آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اخبار: شروع ثبت نام کلاس های آموزش الکترونیک استاد غزال

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
باسلام وعرض ادب.چند تا سوال:
1- سطح دوره؟
2-آیا مباحث الکترونیک عمومی فقط بیان می شه یا مباحث کاربردی تعمیرات هم هست؟
3-هزینه دوره؟
تشکر فراوان از شما واستاد غزال

درود

ضمن تقدیر از اغراق جناب habbib عزیز

پاسخ ۱- تقریبا پاسخ سوالات شما رو قبلا تقدیم کردم جز اینکه مطالب آموزشی فارغ از سطح تحصیلات و مشابه شیوه ای که در پست های آموزشی من ملاحظه میفرمایید ولی با رعایت ترتیب و خارج از آشفتگی مطرح میشه و اساسا فلسفه ضرورت کلاس ها هم همینه که اگر معلم ریاضی جزر را قبل از ضرب و تقسیم آموزش دهد قابل درک نیست اما رعایت اولویت ها فقط در کلاس های هدفمند مقدوره نه در سوالاتی که در تاپیک های آشفته مطرح میشه .

و مهمتر اینکه آموزش کلاسیک ، در زمان کافی صورت میپذیرد زیرا تقبل هزینه برگزاری کلاس ها ، مسئولیت ویژه ای متوجه مدرس و جملگی مسئولین محترم میسازد و با آموزش داوطلبانه و خیرخواهانه که تخصیص فرصت کافی را محال میسازد بسیار متفاوت است.

اما مطالب آموزشی برای سیکل و دیپلمه غیرفنی و دکترای الکترونیک قابل استفاده است .

زیرا تا زمانیکه روابط ریاضی و فرمول ها درک و هضم نگردند قابل استفاده نیستند و بدلیل شیوه ناصحیح آموزش عالی که درک مفاهیم و روابط و فرمول های فنی را بسیاردشوار میسازد لذا همانطورکه همگی مطلعیم تقریبا هیچیک از فارغ التحصیلان رشته های فنی خصوصا الکترونیک به صرف تحصیل قادر به استفاده از علوم کلاسیک دانشگاهی نیستند .( صرفنظر از استثناء)

به همین علت زمانیکه همان مفاهیم و قواعد و فرمول ها با زبان ساده و عامیانه مطرح میشه برای هر سطح تحصیلاتی ، تازگی داره و بسادگی درک میشه و لذا در جریان آموزش تفاوتی بین دکترای الکترونیک و سیکل و دیپلمه غیر الکترونیک وجود نداره .

و البته بدیهی است که فارغ التحصیلان الکترونیک ، پس از این دوره که قادر به هضم محفوظات دانشگاهی هستند در سطح بسیار وسیع تری توانمند گردیده و قادرند از قواعدی که قبلا درک نمیشد هم استفاده کنند ، لذا تفاوت سطح تحصیلات ، پس از این دوره بروز خواهد کرد و در جریان آموزش تاثیری ندارد

پاسخ ۲-
هدف این دوره آموزش الکترونیک ، توانایی ویژه تعمیر و توانایی تحلیل نقشه هاست.

البته تعمیر با شیوه تعویض تصادفی قطعات ، بی ارزش است زیرا اگر موفق شوید قطعا با صرف وقت زیاد و هزینه های بیمورد و تهیه قطعات غیرضروری ، خسارت قابل توجهی به دستگاه و اعتبار خود نیز وارد میکنید.
اما با روش های ساده که نمونه های فراوانی از آن در تاپیک های مختلف منعکس است ملاحظه میفرمایید که قادریم با روش های ساده و علمی قطعه معیوب را داخل مدار شناسایی و اگر قطعه ای را خارج میکنیم باید معیوب باشد .

درست است که ادعای بزرگی است اما به استناد تاپیک هایی که دستگاه های معیوب با این شیوه تعمیر شده بوضوح قابل اعتماد و اثبات است و ملاحظه میفرمایید که فقط و فقط قطعه معیوب خارج و تعویض شده.

