آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: پاور 330 گرین GP330A

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
وریستور رو چجوری تعویض کنم چی باید بخرم ؟
مقاومت متقارن وابسته به ولتاژ است که جهت محافظت دستگاه در برابر ولتاژهای نگهانی مانند رعد و برق استفاده میشود و داراد رنگ های مختلف میباشد این قطعه نزدیک ورودی تقذیه AC و قبل از پل دیود قرار گرفته است . استفاده از mov نه تنها احتمال اسیب الکتریکی را کاهش میدهد همچنین پایداری دستگاه را نیز بهبود میبخشد.
هر وقت وریستور دچار مشکل شد همیشه بالای ان سیاه رنگ میشود و قطع میشود ( میسوزد) برای ازمایش وریستور مولتی متر آنالوگ را روی R*10 اهم تنظیم کنید در این حالت از هر دو طرف نباید قراتتی مشاهده شود .اگر قراتتی نمایش داده شد پس در مدار اتصالی پیدا کرده است.جهت تعویض وریستور باید مشخصات یکی باشد نه کمتر نه بیشتر به صورت موقت میتونی وریستور را از مدار حذف کنی جهت آزمایش.

] 2 تا خازن عدسی هست که با عایق گرما پوشونده شده[/QUOTE]
یکی از این قطعات وریستور است و یکی هم NTC است وریستور در مدار به صورت موازی و NTC در مدار به صورت سری قرار میگیرد

mgs

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-08-26
375
588
مقاومت متقارن وابسته به ولتاژ است که جهت محافظت دستگاه در برابر ولتاژهای نگهانی مانند رعد و برق استفاده میشود و داراد رنگ های مختلف میباشد این قطعه نزدیک ورودی تقذیه AC و قبل از پل دیود قرار گرفته است . استفاده از mov نه تنها احتمال اسیب الکتریکی را کاهش میدهد همچنین پایداری دستگاه را نیز بهبود میبخشد.
هر وقت وریستور دچار مشکل شد همیشه بالای ان سیاه رنگ میشود و قطع میشود ( میسوزد) برای ازمایش وریستور مولتی متر آنالوگ را روی R*10 اهم تنظیم کنید در این حالت از هر دو طرف نباید قراتتی مشاهده شود .اگر قراتتی نمایش داده شد پس در مدار اتصالی پیدا کرده است.جهت تعویض وریستور باید مشخصات یکی باشد نه کمتر نه بیشتر به صورت موقت میتونی وریستور را از مدار حذف کنی جهت آزمایش.

] 2 تا خازن عدسی هست که با عایق گرما پوشونده شده

اونیکه نزدیک ورودی برق و فیوز هست ntcهست اما این دوتا که دوستمون اشاره کردن بین خازن های بزرگ هستن هر دو وریستور و به یک نام هستند.

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
اونیکه نزدیک ورودی برق و فیوز هست ntcهست اما این دوتا که دوستمون اشاره کردن بین خازن های بزرگ هستن هر دو وریستور و به یک نام هستند.
درود دوست خوبم احتمالا هر دو تا هم وریستور باشه اما من بعید میدونم دو تا وریستور در پاور کامپیوتر استفاده بشه .شاید هم قطعات مدار فیلتر RFI باشه اگر دوست خوبمون عکس آپلود کنند بهتر میشه راهنمایشان کرد.
با سپاس

mgs

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-08-26
375
588
درود دوست خوبم احتمالا هر دو تا هم وریستور باشه اما من بعید میدونم دو تا وریستور در پاور کامپیوتر استفاده بشه .شاید هم قطعات مدار فیلتر RFI باشه اگر دوست خوبمون عکس آپلود کنند بهتر میشه راهنمایشان کرد.
با سپاس

این پاور رو زیاد تعمیر کردم که چندتاشون همین مشکل براشون پیش اومده بود روی اونایی که سالم بودن نگاه کردم هردو وریستور و به یک نام هستند اما شمارشون رو به خاطر ندارم.

linas_kal200

کاربر vip
کاربر
2016-09-05
161
105
خازن ها تهیه شود تعویض کنم اعلام وضعیت میکنم
تا به اینجا دوستانی که جواب دادن ممنون

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
درود
دوست عزیز این دو آیتم که ذکر کردین وریستور یا vdr هستن
که وظیفه محافظت مدار در برابر افزایش ناگهانی ولتاژ رو دارن
که معمولا این دو آیتم به خاطر دستکاری کلید تبدیل ولتاژ 110-220 خراب میشن
با تجربیاتی که خودم تو تعمیر پاور گرین داشتم در 90 درصد مواقع فقط این دو تا vdr و فیوز مدار میسوزن و با تعویض این قطعات و خارج کردن کلید 110-220 پاور بدون مشکل راه میفته
(البته با خارج کردن کلید تبدیل ولتاژ 110-220 وجود vdr ضروری نیست و بدون اونها هم پاور بدون مشکل کار میکنه)
ولی تو 10 درصد مواقع هم یا هر دو خازن میترکن
یا قطعات مدار استندبای بطور کامل یا نصفه میسوزن
که امیدوارم مورد شما از اون 90 درصدی باشه

آخرین ویرایش:

linas_kal200

کاربر vip
کاربر
2016-09-05
161
105
دوستان از مقاومت 1 کیلو اهم 1/4 وات استفاده کردم مشکلی نداره که ؟

hoss_bakh

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-11-16
562
6,550
IRAN-Karaj
برای R21 و R33 که جفتشون مثل هم هستن !

ظرفیتشون 1 کیلو اهم هست و اندازشون 1 چهارم وات ولی بالاتر هم بزاری (مثلا نیم وات) مشکلی نداره که هیچ بهترم هست

این مطلب رو هم اضافه کنم که تغییر رنگ این دو تا مقاومت دلیل بر خرابی 100 درصدی شون نیست

R21 به ندرت تغییر ظرفیت میده شاید 10 تا تو 100 تا

R33 رو هم تا حالا ندیدم تغییر اهم داده باشه

آخرین ویرایش:
بالا