آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عمر لامپ های روشنایی LED را ابدی کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود

با توجه به اینکه پاسخ سوال اخیر از خساراتی پیشگیری میکنه و با توجه به زمان قابل توجهی که پاسخ صحیح دریافت نشده .
لذا سوال را بنام معمای ۱۷ در پست ۳۹۰ تاپیک معماها مطرح میکنم و چنانچه پاسخ صحیح ظرف حدود یک هفته آتی اعلام نشه ، پاسخ صحیح را جهت پیشگیری از خسارت در تاپیک معماها اعلام میکنم.
https://www.irantk.ir/threads/36756-معماهای-آموزشی?p=646164&viewfull=1#post646164
صورت معما و اخرین راهنمایی بشرح زیر است
چنانچه ، عوامل مهم صدمه لامپ ها از جمله حرارت و جریان بنحوی باشه که نور لامپ های led بصورت کورسو هم روشن بشه ، با این وجود هم ممکنه لامپ ها در مدت کوتاهی صدمه ببینند
عامل صدمه این لامپ ها که حتی با نور و حرارت ضعیف تر از نرمال هم کار میکنند چیست ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,047
2,867
32
سلام استاد
یه سوال

اینکه مدام نور لامپ رو چک کنیم که آیا کمتر از نور اولیه شده خیلی سخته
و البته چون ال ای دی هست چشما واقعا اذیت میشن

بهتر نیست یه، جدول از ولتاژ های لامپ های ال ای دی ها بدین و مثلاً ولتاژ 3 ولت روی ال ای دی های 3.3 ولتی بهترین ولتاژ برای مادام العمر بودن یا ولتاژ 8 ولت روی ال ای دی 9 ولت
بهترین ولتاژ برای مادر بودن متشکرم
با اجازه استاد عالیقدر...بنده با افتخار این تاپیک رو بالا میارم
شما و هر کس دیگه وقتی دارید با لامپ led کار میکنید اولین قدم تعمیر لامپ نیست بلکه حفظ از جسم و سلامت روحتون هست اگه خیلی راحت نادیده گرفته و سهل انگار و غافلید انتظار دارید در حوزه تعمیرات کار شاخی انجام بدید؟ و شق القمر کنید؟ لذا شما منطق رو فراموش کردید چطور امکان داره بتونید بی منطق عمر لامپ رو ابدی کنید؟ یا اندکی بیشتر کنید؟ شما به چشم که عضوی حیاتی و خطیر در بدن ما انسان هاست هیچ توجهی نکردید و برای آن چاره ای اندیشه نکردید !
... چطور انتظاره که بتونید لامپ و عمر شو ابدی کنید؟ ... شما قبل از اقدام به این عمل باید منابع کافی وافی برای حفظت از چشم در حین تست و بررسی لامپ بهره و مطالعه میکردید تا چشم تون احیانا خدا نکرده کور نشه...مگس پران..پیر چشمی...استیگمات.پیش نیاد چون نور led خیلی تیز و زاویه نقطه ای داره باید از عینک مخصوص uv و عینک افتابی برای این کار استفاده میکردید تا هم ببینید نور را کامل ببینید و هم گزارش کار از سئوال استاد رو صریح و جامع پاسخ میدادید لذا اولین قدم برای هر کاری حفظ خود عامل کار هست و دیگر هیچ...

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
سلام.
با این که که نزدیک یک سال و نیم داره از عمر این پست میگذره لامپ های 50 واتی من که سوخته بودن و با این روش دوباره احیاء شدن هنوز دارن کار میکنن ،یه دونه 12 وات سوخته هم با همین روش زنده کردم و خیلی اوقات شب تا صبح داخل راهرو خونه روشنه و داره کار میکنه تو این فصل که هوا زود تاریک میشه لامپ از حدود 5 عصر تا 7 صبح فردا روشنه و وقتی بدنه لامپ رو لمس میکنم گرمایی خیلی پاینی داره.

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
حفظت از چشم در حین تست و بررسی لامپ بهره و مطالعه میکردید تا چشم تون احیانا خدا نکرده کور نشه...مگس پران..پیر چشمی...استیگمات.پیش نیاد چون نور led خیلی تیز و زاویه نقطه ای داره باید از عینک مخصوص uv
چند مورد برام پیش اومده بخاطر رعایت نکردن ایمنی موقع تست لامپ وات بالا ، تا چند دقیقه تاری شدید داشتم و ساعت ها چشمم میسوخت و چند بینی داشتم.:apologetic::apologetic:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام.
با این که که نزدیک یک سال و نیم داره از عمر این پست میگذره لامپ های 50 واتی من که سوخته بودن و با این روش دوباره احیاء شدن هنوز دارن کار میکنن ،یه دونه 12 وات سوخته هم با همین روش زنده کردم و خیلی اوقات شب تا صبح داخل راهرو خونه روشنه و داره کار میکنه تو این فصل که هوا زود تاریک میشه لامپ از حدود 5 عصر تا 7 صبح فردا روشنه و وقتی بدنه لامپ رو لمس میکنم گرمایی خیلی پاینی داره.

درود

[COLOR="#l0000ff"]ضمن تقدیر و تشکر بابت توجه و مشارکت و زحمت قابل تحسین حضرت عالی که با اعلام نظر و گزارش نتایج حاصله ، نقش موثری در ارتقاء دانش مخاطب ایفا فرمودید.

متاسفانه غالبا نتایج استفاده از محتویات پست ها ، گزارش نمیشه درحالیکه گزارش نتایج حاصله بویژه نتایج منفی ، بسیار موثر و مفیده.

خوشبختانه انسان تمایل شدیدی به معارضه و مجادله و مقابله داره و لذا از حیث گزارش نتایج منفی ، کمبود چندانی نداریم اما از انعکاس نتایج مثبت بشدت احتراز میشه و غالبا نتایج مثبت را اعلام نمیکنیم .

اما باید بدانیم درصورتیکه نتایج مثبت را منعکس و منتشر کنیم موجب اطمینان و اعتماد بقیه مخاطبان خواهد شد و تعداد بیشتری از تجربیات و اطلاعات مفید استفاده میکنند و به این ترتیب ما هم سهمی در بهبود شرایط خواهیم داشت.
[/COLOR]

ضمنا اگرچه نور این لامپ ها حاوی اشعه مضرری نیست و لذا نور شدید این لامپ ها بصورت لحظه ای خطری نداره و نظر شخصی و غیر تخصصی من اینه که چه بسا بعنوان ورزش چشم محسوب و موجب تقویت ماهیچه های آن میشه ، اما در جریان تعمیر برای ارزیابی شدت نور ، جهت جلوگیری از نور شدید باید بنحو غیرمستقیم به لامپ ها نگاه کنید ، مثلا یک ورق سفید کاغذ روی لامپ ها بگذارید و از روی کاغذ به شدت نور لامپ ها توجه کنید.

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
من هم همیشه از اعضا خواهش مکینم که در هر صورت نتیجه رو اعلام کنن که پست به نتیجه برسه و برای دیگران هم مفید باشه که اکثر اوقات پست ها باز می مونن.
در پشت های قبلی هم نوشتم در جایی برای اجرای این روش به تمسخر گرفته شدم که برای اثبات و پشیمونی اون عده ادم از چهار لامپ 60 وات قارچی فقط یکی رو اصلاح کردم که بعدا خودشون گفتن هر سه تا لامپ دیگه سوخته و اون یکی فقط سالم مونده و مشکلی نداره،اون زمان هر 4 لامپ تازه خریداری شده بود و همشون 12 ماه ضمانت داشتن که در اون زمان حدود 9 ماه دیگه از گارانتیشون مونده بود...:11681:

من برای جلوگیری از تابش مستقیم به چشم یه عکس رادیوگرافی دم دستم گذاشتم موقع تست جلوی لامپ میگیرم.

