم ارتباط الکتریکی دارند
1- ایا این ترانس یک تقویت کننده (افزاینده) است؟
2- پس چرا به دو پایه کناری 220 میدم خروجی ماکزیمم 205 ولت میده؟
3-ترتیب سیم بندیش چطوره؟
یک ازیر داره اونم به صدا در میاد فک کنم اون برا اضافه ولتاژ هست
این رو من از ضایعاتی خریدم میخوام بصورت ترانس ایزوله استفاده کنم ولی چون اتوترانسه ایزوله نمیده؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنین

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام
یک اتوترانس دارم که دو سر ثابت داره و مابین انها چند تا سر داره که توسط سلکتور انتخاب میشن.
لازم به ذکر است تمامی پایه ها به هم ارتباط الکتریکی دارند
1- ایا این ترانس یک تقویت کننده (افزاینده) است؟
2- پس چرا به دو پایه کناری 220 میدم خروجی ماکزیمم 205 ولت میده؟
3-ترتیب سیم بندیش چطوره؟
یک ازیر داره اونم به صدا در میاد فک کنم اون برا اضافه ولتاژ هست
این رو من از ضایعاتی خریدم میخوام بصورت ترانس ایزوله استفاده کنم ولی چون اتوترانسه ایزوله نمیده؟؟
ممنون میشم راهنماییم کنین

درود

میخوای ایزوله بگیری که میدونی نمیده ولی راهنمایی میخوای ؟
برای چه هدفی از نمایی میخوای .

اگه میخوای تقویت کنه باید ولتاژ ۲۲۰ ولت را به سیم پیچی که میگی ۲۰۵ ولت بدی و از سیم پیچی که گفتی به ۲۲۰ ولت متصل کردی باید ولتاژ خروجی بگیری.

اگه یک اتو ترانس بکشی و سرها را با شماره یا حرف مشخص کنی به کجا متصل شده روش استفاده رو بهت میگم .

سپاس

saed12

کاربر vip
کاربر
2009-03-07
24
23
ابی ها به سلکتور وصل شده بودند
فکر کنم سلکتور به ورودی وصل میشه و خروجی همون سیم لاکی های کناری هستن؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

درود

اولا مشخص نیست و باید در کنار دست خودتون یا جسمی که حجم مشخصی داره عکس میگرفتی تا حجمش مشخص بشه

ثانیا پاسخ سوال ها رو ندادی
باید سیم پیچ اتو ترانس را بکشی و مشخص کنی سیم ها به کجا متصله و هر سیم را با عدد یا حرف مشخص کنی تا بهت بگم چجوری استفاده کنی

کاری که گفتم انجام دادی برای جابجایی ولتاژ ۲۲۰ و خروجی ؟
چه هدفی داری و میخوای چکارش کنی ؟
چند کیلو واته ؟
میتونی با تغیییراتی برای جوشکاری ازش استفاده کنی.
سیم مشترک سلکتور را مشخص کن .
دو سیم که با وارنیش صورتی از ترانس خارج شده ولتاژ خروجی است
و یکی از دو سیم که کوتاه است و همچنین پایه مشترک سلکتور بعنوان ورودی است و باید به برق شهر متصل بشه

سلکتور روی ۲۲۰ باشه و دو سیم ورودی که معرفی کردم را به برق شهر متصل کن که خروجی هم ۲۲۰ هست
حالا سلکتور را روی ۲۰۰ و سپس ۱۸۰ بگذار تا ببینی ولتاژ خروجی زیاد میشه و ۲۴۰ و ۲۶۰ و غیره میشه
سپاس
ترانس من-1.jpg

آخرین ویرایش:

saed12

کاربر vip
کاربر
2009-03-07
24
23
همونطور که فرمودین خروجی همون دوتای کناری صورتی هستن و ورودی باید به پایه مشترک سلکتور و یکی از همون پایه های کناری وصل بشه و عمل افزایش ولتاژ را انجام بده (چون یک سر باید بین ورودی مشترک باشد)
تصویر ترانس.png
اول میخواستم از حالت یک به یک استفاده کنم ولی چون سیم پیچ اولیه و ثانویه مستقل نداره نمیشه برق ایزوله ازش گرفت حالا جمش میکنم سالکتور میزارم روش و با یک ترانس ایزوله عوضش میکنم
از راهنمایی و لطف حضرتعالی نهایت قدر سپاسگزارم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
همونطور که فرمودین خروجی همون دوتای کناری صورتی هستن و ورودی باید به پایه مشترک سلکتور و یکی از همون پایه های کناری وصل بشه و عمل افزایش ولتاژ را انجام بده (چون یک سر باید بین ورودی مشترک باشد)
مشاهده فایل‌پیوست 164430
اول میخواستم از حالت یک به یک استفاده کنم ولی چون سیم پیچ اولیه و ثانویه مستقل نداره نمیشه برق ایزوله ازش گرفت حالا جمش میکنم سالکتور میزارم روش و با یک ترانس ایزوله عوضش میکنم
از راهنمایی و لطف حضرتعالی نهایت قدر سپاسگزارم

درود

ترانس ایزوله بسادگی پیدا نمیشه و غالبا میپیچند.

اگه عکس واضح ارسال کنید که مقدار فضای خالی مشخص باشه شاید همین ترانس با تغییرات و سیم پیچی مختصر قابل تبدیل به ایزوله باشه
و اگه نمونه تقریبا مشابهی تهیه کنی بدون سیم پیچی مجدد هم ترانس ایزوله و قویتر بدست میاد .

نفرمودید چند کیلو واته؟
ضمنا این نقشه ثمری نداره ولی دیگه نیاز نیست چون بنظر میرسه متوجه شدی چجوری استفاده کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

saed12

کاربر vip
کاربر
2009-03-07
24
23
بله - ولی کیلو وات روش چیزی ننوشته ...
چشم مغازه تعطیله هر وقت تونستم چند تا عکس بحضورتان تقدیم میکنم ولی استاد برای ایزوله کردن باید سیم پیچ ثانویه براش بپیچیم؟؟
ممنون از شما..

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بله - ولی کیلو وات روش چیزی ننوشته ...
چشم مغازه تعطیله هر وقت تونستم چند تا عکس بحضورتان تقدیم میکنم ولی استاد برای ایزوله کردن باید سیم پیچ ثانویه براش بپیچیم؟؟
ممنون از شما..

درود

اولا در لیبل پشت یا قاب جلو حتما قدرت ترانس را اعلام کرده
اگر تصویر واضح و در کنار حجم مشخصی بود قابل برآورد بود.

و برای دستیابی به ترانس ایزوله دو راه داره.
۱- فضای خالی هسته ترانس مشخص بشه تا بخشی از سیم پیچ را باز کنید و ثانویه را بپیچید که ساده و با تعداد دور نهایتا ۳۰۰ دور است

۲- ترانس دیگری با حجم مشابه تهیه فرمایید که بدون نیاز به سیم پیچی مجدد صاحب ترانس ایزوله شوید .

سپاس

saed12

کاربر vip
کاربر
2009-03-07
24
23
حتما عکس میگیرم و ارسال میکنم و با مساعدت شما یک ترانس ایزوله درست میکنیم
با تشکرات فراوان

• Like
بالا