آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: نحوه مونتاژ و دمونتاژ قطعات SMD پلاستیکی مثل سوکتهای SMD

8803044

کاربر
2015-02-18
28
18
با سلام. یک بردی دارم که بدلیل کوچک بودن قطعات SMD و نزدیک بودن آنها به هم، میخوام یک عدد سوکت پلاستیکی را مونتاژ و دمونتاژ کنم بدون اینکه بر قطعات جانبی اون اثر بذاره.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
759
2,531
تهران -شانکهای
با احترام
برای جلوگیری از آسیب دیدگی و یا ذوب شدن قلع قطعات فوق ، یا باید از چسب نسوز استفاده کنید یا فویل نازک که به راحتی روی قطعات رو بپوشاند ، در یک سطح کاملا صاف

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
با سلام. یک بردی دارم که بدلیل کوچک بودن قطعات SMD و نزدیک بودن آنها به هم، میخوام یک عدد سوکت پلاستیکی را مونتاژ و دمونتاژ کنم بدون اینکه بر قطعات جانبی اون اثر بذاره.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام
من برای تعویض سوکت پلاستیکی روی برد لپ تاپ اول پایه ها رو فلکس و لحیم تازه میزنم (با هویه) تا دمای ذوب لحیم پایین بیاد (دمای ذوب سیم لحیم سرب دار حدود 30 درجه پایین تر هست)
بعد کم کم از زیر برد با هیتر حرارت میدم تا سوکت جدا بشه.
و برای لحیم کاری مجدد با سیم قلع کش پایه ها رو تمیز میکنم و با هویه نوک باریک لحیم میکنم.

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
با سلام . توضیحات و راهکار خوبی آقا رضا دادند و د ر مواردی که امکان هیت چه از پشت برد یا مستقیم وجود نداره

میتوانید با تازه سازی لحیم ( که سهل ترین حالت برای ادامه کار فراهم شود) بعد با سیم شیلد (همون قلع جمع کن یا قلع کش) اضافه لحیم پایه هارو تا حدی که امکانش هست . گرفت و وبا تزریق قلع کش ( قرص smd ) و بدنبال اون با چند ضربه آهسته یا حرکت در جهات . براحتی بسیاری از قطعات smd یا سوکت و غیره رو در آورد

البته بکارگیری شیلد ترجیحا انجام میشه و اگه در دسترس نبود همون بقیه کار
در بعضی از کارها هم اصلا نیازی به تازه سازی قلع نیست فقط با شیلد در حد امکان قلع اضافی گرفته بشه

اتفاقا زدن این تایپک همزمان بود با در آوردن این سوکت از led 40 pin ( خیلی حساس به دما و امکان تعویض یا سالم در آوردن اون با هیتر تقریبا ممکن نیست)
و کار گزاشتن اون روی مین لپ تاپ
( در آوردن و کار گزاشتن اون دقیقا طبق راهکاری که گفتم انجام شده)

که بهتر دیدم تصویر اون رو هم بزارم

پیوست‌ها

• 549.6 کیلوبایت بازدیدها: 160
  • 1.1 مگابایت بازدیدها: 171
آخرین ویرایش:

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
477
1,423
با سلام . توضیحات و راهکار خوبی آقا رضا دادند و د ر مواردی که امکان هیت چه از پشت برد یا مستقیم وجود نداره

میتوانید با تازه سازی لحیم ( که سهل ترین حالت برای ادامه کار فراهم شود) بعد با سیم شیلد (همون قلع جمع کن یا قلع کش) اضافه لحیم پایه هارو تا حدی که امکانش هست . گرفت و وبا تزریق قلع کش ( قرص smd ) و بدنبال اون با چند ضربه آهسته یا حرکت در جهات . براحتی بسیاری از قطعات smd یا سوکت و غیره رو در آورد

البته بکارگیری شیلد ترجیحا انجام میشه و اگه در دسترس نبود همون بقیه کار
در بعضی از کارها هم اصلا نیازی به تازه سازی قلع نیست فقط با شیلد در حد امکان قلع اضافی گرفته بشه

اتفاقا زدن این تایپک همزمان بود با در آوردن این سوکت از led 40 pin ( خیلی حساس به دما و امکان تعویض یا سالم در آوردن اون با هیتر تقریبا ممکن نیست)
و کار گزاشتن اون روی مین لپ تاپ
( در آوردن و کار گزاشتن اون دقیقا طبق راهکاری که گفتم انجام شده)

که بهتر دیدم تصویر اون رو هم بزارم

پیرو صحبت استاد عزیز دوستان دقت کنن که قرص ضد قلع بشدت برای بدن مضر هست و در حین کار با این ماده حتما از ماسک و دست کش استفاده کنن تا خدایی نکرده سلامتشون به خطر نیفته.
در ضمن توی ویدئو های خارجی از آلیاژی استفاده میکنن که با نام تجاری Fast chip به فروش میفرسه و دمای ذوب قلع رو تا 58 درجه پایین میاره و عملا کار بسیار راحت میشه ولی متاسفانه توی بازار داخلی من نتونستم پیدا کنم.

اگر به یوتیوب دسترسی دارید پیشنهاد میشه این ویدئو رو ببینید.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

karimjavvy

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2012-06-19
484
875
قم
سلامبا توجه به نظرات اساتید و تجربه های عالیشون اگر جسارت نشه و با اجازه همه شون منم نظر خودمو منعکس کنم .برای داشتن کار تمیز در این بابت باید به نکارت زیر توجه کنید : نوع هیتر خیلی مهمه اما برای این کار باید حتما سرعت باد هیتر رو اگر از کوئیک 700 استفاده می کنید بزارید روی 2 و دمای آن رو بزارید روی 4 (این دما نیاز به تمرین روی بردهای خراب لازمه چون باید دستتون بیاد که چقدر به برد حرارت بدید) حرارتی که در این زمان می دید باید حالت دورانی باشه این کار رو باید حتما از زیر برد انجام بدید بهترین حالت اینه که قطعه ای زیر برد نباشد اما اگر هم بود بنده یک پارچه سفید رو به میز میخ کردم و زیر برد قرار می دم اگر قطعه ای افتاد روی پارچه بشه دیدش اما تا به حال کنده نشده . راستی قبل از اینکه هیت بگیرید حتما از خمیر فلکس خوب استفاده کنید که زود لحیم آب بشه و اگر دیدید زود آب نشد با هویه از سیم لحیم مرغوب استفاده کنید و به پایه هاش بزنید .این بود تجربه ی ما انشالله مفید باشه

بالا