gasemi.m100

VIP+ افتخاری
کاربر
2018-12-02
477
955
با سلام خدمت استاد و بقیه دوستان
(خواستم یه تجربه رو بیان کنم که تا ص 10 تاپیک که خوندم عنوان نشده بود)
من از تعمیر لامپ خوشم نمیاد و انجام نمیدم ولی یکی از اشنایان یه لامپ 105 وات باز کرده اورد که ال ای دی هاش به نظر سلام بودن و فقط درایورش مشکل داشت پس قبول کردم
لامپ حالت چشمک زدن داشت (کم نور و پر نور میشد) این لامپ دو قسمتی بود یعنی 2 درایور و دو دسته لامپ سری داشت که یک قسمتش خاموش و روشن میشد و یکی ثابت بود ولی نور کمی داشت که با تعویض خازن صافی تغذیه حل شد
۲۰۲۲۰۱۰۵_۱۰۰۴۲۸.jpg
اما خواستم برای این که برگشت نخوره اصلاح کنم هر درایور در قسمت سنسه جریان دو مقاومت 1.3 اهم به صورت موازی داشت که یکی از این مقاومت ها رو تو یکی از درایور ها ازاد کردم (پس مقاومت دو برابر میشد) و لامپ رو روشن کردم برای دیدن شدت نور یه کاغذ روی پنل گذاشتم و مشخص بود نور این قسمت کم شده بعد ولتاژ های هر دو درایور رو اندازه گرفتم یکی 145 و یکی 144 بود یعنی ولتاژ درایور مربوطه کم نشده بود ولی به نظرم نور کم تر شده بود تعجب کردم برای اطمینان از کم شدن نور یک مقاومت 1.5 اهم به یک سر مقاومت قبلی لحیم کردم و پایه دیگه رو ازاد گذاشتم لامپ رو روشن کردم طوری که نورش روی دیوار بیفته و چشمم اذیت نشه و اون سر مقاومت رو پا پنس متصل کردم نور لامپ به طور محسوسی با گذشتن و برداشتن پایه مقاومت تغییر می کرد اما ولتاژ ثابت بود
یعنی در این درایور و در اون محدوده مقاومتی که من تست کردم ولتاژ لامپ ثابت بود و فقط جریان کم میشد در صورتی که برای دیگر دوستان (البته تا ص 10 تاپیک که خوندم) ولتاژ هم کم میشده
دوستان دقت کنن شاید ولتاژ در لامپشون کم نشه ولی جریان و البته نور کاهش پیدا میکنه هر چند قابل مشاهده نباشه
تشکر از استاد غزال

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
با سلام خدمت استاد و بقیه دوستان
(خواستم یه تجربه رو بیان کنم که تا ص 10 تاپیک که خوندم عنوان نشده بود)
من از تعمیر لامپ خوشم نمیاد و انجام نمیدم ولی یکی از اشنایان یه لامپ 105 وات باز کرده اورد که ال ای دی هاش به نظر سلام بودن و فقط درایورش مشکل داشت پس قبول کردم
لامپ حالت چشمک زدن داشت (کم نور و پر نور میشد) این لامپ دو قسمتی بود یعنی 2 درایور و دو دسته لامپ سری داشت که یک قسمتش خاموش و روشن میشد و یکی ثابت بود ولی نور کمی داشت که با تعویض خازن صافی تغذیه حل شد
مشاهده فایل‌پیوست 182355
اما خواستم برای این که برگشت نخوره اصلاح کنم هر درایور در قسمت سنسه جریان دو مقاومت 1.3 اهم به صورت موازی داشت که یکی از این مقاومت ها رو تو یکی از درایور ها ازاد کردم (پس مقاومت دو برابر میشد) و لامپ رو روشن کردم برای دیدن شدت نور یه کاغذ روی پنل گذاشتم و مشخص بود نور این قسمت کم شده بعد ولتاژ های هر دو درایور رو اندازه گرفتم یکی 145 و یکی 144 بود یعنی ولتاژ درایور مربوطه کم نشده بود ولی به نظرم نور کم تر شده بود تعجب کردم برای اطمینان از کم شدن نور یک مقاومت 1.5 اهم به یک سر مقاومت قبلی لحیم کردم و پایه دیگه رو ازاد گذاشتم لامپ رو روشن کردم طوری که نورش روی دیوار بیفته و چشمم اذیت نشه و اون سر مقاومت رو پا پنس متصل کردم نور لامپ به طور محسوسی با گذشتن و برداشتن پایه مقاومت تغییر می کرد اما ولتاژ ثابت بود
یعنی در این درایور و در اون محدوده مقاومتی که من تست کردم ولتاژ لامپ ثابت بود و فقط جریان کم میشد در صورتی که برای دیگر دوستان (البته تا ص 10 تاپیک که خوندم) ولتاژ هم کم میشده
دوستان دقت کنن شاید ولتاژ در لامپشون کم نشه ولی جریان و البته نور کاهش پیدا میکنه هر چند قابل مشاهده نباشه
تشکر از استاد غزال

درود

آفرین
به نکته کلیدی و خوبی اشاره فرمودی.
اساسا میزان جریان تابع ولتاژه .
یعنی اگه جریان تغییر کنه قطعا ولتاژ تغییر کرده.
اما چرا اینجا اینطور نبوده ؟
این معما رو بصورت سوال زیر مطرح میکنم و اگه پاسخ صحیحی دریافت نشد پاسخ را تقدیم میکنم لذا بفرمایید :

چرا در مواردی از جمله در لامپ مورد اشاره شما باوجودیکه ولتاژ ثابت بوده تونستی جریان را کم و زیاد کنی ؟

یا چگونه میتونیم با ولتاژ ثابت ، جریان را کم کنیم؟

بدلیل جذابیت موضوع ، این سوال را در بخش معماها هم مطرح میکنم. اینجا در پست ۴۳۷ معمای ۱۹
https://www.irantk.ir/threads/36756-معماهای-آموزشی?p=673165&viewfull=1#post673165

موضوع را در بخش معماها تعقیب و پیگیری کنید و نظر خود را همانجا مطرح فرمایید .

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک
چرا در مواردی از جمله در لامپ مورد اشاره شما باوجودیکه ولتاژ ثابت بوده تونستی جریان را کم و زیاد کنی ؟
سلام.
من سه تا از راه های تغییر توان رو میدونم.
1-تغییر ولتاژ
2-تغییر جریان
3-تغییر فرکانس که در درایورهای اسانسور و... ازش استفاده میشه.
احتمالا از روش سوم استفاده کرده باشن در طراحی درایور این لامپ.
درایور نسبت به به تغییر جریان فرکانس رو تغییر میده...
ما با تغییر مقدار مقاومت پایه سنسور جریان رو تغییر میدیم و درایور نسبت به تغییر جریان میاد فرکانس رو تغییر میده.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام.
من سه تا از راه های تغییر توان رو میدونم.
1-تغییر ولتاژ
2-تغییر جریان
3-تغییر فرکانس که در درایورهای اسانسور و... ازش استفاده میشه.
احتمالا از روش سوم استفاده کرده باشن در طراحی درایور این لامپ.
درایور نسبت به به تغییر جریان فرکانس رو تغییر میده...
ما با تغییر مقدار مقاومت پایه سنسور جریان رو تغییر میدیم و درایور نسبت به تغییر جریان میاد فرکانس رو تغییر میده.

درود

بله بدرستی فرمودید ، اما با تغییر جریان ، قطعا باید ولتاژ موثر تغییر کرده باشه و باید بدونیم که ولتمتر مقدار ولتاژ موثر را نشون میده.

لذا اگه در حالتی که فرکانس و حتی در موج مربعی هم ماکزیمم ولتاژ ثابت باشه و زمان خاموشی هر سیکل را تغییر دهیم درسته که ماکزیمم ولتاژ ثابت مونده ولی مقدار موثر ولتاژ تغییر میکنه و ولتمتر مقدار ماکزیمم ولتاژ رو نشون نمیده و باید تغییر ولتاژ را بما نشون بده هر چند ولتاژ ماکزیمم ثابت باشه.

اما در مواردی ازجمله در تجربه هاشمی عزیز تغییر ولتاژ را مشاهده نفرموده ، چرا ؟

ضمنا قرار شد در تاپیک معماها تعقیب و پاسخ فرمایید که عامل دشواری مطالعه علاقمندان نباشه.

سپاس

بالا