و در این دوره خواهیم دید که رسیدن به این توانایی دشوار نیست
اما نیاز به توانایی نسبی تحلیل نقشه ها و آشنایی با رفتار قطعات و شیوه عیب یابی داخل مدار داریم که از وظایف من است و مکلف به آموزش و تدریس این موارد هستم و آموزش خواهم داد .

پاسخ ۳ - بابت هزینه

هرچند در پست های قبل ، در این خصوص توضیح کافی تقدیم کردم ، اما کپی آن بشرح زیر است .

با توجه به پیشنهاد خوبی که مطرح شد و قرار شد علاقمندان محترم مشخصات خود را اعلام فرمایند تا بمحض حصول شرایط از طریق پیامک مطلع گردند ، به این ترتیب تکلیف مهمترین مشکل نیز معین خواهد شد.

زیرا تعداد علاقمندان بدلایل زیر ، تعیین کننده است و از مهمترین موانع محسوب میگردد
بطوریکه اگه تعداد علاقمندان ، قابل توجه نباشه هزینه های سایت و آمادگی کلاس ها که ببن تعداد علاقمندان محترم تقسیم میشه با شهریه معقول و مناسب تامین نمیشه و دراینصورت برگزاری کلاس ها با شهریه سنگین میسر میگردد که قطعا قابل تحمل نیست و لذا منتفی خواهد شد و به این ترتیب هر چقدر تعداد بیشتری ثبت نام شود میزان شهریه ناچیزتر خواهد شد.

البته بنظر نمیرسه تعداد ثبت نام کمتر از انتظار باشه و از این نظر با مشکلی مواجه بشه ، اما در هر صورت از موانع برگزاری و شروع کلاس هاست که با تعداد پیام ها مشخص خواهد شد.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

موارد مهم آموزش بشرح زیر است.

پس از جلسات مقدماتی آشنایی با قطعات

۱- تشخیص قطعه معیوب بدون خارج کردن قطعات سالم

در این دوره ، همان روش متفاوتی که همواره در تاپیک های مختلف از آنها استفاده کرده ام آموزش خواهم داد.
بطوریکه قطعات و بخش های مختلف یکدستگاه داخل مدار تست میشه و اگر قطعه ای خارج کنیم باید حتما معیوب باشه،

یعنی تابوی بزرگ در این شیوه اینه که قطعه ای را از سیستم خارج کنید و ببینید سالمه و کار بیهوده ای کردید.

باوجودیکه در تعمیر غیرمستقیم در انجمن ، مهارت و صداقت متقاضی تاثیر شدیدی در توفیق تاپیک داره و اگه متقاضی به هر دلیلی بدرستی گزارش نکنه بدیهی است که قادر به ارزیابی و تشخیص دقیق عیب نخواهم بود و بسیار متفاوت با تعمیر مستقیم است که اندازه گیری ها و تست ها توسط خودمان انجام شود ، معذالک کارآیی و توانایی این روش را در تاپیک های مختلف و فراوانی اثبات کردم و ملاحظه فرموده اید.

بعنوان مثال تست آپ امپ داخل مدار بسادگی میتونه سلامت آپ امپ های هر آی سی را تشخیص بده .
و علاوه بر آی سی های آپ امپ ، آی سی های فراوانی مانند آی سی آمپلیفایر و ورتیکال و غیره دارای آپ امپ هستند و بسادگی قابل تست .

تست دقیق ترانزیستور داخل مدار نیز از دیگر شیوه های انحصاری و بسیار ساده ای است که خواهید آموخت و البته با شیوه های رایج فرق اساسی داره .

۲- افزایش طول عمر
افزایش طول عمر دستگاه ها از دیگر موارد آموزش است

۳- افزایش کیفیت
افزایش کیفیت سیستم های الکترونیکی از دیگر موارد آموزش است که در تاپیک ها قابل اجرا نبوده .
زیرا کلیه اقدامات باید توسط یکنفر انجام شود و لذا با گزارش متقاضی قابل اجرا نیست .
با این شیوه قادریم مثلا قدرت و کیفیت معتبرترین آمپلیفایرها را افزایش دهیم
بگونه ای که بتوانیم حتی آمپلیفایرهای معتبر آمریکایی یا ژاپنی را با همان قطعات و طراحی و با تغییرات بسیار جزئی ( و بدون تعویض آی سی و ترانزیستور ) بگونه ای اصلاح کنیم که قدرت و کیفیت آنها افزایش یابد و در مواردی تا دو برابر هم افزایش می یابد .

