آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: روشن نشدن لپ تاپ Lenovo G500

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
من هیچ ولتاژی روی دکمه سوییچ پاورلپ تاپ ندارم .

درود . همونطور که آقا رضای بزرگوار اشاره کردن و قبلا هم اشاره به قطعاتی شده ( منظور فقط تست قطعاتی که اشاره شده نیست و نیازی به تعویض آنها نبوده) بلکه تاکید شده این طبقات رو که ولت چک کردین مشکل داره طبق نقشه باید همون مسیرها باضافه قطعات یا میکروکنترلر ها ( آی سی تغذیه . i/o و.. ) که کنترل و راه اندازی این ولتاژها رو در صورت عدم مشکلات نشتی یا شورتی یا .. مجاز میکنن رو بصورتهای ولت چک پایه هایی که ایشون اشاره کرده روی پایه میکرو کنترل و حتی مسیر i/o بررسی کنید

بنابراین لطفا با نقشه همه مسیر های 3 ولت (چون اشاره کردین این ولت مشکل داره ) رو اول مشخص کن ( حتی روی مین میتونی علامت بزنی) بعدنقاط مشخص شده رو با دقت اهم گیری کنید ( جاهای مشکوک پرآمپ رو جابجا کنید .اگه داشتین با عقربه ای هم بهتر نشون میده )
بعد مسیر های راه انداز این ولت رو ( از روی پایه های آی سی کنترل . ترانزیستورهای مسیر گیت موسفت های مربوطه ) بررسی و عیب یابی کنید

اگر تو نکاتی که اشاره شد اهم مشکوکی مشاهده شد قبل اونجارو نسبت به 3 ولت با آزاد کردن مدار ببینید 3 ولت ثابت میشه

حالا فرصت مناسب برای بررسی مدار نبود فی حال چیزی که لازم دیدم اشاره کردم . این موارد و چک کنید و به ( خراب نبودن بسنده نکنید . کارهای انجام شده رو توضیح بدین تا همکاران عزیز بدونن حدود اشکال کجاست)

ضمنا مادامی که ولتاژهای 3و 5 ولتت تا i/o درست نشن روی سوئیچ پاور ولتاژ نخواهید داشت

ویه نکته دیگه اینکه ترانزیستوری که آقا رضا اشاره کردن فقط خود ترانیستور نیست بلکه منظورشون هم ترانزیستور و هم مسیرهای منتهی به این ترانزیستور( آی سی کنترل . i/o ) و حتی به پین های آی سی کنترل که اگر طبق نقشه عمکلکرد درست داشته باشن ( که با نامهایی اختصاری نقشه اشاره کردن ) این مسیر و ماسفتی که خروجی اون صفر ولته راه اندازی خواهد شد

آخرین ویرایش:

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
چشم کل مسیر ولتاژ 3 ولت چک میکنم

زیر لوپ متوجه پایه های pu901 شدم که کمی آبخوردگی داشت که سرویس کردم

بایوس پرو گرام کردم
ioپروگرام شد
و پنج عدد از ماسفتهای مسیر تغذیه برون ازبرد تست کردم که همگی سالم بودن
چندتا قطعاتم که دوستان گفتن تعویض کردم
تا اینجای کار

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
تشکر ازهمه دوستان بخاطر راهنمایی هاشون
خروجی pq302 کامل اتصالی داره جوری که حتی با زمین مانبرد از هردوسمت که تست میکنیم حتی با تست بوق بوق میزنه
ماسفتpq302 ازمدارخارج کردم و دوباره تست کردم ماسفت سالم هست ولی روی برد قیمت خروجی که میره سمت +Bاتصالی شدید داره
pr301 ازمدارخارج کردم اتصالی پایه های pq302حل گردید حالا مسیر +Bدنبال می کنم ببینم چی میشه

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
درود درمسیر +Bاتصالی شدید هست که در نقشه ورودی همه طبقات پیدا کردم که این جریان به اونها میرفت و تک تک قطع کردم ورودیشونو و تست اهم کردم ولی اتصالی پیدانشد که نشد .
ماسفتها و ترانزیستوهای درون مسیر +Bازنظراتصالی تک تک تست کردم
دوستان نظری ندارید
اتصالی اینقدر شدیده که با تست بوق هم از هردوسمت با GNDبوق میزنه

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
درود درمسیر +Bاتصالی شدید هست که در نقشه ورودی همه طبقات پیدا کردم که این جریان به اونها میرفت و تک تک قطع کردم ورودیشونو و تست اهم کردم ولی اتصالی پیدانشد که نشد .
ماسفتها و ترانزیستوهای درون مسیر +Bازنظراتصالی تک تک تست کردم
دوستان نظری ندارید
اتصالی اینقدر شدیده که با تست بوق هم از هردوسمت با GNDبوق میزنه

برای تفکیک و محدود کردن شورتی

1. pr301 رو در آوردین ( رو مدار نباشه ) سلف pl301 یه طرفشو از مدار آزاد کنید

نقاطی که در تصویر از 1 تا 4 شماره گزاری کردم اهمشو بگیرید و اعلام کنید

( البته فقط شورتی +B رو در نظر گرفتم و به تست تایپک قبلی تون خیلی ریز نشدم و دوباره به نقاطی که تست شده مجدد اشاره کردم . مهم کار کامل و درسته )

پیوست‌ها

• 9.8 کیلوبایت بازدیدها: 50
  • 44.5 کیلوبایت بازدیدها: 51
آخرین ویرایش:

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
درود گزینه 1 و 2 انجام دادم همون اول ولی جواب نگرفتم
من سلف pl301 و pr301 برداشتم اولین کاری که براتست انجام دادم ولی نتیجه نداد

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
3و 4 جداسازی چطور ممکنه ایاراهی جز برداشتن ای سی هست؟؟؟؟

سای را

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2016-11-03
1,345
1,046
درود رفتم دفتر یه لوپ برداشتم اومدم و بسیار دقیق پایه های خروجی PR301 بعدازبرداشتن از هم جداکردم اتصالی درپایه شماره چهار فقط هست پایه های دیگر مشکلی ندارند سلف pl301 کامل ازمدار خازج است اهم پایه چهار PR301با gnd یک اهم است

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g
بالا