آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: ایراد نمایشگر سون سگمنت دمای هیتر گرداک 952b

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
بله تست کردم با قطع شدن یا نشدن پایه 1 ولتاژ ریفرنس هیچ تغیری توی نمایشگر بوجود نمیاد . کلا بنظر چیپ سوخته باشه و روی اعداد 333 گیر کرده هیچ تغیری هم نمیکنه نه با تغذیه خارجی نه روی خود هیتر ، تمام برد هم چک شده ایرادی نیست روی قطعات کنارش، حتی چیپ رو کمی گرم کردم تفاوتی نکرد. بله این برد نمایشگر خود دستگاهه گفتم این مدل از برد اصلی نمایشگرش جدا هست و با 4 تا سیم و سوکت وصل میشه .

درود

اگه زیر سون سگمنت یا پشت برد آی سی داره باید کریستال داشته باشه و یک کریستال با فرکانس مشابه جایگزین کن ممکنه کریستال خراب شده باشه .

پشت برد آی سی هست درسته ؟
ضمنا مقاومت zd1 از دو طرف داخل مدار چند اهمه ؟

سپاس

فرکانس روی کریستال نوشته میشه ببین فرکانسش چیه با یک کریستال مشابه جایگزین کن .
مشاهده فایل‌پیوست 163478[/QUOTE]

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
دوست خوبم روی برد اصلی هیچ ای سی یا چیپست دیجیتال منطقی وجود نداره که دیتا و کلاک بسازه برای این برد ، کلا سیستم انالوگ هست و خروجی تقویت شده ای سی اپ امپ سنسور دما روی برد اصلی میاد بصورت ولتاژ متغیر به این چیپ تا به عدد تبدیل بشه . جدا ازون دیتا هیچ وقت 5 ولت نمیَشه ولتاژش و چک کردم دقیقا کنار سوکتی که میاد رو این برد تو برد اصلی دوتا رگلاتور 7805 و 7905 نصب شده برای ساخت این دو ولتاژ. من خیلی پروژه با میکرو کنترلر ها کار کردم و ال سی دی هایی که شما میفرمایین دیجیتال هستن تو بازار به میکرو کنترلر احتیاج داره تا براش دیتا بفرسته انالوگ که کار نمی کنه . باز اگه اشتباه میگم دوستان تصحیح کنن. تشکر

درود

احتمالا آی سی زیر سون سگمنت و یا پشت برد است چون اگه آی سی نداشته باشه ۴ سون سگمنت نمیتونه با ۴ سیم فعال و تغذیه بشه

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
عکس پشت برد هم صفحه 2 گذاشته بودم خدمت شما :
http://s7.picofile.com/file/8389642418/IMG_20200229_043059.jpg

کریستالی نداره و برای همین شک دارم میکرو کنترلر باشه یا شایدم داخلش باشه . زنر دیودم چک کردم با کل قطعات سالم بود . تجربه تعمیرات بردم بدک نیست زیاد کار کردم رشته خودم مهندسی الکترونیک هست .

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
یه تستی گرفتم روی حداقل دما هیتر دمای بادش حدود 160 درجه و حداکثر دما بادش 480 درجه بود. با توجه به ولتاژ ریفرنس متغیر ما به ترتیب 1.5 و 4.9 ولت هست ایا ممکنه این چیپ یک ولتمتر دورقم اعشاره که دما رو نشون میده طبق ولتاژ ما؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
عکس پشت برد هم صفحه 2 گذاشته بودم خدمت شما :
http://s7.picofile.com/file/8389642418/IMG_20200229_043059.jpg

کریستالی نداره و برای همین شک دارم میکرو کنترلر باشه یا شایدم داخلش باشه . زنر دیودم چک کردم با کل قطعات سالم بود . تجربه تعمیرات بردم بدک نیست زیاد کار کردم رشته خودم مهندسی الکترونیک هست .

درود

این برد فاتحه رو خونده
ای سی هم آنالوگ به دیجیتاله
جایگزینی آی سی هم مصیبته و ارزش جایگزینی نداره و باید یک برد مشابه پیدا کنی.
این آی سی بسیار بندرت میسوزه و حرارت دادی باباش دراومد.

سپاس

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
درود

این برد فاتحه رو خونده
ای سی هم آنالوگ به دیجیتاله
جایگزینی آی سی هم مصیبته و ارزش جایگزینی نداره و باید یک برد مشابه پیدا کنی.
این آی سی بسیار بندرت میسوزه و حرارت دادی باباش دراومد.

سپاس

دقیقا منم به همین نتیجه رسیده بودم . نه از اولش هم خراب بود اعداد رو نصفه نشون میداد ولی متغیر که با حرارت دادن کلا یکسره شده . تا اینجا درست ، حالا نظر شما راجب راه حل چیه؟ بنظرم بهترین راه استفاده از یک ولتمتر 4 رقمی سون سگمنت 2 رقم اعشاره که ولتاژ رفرنس رو نمایش بده حدودا به عنوان درجه سانتیگراد . ایده بهتری ندارین دوستان؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
دقیقا منم به همین نتیجه رسیده بودم . نه از اولش هم خراب بود اعداد رو نصفه نشون میداد ولی متغیر که با حرارت دادن کلا یکسره شده . تا اینجا درست ، حالا نظر شما راجب راه حل چیه؟ بنظرم بهترین راه استفاده از یک ولتمتر 4 رقمی سون سگمنت 2 رقم اعشاره که ولتاژ رفرنس رو نمایش بده حدودا به عنوان درجه سانتیگراد . ایده بهتری ندارین دوستان؟

درود

مگه فقط میخوای عددی با افزایش دما ، افزایش داشته باشه ؟
باید متناسب با حرارت باشه و لذا باید منطبق با ولتاژ ورودی باشه
ولتمتر از ۲ تا ۴ ولت را همین مقدار نشون میده
لذا باید مثلا اگه ۱ ولت معرف ۱۳۰ درجه سانتیگراد است باید ۱۳۰ نشون بده نه ۱
لذا باید برد مشابه تهیه کنی.

سپاس

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
شاید خوب متوجه منظورم نشدین ، عرض کردم ولتمتر با 2 رقم اعشار که تا صدم ولت رو نشون میده لازمه ، که ولتاژ 1.5 ولت رو 1.50 نشون میده که با حذف ممیز سون سگمنت میشه 150 درجه که حدودا با اندازه گیری که کردم به دمای هواش نزدیکه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
شاید خوب متوجه منظورم نشدین ، عرض کردم ولتمتر با 2 رقم اعشار که تا صدم ولت رو نشون میده لازمه ، که ولتاژ 1.5 ولت رو 1.50 نشون میده که با حذف ممیز سون سگمنت میشه 150 درجه که حدودا با اندازه گیری که کردم به دمای هواش نزدیکه

درود
خیلی بعیده که ولتاژ متناسب با دما باشه اما اگه متناسب باشه اشکالی نداره و میتونی از ولتمتر استفاده کنی .
دراینصورت حذف نقطه اعشار بعهده من.

سپاس

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
حذف نقطه اعشار که پایه نقطه سون سگمنت رو باید قطع کرد راحته . مهم اینه یک ولتمتر کوچک بسازم که توی اون ابعاد جا بشه و دورقم اعشار رو نشون بده که خیلی دقت میخواد که صدم رو بتونه نشون بده، با میکرو برنامه نویسیش طولانی میشه

بالا