درسته باورکردنی بنظر نمیرسه که بتوانیم با تغییر جزئی به این هدف برسیم اما اتفاقا بسیار ساده است و در پست بعدی ثابت میکنم که این روش کاملا علمی و معقول و منطقی است بطوریکه سال ها تجربه و استفاده کردم.

۴- تحلیل نقشه ها:
مهمترین قدرت تعمیرکار در توانایی تحلیل نقشه است و در صورت تحلیل ، علاوه بر اینکه قادریم بسیار ساده تر و سریعتر و ارزان تر تعمیر کنیم ضمنا قادریم از ابتکاراتی نیز استفاده کنیم و لذا فراگیری روش تحلیل از دیگر موارد آموزش این دوره است.

توانایی تعمیرکار با شیوه فوق به نحوی است که تعمیرگاهم در مدت بیش از ۴۰ سال ، خدمات الکترونیکی صوتی و تصویری و صنعتی را با ضمانت ۶ ماه ارائه کرده و در کل کشور بی سابقه و بی رقیب بوده است چنانکه هیچیک از شرکت های طرف قراردادم در اولین برخورد باور نکردند درحالیکه در صورت تقبل هزینهٔ اضافی ، برخی از دستگاه های صنعتی تا ۵ سال هم گارانتی شده و میشه

در پست بعد اثبات خواهم کرد چرا میتوانیم بسادگی کیفیت معتبرترین دستگاه های آمریکایی و اروپایی و ژاپنی را هم افزایش دهیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

heical

کاربر
2011-05-13
306
531
چقدر عالی.
استاد کاش برای افراد مبتدی مثل بنده هم کلاس می گذاشتید تا پله به پله بتونیم در این مسیر رشد کنیم. مثلا روش تحلیل مسیر جریان در یک مدار یا خیلی چیزای دیگه رو یاد بگیریم که فکر می کنم در تحلیل مدار بسیار مهم باشه. من نمی دونم سطح این کلاستون در چه حدی هست ولی تصورم اینه که برای عزیزانی هست که حرفه اس هستن.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
چقدر عالی.
استاد کاش برای افراد مبتدی مثل بنده هم کلاس می گذاشتید تا پله به پله بتونیم در این مسیر رشد کنیم. مثلا روش تحلیل مسیر جریان در یک مدار یا خیلی چیزای دیگه رو یاد بگیریم که فکر می کنم در تحلیل مدار بسیار مهم باشه. من نمی دونم سطح این کلاستون در چه حدی هست ولی تصورم اینه که برای عزیزانی هست که حرفه اس هستن.

درود

اگرچه آشنایی با قطعات الکترونیک ، در اولین جلسات این دوره مطرح میشه اما ازآنجاکه اغلب علاقمندان آشنایی مختصری دارند لذا در پست ۱۱ اشاره نکرده بودم که ویرایش و اضافه کردم اما بدیهی است که اولین جلسات این دوره بابت آشنایی با قطعات الکترونیک تشکیل میشه.

در پست ۱۱ توضیح دادم که مطالب ، بسیار ساده و عامیانه است به نحوی که چه سیکل و چه دیپلم و چه دکترای الکترونیک یا غیر الکترونیک داشته باشید قابل فهم است.

اساسا ازآنجا که تعداد قابل توجهی از کاربران محترم دارای تحصیلات فوق لیسانس الکترونیک یا رشته های مرتبط و یا نامرتبط هستند که برخی از آنها فعالیت موثر دارند و غالبا فعالیتی ندارند و گمنام هستند و تعداد قابل توجهی دارای تحصیلات سیکل و دیپلم نامرتبط هستند و به این ترتیب باوجودیکه سطح تحصیلات ، بسیار متفاوت است معذالک ملاحظه میفرمایید که جملگی بی صبرانه مشتاق برگزاری این دوره هستند و بروشنی کیفیت آموزش و شدت رضایت جملگی علاقمندان در مقاطع تحصیلی مختلف را اثبات میکند .

