آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: شارژر به عنوان منبع تغذیه

Hamid-Fa

کاربر
2020-01-31
57
65
64
سلام و عرض ادب
من یک شارژر باطری سیلد اسیدی دارم
خروجیش ولتاژ مستقیم ۵۰ ولت رو میده
آیا میشه از این شارژر به جای ترانس و پل دیود که تبدیل کننده برق ۲۲۰ شهری به مستقیم ۵۰ ولت باشه استفاده کرد
البته یک مساله هم وجود داره که شارژر وقتی شارژ باطری کامل باشه قطع میکنه در چه حالتی ممکنه وقتی به صورت منبع تغذیه بکارببرم و به بار متصل کنم قطع کنه این مساله مشکل ساز نمی شه؟
آیا استفاده از شارژر برای ساخت یک منبع تغذیه متغییر کلا درست هست؟
ممنون میشم اگر کسی بتونه راهنمایی کنه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و عرض ادب
من یک شارژر باطری سیلد اسیدی دارم
خروجیش ولتاژ مستقیم ۵۰ ولت رو میده
آیا میشه از این شارژر به جای ترانس و پل دیود که تبدیل کننده برق ۲۲۰ شهری به مستقیم ۵۰ ولت باشه استفاده کرد
البته یک مساله هم وجود داره که شارژر وقتی شارژ باطری کامل باشه قطع میکنه در چه حالتی ممکنه وقتی به صورت منبع تغذیه بکارببرم و به بار متصل کنم قطع کنه این مساله مشکل ساز نمی شه؟
آیا استفاده از شارژر برای ساخت یک منبع تغذیه متغییر کلا درست هست؟
ممنون میشم اگر کسی بتونه راهنمایی کنه

درود

استفاده از هر شارژری بعنوان تغذیه مقدوره اما هر شارژری تغذیه مطلوب نیست و هر تغذیه ای قابل جایگزینی با شارژر نیست و به میزان کیفیت آنها بستگی داره.

مثلا شارژر ۱۰۰ میلی آمپر بعنوان تغذیه ۲ آمپری قابل استفاده نیست و شارژرها عمدتا بجای تغذیه سوئیچینگ بدرستی کار نمیکنه.
در خصوص پروتکت پس از شارژ کامل که برای اتصال به بار ، مشکلی ایجاد میکنه یا نه ؟
پروتکت شارژ کامل به یک روش نیست که موضوع سوال شما قابل ارزیابی باشه
لذا برای بررسی موضوع نیاز به نقشه شارژر هست.
و پاسخ سوال نهایی
بله شارژرها با تغییراتی قابل تبدیل به منبع تغذیه متغیر هم هستند .
اما این شارژر مربوط به چه باطری هست که ۵۰ ولتیه ، آیا برای چند باطری سری استفاده میشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid-Fa

کاربر
2020-01-31
57
65
64
با سلام و تشکر از توجهتان
این شارژر مربوط به باطری است که بر اساس سری شدن چند سل ساخته شده است.
نقشه ازش ندارم و درآوردن نقشه هم از روی بردش فکر نکنم کار ساده ای باشه و زمان زیادی لازم داره
شارژرها عمدتا بجای تغذیه سوئیچینگ بدرستی کار نمیکنه
اگر ممکنه دلیلش رو بگید و چه مشکلی ایجاد می شود
و آیا این به این معنی است که باید فکر استفاده از اون به عنوان منبع تغذیه رو کنار بگذارم؟
ممنون

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و تشکر از توجهتان
این شارژر مربوط به باطری است که بر اساس سری شدن چند سل ساخته شده است.
نقشه ازش ندارم و درآوردن نقشه هم از روی بردش فکر نکنم کار ساده ای باشه و زمان زیادی لازم داره

اگر ممکنه دلیلش رو بگید و چه مشکلی ایجاد می شود
و آیا این به این معنی است که باید فکر استفاده از اون به عنوان منبع تغذیه رو کنار بگذارم؟
ممنون

درود

وقتی نمیتونی نقشه بدی چطور بفهمم عملکردش چطوره ؟
یه شارژر داری ۵۰ ولتیه و میخوای جایگزین منبعی بشه که هیچ اطلاعاتی ازش نداری و راه حل بدم ؟
لااقل مشخصات کامل شارژر و مشخصات منبع تغذیه ای که میخوای شارژر را جایگزینش کنی اعلام کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid-Fa

کاربر
2020-01-31
57
65
64
باسلام
منبع تغذیه ندارم که مشخصات بدم می خوام متتاسب با شارژر بسازم
مشخصات اون شارژر رو ندارم پس بهتره دوتای زیر رو درنظر بگیرید
چون دوتا شارژر دیگه دارم که بهتر می دونم از چه قرارند
۱- برای سیلد اسیدی که ولتاژ نامی ۷۲ ولت هست و روش کاملا چینی نوشته و یک عدد که مربوط به توان هست300w =>
وقتی به برق می زنم در بی باری ۸۲ولت خروجی داره
۲-برای باطری لیتیومی مه ولتاژ نامی اون ۷۲ ولت هست
می دونم که ماکزیمم آمپرش ۶ آمپر هست
ولتاژ خروجی در بی باری ۸۸ ولت هست
هردو باطری از سلهای سری و موازی شده درست شده اند

حالا سوال من این هست
می دونیم باطری های لیتیومی سیکل شارژ خاصی دارند که تو ولتاژ بالاتر مقدار ولتاژ و امپر طبق اون تغییر می کنه
حالا اگر من از این شارژر استفاده کنم و ولتاژ رو روی کم یا زیاد ببرم آیا مشکل ساز نمی شه؟
در شارژر لیتیومی یک کارت در یک اسلاید قرار گرفته که فکر کنم وظیفه همین تنظیم سیکل رو به عهده داره یعنی فکرکنم میشه این کارت رو باکارت باطری های نوع دیگه عوض کرد و متناسب با نوع باطری برای تنظیم همین سیکل شارژی از همین شارژر استفاده کرد
ولی شارژر سیلد اسیدیم چنین چیزی توش نداره
نقشه پیچیده است نمی تونم دربیارم مخصوصا اینکه قطعات نامشخصند از نظر مقادیر و... که در نگاه اول خیلی سخته که بتونم این قطعات رو شناسایی و مقادیرشون رو در بیارم و نقشه کنم

سوال دیگه اینکه اگر مشکل ساز می شه می تونیم از قسمتی از مدار مثلا ترانس و ... استفاده کرد
البته این یک ایده هست که در قدم آخره
نقشه ندارم ولی اگر کمکی می کنه می تونم بازشون کنم از داخلشون عکس بذارم
اگر مشخصات دیگه ای در اندازه گیری می خواهید بگید که اندازه بگیرم بدم خدمتتون

ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
باسلام
منبع تغذیه ندارم که مشخصات بدم می خوام متتاسب با شارژر بسازم
مشخصات اون شارژر رو ندارم پس بهتره دوتای زیر رو درنظر بگیرید
چون دوتا شارژر دیگه دارم که بهتر می دونم از چه قرارند
۱- برای سیلد اسیدی که ولتاژ نامی ۷۲ ولت هست و روش کاملا چینی نوشته و یک عدد که مربوط به توان هست300w =>
وقتی به برق می زنم در بی باری ۸۲ولت خروجی داره
۲-برای باطری لیتیومی مه ولتاژ نامی اون ۷۲ ولت هست
می دونم که ماکزیمم آمپرش ۶ آمپر هست
ولتاژ خروجی در بی باری ۸۸ ولت هست
هردو باطری از سلهای سری و موازی شده درست شده اند

حالا سوال من این هست
می دونیم باطری های لیتیومی سیکل شارژ خاصی دارند که تو ولتاژ بالاتر مقدار ولتاژ و امپر طبق اون تغییر می کنه
حالا اگر من از این شارژر استفاده کنم و ولتاژ رو روی کم یا زیاد ببرم آیا مشکل ساز نمی شه؟
در شارژر لیتیومی یک کارت در یک اسلاید قرار گرفته که فکر کنم وظیفه همین تنظیم سیکل رو به عهده داره یعنی فکرکنم میشه این کارت رو باکارت باطری های نوع دیگه عوض کرد و متناسب با نوع باطری برای تنظیم همین سیکل شارژی از همین شارژر استفاده کرد
ولی شارژر سیلد اسیدیم چنین چیزی توش نداره
نقشه پیچیده است نمی تونم دربیارم مخصوصا اینکه قطعات نامشخصند از نظر مقادیر و... که در نگاه اول خیلی سخته که بتونم این قطعات رو شناسایی و مقادیرشون رو در بیارم و نقشه کنم

سوال دیگه اینکه اگر مشکل ساز می شه می تونیم از قسمتی از مدار مثلا ترانس و ... استفاده کرد
البته این یک ایده هست که در قدم آخره
نقشه ندارم ولی اگر کمکی می کنه می تونم بازشون کنم از داخلشون عکس بذارم
اگر مشخصات دیگه ای در اندازه گیری می خواهید بگید که اندازه بگیرم بدم خدمتتون

ممنون

درود

گزارش کاملا مبهمی تنظیم فرمودید که کارت هابی هست که نمیدونید چه وظیفه ای دارن و برد و سیستم پیچیده ای داره که نمیدونی عملکردش چیه و کشیدن نقشه هم دشواره و نمینونی نقشه بکشی . حالا با اینهمه اطلاعات باید مشکل شما رو حل کنم که هنوز اونم مشخص نیست چیه و معلوم نیست میخوای چکار کنی ولی الان من میدونم .

علی ایحال اینهمه مجهولات ، درواقع مقدمات موضوعی هست که میخوای بعدا مطرح کنی و از ابتدا حدس میزدم و با گزارش اخیر مطمئن شدم و لذا متاسفانه مطابق معمول کاری ازم ساخته نیست .

بنابمراتب و با توجه به موضوعی که خارج از بضاعت ناچیز و توانایی من است ، در پست های آتی از همکاری علاقمندان توانا استفاده فرمایید .

سپاس

آخرین ویرایش:

Hamid-Fa

کاربر
2020-01-31
57
65
64
با سلام
ممنون از توجهتان
انشالله افرادی که در این زمینه علاقه مند به همکاری هستند و یا تجربه ای دارند ممنون میشم که همراهی بفرمایندموضوع سوال من کاملا ساده و مشخص است و در یک جمله همانطور که در بالا هم گفتم می خوام ببینم میشه از چنین شارژرهایی به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد ؟
یعنی شارژری که در پست قبل توصیف کردم را به جای ترانس و یکسو ساز بکار برد و بعدش با چندین قطعه که بتونه اون رو به یک منبع تغذیه متغییر تبدیل کنه ؟اگر دوستان نیازی به اطلاعاتی دارند بفرمایند که برای رفع هر ابهامی که به نظرشون مرسه خدمتشون ارائه دهم
ممنون

آخرین ویرایش:
بالا