آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد
یه سوال

اینکه مدام نور لامپ رو چک کنیم که آیا کمتر از نور اولیه شده خیلی سخته
و البته چون ال ای دی هست چشما واقعا اذیت میشن

بهتر نیست یه، جدول از ولتاژ های لامپ های ال ای دی ها بدین و مثلاً ولتاژ 3 ولت روی ال ای دی های 3.3 ولتی بهترین ولتاژ برای مادام العمر بودن یا ولتاژ 8 ولت روی ال ای دی 9 ولت
بهترین ولتاژ برای مادر بودن متشکرم

درود

کاملا درسته و تست نور برای جستجوی مقاومت لازم برای لامپ مورد نظر شما سخته و لذا پیشنهاد فرمودید کلیه مدل ها را تست و مقاومت ها را اعلام کنم و زحمت و خستگی کلیه مدل ها را به من واگذار فرمودید تا شما سختی یک مدل مورد نیاز خود را تحمل نفرمایید.

در هر صورت پیشنهاد خوبی است اما ازآنجاکه این لامپ ها در تخصص و محدوده کار من نیست و به لامپ های مختلف دسترسی ندارم و فقط تجربه و راهکار مورد اشاره را تقدیم کردم .

لذا خوبه که شما این بخش را بعهده بگیرید و مقاومت لازم هر مدلی را تست فرموده و طی جدولی ارائه فرمایید .

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود

آجری نباشه و وات پایین هم اشکالی نداره بشرطی که هر وقت خواستی تست کنی سریعتر تست کن و از برق بکش
طولانی نباشه دود نمیشه خصوصا که مقاومت بالاتر نصب میکنی .
بنظر میرسه بدلیل لطف بی اندازه و محبت غیرعادی دوست داری همیشه منو تایید کنی ولی این محبت ها زیانباره و موجب گمراهی میشه و باید واقعیت را گزارش کنید تا اشکال را پیدا کنم ، خصوصا که نیاز به تایید نیست و هرگز گزارش واقعی منو تحقیر نمیکنه بلکه گزارش غیرواقعی که صرفا بر پایه تایید من تنظیم شده باشه موجب گمراهی و بیراهه میشه .
در هر صورت از لطف بی اندازه شما سپاسگزارم.

بابت نقشه ممنونم

سپاس

سلام استاد مهربانم
از مقاومت 5.6 اهم را به جای مقاومت های 2.4 و 2.2 اهم Rs1 , RS2 قرار دادم
ویک کیلو اهم را با ال ای دی موازی کردم
در یک کیلو ال ای دی روشن نشد
در دو کیلو ال ای دی روشن نشد
که در سه کیلو ال ای دی روشن شد با نور خیلی کم
که در 3.3 کیلو ال ای دی روشن شد با نور خیلی کم
از این مقاومت به بعد نور ال ای دی روشنتر روشنتر میشود( 4.3 و 5.3 و 6.3 و ...)( کیلو اهم است)
و به جای مقاومت 5.6 از مقاومت 3.3 اهم تست کردم که نور لامپ روشنتر شد
هر چقدر اهم مقاومت روی برد از 5.6 به پایین تر نور ال ای دی روشنتر میشود

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
در ضمن یک عدد لا مپ ال ای دی را تعمیر کردم عینه همین نقشه بود با ای سی و مقاومت ها و... یکسان بود با تغییر یکی از مقاومتها نورش کمتر شد. فقط ال ای دی تفاوت داشت.
در ضمن استاد مهربانم من الکترونیک را از شما یاد گرفتم .جوابی غیر از تشکر ومحبت ندارم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد مهربانم
از مقاومت 5.6 اهم را به جای مقاومت های 2.4 و 2.2 اهم Rs1 , RS2 قرار دادم
ویک کیلو اهم را با ال ای دی موازی کردم
در یک کیلو ال ای دی روشن نشد
در دو کیلو ال ای دی روشن نشد
که در سه کیلو ال ای دی روشن شد با نور خیلی کم
که در 3.3 کیلو ال ای دی روشن شد با نور خیلی کم
از این مقاومت به بعد نور ال ای دی روشنتر روشنتر میشود( 4.3 و 5.3 و 6.3 و ...)
و به جای مقاومت 5.6 از مقاومت 3.3 اهم تست کردم که نور لامپ روشنتر شد
هر چقدر اهم مقاومت روی برد از 5.6 به پایین تر نور ال ای دی روشنتر میشود

درود

آفرین
حالا درسته

حالا مشخص شد عامل پرش نور از پر نور به کم نور که نور بینابین را مقدور نمیکنه مقدار R4 (موازی با لامپ ها) هست که باید اصلاح بشه .