نمونه هایی از نحوه آموزش در تاپیک های آموزشی وجود داره با این تفاوت که آشفته و خارج از سلسله مراتب و بر پایه توانایی و سوال متقاضی مطرح شده و لذا برای علاقمندانی که مطالب قبلی را مطالعه نکرده باشند قابل فهم نیست

و اتفاقا در پست ۱۱ ، جزر و ضرب و تقسیم را برای تدریس معلم ریاضی بعنوان مثال مشابه مثال زدم که اگر در کلاس آشنایی با قطعات الکترونیک که اولین و ابتدایی ترین مطالب این دوره است شرکت نکرده باشید و بخواهید در کلاس تحلیل نقشه ها شرکت کنید شبیه آنست که برای آموزش ریاضی ، قبل از جلسه ضرب و تقسیم در کلاس جزر شرکت کنید که قابل فهم نخواهد بود .

البته اغلب علاقمندان آشنایی نسبی و مختصری با قطعات الکترونیک دارند اما روش من متفاوته و اگر قطعاتی را در تاپیک ها مطرح کرده باشم به همان طریق است .

با این تفاوت که تاپیک ها کاملا داوطلبانه و آزاد و در زمان فراغت و فارغ از هر گونه مسئولیتی تنظیم شده و لذا غالبا در فرصت ناکافی مطرح شده اما با توجه به برگزاری دوره که مسئولیتی متوجه من و مسئولین محترم مربوطه ساخته ، مکلف به اختصاص وقت کافی و فراهم ساختن مقدمات لازم خواهیم شد که کیفیت برتر و کاملتر مطالب را قابل تصور میسازد

اتقاقا یکی از دغدغه های من مطالبی است که قبلا مطرح کردم و ممکنه خسته کننده باشه ، اما ازآنجاکه کلاس ها غیر حضوری است موجب کسالت و خستگی نمیشه و علاقمندانی که اطلاع کافی از مطالب اون جلسه دارند ، میتونن از اون جلسه استفاده نکنند

و البته بعید بنظر میرسه زیرا همانطور که اشاره کردم اگر مطالبی قبلا مطرح کرده باشم ، غالبا در فرصت کوتاه و ناکافی مطرح شده و در این دوره در فرصت کافی با کیفیت عالی تر و کاملتر مطرح خواهد شد .

سپاس

آخرین ویرایش:

amir*as

کاربر vip
کاربر
2020-03-07
123
231
باسلام ودرود خدمت استاد غزال ودیگرمدیران انجمن که در راه اندازی این بخش زحمت می کشند توضیحات استاد غزال کامل وبدون نقص بود به اعتقاد بنده ولی سوالی برای بنده ایجاد شد آن اینکه بعدازشروع کلاس آموزش که حتما بصورت تاپیک می باشد آیاارسال تاپیک ها درساعت معینی انجام می شود یاخیرماباید همواره سایتوچک کنیم ببینیم درس جدیددرسایت قرارداده شده یاخیرکه البته زمان ارسال تاپیک ها اگر مشخص باشدماراس ساعت پیگیرمطالب خواهیم بوداگرسوالم بی موردبودعذر خواهی میکنم.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
[SUB]با سلام : و با تشکر از استاد غزال و کلیه دوستانی که امکانات این امر خطیر را فراهم نموده اند !!:iran::[/SUB]

۲۰۲۰۰۳۳۰_۱۹۰۵۵۴.png

به امید خدا داریم به آرزوی دیرینه خودمون میرسیم

لطفا دوستان سریعتر اعلام آمادگی کنید تا تو این شرایط قرنطینگی و کرونا بهترین بهره رو بتونیم ببریم

تشکر از دوستان گرامی

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود

افزایش قدرت و کیفیت معتبرترین دستگاه ها
یکی از موارد آموزش در این دوره افزایش کیفیت سیستم های الکترونیکی است بنحوی که مثلا قادر به تقویت قدرت و کیفیت صدای معتبرترین دستگاه های آمریکایی و ژاپنی هم هستیم که در نگاه اول ادعای واهی و باورنکردنی بنظر میرسه اما بدلایل زیر بسبار بدیهی و باورکردنی است و بسادگی به مهارت لازم خواهید رسید چرا ؟

چون کلیه دستگاههای تولیدی با قطعاتی ساخته میشه که دارای تلرانس هستند یعنی مشخصه های مقاومت و خازن و سلف و غیره با مقدار واقعی آن متفاوت است و مقدار خطا در دیتاشیت مشخص میشه .

بنحوی که مثلا مقاومت های دقیق تر که با ۵ رنگ عرضه میشه بسیار گرانتر است و درصورتیکه دستگاه ها با این قطعات بسیار گرانتر تولید بشه دراینصورت :
اولا : هر دستگاه با قیمت چندین برابر تولید میشه و مقرون بصرفه نیست .

ثانیا هرچند قطعات گرانقیمت دارای خطا و تلرانس کمتری هستند اما همان ها هم دارای خطا و تلرانس هستند .

بنابرین طراح نقشه بناگزیر باید بگونه ای طراحی کنه که خطای قطعات موجب بروز اختلال نشود .
و به این دلیل ناگزیر است دستگاه را با بازدهی و بهره کمتری طراحی کنه که با مقاومت ۱ کیلو که ممکنه از ۱،۱ کیلو تا ۱،۳ کیلو باشه هم کار کنه مگر قطعات بخش های هر دستگاه را با تستهای عملی نصب کنه تا از اختلال ناشی از حداکثر کیفیت و بازدهی ، پیشگیری کنه که مقرون بصرفه نیست و محاله

مثال :
فرض کنید یک ترانزیستور ، شبیه کانال آب است و لذا دریچه این کانال شبیه بیس است و بتواند تا ۲ متر بالا برود و کانال را باز کند
بنابرین بهترین حالت تقویت مثبت و منفی برای این کانال آنست که دریچه را در حد وسط یعنی روی ۱ متر تنظیم کنیم تا قادر باشه برای تغییرات ۱ متر در جهت پایین ( سیگنال منفی ۱ ولتی ) و ۱ متر در جهت بالا ( سیگنال مثبت ۱ ولتی ) بدون اختلالی کار کنه و دراینصورت میتونه سیگنال ۱ متر منفی و ۱ متر مثبت را تقویت کنه .

اما اگر قطعاتی که قرار است دریچه را روی ۱ متر تنظیم کنه خطا یا تلرانس داشته باشه بطوریکه دریچه بواسطه خطاهای قطعات ممکنه بین نیم متر تا ۱،۵ متر قرار بگیره در اینصورت دریچه این کانال با برخی از قطعات روی نیم متر و یا ۱ متر و یا ۱،۲ متر و یا نهایتا ۱،۵ متر قرار میگیره .

حالا اگه همان سیگنال ۱ متری مثبت و منفی را به دریچه بدهیم ممکنه از یکطرف کم بیاره.

مثلا اگه روی نیم متر قرار بگیره ، از یکطرف برای سیگنال مثبت ۱متری بسمت بالا مشکلی نداره اما وقتی سیگنال منفی ۱ متری بسمت پایین ببینه چه اتفاقی میافته ؟
قطعا دریچه خرد میشه چون بیشتر از نیم متر پایین نمیره و به کف کانال گیر میکنه و اگه بخواهیم ۱ متر با زور پایین ببریم میخواد نیم متر داخل زمین فرو بره که منجر به صدمه و خرابی کانال میشه ،
چاره چیست ؟

ازانجاکه بواسطه خطای قطعات نمیدانیم دریچه در چه ارتفاعی قرار میگیره و فقط میدونیم بصورت تصادفی متناسب با خطاها بین نیم متر الی ۱،۵ متر قرار میگیره لذا مجبوریم سیگنال نیم متری به دریچه یا بیس بدهیم تا دریچه در هر نقطه ای بین این محدوده قرار بگیره با اختلالی مواجه نباشیم .

به این ترتیب در تولید انبوه هیچ چاره ای جز کاهش بازدهی و کاهش قدرت و کیفیت ندارند .

مگر آنکه دستگاه ها را بصورت دستی و غیراتوماتیک تولید کنند تا با آزمایش تک تک بخش های هر دستگاه بتوانیم از حداکثر توانایی ترانزیستورها و آی سی ها استفاده کنیم که بهیچ عنوان ممکن نیست زیرا سود تولید کننده در تولید سریع ماشینی است نه تولید دستی و آهسته .

اما اگر تعمیرکار برای افزایش قدرت و کیفیت دستگاه ها حدود یک یا ۲ ساعت هم وقت صرف کند برایش بسیار سودآور است و اعتبار قابل توجهی کسب خواهد کرد .

تصور کنید اگر بتوانید قدرت و کیفیت یکدستگاه امریکایی را بهبود بخشید چه شهرت چشمگیری بهمراه دارد؟

من زمانیکه دانشجو بودم و وقتی یکی از اساتید الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ، رادیو ضبط استریو ژاپنی و پر قدرت خود را جهت تعمیر بمن سپرد و گفتم آیا مایل هستی قدرت و کیفیت آنرا به حدود ۲ برابر تقویت کنم ؟

بهیچ عنوان باور نکرد و نیشخندی زد و وقتی زمان تحویل به وی گفتم باید از بلندگوی قوی تری استفاده کنی وگرنه با ولوم بالا میسوزه ، با ناباوری و ریشخند گفت میخوام بسوزونم و ولوم را زیاد کرد و گفت ببینم چجوری عیب میکنه و ناگهان صدای پرقدرت و وحشتناکی بلند شد و یک بلندگو سوخت و لحظاتی انگشت بدهان شد و سکوت مطلق کرد و بمن خیره شد و نهایتا گفت مگه ممکنه ؟!!

که با اشتیاق شدید و حسرت ، روش کار و دلایل فوق را شنید و شیفته شد و باور کرد که

اولا اصلاح معتبرترین دستگاه ها هم مقدوره
ثانیا نیاز به قطعه و هزینه ای هم نداره و فقط با صرف وقت حدود یکساعت و با روش ساده ای که در این دوره آموزش خواهم داد شاهد این معجزه خواهیم بود

سپاس
[

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود

افزایش قدرت و کیفیت معتبرترین دستگاه ها
یکی از موارد آموزش در این دوره افزایش کیفیت سیستم های الکترونیکی است بنحوی که مثلا قادر به تقویت قدرت و کیفیت صدای معتبرترین دستگاه های آمریکایی و ژاپنی هم هستیم که در نگاه اول ادعای واهی و باورنکردنی بنظر میرسه اما بدلایل زیر بسبار بدیهی و باورکردنی است و بسادگی به مهارت لازم خواهید رسید چرا ؟

چون کلیه دستگاههای تولیدی با قطعاتی ساخته میشه که دارای تلرانس هستند یعنی مشخصه های مقاومت و خازن و سلف و غیره با مقدار واقعی آن متفاوت است و مقدار خطا در دیتاشیت مشخص میشه .

بنحوی که مثلا مقاومت های دقیق تر که با ۵ رنگ عرضه میشه بسیار گرانتر است و درصورتیکه دستگاه ها با این قطعات بسیار گرانتر تولید بشه دراینصورت :
اولا : هر دستگاه با قیمت چندین برابر تولید میشه و مقرون بصرفه نیست .

ثانیا هرچند قطعات گرانقیمت دارای خطا و تلرانس کمتری هستند اما همان ها هم دارای خطا و تلرانس هستند .

بنابرین طراح نقشه بناگزیر باید بگونه ای طراحی کنه که خطای قطعات موجب بروز اختلال نشود .
و به این دلیل ناگزیر است دستگاه را با بازدهی و بهره کمتری طراحی کنه که با مقاومت ۱ کیلو که ممکنه از ۱،۱ کیلو تا ۱،۳ کیلو باشه هم کار کنه مگر قطعات بخش های هر دستگاه را با تستهای عملی نصب کنه تا از اختلال ناشی از حداکثر کیفیت و بازدهی ، پیشگیری کنه که مقرون بصرفه نیست و محاله

مثال :
فرض کنید یک ترانزیستور ، شبیه کانال آب است و لذا دریچه این کانال شبیه بیس است و بتواند تا ۲ متر بالا برود و کانال را باز کند
بنابرین بهترین حالت تقویت مثبت و منفی برای این کانال آنست که دریچه را در حد وسط یعنی روی ۱ متر تنظیم کنیم تا قادر باشه برای تغییرات ۱ متر در جهت پایین ( سیگنال منفی ۱ ولتی ) و ۱ متر در جهت بالا ( سیگنال مثبت ۱ ولتی ) بدون اختلالی کار کنه و دراینصورت میتونه سیگنال ۱ متر منفی و ۱ متر مثبت را تقویت کنه .

اما اگر قطعاتی که قرار است دریچه را روی ۱ متر تنظیم کنه خطا یا تلرانس داشته باشه بطوریکه دریچه بواسطه خطاهای قطعات ممکنه بین نیم متر تا ۱،۵ متر قرار بگیره در اینصورت دریچه این کانال با برخی از قطعات روی نیم متر و یا ۱ متر و یا ۱،۲ متر و یا نهایتا ۱،۵ متر قرار میگیره .

حالا اگه همان سیگنال ۱ متری مثبت و منفی را به دریچه بدهیم ممکنه از یکطرف کم بیاره.

مثلا اگه روی نیم متر قرار بگیره ، از یکطرف برای سیگنال مثبت ۱متری بسمت بالا مشکلی نداره اما وقتی سیگنال منفی ۱ متری بسمت پایین ببینه چه اتفاقی میافته ؟
قطعا دریچه خرد میشه چون بیشتر از نیم متر پایین نمیره و به کف کانال گیر میکنه و اگه بخواهیم ۱ متر با زور پایین ببریم میخواد نیم متر داخل زمین فرو بره که منجر به صدمه و خرابی کانال میشه ،
چاره چیست ؟

ازانجاکه بواسطه خطای قطعات نمیدانیم دریچه در چه ارتفاعی قرار میگیره و فقط میدونیم بصورت تصادفی متناسب با خطاها بین نیم متر الی ۱،۵ متر قرار میگیره لذا مجبوریم سیگنال نیم متری به دریچه یا بیس بدهیم تا دریچه در هر نقطه ای بین این محدوده قرار بگیره با اختلالی مواجه نباشیم .

به این ترتیب در تولید انبوه هیچ چاره ای جز کاهش بازدهی و کاهش قدرت و کیفیت ندارند .

مگر آنکه دستگاه ها را بصورت دستی و غیراتوماتیک تولید کنند تا با آزمایش تک تک بخش های هر دستگاه بتوانیم از حداکثر توانایی ترانزیستورها و آی سی ها استفاده کنیم که بهیچ عنوان ممکن نیست زیرا سود تولید کننده در تولید سریع ماشینی است نه تولید دستی و آهسته .

اما اگر تعمیرکار برای افزایش قدرت و کیفیت دستگاه ها حدود یک یا ۲ ساعت هم وقت صرف کند برایش بسیار سودآور است و اعتبار قابل توجهی کسب خواهد کرد .

تصور کنید اگر بتوانید قدرت و کیفیت یکدستگاه امریکایی را بهبود بخشید چه شهرت چشمگیری بهمراه دارد؟

من زمانیکه دانشجو بودم و وقتی یکی از اساتید الکترونیک دانشگاه علم و صنعت ، رادیو ضبط استریو ژاپنی و پر قدرت خود را جهت تعمیر بمن سپرد و گفتم آیا مایل هستی قدرت و کیفیت آنرا به حدود ۲ برابر تقویت کنم ؟

بهیچ عنوان باور نکرد و نیشخندی زد و وقتی زمان تحویل به وی گفتم باید از بلندگوی قوی تری استفاده کنی وگرنه با ولوم بالا میسوزه ، با ناباوری و ریشخند گفت میخوام بسوزونم و ولوم را زیاد کرد و گفت ببینم چجوری عیب میکنه و ناگهان صدای پرقدرت و وحشتناکی بلند شد و یک بلندگو سوخت و لحظاتی انگشت بدهان شد و سکوت مطلق کرد و بمن خیره شد و نهایتا گفت مگه ممکنه ؟!!

