آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود
IMG_20200208_213036_652.jpg

آیا عنوان عمر ابدی بلف و غلو است ؟
غالبا تصور میشه عنوان ابدی عنوانی غلو آمیز و غیر واقعی است و قطعه ای با عمر ابدی قابل تولید نیست اما نه بهت ثابت میکنم اشتباه میکنی.

برای درک این واقعیت فرض کنید لامپ حبابی ۲۲۰ ولتی که کوتاه ترین عمر را دارد چنانچه به ولتاژ ۱۰ ولت متصل کنید آیا با این شرایط هزار سال دیگه هم خواهد سوخت قطعاً نه.
اما ۱۰ ولت که نوری نمیده .
درسته ولی به بقیه استدلال توجه فرمایید.
اما تا اینجا عمر ابدی قطعات موضوع عجیب و غریبی نیست و می توانیم از هر قطعه ای با عمر ابدی استفاده کنیم و تا اینجا فهمیدیم برای ابدی کردن عمر قطعات ، باید از آنها درمحدوده و شرایطی استفاده کنیم که عوامل تخریب هرگز فرصت ظهور پیدا نکنند.

مثلا یک هیتر در شرایط عادی حرارت قابل توجهی تولید می کنه اما به واسطه شدت حرارت در زمان کوتاهی با اکسیژن ترکیب شده و قبل از یکسال ، موجبات قطع شدن المنت فراهم میشه.

اما اگر با ولتاژی از المنت استفاده کنیم که حرارت آن موجبات ترکیب با اکسیژن را فراهم نکنه بدیهی است که هرگز عوامل تخریب ظاهر نشده و لذا عمر ابدی خواهد داشت

و در این صورت بدیهی است که حرارت قبلی تولید نمی شود و ناگزیر هستیم از چند هیتر به جای یکی هیتر استفاده کنیم تا هم به حرارت دلخواه برسیم و هم عمر آن ابدی بشه.

نمونه و مصداق این ادعا را در سایت مورد اشاره زیر ملاحظه فرمایید که لامپی آنهم با تکنولوژی عقب افتاده گذشته به مدت ۱۲۰ سال است روشن مانده و نسوخته

https://www.1pezeshk.com/archives/2014/11/the-110-year-old-light-bulb.html
لامپی که ۱۲۰ سال است، روشن است!

مشاهده فایل‌پیوست 172893

آیا از تکنولوژی عجیب و غریبی استفاده نکرده ؟
خیر بلکه فقط جریان فیلامان را تا جایی کم کرده که حرارت فیلامان ناچیز باشه و هرگز امکان ترکیب با اکسیژن و سوختن و قطع شدن فیلامان فراهم نشه اما همانطور که ملاحظه میفرمایید نور ضعیفی داره که با افزایش تعداد حل میشه.

به این ترتیب چنین لامپی تا روز قیامت هم نخواهد سوخت .
ترفندی که در لامپ ledهم پیشنهاد کردم و روی لامپ های شخصی خودم تست کردم و تقریبا از زمان تولید این لامپ ها تا الان هیچکدام نسوخته اند ، ترفندی نیست جز اینکه با کاهش جریان و ولتاژ در شرایط قابل تحملی از آن استفاده میکنیم .

بمنظور باور کردن این حقیقت کافیست با غلو قابل توجه و کاهش شدید ولتاژ و جریان لامپ ، نور لامپ led را بمقدار نصف کاهش دهید و در عوض بجای یک لامپ از دو لامپ استفاده کنید .
دراینصورت آیا باز هم باور ندارید که هرگز نخواهد سوخت.
اگر باور ندارید نور آنرا به یکچهارم کاهش دهید و از ۴ لامپ بجای یک لامپ استفاده کنید ،
حالا چطور ؟

باز هم باور نکردید که هر گز نخواهد سوخت .
نور لامپ های شخصی خودم را بمقدار بسیار ناچیزی کمتر از نور اولیه کردم و تاکنون صحیح و سالم است ، چه رسد به اینکه نور آنرا نصف کنید.

این حقیقت در مورد ترانزیستور هم صادق است .
یعنی نامرغوب ترین ترانزیستور متفرقه ۱۵ آمپری بعنوان مرغوب ترین ترانزیستور نیم آمپری قابل استفاده است .

لذا مگه مجبوری در آمپر بالا ازش استفاده کنی ، هر زمانی نیاز به ترانزیستور نیم آمپری داشتی ، از این ترانزیستور نامرغوب ۱۵ آمپری بجای مرغوب ترین ترانزیستور نیم آمپری استفاده کن ، خواهی دید که خیلی بهتر از مرغوب ترین ترانزیستور نیم آمپری قابل استفاده است .

بنابمراتب ابدی کردن عمر قطعات بلف نیست و حقیقت داره.

ابدی ساختن عمر لامپ های LED

با توجه به اینکه حدود یکسال بعد از اولین تولیدات این لامپ ها تعدادی از لامپ های شخصی خودم سوخت و پس از اصلاح آنها بقیه لامپ هایی که هنوز سالم بودن را اصلاح کردم و تاکنون حتی یکی از آنها صدمه ندیده .

و صرفنظر از تجربه موفق فوق الذکر که دلایل نظری و پیش بینی های علمی را تایید کرده ،

و اگرچه راهکار مربوطه را بموجب طرح مشکلی ، در پست ۲۷ تاپیک زیر مطرح کردم .

https://www.irantk.ir/threads/102706-دلیل-2-برابر-شدن-ولتاژ-تغذیه-لامپهای-LED-سقفی-؟?p=576216&viewfull=1#post576216

اما ازآنجاکه جستجوی موضوع ، دشوار و مستلزم مطالعه موضوعات غیر ضروری تاپیک فوق است ، لذا مستقلا بنحو اختصار نیز در این تاپیک مطرح و بشرح زیر منعکس میگردد.

مقدمه :
غالبا سوال میشه : تولید کنندگانی که بهترین متخصصین را استخدام میکنند ،
چطور ممکنه چنین راهکارهایی برای افزایش طول عمر محصولات به عقلشون نرسیده باشه ؟

پاسخ:
اتفاقا چون به عقلشون رسیده ، کلک معگوس و زیانباری سوار میکنن تا بابای مردم دربیاد و پول الکی بدن و او با تحمیل زیان به مردم ، پولدار بشه آنهم آنقدر غیرمنصفانه که یکسال هم کار نکنه.

درغیر اینصورت مردم فقط یکبار ازش لامپ یا هر محصول تولیدی را میخرن و بعد از مدتی باید غاز بچرونه و باباش درمیاد.

راهکار افزایش طول عمر و ابدی ساختن لامپ ها

۱_ ابتدا مقاومت های موازی کوچکتر از ۴ اهم را پیدا کنید

۲_ باید بنحوی مقاومت کل را افزایش دهید که نور لامپ بمقدار بسیار ناچیزی کمتر از نور نرمال بشه چرا ؟

( معمولا باید یکی از مقاومت های موازی را آزاد کنید و مقاومت بزرگتر و مناسبی جایگزین فرمایید. )
.
ازآنجاکه جریان غیرمجاز در کلیه قطعات الکترونیکی ، مهمترین عامل صدمه آنهاست لذا باید جریان لامپ کمتر از ماکزیمم جریان مجاز بشه و اگه درحال کاهش جریان ، شاهد کاهش بسیار ناچیز نور لامپ باشید یعنی اکنون جریان لامپ در مرز ماکزیمم جریان مجاز است و تابحال جریان مازاد بر آن که مصرف میکرده درواقع فقط برای کاهش عمر و پر کردن جیب تولید کننده بوده

و به این ترتیب از یکسو بابت جریان غیرمجاز ، پول برق پرداخت میکردید که هیچ ثمری جز تولید حرارت شدیدتر نداشته و از سوی دیگر بسرعت موجب صدمه لامپ میشده ، لذا کاهش ناچیز نور لامپ گویای جریانی است که زیانی به لامپ نمیرساند و کل جریانی که مصرف میکنه برای تولید نور ، لازم است .

این لامپ ها دارای محدود کننده جریان هستند و نمونه گیری از جریان توسط مقاومت های موازی smd کمتر از ۴ اهم انجام میشه.
بطوریکه افزایش مقاومت کل موجب کاهش جریان لامپ خواهد شد.
در کلیه نمونه هایی که تابحال اصلاح کردم کافیه یکی از مقاومت های موازی را آزاد کنید و از مقاومت مناسب بزرگتر استفاده کنید .
و برای پیدا کردن بهترین مقاومت باید مقاومت های مختلف بزرگتر را تست کنید تا نور لامپ اندکی کمتر از نرمال بشه . همین

به این ترتیب طول عمرش بمقدار قابل توجهی افزایش می یابد و اگر نور لامپ را بمقدار مناسب کم کنید که هرگز به مرحله تخریب نرسه ، علاوه بر اینکه طول عمرش ابدی میشه و هرگز نخواهد سوخت ضمنا پول برق کمتری پرداخت میکنید و حرارت محیط هم کمتر خواهد شد.

البته در لامپ های سوخته ، که ظاهرا بقیه لامپ ها سالمند ممکنه تعدادی از آنها صدمه دیده باشند و با جریان غیرعادی نور نرمالی تولید کنند که در آینده خواهند سوخت و لذا در لامپ هایی که پس از سوختن از این شیوه استفاده میکنید احتمال صدمه تعداد دیگری از لامپ ها وجود داره که بتدریج پس از اصلاحیه ، بکلی صدمه ببینند که ارتباطی به روش مذکور نداره و قابل پیش بینی است هرچند تابحال برای من اتفاق نیافتاده .

اگر تعدادی از لامپ ها سوخته و شورت و حذف کردید و لذا در زمان کاهش ولتاژ ناگزیر به اتصال لامپ های باقیمانده به ولتاژ قبلی هستید که ممکنه بسوزه ابتدا از مقاومت آجری مناسب ۱۰ وات بجای لامپ ها استفاده کنید تا لامپ ها در زمان اعمال تغییرات تحت فشار قرار نگیرند و نسوزند و پس از اصلاحیه نسبی که مطمئن شدید ولتاژ بمقدار قابل توجه کم شده و صدمه ای به لامپ ها وارد نمیشه لامپ ها را جایگزین کنید.

برای لامپ های ۵۰ وات پارس شهاب مقاومت حدود ۳۰۰ اهم
و لامپ های ۶۰ وات پارس شهاب مقاومت ۴۰۰ اهم آجری لازم است
و پس از کاهش جریان مقاومت را آزاد و لامپ ها را بجای مقاومت نصب و استفاده کنید.

ضمنا اگرچه این شیوه جهت ابدی کردن عمر led های لامپ تقدیم شده ، اما بدیهی است که جهت ابدی کردن عمر خازن و مقاومت و غیره موجود در لامپ هم میتوانید از این شیوه استفاده کنید مثلا اگه خازن الکترولیت ۳۵۰ ولتی باید ۳۱۰ ولت تحمل کنه چنانچه خازن ۶۳۰ ولتی جایگزینش کنید تا زمانیکه خدا ، خدایی میکنه این خازن هم بدرستی کار میکنه.

البته ازآنجاکه کاهش جریان ledها موجب کاهش فشار اغلب قطعات لامپ میشه لذا ضرورت چندانی برای تقویت اغلب قطعات وجود نداره
اما ازآنجاکه بندرت ، افرادی وجود دارند که اگر ببینند با استفاده از این روش ، و با کاهش نور بسیار ناچیز ، عمر لامپ هایی که اصلاح کردند ۵ برابر شد ، توهین و فحاشی میکنند که چرا طبق ادعای تاپیک ، عمرش ابدی نشد ، ناگزیر به تشریح کلیه جوانب شدم تا اینگونه افراد ، اولا نور لامپ را بمقدار قابل توجهی کم کنند و بقیه قطعات لامپ را هم تقویت کنند و دراینصورت اگر ابدی نشد فحاشی کنند و به ازای هر لامپ هم ۱۰ لامپ تقدیم کنم.
بنابمراتب برای افزایش عمر ledهای لامپ باید نور لامپ را بمقدار بسیار ناچیزی کم کنید و برای ابدی کردن آن ، نور آنرا بمقدار قابل توجهی کمتر کنید.

و اگر به روش فوق لامپ های سالم را اصلاح فرمودید و مورد خلاف ادعا اتفاق افتاد و پس از چندین سال سوخت حتما مطلع فرمایید.
موفق و موید باشید.

سپاس

آخرین ویرایش:

جمشيدا

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-03-13
4,046
19,246
تهران - ساوه
با سلام و وقت بخیر
راهکار و ترفند دیگری که من به کار بردم استفاده از یک مقاومت در حدود صد اهم 5 وات در مسیر ورودی برق شهر و تعبیه آن در برد LED Driver
مخصوصا در ال ای دی های صفحه پنلی خوب جواب داده است.
Power 18W
Input : AC85-265V
OTT : 6500K
ولتاژ کاری خود پنل
58 ولت​

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
درود

با توجه به اینکه حدود یکسال بعد از اولین تولیدات این لامپ ها تعدادی از لامپ های شخصی خودم سوخت و پس از اصلاح آنها بقیه لامپ هایی که هنوز سالم بودن را اصلاح کردم و تاکنون حتی یکی از آنها صدمه ندیده .

و صرفنظر از تجربه موفق فوق الذکر که دلایل نظری و پیش بینی های علمی را تایید کرده ،

https://www.irantk.ir/threads/10270...های-LED-سقفی-؟?p=576216&viewfull=1#post576216

اما ازآنجاکه جستجوی موضوع ، دشوار و مستلزم مطالعه موضوعات غیر ضروری تاپیک فوق است ، لذا مستقلا بنحو اختصار نیز در این تاپیک مطرح و بشرح زیر منعکس میگردد.

مقدمه :
چطور ممکنه چنین راهکارهایی برای افزایش طول عمر محصولات به عقل تولید کننده ها نرسیده باشه ؟

پاسخ:

اتفاقا چون به فکرش رسیده ، کلک معگوس و زیانباری سوار میکنه تا بابای مردم دربیاد و پول الکی بدن و او با تحمیل زیان به مردم ، پولدار بشه آنهم آنقدر غیرمنصفانه که یکسال هم کار نکنه.
درغیر اینصورت مردم فقط یکبار ازش لامپ یا هر محصول تولیدی را میخرن و بعد از مدتی باید غاز بچرونه و باباش درمیاد.

۲_ باید بنحوی مقاومت کل را افزایش دهید که نور لامپ بمقدار بسیار ناچیزی کمتر نور نرمال باشد چرا ؟
ازآنجاکه جریان غیرمجاز در کلیه قطعات الکترونیکی ، مهمترین عامل صدمه آنهاست لذا باید جریان لامپ کمتر از ماکزیمم جریان مجاز بشه و اگه درحال کاهش جریان ، شاهد کاهش بسیار ناچیز نور لامپ باشید یعنی اکنون جریان لامپ در مرز ماکزیمم جریان مجاز است و تابحال جریان مازاد بر آن که مصرف میکرده درواقع فقط برای کاهش عمر و پر کردن جیب تولید کننده بوده

و به این ترتیب از یکسو بابت جریان غیرمجاز ، پول برق پرداخت میکردید که هیچ ثمری جز تولید حرارت شدیدتر نداشته و از سوی دیگر بسرعت موجب صدمه لامپ میشده ، لذا کاهش ناچیز نور لامپ گویای جریانی است که زیانی به لامپ نمیرساند و کل جریانی که مصرف میکنه برای تولید نور ، لازم است .

این لامپ ها دارای محدود کننده جریان هستند و نمونه گیری از جریان توسط مقاومت های موازی smd کمتر از ۴ اهم انجام میشه.
در کلیه نمونه هایی که تابحال اصلاح کردم کافیه یکی از مقاومت های موازی را آزاد کنید و از مقاومت مناسب بزرگتر استفاده کنید .
و برای پیدا کردن بهترین مقاومت باید مقاومت های مختلف بزرگتر را تست کنید تا نور لامپ اندکی کمتر از نرمال بشه . همین

به این ترتیب علاوه بر اینکه طول عمرش ابدی میشه و هرگز نخواهد سوخت ضمنا پول برق کمتری پرداخت میکنید و حرارت محیط هم کمتر خواهد شد.

البته در لامپ های سوخته ، احتمال صدمه تعداد دیگری از لامپ ها وجود داره که فعلا سالم بنظر میرسند و ممکنه بتدریج پس از اصلاحیه ، بکلی صدمه ببینه که ارتباطی به روش مذکور نداره و قابل پیش بینی است هرچند تابحال برای من اتفاق نیافتاده .

اما اگر به روش فوق لامپ های سالم را اصلاح فرمودید و مورد خلاف ادعا اتفاق افتاد و پس از چندین سال سوخت حتما مطلع فرمایید.

سپاس

بسیار خب تشکر از تحربه مقید شما

استاد بجای مقاومتهای smd مقاومت معمولی جایگزین نماییم مشکلی نداره؟

سپاسگزارم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
بسیار خب تشکر از تحربه مقید شما

استاد بجای مقاومتهای smd مقاومت معمولی جایگزین نماییم مشکلی نداره؟

سپاسگزارم

درود

اتفاقا اگه smd نباشه توانش بیشتره و بهتره.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام و وقت بخیر
راهکار و ترفند دیگری که من به کار بردم استفاده از یک مقاومت در حدود صد اهم 5 وات در مسیر ورودی برق شهر و تعبیه آن در برد LED Driver
مخصوصا در ال ای دی های صفحه پنلی خوب جواب داده است.
Power 18W
Input : AC85-265V
OTT : 6500K
ولتاژ کاری خود پنل
58 ولت​

درود

لامپ مورد اشاره شما رو تجربه نگردم اما این اصل کلی باید رعایت بشه که به هر قطعه ای نباید فشار غیرقابل تحملی وارد بشه و اگر هر قطعه ای تحت فشار کمتر از ماکزیمم مقدار مجاز باشه طول عمرش افزایش پیدا میکنه و در مورد led با توجه به ساختارش که استهلاکی نیست ، ابدی میشه.

به همین علت درسته که اتومبیل با تخت گاز هم راه میره و کار میکنه اما بزودی باباش درمیاد
مضافا اگه تخت گاز در اتومبیل باباشو درمیاره ، لااقل چند دفعه زودتر به مقصد میرسی.
اما تولید کننده لامپ led ، لامپ تخت گاز عرضه میکنه با این تفاوت که تخت گازش بی ثمر هم هست و متناسب با جریان غیرمجاز و جریان زیاد ، نور بیشتری نمیده و فقط زودتر میسوزه .

این قاعده در مورد کلیه قطعات و محصولات صادقه
حتی موتور یا ماشین که قطعات مکانیکی و استهلاکی داره و بر خلاف الکترونیک مستهلک میشه چنانچه کمتر از طاقت و تحملش تحت فشار باشه و در واقع بهش فشار نیاری یک عمر کار میکنه و طول عمر حیرت انگیزی پیدا میکنه چه رسد به الکترونیک که اگه مثلا از دیود ۱ آمپری در جریان نیم آمپر با ولتاژ مجاز استفاده کنی هرگز نمیسوزه .

درخصوص لامپ های روشنایی led مورد نظرم که تصویر نمونه ای از آنها را پیوست کردم ، کاهش ولتاژ ورودی ثمری نداره و لذا ولتاژ ورودی سیستم ، چه ۲۲۰ ولت و چه ۱۵۰ ولت باشه جریان لامپ تغییری نمیکنه چون ، مقاومت نمونه گیر جریان بصورت اتوماتیک جریان led هارو تعیین میکنه .

در مورد لامپ هایی که فرمودید تجربه و اطلاعی ندارم و بررسی نکردم اما با توجه به توانایی شما قطعا مقاومت سری با برق شهر در مورد اونا موثر و مفیده
بخصوص که عملا تست فرمودید
سپاس

IMG_20200208_213036_652.jpg

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,064
IRANTK
درود
مشاهده فایل‌پیوست 162875

https://www.irantk.ir/threads/10270...های-LED-سقفی-؟?p=576216&viewfull=1#post576216

مقدمه :
چطور ممکنه چنین راهکارهایی برای افزایش طول عمر محصولات به عقل تولید کننده ها نرسیده باشه ؟

پاسخ:

اتفاقا چون به فکرش رسیده ، کلک معگوس و زیانباری سوار میکنه تا بابای مردم دربیاد و پول الکی بدن و او با تحمیل زیان به مردم ، پولدار بشه آنهم آنقدر غیرمنصفانه که یکسال هم کار نکنه.

۲_ باید بنحوی مقاومت کل را افزایش دهید که نور لامپ بمقدار بسیار ناچیزی کمتر نور نرمال باشد چرا ؟

به این ترتیب علاوه بر اینکه طول عمرش ابدی میشه و هرگز نخواهد سوخت ضمنا پول برق کمتری پرداخت میکنید و حرارت محیط هم کمتر خواهد شد.

البته در لامپ های سوخته ، احتمال صدمه تعداد دیگری از لامپ ها وجود داره که فعلا سالم بنظر میرسند و ممکنه بتدریج پس از اصلاحیه ، بکلی صدمه ببینه که ارتباطی به روش مذکور نداره و قابل پیش بینی است هرچند تابحال برای من اتفاق نیافتاده .

اما اگر به روش فوق لامپ های سالم را اصلاح فرمودید و مورد خلاف ادعا اتفاق افتاد و پس از چندین سال سوخت حتما مطلع فرمایید.

سپاس

استاد عزیزم خیلی ممنون بابت این آموزش گرانقدر شما باتوجه به این مسعله که مطلع بودم در بعضی از شرکت ها خروجی رو با یک مقاومت NTC سری کرده بودند ممنون میشم در این خصوص هم توضیحی بدهید.
بعضی از این لامپ ها که هالوژنی هستند درایور مستقل دارند که من به دلیل اینکه اینگونه تعمیرات را تحویل نمیگیرم مگر برای خودم یا دوست و فامیل یا توجه نکردم یا مقاومت نمونه گیر جریان را ندیدم و همچنین شماره ای روی ای سی قید نشده NO name است که بتوان نقشه ای سی را در آورد ممنون میشم اگر در اینگونه از درایور ها در خصوص مادام العمر توضیحی بفرمایید ممنون میشم.
گاهی اوقات یک ال ای دی از چندین ال ای دی سری شده میسوزه که باعث خاموشی تمام ال ای دی ها میشود به دلیل نبودن نوع ال ای دی یا غیر قابل تعویض بودن بعضی از تعمیرکارها 2 سر ال ای دی که سوخته جمپر میکنند آیا این راه درستی است؟بعضی ها هم 2 سر ال ای دی سوخته یک مقاومت 47 اهمی 2الی 3 وات قرار میدهند.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
استاد عزیزم خیلی ممنون بابت این آموزش گرانقدر شما باتوجه به این مسعله که مطلع بودم در بعضی از شرکت ها خروجی رو با یک مقاومت NTC سری کرده بودند ممنون میشم در این خصوص هم توضیحی بدهید.
بعضی از این لامپ ها که هالوژنی هستند درایور مستقل دارند که من به دلیل اینکه اینگونه تعمیرات را تحویل نمیگیرم مگر برای خودم یا دوست و فامیل یا توجه نکردم یا مقاومت نمونه گیر جریان را ندیدم و همچنین شماره ای روی ای سی قید نشده NO name است که بتوان نقشه ای سی را در آورد ممنون میشم اگر در اینگونه از درایور ها در خصوص مادام العمر توضیحی بفرمایید ممنون میشم.
گاهی اوقات یک ال ای دی از چندین ال ای دی سری شده میسوزه که باعث خاموشی تمام ال ای دی ها میشود به دلیل نبودن نوع ال ای دی یا غیر قابل تعویض بودن بعضی از تعمیرکارها 2 سر ال ای دی که سوخته جمپر میکنند آیا این راه درستی است؟بعضی ها هم 2 سر ال ای دی سوخته یک مقاومت 47 اهمی 2الی 3 وات قرار میدهند.

درود

بنظر میرسه با بکلایت تلویزیون اشتباه گرفتی
این موضوع درخصوص لامپ های روشنایی است که خیلی ساده است و ولتاژ استارت متفاوتی نداره
برای پیدا گردن مقاومت نمونه گیر باید دو یا چند مقاومت موازی کوچکتر از ۴ یا ۵ اهم پیدا کنی .

و در این لامپ ها چنین مقاومت های موازی کوچک ، فقط یک سری هست و حتی دو سری نیست که با هم اشتباه بگیری .
درخصوص بکلایت تلویزیون تا آنجا که دیدم همگی تلویزیون ها از یک قاعده تبعیت نمیکنند البته ابتدا خودم هم تصور کردم محدود کننده جریان اینورتر کلیه تلویزیون ها مشابهند و با این تصور ، حتی روش مورد نظر را مطرح کردم که بعدا متوجه شدم اینطور نیست و در هر تلویزیونی جواب نمیده .

اما بنظرم ntc مناسب در هر نوع اینورتری جوابگو باشه .
و بهتر از همه روش های فعلی روشی در نظر داشتم و قصد داشتم مدار ساده ای برای ولتاژ استارت و ولتاژ دائمی بکلایت تست کنم و نقشه اولیه را هم کشیدم و اگه اشتباه نکنم در جریان مباحثه ای در انجمن هم مطرح کردم ولی تاکنون از یکسو فرصت مونتاژ و آزمایش حاصل نشده و از سوی دیگر فراموشی پیری درحال تشدید است که اگه علاقمندان آمادگی لازم را داشته باشن حاضرم نقشه را تا حصول مقصود پیگیری کنم بطوریکه زحمات مونتاژ و تست بعهده علاقمندان باشه.

درواقع احساس میکنم دیگه به درد نمیخورم و پیشرفت ها تموم شده و هر لحظه در حال پَسرَفت هستم .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

پاسخ ، شورت کردن لامپ ها فراموشم شده بود که بشرح زیر است

شورت کردن لامپ ها با تعدادی بلامانع است که ولتاژ محدود کننده در محدوده غیر مجاز واقع نشه .

زیرا درسته که محدود کننده جریان ایده آل ، مستقل از ولتاژ است یعنی با هر ولتاژی قادر به انجا‌م وظیفه است اما محدود کننده واقعی ، محدوده مجاز ولتاژ داره و لذا برای هر ولتاژی کار نمیکنه .
فرض کنید ۱۰۰ لامپ ۱ ولتی با محدود کننده جریان ۱ آمپری کار میکنه
بنابرین باید ولتاژ خروجی ۱۰۰ ولت باشه
حالا اگه ۱۰ لامپ را حذف یا شورت کنیم برای اینکه همچنان ۱ آمپر برای لامپ ها تامین کنه باید ولتاژ خروجی ۹۰ ولت باشه.
و اگه ۹۰ لامپ را حذف کنیم باید ولتاژ خروجی ۱۰ ولت باشه که کمافی السابق لامپ ها با ۱ آمپر کار کنن اما اگر این محدود کننده قادر به کاهش ولتاژ کمتر از ۷۰ ولت نباشه دراینصورت قادر به حذف بیش از ۳۰ لامپ نیستیم

و درغیراینصورت باوجودیکه محدود کننده سالمه و قادره جریان را بمقدار ۱۰۰ میلی آمپر هم محدود کنه اما با توجه به محدوده مجاز ولتاژ ، نمیتونه در شرایطی جریان را حتی برای کمتر از ۲ آمپر محدود کنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

heical

کاربر
2011-05-13
306
530
ممنون از مطلب بسیار مفیدتون استاد غزال گرامی.
فقط یک سوال کوچولو. شما از چه روشی برای باز کردن حبابها استفاده می کنید که شکل و شمایل حباب به هم نریزه و جای باز شدنش مشخص نباشه؟

yaghot

کاربر
2012-08-26
60
157
درود

پاسخ ، شورت کردن لامپ ها فراموشم شده بود که بشرح زیر است

شورت کردن لامپ ها با تعدادی بلامانع است که ولتاژ محدود کننده در محدوده غیر مجاز واقع نشه .

زیرا درسته که محدود کننده جریان ایده آل ، مستقل از ولتاژ است یعنی با هر ولتاژی قادر به انجا‌م وظیفه است اما محدود کننده واقعی ، محدوده مجاز ولتاژ داره و لذا برای هر ولتاژی کار نمیکنه .
فرض کنید ۱۰۰ لامپ ۱ ولتی با محدود کننده جریان ۱ آمپری کار میکنه
بنالرین باید ولتاژ خروجی ۱۰۰ ولت باشه
حالا اگه ۱۰ لامپ را حذف یا شورت کنیم برای اینکه همچنان ۱ آمپر برای لامپ ها تامین کنه باید ولتاژ حروجی ۹۰ ولت باشه.
و اگه ۹۰ لامپ را حذف کنیم باید ولتاژ خروجی ۱۰ ولت باشه که کمافی السابق لامپ ها با ۱ آمپر کار کنن اما اگر این محدود کننده قادر به کاهش ولتاژ کمتر از ۷۰ ولت نباشه دراینصورت قادر به حذف بیش از ۳۰ لامپ نیستیم

و درغیراینصورت باوجودیکه محدود کننده سالمه و قادره جریان را بمقدار ۱۰۰ میلی آمپر هم محدود کنه اما با توجه به محدودیت های ولتاژ ، نمیتونه در شرایطی جریان را برای کمتر از ۲ آمپر محدود کنه .

سپاس

با تشکر از استاد عزیز
برخی لامپ های led مخصوصا پانلی و خطی که ولتاژ برق شهر مستقیم میاد روی برد را هم میشه بهمین روش محدود کرد؟

بالا