بنابرین باید با کمترین جریان این امکان میسر بشه .
و لذا حتی المقدور بزرگترین مقاومت ممکن را بجای ۱ کیلو با لامپ ها موازی کن تا با تغییر دو مقاومت موازی قادر به تنظیم دلخواه نور لامپ باشی.

یعنی اگه ۱۰ کیلو و ۲۰ کیلو و ۳۰ کیلو موازی کنی میتونی با تغییر مقاومت های کوچیک موازی ، نور لامپ را بدلخواه تنظیم کنی ولی بیش از ۳۰ کیلو مانند سابق میشه و نور بینابین مقدور نمیشه

دراینصورت ۳۰ کیلو بهترینه
و حالا باید پس از نصب ۳۰ کیلو که ۱ وات هم کافیه و داغ نمیکنه ، مقاومت های موازی را بنحوی انتخاب کنی که نور لامپ ذره ای از نور نرمال کمتر بشه.

آفرین.

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
در ضمن یک عدد لا مپ ال ای دی را تعمیر کردم عینه همین نقشه بود با ای سی و مقاومت ها و... یکسان بود با تغییر یکی از مقاومتها نورش کمتر شد. فقط ال ای دی تفاوت داشت.
در ضمن استاد مهربانم من الکترونیک را از شما یاد گرفتم .جوابی غیر از تشکر ومحبت ندارم.

درود

نظر لطف شماست عزیزم
خودت پشتکار خوبی داری و حاصل پشتکار ، حتما توفیق و ترقی است.

هر مدلی به نتیجه رسیدی مدل و تغییر مقاومت را اعلام کن تا متقاضیان این مدل به سهولت قادر به استفاده و اعمال تغییرات ایده آل باشن.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
خدمت همکاران گرامی
برای اینجانب تاپیک با این عنوان
عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

نمیدانم چرا این عنوان را انتخاب کردید چون در دنیا امروز این عنوان جای ندارد
در این مدتی که با ledکار کردم چه در زمنیه تابلو روان و بک لایت تلویزیون و حالا در لامپled و در ها جای که led استفاده شد است
متوجه شدم اول کفیت ledاست
در قسمت لامپ هم کفیت ledحرف اول را میزند دوم لامپ های led یک سال گارانتی دارد . معمولا بعد از یک سال خراب میشود حالا شما می فرماید ولت ledبه کمک مقاومت کم میکنم یا به هر طریقی ولت را کاهش میدهیم در مدت یک سال که کار کرداست led کفیت خو درا از دست داد است .
حالا من نمیدانم چگونه میتوانم یک لامپ led را ابدی کرد

درود

استاد بزرگوار و ارجمند
نظر مخالف اعم از صحیح و ناصحیح ، ضامن تکامل و عامل ترقی است.
چرا که کمترین محصول سخیف ترین مخالفت و ضعیف ترین معارضت هم ، تنویر فکر و شفافیت ذکر است
و لذا بحکایت سبقهٔ عرایض ، همواره تنقید عارض را بیش از صحّه جایز پسندیده ام .

البته بدیهی است ، در جریان مناظره ، رفتار غیراخلاقی ، عامل وهن تَنور و اهانت به شعور و هلاکت حضور مخاطبین محترم قابل تحمل نیست
.

زیرا اهداف مناظره ، تنویر فکر و ویرایش ذهن از خطاهای تجربه و علم است که مزایا و هدایای آن بشماره نیاید .

بنابمراتب و با توجه به تنقید ابتر مطروحه و طرح مکرر تقاضا که مؤید شدت اشتیاق به استماع ادله و استدلال اکمل مخالف است ، امیدوارم تقاضای حاضر ملاحظه گردد و نسبت به ارضاء و اغناء و نیز اقناع علمی تجربی علاقمندان عزیز دریغ نفرمایید.

بویژه که به استناد اذعان نخستین پست ، در این خصوص تجربه قاطع و علم ساطع ندارم و امکان خطای حقیر و نظر صائب حضرتعالی را محتمل و تقویت میسازد .

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

شهریآر

کاربر
2019-09-09
53
268
38
کرج
درود

کاملا درسته و تست نور برای جستجوی مقاومت لازم برای لامپ مورد نظر شما سخته و لذا پیشنهاد فرمودید کلیه مدل ها را تست و مقاومت ها را اعلام کنم و زحمت و خستگی کلیه مدل ها را به من واگذار فرمودید تا شما سختی یک مدل مورد نیاز خود را تحمل نفرمایید.

در هر صورت پیشنهاد خوبی است اما ازآنجاکه این لامپ ها در تخصص و محدوده کار من نیست و به لامپ های مختلف دسترسی ندارم و فقط تجربه و راهکار مورد اشاره را تقدیم کردم .

لذا خوبه که شما این بخش را بعهده بگیرید و مقاومت لازم هر مدلی را تست فرموده و طی جدولی ارائه فرمایید .

سپاس

عرض ارادت و خسته نباشید خدمت استاد محترم و دیگر دوستان و همراهان
و تشکر فراوان از جناب امیر سجاد عزیز که تقبل زحمت نمودند و به نتیجه قابل قبولی رسیدند

استاد بزرگوار بنده فکر میکنم منظور این دوست بزرگوار از این درخواست
بهتر نیست یه، جدول از ولتاژ های لامپ های ال ای دی ها بدین و مثلاً ولتاژ 3 ولت روی ال ای دی های 3.3 ولتی بهترین ولتاژ برای مادام العمر بودن یا ولتاژ 8 ولت روی ال ای دی 9 ولت
بهترین ولتاژ برای مادر بودن متشکرم

این میباشد که ایشان میخواستند ولتاژ مجاز و معقول ال ای دی ها رو با توجه به نظر شما بدانند که در چه آستانه ای عمری میشوند
که بعنوان مثال بعضی LEd ها 3و بعضی دیگر 4 و یکسری هم 6 و یک سری 9 ولتی میباشند

لذا با مجموع تعداد led ها ولتاژ مجاز رو درآورند و همان ولتاژ رو روی لامپ اعمال کنند

تا مجبور نباشند مرتب از طریق نگاه کردن به شدت نور لامپ و مقایسه نمودن به نتیجه برسند

لذا فکر میکنم منظور ایشان همین میباشد

در غیر این صورت خواسته ایشان واقعا درست نیست و دور از انصاف میباشد
در آخر باز هم تشکر مینمایم از زحمات ستودنی و با ارزش و ماندگار شما

موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
عرض ارادت و خسته نباشید خدمت استاد محترم و دیگر دوستان و همراهان
و تشکر فراوان از جناب امیر سجاد عزیز که تقبل زحمت نمودند و به نتیجه قابل قبولی رسیدند

استاد بزرگوار بنده فکر میکنم منظور این دوست بزرگوار از این درخواست

این میباشد که ایشان میخواستند ولتاژ مجاز و معقول ال ای دی ها رو با توجه به نظر شما بدانند که در چه آستانه ای عمری میشوند
که بعنوان مثال بعضی LEd ها 3و بعضی دیگر 4 و یکسری هم 6 و یک سری 9 ولتی میباشند

لذا با مجموع تعداد led ها ولتاژ مجاز رو درآورند و همان ولتاژ رو روی لامپ اعمال کنند

تا مجبور نباشند مرتب از طریق نگاه کردن به شدت نور لامپ و مقایسه نمودن به نتیجه برسند

لذا فکر میکنم منظور ایشان همین میباشد

در غیر این صورت خواسته ایشان واقعا درست نیست و دور از انصاف میباشد
در آخر باز هم تشکر مینمایم از زحمات ستودنی و با ارزش و ماندگار شما

موفق باشید

درود

اولا لامپ هایی که استفاده شده مشخصات و شماره ای نداره که ولتاژ مجاز آنها قابل استخراج باشه.

ثانیا هیچ روشی بهتر از مشاهده تجربی و عینی نیست بویژه که در این خصوص اطلاعات دیتاشیت هم قابل اعتماد نیست .

اما از این نظر پیشنهاد خوبی است که هر مدلی به نتیجه میرسه تغییرات آن مدل گزارش بشه و من در پست اول با توجه به لامپ هایی که شورت شده لیست کنم.

و لذا اگر تابحال لامپی تعمیر کردید و در اختیار دارید ، بعنوان اولین مورد مارک و مدل و تعداد لامپ هایی که شورت کردید و مقاومتی که جایگزین کردید گزارش کنید تا در پست اول ویرایش و اضافه کنم .

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
Re: پاسخ : Re: پاسخ : عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

درود

اگه ۱۶ ال ای دی همگی سری هستند و از ۱۴۰ به ۱۲۸ ولت کاهش یافته باشه دراینصورت ۱۲ ولت کم شده و هر لامپ ۷۵/. ولت کم شده که عالی است اما شاید بازم نیاز به کاهش باشه
با مقاومت بزرگتر از ۱۵ اهم تست کن و نتیجه را گزارش کن
هنوز مشخص نشده
نمیدونم چرا اینقدر منو ناگزیر به تکرار سوال میکنید و ببین چند بار یک جمله ساده رو تکرار کردم؟
آنقدر مقاومت را بزرگ کن که نور لامپ اندکی کمتر از نرمال بشه .

پاسخ دادی ۱۲۸ ولت خوبه ؟
یعنی من پاسخ شما رو نمیدم و نمیگم نور در چه وضعیتی شد پس از من دوباره سوال کن آیا نور لامپ کمتر از نرمال شده ؟
اینم سوال حالا پاسخ بده
اگه نور با مقاومت های بزرگتر کم نمیشه یا هر اتفاق دیگری میافته باید گزارش کنی تا راهنمایی کنم وگرنه من نمیدونم اونجا چکار میکنی و چی می بینی .
حقیقتا کف کردم اینقدر یک جمله ساده رو تکرار کردم و پاسخ نگرفتم .
یک مقاومت حدود ۶ اهم بجای دو مقاومت نصب کن و حالا مقاومت بزرگتر از ۳۰ کیلو با R4 تست کن اگه نور لامپ خیلی کم یا خاموشه ، کم کم R4 را زیاد کن و کوچکترین مقاومت ممکن که نور لامپ نزدیک به نرمال باشه پیدا کن .

مثلا اگه ۳۰ کیلو نور خیلی کم بود ۴۰ کیلو نصب کن
اگه نور بیشتر شد ولی بازم نزدیک نرمال نبود ۵۰ کیلو نصب کن
مثلا کم کم تا ۱۲۰ کیلو بزرگ کردی و حالا نزدیک به نرمال شد اعلام کن .

اگه ۱ مگا نصب کنی نور نرمال میشه ولی کمترین مقاومت ممکن در مثال بالا ۱۲۰ کیلو هست نه ۱ مگا.
هر چند نور هر دو شبیه هم باشه.
ببینم چکار میکنی ؟

سپاس
سلام
وقت بخیر استاد ، بله طبیعتا با کاهش ولتاژ نور هم کاهش پیدا میکنه و خیلی کلی پست زدم.
راستش با سه تا لامپ این کارو کردم و کنار لامپ های دست نخورده نصب کردم و خیلی آشکارا مشخص هست که نورشون کمتر شده و چون لامپ خیلی کمتر از قبل هم گرم میکنن من دیگه به این نتیجه رسیدم که همین رنج واسه این مدل مناسب باشه دیشب هم خونه پدرم با دو تا لامپ هم مدل دیگه این کارو کردم فکر می کنم 30 وات بودن تنها کاری که کردم از مقاومت های 8 اهمی و 5 اهمی موازی فقط 5 اهمی رو حذف کردم نور خیلی خیلی کم تغییر کرد خروجی هم حدود 8 ولت اهم کرد و گرما هم نسیت به مدل مشابه ای که بهش دست نزدم کمتر شد.چون هر دو رو با هم خریده و نصب کرده بود عمدا یکی رو دست نزدم ببینم در آینده چی پیش میاد.
در کل من نتیجه کامل گرفتم.

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
Re: پاسخ : عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

بله استاد مهربانم مقاومت آجری نیست
مقاومت یک کیلو را با لامپ موازی کردم با مقاومت های 33 اهم و 21 اهم و 10 و5.2 و 3.3 و 2.2 اهم ال ای دی روشن نشد.
مقاومت یک کیلو را آزاد کرده و با یک مقاومت تست کردم
2.2 اهم 137 ولت پر نور
3.3 اهم 134 ولت پر نور
5.2 اهم 128 ولت نور ذره ای کمتر شده
استاد مهربانم
سلام.
اگه با مقاومت 5.2 اهم کاهش نور داشتی و از نوردهی راضی هستی پس مشکلی نیست دیگه

بالا