که با اشتیاق شدید و حسرت ، روش کار و دلایل فوق را شنید و شیفته شد و باور کرد که

اولا اصلاح معتبرترین دستگاه ها هم مقدوره
ثانیا نیاز به قطعه و هزینه ای هم نداره و فقط با صرف وقت حدود یکساعت و با روش ساده ای که در این دوره آموزش خواهم داد شاهد این معجزه خواهیم بود

سپاس
[

استاد تورو خدا دهان ما رو آب نندازید دیگه :khandehhhh:

آیا اینورترها رو هم میشه به همین سبک که میفرمایید تقویت کنیم ؟
آیا روش فوق غیر از صوت برای تصویر هم جوابگو هست ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
استاد تورو خدا دهان ما رو آب نندازید دیگه :khandehhhh:

آیا اینورترها رو هم میشه به همین سبک که میفرمایید تقویت کنیم ؟
آیا روش فوق غیر از صوت برای تصویر هم جوابگو هست ؟

درود

این شیوه برای هر سیستمی قابل اجراست اما ازآنجاکه باید بتوانیم از نتیجه تغییرات عملی مطلع شویم و ازآنجاکه اطلاع از تقویت و کیفیت صدا بدون ابزار گرانقیمت و اسیلوسکوپ مقدور و میسر میشه لذا همگان در خصوص تقویت قدرت و کیفیت صدا ، قادر به استفاده از این شیوه بسیار ساده هستند.

اما درخصوص تصویر ، ازآنجاکه اطلاع از نتیجه تغییرات مستلزم استفاده از تجهیزات گرانقیمت است که اولا همگان ندارند و ثانیا بسرعت و در زمان کوتاهی حاصل نمیشه ، زیرا سیگنال بسیار ضعیف تصویر با نزدیک شدن هر جسمی متاثر میشه و مثلا از نزدیک شدن دست انسان تاثیر میپذیره و ازآنجاکه فراهم کردن شرایط لازم دشوار است و مثلا تهیه اسیلوسکوپ فرکانس بالا و بسیار حساس که قادر به مشاهده سیگنال مورد نظر باشیم هزینه سنگینی تحمیل میکنه .
لذا باوجودیکه از روش ارتقاء کاملا مطلع خواهید شد اما اجرای آن بدلایل فوق مقرون بصرفه نیست .

مثلا زمانیکه از تقویت آنتن برای تقویت سیگنال تلویزیون استفاده میشد ، از این شیوه برای افزایش قدرت و کیفیت تقویت آنتن هم استفاده میکردم زیرا بسادگی قادر به مشاهده اثر تغییرات هستیم و اگر با وسیله عایقی ، تغییراتی اعمال کنید و کیفیت تصویر برفکی بهتر بشه یعنی این تغییر مناسب تر و ایده آلتره .

و یا ضعف تلفن بیسیم پاناسونیک که هر چند بدرستی بخاطر ندارم اما هر کسی از این تلفن استفاده کرده صدای طرف مقابل بقدری ضعیفه که موجب عذاب میشه و با همین روش رفع کردم و چند سال قبل در تاپیکی تقدیم کردم

به همین دلایل که مشاهده لحظه ای نتیجه تغییرات در اینورتر ، با چشم و گوش میسر نمیشه در اینورتر هم بسادگی حاصل نمیشه.

بنابرین با ابزار و تجهیزات لازم ، هر سیستمی قابل ارتقاء است اما هر سیستمی مقرون بصرفه نیست .

البته اینکه چه قطعاتی باید تغییر کنه و محدوده مجاز تغییرات چقدر باشه که موجب بروز خسارتی نشه در این دوره خواهید آموخت .

سپاس

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا