آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اخبار: شروع ثبت نام کلاس های آموزش الکترونیک استاد غزال

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
با سلام و خدا قوت خدمت شما استاد غزال و همکاران بزرگوارتون
دیدم این روزا حرف اهم متر ساده و خوب خیلی تو این روزا مطرحه . یکی از ساده ترین که حتی قابل ساخت (البته برای جنابعالی و اساتید همراهتون ) موجوده . گفتم ممکنه گذاشتنش خالی از لطف نباشه .بنابراین

HIOKI OL - 64D

رو که هم نقشه اش بسیار گویا و کاربردی میتونه باشه و هم میتونم اگر نیاز بود مدارشو جزء به جزء اطلاعاتشو در اختیارتون قرار بدم .با اینکه مربوط به دهه 1970 میلادی بوده هنوز علارغم سادگیش بسیار کار آمد میباشد .

امید بکار آید. موفق موید باشید

پیوست‌ها

• 1.6 مگابایت بازدیدها: 189
  • 1.5 مگابایت بازدیدها: 181

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام و خدا قوت خدمت شما استاد غزال و همکاران بزرگوارتون
دیدم این روزا حرف اهم متر ساده و خوب خیلی تو این روزا مطرحه . یکی از ساده ترین که حتی قابل ساخت (البته برای جنابعالی و اساتید همراهتون ) موجوده . گفتم ممکنه گذاشتنش خالی از لطف نباشه .بنابراین

HIOKI OL - 64D

رو که هم نقشه اش بسیار گویا و کاربردی میتونه باشه و هم میتونم اگر نیاز بود مدارشو جزء به جزء اطلاعاتشو در اختیارتون قرار بدم .با اینکه مربوط به دهه 1970 میلادی بوده هنوز علارغم سادگیش بسیار کار آمد میباشد .

امید بکار آید. موفق موید باشید

درود

بسیار عالی و قابل تحسین

اما آیا واقعا برای مقاومت های بزرگ ، ( مگا اهم) ، باطری ۲۲،۵ ولت هم نیاز داره ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
درود

بسیار عالی و قابل تحسین

اما آیا واقعا برای مقاومت های بزرگ ، ( مگا اهم) ، باطری ۲۲،۵ ولت هم نیاز داره ؟

سپاس
جناب غزال از طرف بنده صرفا جهت اطلاع بود
واستادش جنابعالی هستید . از من سئوالهای سخت سخت نپرسید

:11668::92000000:​

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
جناب غزال از طرف بنده صرفا جهت اطلاع بود
واستادش جنابعالی هستید . از من سئوالهای سخت سخت نپرسید

:11668::92000000:​

درود

چون فرمودید اطلاعات جامعی ازش دارید و میتونید جزء به جزء تشریح کنید سوال کردم.
ولی احتمال میدم باطری ۲۲،۵ ولتی نقشه صحیح نیست بخصوص که مدتی این مولتیمتر را داشتم و احتمالا الان هم بین لوازمم دارم و چنین باطری در هیچیک از مولتیمترهای آنالوگ ندیدم و حداکثر ولتاژی که دیدم دو باطری ۹ ولتی بوده که آنهم بصورت سری یعنی ۱۸ ولت استفاده نکرده بود بلکه بصورت ۹ ولتی برای هر بخش استفاده شده بود .

و فقط برخی از میگرها را دیدم که باطری های ولتاژ بالا استفاده کنن .

سپاس

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
منظورم تشریح جزء به جزء نبود بلکه تصاویر و اطلاعات جزء به جزء داخل دستگاه بود

ولی مثل اینکه باید اشاره کنم باطری 22 ولتی لازم نداره و رنج های اهم متر و ولتمتر بغیر از 5kv همه با دو باطری 1.5 ولتی کار میکنند و اصلا نیازی به 22 ولتی نداره . البته x10k اهم متر هم مثل 5kv تحت تاثیر این ولتاژه . یا علی

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
منظورم تشریح جزء به جزء نبود بلکه تصاویر و اطلاعات جزء به جزء داخل دستگاه بودولی مثل اینکه باید اشاره کنم باطری 22 ولتی لازم نداره و رنج های اهم متر و ولتمتر بغیر از 5kv همه با دو باطری 1.5 ولتی کار میکنند و اصلا نیازی به 22 ولتی نداره . البته x10 اهم متر هم مثل 5kv تحت تاثیر این ولتاژه . یا علی
درود

اصولا اندازه گیری ولتاژ در مولتیمترهایی نیاز به باطری داره که دارای سیستم حفاظتی و پردازش مشخصات ورودی هستند که ضررش بیشتر از سودش هست و موجب لختی و تاخیر در اندازه گیری میشه و لذا بهیچ عنوان حاضر به استفاده از مولتیمترهایی که حفاظت های الکترونیکی دارند نیستم و این مولتیمتر نداره و ساده است و بنظر من قابل قبول و عالی هست .

خصوصا که تولید کننده دارای اعتبار قابل توجهی است اما با وجود چنین اعتباری ، خبط و خطای نقشه که برای اندازه گیری مقاومت ها در رنج 10k× به باطری ۲۲،۵ ولتی اشاره کرده قابل تردیده و لذا اگرچه در نگاه سطحی اولیه منتظر توجیه شما شدم تا از دلایل آن مطلع باشم اما با توجه به پاسخ شما ناگزیر به بررسی عمقی تر موضوع شدم و دلیلی پیدا نکردم .

و لذا چنانچه از صحت نقشه مطمئن باشید که متعلق به این مولتیمتر باشه دراینصورت خیلی خیلی بعیده که این شرکت تولید کننده مرتکب چنین خطای ساده و فاحشی شده باشه و منتظر این پاسخ بودم که احتمالا نقشه متعلق به دستگاه مشابهی هست .فلذا درصورتیکه از صحت نقشه مطمئن باشید که متعلق به این مولتیمتر است ، قطعا موضوع و نکته قابل تاملی در آن وجود داره و مثلا قادر هستید از دو باطری ۱،۵ ولت تا ۲۲،۵ ولت برای مقاومت های بزرگتر استفاده کنید بویژه که بصورت باطری های متعدد رسم کرده

اگر دفترچه راهنمای این مولتیمتر را داشته باشید قطعا مشخص کرده.

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
دروداصولا اندازه گیری ولتاژ در مولتیمترهایی نیاز به باطری داره که دارای سیستم حفاظتی و پردازش مشخصات ورودی هستند که ضررش بیشتر از سودش هست و موجب لختی و تاخیر در اندازه گیری میشه و لذا بهیچ عنوان حاضر به استفاده از مولتیمترهایی که حفاظت های الکترونیکی دارند نیستم و این مولتیمتر نداره و ساده است و بنظر من قابل قبول و عالی هست .خصوصا که تولید کننده دارای اعتبار قابل توجهی است اما با وجود چنین اعتباری ، خبط و خطای نقشه که برای اندازه گیری مقاومت ها در رنج 10k× به باطری ۲۲،۵ ولتی اشاره کرده قابل تردیده و لذا اگرچه در نگاه سطحی اولیه منتظر توجیه شما شدم تا از دلایل آن مطلع باشم اما با توجه به پاسخ شما ناگزیر به بررسی عمقی تر موضوع شدم و دلیلی پیدا نکردم .و لذا چنانچه از صحت نقشه مطمئن باشید که متعلق به این مولتیمتر باشه دراینصورت خیلی خیلی بعیده که این شرکت تولید کننده مرتکب چنین خطای ساده و فاحشی شده باشه و منتظر این پاسخ بودم که احتمالا نقشه متعلق به دستگاه مشابهی هست .فلذا درصورتیکه از صحت نقشه مطمئن باشید که متعلق به این مولتیمتر است ، قطعا موضوع و نکته قابل تاملی در آن وجود داره و مثلا قادر هستید از دو باطری ۱،۵ ولت تا ۲۲،۵ ولت برای مقاومت های بزرگتر استفاده کنید بویژه که بصورت باطری های متعدد رسم کردهاگر دفترچه راهنمای این مولتیمتر را داشته باشید قطعا مشخص کرده.سپاس و تقدیر

درود . از اینکه مورد توجه شما قرار گرفته و ذوق وتمایل بررسی اونرو دارید خوشحالم . بله هم دفترچه داره .هم مال خودشه و هم از مدار و کل دفترچه و حتی متعلقات دیگه مثل کارتن و... حتی بردشو باز میکنم و دو طرفشو برای اینکه همه منبع در اختیارتون باشه تقدیم میکنم . فقط الان امکانش نیست تا فردا حتما

aghyool2

کاربر vip
کاربر
با سلام خدمت اساتید
بنده کاتالوگ این مولتیمتر را از سایت سازنده پیدا کردم که اتچ کردم.
در سایت سازنده(https://www.hioki.com/en/support/faq/detail/?dbid=264) کاربری در مورد باتری 22.5 ولت سوال کرده بود که سوال و کاربر و پاسخ سازنده به شرح ذیل میباشد.

Getting 22.5V batteries for old tester OL64

Question

Can I get 22.5V batteries for the old analog tester OL64?

Answer
Unfortunately, currently no supplier produces a 22.5V battery now, so we will not be able to supply it.It is used only for the high resistance ranges MΩ, etc., so you can use the other ranges without this battery.​

طبق گفته سازنده باتری 22.5 ولت فقط برای رنج مگا اهم نیاز میباشد و در صورت نبودن در عملکرد دستگاه اشکالی وارد نمیشود.

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود . از اینکه مورد توجه شما قرار گرفته و ذوق وتمایل بررسی اونرو دارید خوشحالم . بله هم دفترچه داره .هم مال خودشه و هم از مدار و کل دفترچه و حتی متعلقات دیگه مثل کارتن و... حتی بردشو باز میکنم و دو طرفشو برای اینکه همه منبع در اختیارتون باشه تقدیم میکنم . فقط الان امکانش نیست تا فردا حتما

درود

بله با توجه به تایید شما و زائده ها و برجستگی ها و فرو رفتگی های دو صفحه مارک و مدل و صفحه نقشه که منطبق با یکدیگر بنظر میرسه که با قلم قرمز مشخص کردم و نظر شما رو تایید میکنه که نقشه متعلق به همین مدل است و قبلا این دو صفحه به یکدیگر چسبیده و پیوسته بوده اند ، لذا نکته قابل توجهی در موضوع باطری ۲۲،۵ ولتی وجود داره .

سپاس
IMG_20200616_174706_652.jpg

aghyool2

کاربر vip
کاربر
سلام مجدد
اینم مدار ولت متر آنالوگ آمریکایی ME-77C/U AN/URM-105C متعلق به سال 1959 هستش که از 2 تا باتری 1.5 ولت به همراه باتری 22.5 ولت استفاده میکنه.
ظاهرا برای رنج X1K و X10K از این باتری استفاده میکنه و برای رنج های پایین تر از باتری 1.5 که به صورت موازی بسته شده.

پیوست‌ها

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا