آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: ایراد نمایشگر سون سگمنت دمای هیتر گرداک 952b

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام. عرض ادب خدمت دوستان . هیتر گرداک 952b دارم که نمایشگر دمای اون متشکل از یک چیپ مشابه آی سی 40 پایه و سون سگمنت 4 تایی روی یک برد کوچک جدا از برد اصلی نصب شده و با 4 تا سیم به برد اصلی وصل میشه . مشکل اینه که ظاهرا چیپ اون خرابه و دمارو نشون نمیداد و فقط C' رو نمایش میداد و هر از گاهی با ‌قطع و وصل سوکت اون بصورت بهم ریخته یسری اعداد نشون میداد و دوباره خاموش میشد، وقتی روش هیت گرفتم کمی روشن شده و روی 333 ثابت مونده. کسی شماره این ای سی رو میدونه؟ میکرو کنترلر هست یا فقط درایور سون سگمنته؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام. عرض ادب خدمت دوستان . هیتر گرداک 952b دارم که نمایشگر دمای اون متشکل از یک چیپ مشابه آی سی 40 پایه و سون سگمنت 4 تایی روی یک برد کوچک جدا از برد اصلی نصب شده و با 4 تا سیم به برد اصلی وصل میشه . مشکل اینه که ظاهرا چیپ اون خرابه و دمارو نشون نمیداد و فقط C' رو نمایش میداد و هر از گاهی با ‌قطع و وصل سوکت اون بصورت بهم ریخته یسری اعداد نشون میداد و دوباره خاموش میشد، وقتی روش هیت گرفتم کمی روشن شده و روی 333 ثابت مونده. کسی شماره این ای سی رو میدونه؟ میکرو کنترلر هست یا فقط درایور سون سگمنته؟

درود

احتمال داره آی سی سالم باشه و درصورتیکه تست آی سی مقدور نباشه تعویض آی سی باید آخرین گزینه تعمیر باشه
قطعا یک سیم از ۴ سیم مورد اشاره شما باید ولتاژ تغذیه باشه و این ولتاژ تغذیه نمایشگر را اعلام کن .
سیم تغذیه سیمی است که به پایه مثبت یک خازن الکترولیت متصل است
بطوریکه پایه منفی همین خازن باید به گراند متصل باشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
البته رشته خودمم الکترونیک هست . چهارتا سیم به ترتیب ولتاژ متغیر با سنسور دما ، +5 ولت ، گراند ، -5 ولت هستن . مدارمجتمع که از اول ایراد داشت چون اعداد رو درست نشون نمیداد فقط تغیر می کردن که خود سون سگمنت ها سالم بودن تست کردم . ازین چیپ های مدار مجتمع خال برجسته مانند مثل داخل اسباب بازی ها هست که هیچ کد یا شماره ای نداره و با سوکت بجای ای سی سوار شده . روش کمی هیت گرفتم کلا از کار افتاد ولی اعداد روشن شدن . ولتاژ 5 ولت که به تغذیش میدم روشن میشه روی 333 ثابت میمونه . میخوام بدونم روی یسری دستگاها بجای اون ای سی پهن نصب شده کدش چی هست ؟ ایا فقط راه انداز سون سگمنته یا میکرو کنترلر پروگرام شده هست ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
البته رشته خودمم الکترونیک هست . چهارتا سیم به ترتیب ولتاژ متغیر با سنسور دما ، +5 ولت ، گراند ، -5 ولت هستن . مدارمجتمع که از اول ایراد داشت چون اعداد رو درست نشون نمیداد فقط تغیر می کردن که خود سون سگمنت ها سالم بودن تست کردم . ازین چیپ های مدار مجتمع خال برجسته مانند مثل داخل اسباب بازی ها هست که هیچ کد یا شماره ای نداره و با سوکت بجای ای سی سوار شده . روش کمی هیت گرفتم کلا از کار افتاد ولی اعداد روشن شدن . ولتاژ 5 ولت که به تغذیش میدم روشن میشه روی 333 ثابت میمونه . میخوام بدونم روی یسری دستگاها بجای اون ای سی پهن نصب شده کدش چی هست ؟ ایا فقط راه انداز سون سگمنته یا میکرو کنترلر پروگرام شده هست ؟

درود

اگه میخوای بدونی چه آی سی هست من نمیدونم و تصور نمیکنم پیدا کنی و کسی هم بدونه چیه ؟
اما اگه میخوای درستش کنی شاید درست بشه و ای سی هم سالم باشه.

تصاویری ارسال کن که ببینیم چیه ؟
اما اینکه با ۵ ولت کار نمیکنه طبیعی هست چون باید سیگنال حرارت هم بهش برسه .
در هر صورت گراند دستگاه پایه وسط رگلاتورهاست و لذا اگه یک سیم ۵ ولت و یک سیم منفی ۵ ولت است یک خازن ۴۷۰ میکرو با هر ولتاژ موازی کن
یعنی پایه منفی خازن به گراند و پایه مثبت خازن به سیم ۵ ولتی متصل بشه
و یک خازن ۴۷۰ میکرو دیگه به منفی ۵ ولت متصل کن که پایه مثبت خازن به گراند و پایه منفی خازن به منفی ۵ ولت متصل کن.
حالا دستگاه را روشن کن ببین درست شد یا نه ؟
ضمنا رنگ یا شماره ای برای سیم ها اعلام کن که راحت تر راهنمایی کنم.

سپاس

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
گفتم شاید روی دستگاه مشابه ای سی دیپ باشه شمارش رو کسی بدونه چون تو عکس دیدم روی 952 ها ای سی دیپ بزرگ هست . تست کردم برد رو روی خود دستگاه هم همین جواب رو میده روی 333 ثابت مونده، شاید هیت دادن اسیب زده بهش چون قبلش با وجود خرابی متغیر بود . عجیب اینه که این بخش فقط یه ولتاژ رو سنس میکنه و به عدد سون سگمنت تبدیل میکنه چرا منفی 5 ولت روش میاد مگه آپ امپ داره این قسمت؟ تا جایی که میدونم آپ امپ قبل این بخش روی سنسور دمای هیتر برد اصلی هست خروجیش میاد بصورت ولتاژ متغیر به این قسمت.

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
عکس هم اپلود کردم ولی متاسفانه لینکش رو نمیزازه اینجا بزارم ارور میده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
عکس هم اپلود کردم ولی متاسفانه لینکش رو نمیزازه اینجا بزارم ارور میده

درود

چون حق عضویت نپرداختی نمیتونی آپلود کنی لذا سایتی که مقدوره آپلود کن و لینک معرفی کن بردارم و منتقل کنم.
پاسخ سوالم در خصوص افزودن خازن و رنگ یا شماره گذاری ۴ سیم چی شد ؟
مثلا سیم ۱ تغذیه ۵ ولت
سیم آبی منفی ۵ ولت
سیم زرد گراند و ....
دیگه سوالات منو بی پاسخ نگذار که ناگزیر به تکرار سوال باشم زیرا درواقع میگی آنقدر از من سوال کن تا شاید برای حل مشکل خودم ، بهت جواب بدم و لذا تحمیل تلاش مجدد و اتلاف وقت دیگران آنهم برای حل مشکل خودمان ، شایسته نیست و لذا دفعه بعد تکرار نمیکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
درود

چون حق عضویت نپرداختی نمیتونی آپلود کنی لذا سایتی که مقدوره آپلود کن و لینک معرفی کن بردارم و منتقل کنم.
پاسخ سوالم در خصوص افزودن خازن و رنگ یا شماره گذاری ۴ سیم چی شد ؟
مثلا سیم ۱ تغذیه ۵ ولت
سیم آبی منفی ۵ ولت
سیم زرد گراند و ....
دیگه سوالات منو بی پاسخ نگذار که ناگزیر به تکرار سوال باشم زیرا درواقع میگی آنقدر از من سوال کن تا شاید برای حل مشکل خودم ، بهت جواب بدم و لذا تحمیل تلاش مجدد و اتلاف وقت دیگران آنهم برای حل مشکل خودمان ، شایسته نیست و لذا دفعه بعد تکرار نمیکنم.

سپاس

من اصلا قصد تحمیل سوالاتم به دیگران رو ندارم و کسی رو هم نمیخوام ازار بدم، فقط چندتا سوال ساده پرسیدم . سیم ها همه یکرنگ سفید هستن 4 تاش و گفتم به ترتیب از چپ اولی ولتاژ متغیر با دما ، دومی +5 ، سومی گراند ، چهارمی - 5 هستن. خازن هم گزاشتم فرقی نکرد مشکل تغذیه نیست و مربوط به خود مدارمجتمع میشه. اینجا اپلود نکردم سایت دیگری بود ولی لینکش هم اینجا میزارم ارور میده . ضمن اینکه خواستم برات تو پیام خصوصی لینک عکس رو بفرستم ظاهرا پیامتون بسته هست

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
میتونم در نهایت یک مدار نمایشگر با میکروی atmega بسازم با تغیر ولتاژ خروجی آپ امپ دما روی نمایشگر سون سگمنت رو نشون بده ولی میخوام ببینم امکان جایگزینی این چیپ هست که راحت تر باشه دیگه اون رو نسازم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
من اصلا قصد تحمیل سوالاتم به دیگران رو ندارم و کسی رو هم نمیخوام ازار بدم، فقط چندتا سوال ساده پرسیدم . سیم ها همه یکرنگ سفید هستن 4 تاش و گفتم به ترتیب از چپ اولی ولتاژ متغیر با دما ، دومی +5 ، سومی گراند ، چهارمی - 5 هستن. خازن هم گزاشتم فرقی نکرد مشکل تغذیه نیست و مربوط به خود مدارمجتمع میشه. اینجا اپلود نکردم سایت دیگری بود ولی لینکش هم اینجا میزارم ارور میده . ضمن اینکه خواستم برات تو پیام خصوصی لینک عکس رو بفرستم ظاهرا پیامتون بسته هست

درود

اگه نتونی آدرس عکس را کپی کنی یا بنویسی در اینصورت قادر به نوشتن متن پست هم نبودی و نمی تونستی متنی ارسال کنی

اما اینکه قصد اذیت کردن نداری در ادعا درسته و حق با شماست اما در عمل اینکارو کردی و ناگزیر شدم مجددا سوال کنم
کسی که از اوقاتش برای حل مشکل شما استفاده میکنه اگه مستحق تقدیر نباشه لااقل مستحق توهین و تحمیل تایپ مجدد سوال هم نیست

من نگفتم با خازن درست میشه اما باید قبل از تعویض آی سی از صدمه آی سی کاملا مطمئن شد.

آیا ولتاژ سیم ۱ با حرارت مختلف تغییر میکنه ؟
سیم ۱ را آزاد کن ببین تغییری در نمایش اعداد نمیکنه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا