آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل پاور صنعتی 12v 5a شماره آیسی

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
در.د
پس چرا هر بار ولتاژ متفاوت اعلام میکنی
در هر صورت فت را فردا عوض کن و گزارش کن پایه وسط فت چند ولته ؟
منفی ها رو رعایت کردی یعنی چی ؟
ولتاژ بین پایه وسط و پایه ۳ چند ولته یعنی پروب مشکی به پایه ۳ و قزمز به پایه وسط ببین چند ولته ؟
پایه ۳ پایه ای است که با مقاومت ۶۱/. اهم به گراند ( منفی خازن بزرگ) متصل شده
سپاس

نمیدونم ولتاژ پایه ۸ تغییر کرده
با دقت بالا پایه هارو رعایت می کنم حواسم هست خیال شما راحت
منفی ورودی منفی خازن ۴۰۰ و منفی خروجی منفی خود خروجی هست
ولتاژ بین پایه ۲ و ۳ ماسفت ۳۱۰ ولته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
نمیدونم ولتاژ پایه ۸ تغییر کرده
با دقت بالا پایه هارو رعایت می کنم حواسم هست خیال شما راحت
منفی ورودی منفی خازن ۴۰۰ و منفی خروجی منفی خود خروجی هست
ولتاژ بین پایه ۲ و ۳ ماسفت ۳۱۰ ولته
درود

این تغذیه مانند اغلب تغذیه های سوئیچینگ دو تا گراند داره که اینجا نحوه تشخیص گراند را توضیح دادم
و حتما باید زمان اندازه گیری ولتاژ رعایت کنی وگرنه گزارش ها به درد فریب دادن میخوره.

https://www.irantk.ir/threads/53608...وب-مشکی-ولتمتر?p=297282&viewfull=1#post297282
بطوریکه برای اندازه گیری هر ولتاژی در بخش اولیه که به بخش hot معروفه همیشه باید پروب مشکی را به منفی خازن بزرگ متصل کنی که با قلم قرمز مشخص کردم
و برای هر نقطه ای در بخش ثانویه باید پروب مشکی را به منفی خروجی متصل کنی که در تصویر با قلم آبی مشخص کردم

این دو بخش در پشت مدار چاپی کاملا مشخص و جدا شده اند و با قلم مشکی مرز جدایی را مشخص کردم.

لذا تاکید میکنم اگر با گراند نادرستی اندازه گیری بشه موجب سردرگمی و گمراهی میشه.

اهم مقاومت دو سر دیود متصل به پایه ۱ فت از دو طرف چند اهمه ؟ اگر ۳۳ اهمه دراینصورت فت را عوض کن که البته با احتمال زیاد سالمه .
پس از گزارش نتیجه ، که تعیین کننده تکلیف است راهکار را مشخص کنم.

سپاس

در تمامی تغذیه هایی که گراند متفاوت دارن هر بخش را با مرزی جدا و مشخص میکنند که در تصویر زیر با قلم مشکی این مرز جدایی را مشخص کردم و ملاحظه میفرمایید که سمت چپ تا مرز جدایی ، بخش ثانویه و ایزوله است و مشخصه آن اینه که نباید بزرگترین خازن تغذیه در این بخش باشد.
لذا برای اندازه گیری هر نقطه ای که در این بخش واقع شده باید از گراند همین بخش که با قلم آبی مشخص کردم استفاده کنید که به منفی خروجی متصل است و درواقع منفی خروجی همان گراند بخش ثانویه است.

و نیز ملاحظه میفرمایید که سمت راست تصویر تا مرز جدایی ، بخش اولیه و غیرایزوله است که مرتبط با برق شهر است و خطر برق گرفتگی داره و دیود پل که به برق شهر متصل میشه در این بخش است و مهمترین علامتش اینه که در کلیه تغذیه ها بزرگترین خازن در این بخش غیر ایزوله قرار دارد
لذا برای اندازه گیری هر نقطه ای که در این بخش اولیه یا غیرایزوله واقع شده باید از گراند همین بخش که با قلم قرمز مشخص کردم و به منفی بزرگترین خازن متصله و خطر برق گرفتگی داره استفاده کنید.

البته مرز دو بخش که ابتدا با خط مستقیم مشکی مشخص کرده بودم اشتباه بود و با تذکر استاد عزیزم جناب آقای sonysony اصلاح شد .
IMG_20200225_140139_159_2_2_2_2_2.jpg

مشاهده فایل‌پیوست 163290
مشاهده فایل‌پیوست 163288

آخرین ویرایش:

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
این تغذیه مانند اغلب تغذیه های سوئیچینگ دو تا گراند داره که اینجا نحوه تشخیص گراند را توضیح دادم
و حتما باید زمان اندازه گیری ولتاژ رعایت کنی وگرنه گزارش ها به درد فریب دادن میخوره.

https://www.irantk.ir/threads/53608-...l=1#post297282
بطوریکه برای اندازه گیری هر ولتاژی در بخش اولیه که به بخش hot معروفه همیشه باید پروب مشکی را به منفی خازن بزرگ متصل کنی که با قلم قرمز مشخص کردم
و برای هر نقطه ای در بخش ثانویه باید پروب مشکی را به منفی خروجی متصل کنی که در تصویر با قلم آبی مشخص کردم

این دو بخش در پشت مدار چاپی کاملا مشخص و جدا شده اند و با قلم مشکی مرز جدایی را مشخص کردم.

لذا تاکید میکنم اگر با گراند نادرستی اندازه گیری بشه موجب سردرگمی و گمراهی میشه.در تمامی تغذیه هایی که گراند متفاوت دارن هر بخش را با مرزی جدا و مشخص میکنند که در تصویر زیر با قلم مشکی این مرز جدایی را مشخص کردم و ملاحظه میفرمایید که سمت چپ تا مرز جدایی ، بخش ثانویه و ایزوله است و مشخصه آن اینه که نباید بزرگترین خازن تغذیه در این بخش باشد.
لذا برای اندازه گیری هر نقطه ای که در این بخش واقع شده باید از گراند همین بخش که با قلم آبی مشخص کردم استفاده کنید که به منفی خروجی متصل است و درواقع منفی خروجی همان گراند بخش ثانویه است.

و نیز ملاحظه میفرمایید که سمت راست تصویر تا مرز جدایی ، بخش اولیه و غیرایزوله است که مرتبط با برق شهر است و خطر برق گرفتگی داره و دیود پل که به برق شهر متصل میشه در این بخش است و مهمترین علامتش اینه که در کلیه تغذیه ها بزرگترین خازن در این بخش غیر ایزوله قرار دارد
لذا برای اندازه گیری هر نقطه ای که در این بخش اولیه یا غیرایزوله واقع شده باید از گراند همین بخش که با قلم قرمز مشخص کردم و به منفی بزرگترین خازن متصله و خطر برق گرفتگی داره استفاده کنید.
با سلام و عرض احترام خدمت استاد عزیزم غزال واقعا ممنونم بابت زحماتتون وزحمتی که برای تاپیک تشخیص گراند کشیدید که نکته ای شاید از نظر عده ای بظاهر کم اهمیت باشد ولی بسیار مهم و با اهمیت میباشد
دراینجا با توجه به عرایض جنابعالی احساس میکنم با توجه به جمله ای که تو یکی از پست هام تایپ کرده بودم (زیاد وارد نیستم) برداشت جنابعالی این بوده که بنده هیچ اطلاع و اگاهی قبلی در مورد منبع تغذیه سویچینگ یا الکترونیک ندارم! درصورتیکه منظورم عدم توانایی و دانشم نسبت به دانش استاد بزرگی چون شما و همکاران بود!
و عقیده بنده این است که اگر کسی به قصد تعمیر وسیله ای نتواند در کل نکته پیش پا افتاده ای همچون گراند قسمت ایزوله و غیر ایزوله رو موقع ولتاژ گیری تشخیص دهد بهتر است اول اگاهی خودش را افزایش دهد و بابتش تاپیک ایجاد نکند که بیخودی وقت با ارزش دوستان گرفته نشه.
در اینجاهم جاداره از همه همکاران بابت اشتراک گذاری تجربه با ارزششان تشکر کنم

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
اهم مقاومت دو سر دیود متصل به پایه ۱ فت از دو طرف چند اهمه ؟ اگر ۳۳ اهمه دراینصورت فت را عوض کن که البته با احتمال زیاد سالمه .
پس از گزارش نتیجه ، که تعیین کننده تکلیف است راهکار را مشخص کنم.
خسته نباشی استاد
بله از دو طرف 33 اهمه
ولتاژ پایه 4 و 8 ایسی؛بیشتر پایه 8 ایسی هر مدت یبار تغییر میکنه .دیشب 6 ولت بود وامشب 8.5 ولت :dubbio00:
بعد از تعویض فت گزارش میدم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام و عرض احترام خدمت استاد عزیزم غزال واقعا ممنونم بابت زحماتتون وزحمتی که برای تاپیک تشخیص گراند کشیدید که نکته ای شاید از نظر عده ای بظاهر کم اهمیت باشد ولی بسیار مهم و با اهمیت میباشد
دراینجا با توجه به عرایض جنابعالی احساس میکنم با توجه به جمله ای که تو یکی از پست هام تایپ کرده بودم (زیاد وارد نیستم) برداشت جنابعالی این بوده که بنده هیچ اطلاع و اگاهی قبلی در مورد منبع تغذیه سویچینگ یا الکترونیک ندارم! درصورتیکه منظورم عدم توانایی و دانشم نسبت به دانش استاد بزرگی چون شما و همکاران بود!
و عقیده بنده این است که اگر کسی به قصد تعمیر وسیله ای نتواند در کل نکته پیش پا افتاده ای همچون گراند قسمت ایزوله و غیر ایزوله رو موقع ولتاژ گیری تشخیص دهد بهتر است اول اگاهی خودش را افزایش دهد و بابتش تاپیک ایجاد نکند که بیخودی وقت با ارزش دوستان گرفته نشه.
در اینجاهم جاداره از همه همکاران بابت اشتراک گذاری تجربه با ارزششان تشکر کنم

درود

این موضوع که تصور میکنم در پست ۲۵ فرمودید تجربه چندانی ندارید اشکالی نداره و صادقانه شرایط خود را مطرح فرمودید و من پیگیری مشکل را با آگاهی از شرایط شما پذیرفتم و لذا خطاهای احتمالی قابل تصوره و قصوری متوجه شما نیست و بهمین علت مفصلا به تشریح گراند پرداختم .

اما اگه صداقتی در گزارش شما نمی دیدم از پیگیری تاپیک منصرف میشدم.
ندانستن عیب نیست کمااینکه روزی من هم اطلاعات فعلی را نمی دانستم و تاپیک هایی که متقاضی نزدیک به صفر بوده به نتیجه رساندم چون متقاضی صراحتا اعلام کرده هیچگونه اطلاعات الکترونیکی نداره .
لذا هرچند اطلاعات شما قابل قیاس با آنها نیست اما با این وجود اظهار بی اطلاعی فرمودید که حاکی از فروتنی است و عیب نیست و حسن محسوب میشه لطمه ای به تاپیک نمیزنه .

اگه فعلا فت تهیه نکردی تست زیر را انجام بده .
۱- بزرگترین خازن عدسی که در دسترس داری( حدود ۱۰ نانو کافیه ولی بزرگتر باشه بهتره ) با پروب ولتمتر متناوب سری کن و سر آزاد خازن را به پایه ۱ آی سی متصل کن و پروب دیگر را به گراند اولیه ( منفی خازن بزرگ ) متصل کن ببین ولتاژی داره .
یکبار هم پروب ها را جابجا کن و تست کن ببین ولتاژی داره ؟
ولتمتر در حالت متناوب باشه.

۲- ولتمتر در حالت dc را به دو پایه خازن بزرگ متصل کن و تغذیه را روشن و بعد ار چند ثایه خاموش کن و ببین ولتاژ خازن فورا به نزدیک صفر ولت میرسه یا زمان قابل توجهی طول میکشه و خیلی آهسته تخلیه میشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
اگه فعلا فت تهیه نکردی تست زیر را انجام بده .
۱- بزرگترین خازن عدسی که در دسترس داری( حدود ۱۰ نانو کافیه ولی بزرگتر باشه بهتره ) با پروب ولتمتر متناوب سری کن و سر آزاد خازن را به پایه ۱ آی سی متصل کن و پروب دیگر را به گراند اولیه ( منفی خازن بزرگ ) متصل کن ببین ولتاژی داره .
یکبار هم پروب ها را جابجا کن و تست کن ببین ولتاژی داره ؟
ولتمتر در حالت متناوب باشه.

2- ولتمتر در حالت dc را به دو پایه خازن بزرگ متصل کن و تغذیه را روشن و بعد ار چند ثایه خاموش کن و ببین ولتاژ خازن فورا به نزدیک صفر ولت میرسه یا زمان قابل توجهی طول میکشه و خیلی آهسته تخلیه میشه ؟
سلام و خسته نباشید
در جواب سوال یک:با یک عدد خازن 100nf تست کردم ولتاژ بسیار ناچیزی در حدود 0.045v داشت حتی برعکس تست کردم همین بود.در حالت متناوب
خازن بزرگ هم ولتاژش آهسته خالی میشد بعد از 10 ثانیه 250 ولت بود. در داخل مدار با خازن سنج تست کردم 32 میکرو بود .درحالی که روش 47میکرو زده

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام و خسته نباشید
در جواب سوال یک:با یک عدد خازن 100nf تست کردم ولتاژ بسیار ناچیزی در حدود 0.045v داشت حتی برعکس تست کردم همین بود.در حالت متناوب
خازن بزرگ هم ولتاژش آهسته خالی میشد بعد از 10 ثانیه 250 ولت بود. در داخل مدار با خازن سنج تست کردم 32 میکرو بود .درحالی که روش 47میکرو زده

درود

ای سی خرابه
اما جهت اطمینان کامل
یکی از دو پایه خروجی کوپلر ( پایه ۳ یا پایه ۴ ) را آزاد کن
ولتمتر را به خروجی تغذیه متصل کن
پایه کوپلر که آزاد کرده بودی با نوک پیچ گوشتی و یا با فلزی و یا به هر طریقی موقتا سر جاش نگهدار که متصل بشه و ازاد نباشه ( دسته عایق داشته باشه که عایق را با دست بگیری که برق گرفتگی نداشته باشه )

حالا تغذیه را روشن و خاموش کن که خازن بزرگ شارژ بشه و حالا فورا پیچ گوشتی را بردار که پایه کوپلر ازاد بشه و ببین ولتاژی در ولتمتر نشون میده ؟ ( بعد از خاموشی تغذیه سریعا و بدون تاخیر یعنی قبل از تخلیه خازن بزرگ باید یک پایه خروجی کوپلر را آزاد کنی )

اگه در ولتمتر ولتاژی ظاهر بشه ای سی سالمه ( که البته بعیده ) وگرنه آی سی خرابه و دو راه حل داره
۱- آی سی مشابه
ازآنجاکه ای سی با پایه های مشابه پیدا نکردم لذا باید پایه ها جابجا بشه که دردسر داره
بخصوص که ممکنه فرکانسش ناهماهنگ و زحمات بی فایده بشه و ناگزیر به تست آی سی های متعددی باشی

۲- ساده ترین روش ، استفاده از برد همه کاره است که باید از استاد عزیز و ارجمندم جناب آقای صابری تهیه فرمایید تا مشکل را بسرعت حل کنه .

بنظر من روش دوم بهتر و سهل الوصول تره

سپاس

آخرین ویرایش:

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
سلام استاد
فرمایش شما انجام شد که ولتاژی در خروجی یافت نشد.
استاد سعی میکنم منبعی سالم مشابه همین تهیه کنم آیسی شو جایگذین کنم.
برد همه کاره منظورتون این تاپیکه https://www.irantk.ir/threads/61073-نقشه-و-تحلیل-برد-همه-کاره
چجوری میتونم تهیش کنم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

Kress

کاربر vip
کاربر
2013-03-19
103
133
درود

ای سی خرابه
اما جهت اطمینان کامل
یکی از دو پایه خروجی کوپلر ( پایه ۳ یا پایه ۴ ) را آزاد کن
ولتمتر را به خروجی تغذیه متصل کن
پایه کوپلر که آزاد کرده بودی با نوک پیچ گوشتی و یا با فلزی و یا به هر طریقی موقتا سر جاش نگهدار که متصل بشه و ازاد نباشه ( دسته عایق داشته باشه که عایق را با دست بگیری که برق گرفتگی نداشته باشه )

حالا تغذیه را روشن و خاموش کن که خازن بزرگ شارژ بشه و حالا فورا پیچ گوشتی را بردار که پایه کوپلر ازاد بشه و ببین ولتاژی در ولتمتر نشون میده ؟ ( بعد از خاموشی تغذیه سریعا و بدون تاخیر یعنی قبل از تخلیه خازن بزرگ باید یک پایه خروجی کوپلر را آزاد کنی )

اگه در ولتمتر ولتاژی ظاهر بشه ای سی سالمه ( که البته بعیده ) وگرنه آی سی خرابه و دو راه حل داره
۱- آی سی مشابه
ازآنجاکه ای سی با پایه های مشابه پیدا نکردم لذا باید پایه ها جابجا بشه که دردسر داره
بخصوص که ممکنه فرکانسش ناهماهنگ و زحمات بی فایده بشه و ناگزیر به تست آی سی های متعددی باشی

۲- ساده ترین روش ، استفاده از برد همه کاره است که باید از استاد عزیز و ارجمندم جناب آقای صابری تهیه فرمایید تا مشکل را بسرعت حل کنه .

بنظر من روش دوم بهتر و سهل الوصول تره

سپاس

سلام استاد
برد همه کاره منظورتون این تاپیکه https://www.irantk.ir/threads/61073-نقشه-و-تحلیل-برد-همه-کاره
چجوری میتونم تهیش کنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
سلام استاد
چجوری میتونم تهیش کنم

درود

اگه بتونی آی سی سالم تهیه کنی چه بهتر
اما برد همه کاره همون بردی است که در تاپیک مورد اشاره شما تحلیلش کردم
برای تهیه برد عرض کردم میتونی از فروشگاه استاد صابری عزیز از طریق همین انجمن تهیه کنی اینجا.

https://www.irantk.ir/threads/43931-♥تاپیک-درخواست-قطعه-از-فروشگاه-صابری♥

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا